Jump to content



Κατασκεύη FILE SERVER


geo_hal

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Να πω και εγώ την αποψη μου μιας και πριν μερικούς μηνες εστησα το file server μου για home use και εξευπηρετει όλα τα υπόλοιπα pc της υπογραφής μου.

Ο επεξεργαστής δε χρειαζεται να ειναι μεγαλος, η μνήμη καλό κανει αλλά τα 2GB ειναι απλά υπερβολή για 9 pc clients. 512-1024 πιστευω ειναι μια χαρα.

Η καρτα γραφικώ ειναι παντελώς αχρηστη, προτίμηση μητρική με ενσωματωμενη.

Χρησιμοποίησε άλλους δισκο για το λειτουργικό.

ο file server μου αποτελειται από τα παρακατω :

A64 3200@2400

Gigabyte K8N51GMF-9

2X256 Twinmos

2X200GB Maxtor

4X300GB Maxtor

2X160GB Seagate

1X80GB W.D (λειτουργικό)

Equip sata controller με το Sil3114

Hec 385

όλοι οι δισκοι ειναι αν 2 σε RAID 1, πλην του λειτουργικού.

το δικτυο ειναι Gigabit Ehternet.

Αυτο που εχω να πω από το setup μου ειναι οτι το όλο στησιμο αργεί μόνο όταν πανω απο 3 pc κανουν αιτηση για αντιγραφή ή μεταφορά (και μόνον) αρχειων την ίδια στιγμη και από τον ίδιο δισκο. Σε οποιαφήπτοτε αλλη χρηση ανταποκρίνεται τελεια.

Το εχω δοκιμασει βαζοντας όλα τα pc να παζουν διαφορετικες ταινιες, την ίδια ταινία, μεταφοπρα δεδομενων από όλους τους δίσκους [προς όλες τις κατευθύνσεις κλπ. Απλά ανταποκρίνεται τέλεια.

Και όταν λεω κρεμάει εννοώ ότι απλά πεφτουν οι ταχυτητες μεταδοσης, πραγμα λογικό αφού ακόμα και το Gigabit Ethernet δε μπορεί να μεταφερει τόσο μεγαλο ογκων δεδομένουν ανα δευτερόλεπτο αλλά ούτε και ο ρυθμός διοαμεταγωγής των δισκων μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις αυτες.

Εαν το δίκτυο σου ειναι στημένο σε 100Mbit τότε οι "παρενεργειες" της μεγαλής ζητησης θα ειναι ακόμα πιο εμφανής.

Για λειτουργικό εχω Windows XP SP2, προς το παρόν θεωρώ οτι με καλύπτει μια χαρα.

Για μένα κοψε λίγο hardware, με τα χρηματα που κερδίζεις, αν εχεις 100αρι δικτυο αναβαθμισε το, παρε κανα δίσκο παραπανω για raid 1 και οπωσδήποτε διαφορετικό δισκο για το λειτουργικό.

Για θεμα back up μπορείς καλλιστα να χρησιμοποήσεις αλλους 3.5" δισκους μεσα στο ίδιο pc και με ενα προγραμμα σαν το Allway Sync http://allwaysync.com/ να φτιαξεις ενα αυτοματο πρόγραμμα για Back up καθε μερα, καθε βδομαδα καθε μήνα κλπ.

Σε συνδιασμό με DVD back up των πιο σημαντικών όλων πιστευω ότι θα εισαι καλυμένος.

----

Να προσθέσω ότι δε χρειαζεσαι ούτε οθόνη, ούτε πληκτρολόγιο, ούτε ποντίκι.

με ενα προγαμμα απομακρυσμένης διαχείρησης σαν το remote admin μπορείς να κανεις τα πάντα από τον υπολογιστή σου :)

Θα σου πρότεινα επίσης να επιλέξεις με σύνεση το κουτί σου, μιας και χρειαζεται καλό αερισμό.

Για να εισαι ακόμα καλύτερα, θα σου πρότεινα να κρατας ενα image του δισκου του λειτουργικό (ασχετα αν το εχεις σε raid 1 ή σκέτο δίσκο) με ενα προγραμμα σαν το Acronis TrueImage τακτικά, ώστε όποιαδήποτε στιγμή παει κατι στραβά να το επαναφερεις γρήγορα και πανω από όλα ευκολα.

-----

Ξεχασα να συμπληρώσω κατι βασικό που αφορα την απόδοση του συστηματός μου που περιεγραψα πιο πανω...

Σε ότι εγραψα προσθεστε οτι τρεχει 24/7 DC Projects... (και όταν εκανα τις δοκιμες...).

Link to comment
Share on other sites

γιατι ενας fileserver να θελει πολυ μνημη?

Ας πούμε, εάν περιέχει video και θέλουν όλοι μαζί να δουν κάτι, τότε έχεις μετάδοση πολλών mb και η μνήμη θα είναι καθοριστική, πιστεύω. Αλλά και με σκέτα αρχεία εάν αρχίσουν αντιγραφές προς και από τον server κάποιων mb τότε θα έχεις κατανάλωση μνήμης. Σίγουρα θέλεις βέβαια και γρήγορους δίσκους, αλλά πού 'ναι η εποχή όπου σύστηνες SCSI...

Εάν από την άλλη έχεις 10 γραφιάδες που απλά γράφουν στον κειμενογράφο και αποθηκεύουν, τότε ίσως να μην παίζει σπουδαίο ρόλο η μνήμη, αλλά ούτε και ο δίσκος.

