Jump to content



προβλημα σκετη προκληση...


fsbmaniac

Recommended Posts

άσους σ478 p4p800-e-deluxe

δούλευε τέλεια 1 χρόνο και τώρα "ξαφλικα" επανεκκίνηση ενω παίζω mp3...

καμμένο cpu ..και η mob στον κόσμο της...μόλις πατάω να ανοίξει ακούγεται η ωραία φωνούλα που λέει no cpu installed αλλα δεν προλαβαίνει να ολοκληρώσει την φράση και σβήνει σαν χαλασμένο κασετόφωνο....τροφοδοτικό ok.... μνήμες ok τα πάντα ok ακόμα και η mob μονη της πάνω χωρίς τίποτα κάνει το ίδιο..τα jumpers είναι όλα στις default θέσεις...έχει ψαχτεί για σκασμένο chip αντίσταση η χαλασμένο διάδρομο σε πλακέτα....."αξονιχιστικα"..είχε μέσα τελευταίο update στο βίος..

υποπτεύομαι ότι κάτι παθε το flash chip...τι λέτε ???\

έχω κάνει εκατοντάδες clear cmos έχω αλλάξει μπαταρία τα πάντα δοκίμασα αλλα πάλι τα ίδια...

έχω μia p4p800-deluxe υπαρχειπερίπτωση να κάνει το flash chip της στην "σε κόμμα" μητρική ???? τόσα χρονια τέτοιο περίεργο περιστατικό δεν μου έχει τύχει..... τι λέτε να δοκιμάσω ??? αξίζει να προσπαθήσω καθώς είναι η κορυφαία mobile για τέτοιο socket...όλα λειτουργούσαν ρολοι..5 δίσκοι---1 dvd-r ---2 κάρτες ήχου professional όλα λειτουργούσαν ανελλιπώς και άριστα μαζί.. έχω "καταστεναχοριθει" που την ακούω να ψυχορραγεί...

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μου εκανε κατι παρόμοιο η Α8V deluxe. Μάλλον οι ASUS boards έγιναν για το Fame story. (μονο φωνες-αποκριση καμια...)

Sorry που δεν έχω να προτείνω κατι εκτος από ΡΜΑ αν είναι εντος εγγύησης.

Παντως συμπάσχω, αφου επαθα κατι παρ'ομοιο.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώσου ότι η cpu είναι ΟΚ.

Ασε τη μητρική χωρίς μπαταρία για 20-30 λεπτα.

Μετά βάλε πάνω τα βασικά....και κάνε boot με πατημένο το πλήκτρο insert.

Επανέλαβε τη διαδικασία 3-4 φορές άν δεν ανοίξει με την πρώτη.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ κάνει boot.... η cpu έγινε rma από e-shop..γιατί μετά το ξαφνικό κάηκε.....!!! το πως έγινε αυτό μονο το e-shop το ξέρει(υποψιάζομαι ότι μου έδωσαν άλλη για άλλο λόγο...)δεν έχει καμια σχέση αν έχει η όχι cpu το socket... tp led ανάβει πράσινο όλα ok μόλις πατάω power swich λέει μονο no cpu inst και εκεί ξεκουρντίζετε και τέλος κόβεται και το reyma από το τροφοδοτικό στους ανεμιστήρες... έβγαλα το flash chip το ξαναέβαλα αλλα τίποτα η μπαταρία βγήκε για βραδια ολόκληρα clear cmos "εγινανα"..άπειρα... μόλις κάνω clear ξανά αρχίζει να bootarei αλλα πάλι τα ίδια.. για οθόνη δεν τ

καν δεν βγάζει τίποτα δεν προλαβαίνει..ρεύμα η vga κανονικά παίρνει...

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω πως υπαρχει λογος να το ψαχνεις και πολυ.μην κινδυνευεις και τα υπολοιπα εξαρτηματα για να δεις αν δουλευει η μητρικη.ειναι σχεδον προφανες πως σε αφησε..

Link to comment
Share on other sites

το ξερω απλα το θεμα ειναι πλεον οτι δεν μπορω να εχω δισκους πολλους στο συστημα.... πριν ειχα 2 raptor raid για λειτουργικο και αλλους 2 sata 2 wd 250 εκαστος...πλεον μονο 2 δισκους υποχρεοτικα...και το θεμα ειναι οτι δδεν μπορω να βρω μητρικη...σκευτομαι την αγορα καινουριας p4p800-e-deluxe αλλα βασικα τωρα που θα κατεβω χαλκιδα θα την σωσω στο καταστημα που την πηρα νομιζω ειναι υποχρεομενο να την αλλαξει...rma

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.