Jump to content



3Dfx...


AquaSonic1442169069

Recommended Posts

  • Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Όταν πήρα PC με AGP ο πατέρας μου πήρε την Viper 330 και την Voodoo 1. Μετά από καιρό πήρα και μια Voodoo 3 2000, μέχρι που αποχαιρέτησα την voodoo για μια annihilator geforce 256. Πρόσφατα έψαχνα για voodoo 1 η 2 για να παίξω Final Fantasy VII και NFS II SE με glide αλλά τα ψιλολυπήθηκα:105: Πάντως η voodoo τα άλεθε όλα με άνεση, και πραγματικά ήταν κρίμα που απέτυχε η 3dfx. Κάποιος πρόσφατα είχε σχολιάσει πολύ εύστοχα πως τώρα λέμε ουάου όταν βλέπουμε 2 gpu σε μια vga ενώ όταν τα έκανε η 3dfx την κράζανε... Έχω την εντύπωση πως αν υπήρχε ακόμα το σκηνικό θα ήταν εντελώς διαφορετικό

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια, δεν ηταν μονο αυτος ο λογος. Η Sega, την περιοδο που σχεδιαζε το Dreamcast, ηταν αναμεσα σε 2 κονσολες. το Dreamcast, και μια αλλη που ειχε ως επιταχυντη γραφικων το VooDoo 2. Η 3Dfx ειχε κανει πολυ μεγαλη επενδυση, ομως η sega επελεξε το dreamcast, που ισως ηταν μια καταστροφικη κινηση και για τις 2, ειδικα για την 3Dfx... (Η sega απλα σταματησε τις κονσολες... Ελπιζω να επανελθει!)

Έτσι για την τιμή των όπλων...

Το Dreamcast όπως αναφέρεις δεν ήταν επιταχυντής γραφικών, αλλά το όνομα της κονσόλας (ντοπή, δεν ήξερες το όνομα της κονσόλας :p). Το όνομα του επιταχυντή που διαλέχθηκε σε σχέση με την voodoo ήταν ο PowerVR. Που ήταν εταιρεία αντίπαλος της voodoo, και απτις πρώτες εταιρείες που είχαν βγάλει 3D accelerators για pc. Δεν ήταν και εύκολος αντίπαλος :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να θυμηθώ ακριβώς πιο μοντέλο ήταν αλλά είχα κάνει το λάθος να ακουμπίσω την ψύκτρα της και έκανα ριγέ το χέρι μου... .μέχρι και μπιφτεκάκια έψηνες πάνω.... Ποτέ δεν είχα 3dfx καθώς η πρώτη μου κάρτα ηταν η θρυλική ΑΤΙ 8ΜΒ και μετά η Viper 550... Τί να κάνω... άργησα να μπω στον χώρο των pc γιατί είχα μπλέξει με τους ΑΤΑRI STe

Πολύ πίσω με γυρίσατε ρε μπαγάσες! :)

Voodoo1 και Voodoo3 3000AGP/16Mb ήταν οι δικές μου "συναντήσεις" με τη θρυλική πλέον 3dfx.

ΥΓ. Α, και Atari 1024ST ήταν ο πρώτος μου Η/Υ, και MegaST ο δεύτερος! Τρελές εποχές. S;hmera yπάρχουν 3-4 καλά ST emulators των Atari ST/STe για τα PC, αν και ξεχνάω πως τα λένε.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για την τιμή των όπλων...

Το Dreamcast όπως αναφέρεις δεν ήταν επιταχυντής γραφικών, αλλά το όνομα της κονσόλας (ντοπή, δεν ήξερες το όνομα της κονσόλας :p). Το όνομα του επιταχυντή που διαλέχθηκε σε σχέση με την voodoo ήταν ο PowerVR. Που ήταν εταιρεία αντίπαλος της voodoo, και απτις πρώτες εταιρείες που είχαν βγάλει 3D accelerators για pc. Δεν ήταν και εύκολος αντίπαλος :p

Βασικα μαλλον εσυ δεν διαβασες καλα... Λεω οτι ηταν αναμεσα στο Dreamcast και σε μια αλλη κονσολα η οποια περιειχε το bashee... Φυσικα και ξερω το dreamcast και θελω ενα... Φιλικα παντα ε? ;)

WoW... Η κανονικη της αξια δεν υπερβαινει τα 10ε σημερα... Ουτε οι φανες της δεν πανε τοσο. Η συλλεκτικη της αξια παει πανω απο 500αρικο! Της δε 6000 με τα 4 τσιπακια και τον μετασχηματιστη :p (η μονη καρτα που ειχε δικο της τροφοδοτικο...) κανει ΚΑΜΜΕΝΗ (ναι καμμενη) 600ε++...

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια?

Spybol, μηπως την πουλας ?

Ενδιαφερομαι, οχι σε συλλεκτικη τιμη βεβαια...

Δυστυχως θα σε δυσαρεστησω.Αυτη την στιγμη την εχω πανω σε ενα αθλον 1400 και ο μονος λογος που κραταω ακομα την μητρικη και τον αθλον ειναι για την voodoo!

