Jump to content



Ο Χ2 μου στο κρύο!


lordelesar

Recommended Posts

Πριν από καμιά εβδομάδα παρέλαβα από τον unseen το SS phase.

Για τη μονάδα του unseen δεν θα πω κάτι, όλοι ξέρουμε την ποιότητα και την απόδοσή της. Οπότε θα αφήσω τα αποτελέσματα να μιλησουν. Σημειώνω εδώ ότι είμαι τελείως πρωτάρης στο extreme oc και ακόμα μαθαίνω.

Λοιπόν, προς το παρόν η όλη κατάσταση είναι σε πειραματική φάση. Είπα να αποφασίσω πρώτα ποια θα είναι τα τελικά νούμερα (cpu speed,vCore,vMem κλπ) και μετά αποφασίζω για το χωροταξικό.

Ξηλώνω λοιπόν τα πάντα, φύσιμα, ξεσκόνισμα, μόνωση μπρος και πίσω στο mobo σύμφωνα με τις οδηγίες του unseen και μοντάρισμα τα πάντα σε κατάσταση "γιαπί" μέσα στο κουτί. Ανεβάζω το shark πάνω στο SS και πατάωτο evap πάνω στον άμοιρο τον X2 που μέχρι εκείνη την ώρα απολάμβανε τη ζεστασιά του armaflex :D

Το αποτέλεσμα κάπως έτσι:

attachment.php?attachmentid=10475&stc=1&d=1143945362

και λίγο πιο κοντά:

attachment.php?attachmentid=10476&stc=1&d=1143945402

Το όλο setup είναι αυτό:

attachment.php?attachmentid=10477&stc=1&d=1143945517

και αυτό εννοώ όταν λέω "γιαπί":

attachment.php?attachmentid=10478&stc=1&d=1143945560

Στην αρχή, δοκίμασα με multi 10. Ήξερα από πριν ότι οι μνήμες τερματίζουν στα 285/3-4-4-8-7-16 οπότε άρχισα τις δοκιμές στο 10x285. Εύκολο λοιπόν αφού μέχρι εκεί πήγαινε και με αέρα (αλλά μόνο για bench) Δυστυχώς έχασα τις σημειώσεις μου με όλα τα vCore κλπ.

Anywayz, πάντα με το multi 10, βάζω τον 166 διαιρέτη και ανεβάζω το fsb. Όλα μια χαρά μέχρι το 290-295 όπου βρήκα τοίχο. Όσο ρεύμα και να έβαλα αρνούταν να ανέβει. Αν θυμάμαι καλά και ο thorlite το είχε παρατηρήσει αυτό με τον Χ2. Κολλάνε στα μεγάλα fsb.

Υπάρχει όμως και το 11 multi. Έτσι άρχισα από 11x270 μετά 272 και τέλος 275. Έσπασαν τα 3ghz με 1.584 ρεύμα (όσο λέει το cpu-z, 1.45*110%).

Εκεί πια κατέληξα για 24/7 σταθερό σημείο αφού το τέσταρα με 2πλο SP2004 για 6 ώρες περίπου. Και από θερμοκρασίες?

Έχουμε λοιπόν -30 idle, -10 σε 4πλο super pi 32m και -4 (στιγμιαία peak tim;h) με κανονικό ψήσιμο με 2πλο SP2004:

screen17bz.th.jpg

από εκεί συνέχισε για ένα 7ωρο περίπου όλο το βράδυ.

Να σημειώσω ότι οι sunon του SS ήταν στα μισά περίπου ίσως λίγο λιγότερο.

Από εκεί και πέρα άρχισα να ανεβαίνω. Με 1.61 καθαρά ανέβηκα στα 11*280, 4x32m spi stable αλλά όχι πάνω από 2 ώρες με το SP2004.

Τέλος προς το παρόν βρίσκω στα 285*11 με τις μνήμες να τερματίζουν αφού είναι 1:1 και σχεδόν 1.65 καθαρό vCore. Εκεί όμως βρίσκω τοίχο από το τροφοδοτικό μάλλον, αφού όταν λειτουργούν και οι δύο πυρήνες με 2x32m spi στο 7-8 loop πετάει μπλε οθόνη και κάνει restart.

Οπότε έχουμε ένα διπλό 1m στα 27.900secs:

pi1m8jz.th.jpg

edit: με λίγο tweaking κατέβηκε στα 27.190

και ένα μονό 32m στα 24mins 23.547secs με affinity για να τρέχει στον ενα πυρήνα, αφού στο διπλό κολώνει το psu. Δεν ξέρω αν μετράει η επίδοση, πάντως νομίζω είναι καλή για Χ2...επιφυλάσσομαι να το επαναλάβω με ένα καλύτερο psu:

pi32m0hh.th.jpg

Αυτά...

Οι παλαιότεροι στο άθλημα μάλον θα βρουν πολλά ψεγάδια...Επαναλαμβάνω ότι είμαι αρχάριος στα "κρύα" και ζητώ την κατανόησή σας. Θα προσπαθήσω να βελτιωθώ με τον καιρό και το "παιχνίδι".

Ότι συμβουλές και κριτική more tha welcome!

