Jump to content



Abit AX8 + Temp Sensor


WizeMan

Recommended Posts

Παίδες, έχω την Abit AX8 και μου δίνει παράξενες θερμοκρασίες.

Αρχικά με Stock Cooler (CPU Venice 3500+, 1.4V) και την πάστα που είχε πάνω η ψύχρα είχα τρελές θερμοκρασίες (βλέπε 47 βαθμούς IDLE), τέλος πάντων, πήρα την Arctic Freezer 64 pro.

Την έβαλα και σε συνδιασμό με Thermal Paste της Zalman που μου είχε ξεμείνει σε σωληνάριο η θερμοκρασία έπεσε σε Idle στους 36-38 και με Prime95 με default ρυθμίσεις μισή ώρα torture test μου έδωσε 45 το μέγιστο με 46 να πηγαίνει για κλάσματα σε ορισμένα Test.

Για πείτε μου λοιπόν, είναι λογικές οι θερμοκρασίες αυτές, ενώ ένας άλλος user ίδιας cpu / cooler μου είπε ότι Idle είχε 30 και full load 38 το πολύ...???

Link to comment
Share on other sites

Πάστα έβαλα μια πολύ λεπτή στρώση, εξ' άλλου λίγο είχα και το "δούλεψα" καλά με ένα ευθύγραμμο πλαστικό σαν σπάτουλα επάνω στην CPU. Θερμοκρασίες κοιτάω με το speedfan Μιας και το mbm δεν υποστηρίζει τη μητρική και το uGuru είναι άχρηστο.

Link to comment
Share on other sites

Τι να την δουλέψεις/απλώσεις την πάστα, Τραχανάς είναι?:)

Με την F64 είχα 27idle και φουλ 43.

Μάλλον πρέπει να την βγαλεις να σκουπισεις οτι έχει και να βάλεις ΑS5 στο μεγεθος μιας φακής(χοντρής :)) και πιέζοντας την ψηκτρα οταν την βαζεις, θα απλωθεί οπως της χρειάζεται. Ετσι οπως λες πιθανον μενουν φυσαλίδες αερα, λογω της τραχειας επιφανειας της ψηκτρας.

Επισης καθοριστικο ρολο στην απόδοση της συγκεκριμενης ψηκτρας παιζει και ο σωστός αερισμος του κουτιού.

Link to comment
Share on other sites

Τι να την δουλέψεις/απλώσεις την πάστα, Τραχανάς είναι?:)

Με την F64 είχα 27idle και φουλ 43.

Μάλλον πρέπει να την βγαλεις να σκουπισεις οτι έχει και να βάλεις ΑS5 στο μεγεθος μιας φακής(χοντρής :)) και πιέζοντας την ψηκτρα οταν την βαζεις, θα απλωθεί οπως της χρειάζεται. Ετσι οπως λες πιθανον μενουν φυσαλίδες αερα, λογω της τραχειας επιφανειας της ψηκτρας.

Επισης καθοριστικο ρολο στην απόδοση της συγκεκριμενης ψηκτρας παιζει και ο σωστός αερισμος του κουτιού.

Θέλω να πω ότι πρώτα την έστρωσα στην cpu την πάστα, δημιουργώντασ μια λεπτή στρώση, και μετα ακούμπησα την ψύχτρα επάνω. Το κουτί έχει καλό αερισμό έχω το thermaltake soprano έχει 3 ανεμηστήρια και εχώ round cables / sleeved psu cables . Anyway, περιμένω Ceramique εντός ημερών...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την DFI είμαι σίγουρος πως έχω λάθος ενδείξεις…

Με γυαλισμένη την SLK και με ceramique.. με το που ανοίξω το pc έχω 40 βαθμούς στη cpu και μέχρι και 60 σε full load!!!

Φυσικά δεν είναι πραγματική αυτή η θερμοκρασία γιατί αν πιάσω την ψήκτρα όταν πχ λέει το ITE Smart Guardian ότι έχω 60 βαθμούς.. η ψήκτρα είναι απλός ζεστή…

Υπάρχει κάποια θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Αφου η ψηκτρα έχει την MX1 πάνω γιατί έβαλες και πάνω στην cpu κιαλλη παστα? Unwise...

Ta 3 ανεμιστηρια δεν σημαίνουν πάντα σωστό airflow...

Dude, υπέθεσα ότι αυτή η Zalman που είχα θα ήταν καλύτερη και την αφαίρεσα την MX-1 πρώτα... Aint no fool...:071: :084: :030:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.