Link to comment
Share on other sites

την ήξερα την 3dfx, από περιοδικά για games, αραιά και που....

τότε δεν ασχολιόμουν με τις υπολογιστές έτσι. έπαιζα κάτι παλιά παιχνίδια....

για σοβαρές καταστάσεις είχα το πιστό μου Ν64

αρά είμαι και πολύ gamer και ας μην είχα voodoo

Link to comment
Share on other sites

την ήξερα την 3dfx, από περιοδικά για games, αραιά και που....

τότε δεν ασχολιόμουν με τις υπολογιστές έτσι. έπαιζα κάτι παλιά παιχνίδια....

για σοβαρές καταστάσεις είχα το πιστό μου Ν64

αρά είμαι και πολύ gamer και ας μην είχα voodoo

Μια από τα ίδια..

Έχω N64.. είχα φάει τρελό κάψιμο.. μετά πήρα το Gameboy Advance

Tώρα κατήργησα την voodoo 1 και είμαι με μια AccelGraphics Accel PRO 2500 (3Dlabs Glint 500TX).. μόνο που είναι ποιο πολύ για CAD παρά για Games:043: .

Η 3Dfx έχει βγάλει κάρτα για CAD/CAM???.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα μαλλον εσυ δεν διαβασες καλα... Λεω οτι ηταν αναμεσα στο Dreamcast και σε μια αλλη κονσολα η οποια περιειχε το bashee... Φυσικα και ξερω το dreamcast και θελω ενα... Φιλικα παντα ε? ;)

WoW... Η κανονικη της αξια δεν υπερβαινει τα 10ε σημερα... Ουτε οι φανες της δεν πανε τοσο. Η συλλεκτικη της αξια παει πανω απο 500αρικο! Της δε 6000 με τα 4 τσιπακια και τον μετασχηματιστη :p (η μονη καρτα που ειχε δικο της τροφοδοτικο...) κανει ΚΑΜΜΕΝΗ (ναι καμμενη) 600ε++...

Αφού αναφέρεσε για δύο επιταχυντές και μετά λες "η Sega επέλεξε το Dreamcast". Mε αυτό καταλαβαίνω ότι αναφαίρεις το Dreamcast σαν επιταχυντή.

Εξάλλου τι εννοείς "επέλεξε το Dreamcast"? Πως το "επέλεξε" αφού κονσόλα της είναι?

Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Sorry για το πρόβλημα που σου βάζω, αλλά δεν καταλαβαίνω τι λες. :102:

:040:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο pc που είχα πάρει ήταν ένας pentium 166mmx, όταν είχε βγει, matrox mystique 2MB (με patchακι έπαιζε το tomb raider και το resident evil με 3d accelerator), quantum fireball 2,1gb, 16mb edo ram και μια sound blaster 16, αν θυμάμαι σωστά. Η πρώτη επαφή μου με την 3dfx ήταν με την monster 3d της Diamond (4mb). Την είχα αποκτήσει από ένα γνωστό του ξάδερφου μου, από το bbs της μάτριξ. Δε θα ξεχάσω τον αέρα και την απεικόνιση που έδινε στα 3d παιχνίδια . Το Turok είχα δει και εγώ τότε χεχε, φοβερή αίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω voodoo 3 agp 3000 σε αριστη κατασταση και εχω παιξη τα

παιχνιδια και 1000 ευρο να μου δωσεται δεν την δινω αυτες οι καρτες

μιλουν στην ψυχη σου οχι σαν της σημερινες που θελεις να της

πουλησεις μετα ενα μηνα

Link to comment
Share on other sites

Αφού αναφέρεσε για δύο επιταχυντές και μετά λες "η Sega επέλεξε το Dreamcast". Mε αυτό καταλαβαίνω ότι αναφαίρεις το Dreamcast σαν επιταχυντή.

Εξάλλου τι εννοείς "επέλεξε το Dreamcast"? Πως το "επέλεξε" αφού κονσόλα της είναι?

Αυτό δεν καταλαβαίνω.

Sorry για το πρόβλημα που σου βάζω, αλλά δεν καταλαβαίνω τι λες. :102:

:040:

Την εποχη εκεινη, η SEGA ανεπτυσε παραλληλα 2 κονσολες, οπου υστερα με εσωτερικη ψηφορια θα επιλεγοταν ποια θα εβγαινε στο εμποριο. Η μια (αυτη που δεν επηλεχθηκε) ειχε πανω ως VPU το Banshee και αυτη που επιλεχθηκε (το dreamcast) ειχε καποιο αλλο VPU που δεν μου ερχεται τωρα (νομιζω της texas instruments). Καταλαβες? :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω 2 παρακαλω voodoo banshee 16mb pci... Tην εν λογω καρτουλα την ειχα βαλει στο παλιο celeron 533. Θυμαμαι ειχα onboard 64mb καρτα γραφικων... Εβαλα το unreal πριν την βαλω να δω τι γινεται. Παιδια μολις εβαλα την banshee και εβαλα παλι το unreal, αλλαξα σωβρακο...... ΦΟΒΕΡΗ ΚΑΡΤΑ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.