Επίσης να ευχαριστήσω τον unseen για την τρομερή δουλειά που έκανε...

post-2527-1442174343,642_thumb.jpg

post-2527-1442174346,3363_thumb.jpg

post-2527-1442174346,5181_thumb.jpg

post-2527-1442174346,5982_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κ εγω Devil κ θέλω να ξέρω τι με περιμένει αλλά εγώ έχω ENERMAX 465 MODDED BY HIPRO

Ποιος βιος έχεις στην DFI ?

Κοίτα, πιθανολογώ για το ότι φταίει το psu. Από τις ενδείξεις... Γιατί συνήθως εμένα όταν δεν είναι σταθερό, είτε παγώνει είτε πετάει λάθος στο pi. Μόνο όταν ανεβάζω το ρεύμα πετάει bsod. Οπότε θεωρώ ότι είναι το τροφοδοτικο που δεν επαρκεί.

Χμμ, καλή ερώτηση...Το 704 αν δεν απατώμαι, την έκδοση για tccd...Δεν θυμάμαι ακριβώς, σορρυ...Θα κοιτάξω όμως και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Πιερο , χλωμο σε βρισκω με το 465W . Δεν ειναι θεμα modded . Ampere του λοιπουν ...

Στέλιο, εσύ που ξέρεις (πολύ) καλύτερα από εμένα, συμφωνείς για το θέμα του τροφοδοτικού? Είναι κάτι τέτοιο ή να κοιτάξω αλλού την αιτία (μνήμες πχ)?

Link to comment
Share on other sites

Αντε μεγειές...και καλή συνέχεια.

Πρώτον....χαλαρά είσαι για άλλο τροφοδοτικό ή για 2ρο συμπληρωματικό.

Μόνο ο Dual core σου....τραβάει περίπου 200 Watt.

http://www.extreme.outervision.com/

Δεύτερον....κάνε το κόψιμο στο κουτί σου...για να έρθει στα ίσα του με το phase.

Αφού σιγουρευτείς ότι δέν σου λείπει πλέον ισχύς από την τροφοδοσία....τότε μόνο θα μπορείς να ψαχτείς για τα αίτια που μπορεί να σε περιορίζουν στο overclock σου.

Link to comment
Share on other sites

Αντε μεγειές...και καλή συνέχεια.

Πρώτον....χαλαρά είσαι για άλλο τροφοδοτικό ή για 2ρο συμπληρωματικό.

Μόνο ο Dual core σου....τραβάει περίπου 200 Watt.

http://www.extreme.outervision.com/

Δεύτερον....κάνε το κόψιμο στο κουτί σου...για να έρθει στα ίσα του με το phase.

Αφού σιγουρευτείς ότι δέν σου λείπει πλέον ισχύς από την τροφοδοσία....τότε μόνο θα μπορείς να ψαχτείς για τα αίτια που μπορεί να σε περιορίζουν στο overclock σου.

Καλά, στο calculator αυτό μου βγάζει σχεδόν 700watt...lol

Το κόψιμο είναι λίγο δύσκολο...Πρέπει να είναι πολύ μάστορας αυτός που θα το κάνει για να κοπεί σωστά και χωρίς να παραμορφωθεί το πλαίσιο. Δεν ξέρω, ίσως το μεταφέρω σε κουτί-θύμα. Θα το δω.Καμιά ιδέα επαυτού?

Βασικά, όταν λύσω το θέμα με την τροφοδοσία, αυτό που θέλω είναι ένα ζευγαράκι μνήμες να 300ρίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια . Με το καταλληλο κοπτικο/χαρακτικο , μπορεις να το κανεις στην εντελεια . Αυριο θελω να κοψω και το δικο μου , οποτε θα ανεβασω φωτο να δεις το αποτελεσμα .

Ok,thnx! Βασικά αν είναι δυνατόν πες και τι εργαλεία χρησιμοποίησες! Αν δεν είναι μεγάλος κόπος...

Link to comment
Share on other sites

Πιο δύσκολο λίγο είναι με ποτηροδράπανο ειδικό για μέταλο (και ακριβό) Για να μην στραβώσει όπως λές το κουτί, απλά βάζεις απο κάτω ένα παχύ κομμάτι αφρολέξ (πουλάνε σε όλα τα υλικά οικοδομών) για να κρατάει κόντρα και για να μην πιάσεις πάτωμα και σε κυνηγάει η μαμα, η γυναικα, η πεθερά οτιδηποτε...

Πάντος όπως είπαν και τα παιδιά με ένα dremmel και λίγη υπομονή μπορείς να κάνεις θαύματα.

Μεγιές και το ψυγείο.

:p

Link to comment
Share on other sites

Mεγεια και καλοδουλευτο. Ξερω πως θα το αξιοποιησεις!

Το enclosure παταει σε μια ασφαλεια αξονα την οποια μπορεις ευκολα να βγαλεις. Οποτε με ενα ποτηροτρυπανο μικρο ανοιξε μια τρυπα και περνα ευκαμπτο και εβαπ απο μεσα. Βαζεις ξανα enclosure+ασφαλεια και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.