Jump to content



Οθονη TFT 17" για χρηση γραφειου


Viper-kt

Recommended Posts

Καλημερα παιδες.

Εχω αρχισει το ψαξιμο για οθονη 17" περιπου στα 300 ευρω και για χρηση αποκλειστικα σε γραφειο. Αυτο σημαινει οτι δεν με ενδιαφερει το γρηγορο panel ουτε τα ms ουτε οτι αφορα τα παιχνιδια και dvd.

Πηγα στο Πλαισιο και ειδα μια Acer AL1751AS με crystal bright. Η εικονα εδειχνε φοβερη και τα χρωματα πολυ ζωντανα σε σχεση με τις αλλες που ειχε. Η τιμη της στα 299 ευρω. Το μονο κακο ειναι τα 4 pixel εγγυηση που εχει.

Το PC Magazine του μηνος, εχει ενα test για 17" οθονες. Για χρηση γραφειου, εβγαζε πρωτη μια Samsung αλλα ξεφευγε στην τιμη. Δευτερη ηταν μια της NEC και ελεγε οτι εχει πολυ καλο panel και στατικη εικονα. Η εγγυηση της ειναι 2 pixel.

Για LG που εχει και 0 pixel εγγυηση, στο Πλαισιο που τις ειδα ζωντανα, δεν με ικανοποιησαν ιδιαιτερα. Τωρα στο σπιτι εχω την L1915S και μπορω να πω οτι απο χρωματα δεν λεει και πολλα.

Και καπου εδω ζηταω την γνωμη και την βοηθεια σας. Για τις NEC τι ξερετε? Για την Acer με το crystal bright (απο οτι διαβασα ειναι το ιδιο με τις οθονες που βαζει η Sony στα Vaio) ξερετε κατι? Ειναι ξεκουραστη στα ματια και για χρηση γραφειου?

Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο post.:)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό το crystal bright, είναι εντυπωσιακό, αλλά έχω ακούσει ότι έχει πρόβλημα με αντανακλάσεις. Από εκεί και πέρα, σου προτείνω τα εξής:

- LG 1730p, την έχει νομίζω στο Πλαίσιο, περιστρέφεται και στους 3 άξονες, και έχει usb hub. Από εικόνα δεν την έχω δει, αλλά γνωστός μου που την έχει είναι ευχαριστημένος.

- Οποιαδήποτε Philips την θεωρώ πολύ τίμια αγορά, με εικόνα άνω του μέσου όρου για TN panel.

- Αν προλάβεις, στο stock house του Πλαισίου έχει κάτι Eizo P1700 μαύρες με 150 ευρώ. Πήραμε μία πριν λίγες μέρες με ένα φίλο, ήταν σαν καινούρια στη κούτα της, πραγματικά πως ανοίγεις μια καινούρια, με τις ζελατίνες της κλπ. Και χρώματα τα γνωστά Eizo. Και με φουλ εγγύηση αντιπροσωπίας. Για πήγαινε μια βόλτα.

Link to comment
Share on other sites

Μην παίρνεται τόσο στα σοβαρά υπ'όψη τις οθόνες που βρίσκονται στις βιτρίνες γιατί δεν ξέρετε σε τι ρυθμίσεις παίζουν. Φίλος που δούλευε σε μαγαζί με pc μου είχε πει οτι για να προωθήσουν μια οθόνη μείωναν το contrast στις δίπλα...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό το crystal bright, είναι εντυπωσιακό, αλλά έχω ακούσει ότι έχει πρόβλημα με αντανακλάσεις. Από εκεί και πέρα, σου προτείνω τα εξής:

- LG 1730p, την έχει νομίζω στο Πλαίσιο, περιστρέφεται και στους 3 άξονες, και έχει usb hub. Από εικόνα δεν την έχω δει, αλλά γνωστός μου που την έχει είναι ευχαριστημένος.

- Οποιαδήποτε Philips την θεωρώ πολύ τίμια αγορά, με εικόνα άνω του μέσου όρου για TN panel.

- Αν προλάβεις, στο stock house του Πλαισίου έχει κάτι Eizo P1700 μαύρες με 150 ευρώ. Πήραμε μία πριν λίγες μέρες με ένα φίλο, ήταν σαν καινούρια στη κούτα της, πραγματικά πως ανοίγεις μια καινούρια, με τις ζελατίνες της κλπ. Και χρώματα τα γνωστά Eizo. Και με φουλ εγγύηση αντιπροσωπίας. Για πήγαινε μια βόλτα.

Την ειδα την LG1730P αλλα απο εικονα δεν με ενθουσιασε και τοσο. Ειχα κολησει στην Acer.:040:

Για τις Philips, εχω ακουσει και εγω καλα λογια αλλα με προβληματιζει η εγγυηση που ειναι 4 pixel απο οτι εχω ακουσει. Αλλα θα το ψαξω.

Για τις Eizo που λες, εννοεις μεταχειρισμενες? Θα το κοιταξω αν και μια Eizo που ειδα στο Πλαισιο απο χρωματα δεν ελεγε και πολλα (ειμαι περιεργος το ξερω:040: ).

Θα παω αυριο παλι στο Πλαισιο και στην Media Markt να δω κι αλλες οθονες.

@sakattack: Ξερω οτι πολλες 19" πλεον ειναι "τσαμπα" αλλα προτιμω να παρω μια καλη 17" παρα μια μετρια 19". Γιατι 19" με 300 ευρο, δεν μπορει, κατι θα βρωμαει.

Για τις NEC ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

Για τις NEC ξερει κανεις κατι?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.166327 πολύ καλή η συγκεκριμένη και http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.166343 κορυφαίοι χρωματισμοί ξεπερνά και τη sony xblack.

Η δευτερη (NEC 17'' LCD 1770GX) φαινεται καλη, τουλαχιστον στα specs. Στο τελος λεει 3 χρόνια on-site. Αλλα δεν αναφερει στα ποσα pixel. Μηπως ξερεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μολις παραγγειλα την PHILIPS 170P6EG η οποια εχει και καλη εγγυηση. "Εγγύηση: Perfect Panel (με την οποία, αν η οθόνη LCD έχει έστω και μία φωτεινή ή σκοτεινή κουκίδα επισκευάζεται ή αντικαθίσταται) για 3 χρόνια On-Site στο χώρο σας από την Philips(00 800 312 212 23 - Μια Αστική Μονάδα - Επικοινωνία στα Ελληνικά)."

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας και τις προτασεις σας.:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα μικρο προβληματακι. Στο κεντρο περιπου της οθονης, υπαρχουν κατι περιεργες γραμμες, σαν νερα που εχουν στεγνωσει. Δεν μπορω να το εξηγησω καλυτερα. Ειναι αχνες και φαινονται σε σκουρο φοντο.

Μηπως εχει κανεις ιδεα τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.