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε, εάν περιέχει video και θέλουν όλοι μαζί να δουν κάτι, τότε έχεις μετάδοση πολλών mb και η μνήμη θα είναι καθοριστική, πιστεύω.

Δεν ειναι ακριβώς ετσι...

ετσι κι αλλίως το video φορτώνεται στη μνημη του client...

Το εχω δοκιμασει βαζοντας όλα τα pc να παζουν διαφορετικες ταινιες, την ίδια ταινία, μεταφοπρα δεδομενων από όλους τους δίσκους [προς όλες τις κατευθύνσεις κλπ. Απλά ανταποκρίνεται τέλεια.

(συστημα με 512ΜΒ μνήμης.)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ακριβώς ετσι...

ετσι κι αλλίως το video φορτώνεται στη μνημη του client...

Αναφερόμουν στην διαμεταγωγή. Για να φορτωθεί στον client θα πρέπει πρώτα να έρθει στον client. Περίπου είναι το ίδιο με την μεταφορά αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερόμουν στην διαμεταγωγή. Για να φορτωθεί στον client θα πρέπει πρώτα να έρθει στον client. Περίπου είναι το ίδιο με την μεταφορά αρχείων.

σωστός τότε, για διαμεταγωγή οπως εγραψα πιο πριν θα χρεαστεί 1000αρι δικτυο και αν μπορεί raid 0+1.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ αναφέρεσαι στο bandwidth και είναι σωστό. Όμως, σε Windows εάν μεταφέρεις ένα αρχείο 1 gb (copy ή move) βλέπεις ότι η ελεύθερη μνήμη μειώνεται πολύ. Για να ελευθερώσει τη μνήμη που του χρειάζεται το λειτουργικό μεταφέρει πολλά processes στο swap. Σε linux είναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Με μια δεύτερη ματιά κατέληξα στα εξής:

Athlon 64 3200+

Kingston 512MB x 2

Gigabyte GA-K8N51-GMF-9

Seagate Barracuda 250MB SATAII x 2

Maxtor 80GB ATA133 x 1

Pioneer DVR-111D x 1

Floppy x 1

Τροφοδοτικό 420watt HEC

Chieftech Full atx

To συνολικό κόστος είναι στα 700€ περίπου και τα υπόλοιπα 300 θα επενδυθούν στην ανακατασκευή του δικτύου 100ΜΒ lan σε 1G lan.

O δίσκος που διάλεξα για το λειτουργικό είναι ide με το σκεφτικό αργότερα να μπουν άλλοι 2 δίσκοι οπότε να υπάρχουν 2 κενές θέσεις sata. Ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες και οι οποιεσδήποτε συστάσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Σε linux είναι καλύτερα τα πράγματα.

Σαφέστατα! Εαν ο φίλος μας εχει γνώσεις linux τότε σίγουρα πρέπει να ειναι η No1 επιλογή του!

Link to comment
Share on other sites

Γι΄αυτό εδώ τι λέτε; Αντι δηλαδή να κάθίσω να φτιάξω server με λειτουργικά κλπ να παρώ κάτι σαν αυτό

και να βάλω 4 σκληρούς δίσκους 250 SATAII να τον συνδέσω στο δίκτυο και να τελειώνει η υπόθεση; Λέει στα χαρακτηριστικά του εδώ

οτι συμπεριφέρετε σαν server...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Θα ήθελα την βοήθεια σας για την κατασκευή ενός file server που θέλω να φτιάξω στο μαγαζί μου. Καταρχήν θέλω να σας πω ότι το δίκτυο αυτήν την στιγμή περιλαμβάνει 9 υπολογιστές με windows XP sp1. οι οποίοι είναι συνδεδεμένοι σε ένα switcher το οποίο συνδέεται σε ένα adsl router. Έτσι διανέμεται το ίντερνετ σε όλους τους υπολογιστές. Λόγω του ότι βρίσκονται πολλά αρχεία διάσπαρτα μέσα στους υπολογιστές σκέφτηκα την κατασκευή ενός server ο οποίος θα έχει όλα τα απαραίτητα αρχεία, email και οι υπόλοιποι Η/Υ θα αντλούν από αυτόν όλες τις απαραίτητες πληροφορίες.

Καταρχήν ας ξεκινήσω με το hardware μέρος και με το σύστημα που έχω στο μυαλό μου να συνθέσω:

CPU: INTEL PENTIUM D 805 2.66 GHZ - LGA775 - 533 FSB - BOX

ΜΝΗΜΗ RAM: 1 x OCZ PC2-4200 DDR2 VALUE PRO DUAL CHANNEL 1024MB (2X512)

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ:1 x ASUS P5PL2

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ: 1 x SAPPHIRE ATI X550 128MB HYPERMEMORY 512MB PCI-E

FLOPPY: 1 x FLOPPY DISK DRIVE 3.5'

ΣΚΛΗΡΟΙ ΔΙΣΚΟΙ: 2 x WESTERN DIGITAL 200GB WD2000JS 7200RPM SATA2

DVD RECORDER: 1 x PIONEER DVR-110D - BULK

ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ: 1

ΠΟΝΤΙΚΙ: 1 optical

CASE: CHIEFTEC FULL ATX CX-03 Black

TΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ: CHIEFTEC 450WATT - 24PIN

1)Το σύστημα πιστεύω μπορεί να με καλύψει για την χρήση την οποία το θέλω. Συστάσεις και προτάσεις περί αυτού δεκτές.

2)Μήπως ο επεξεργαστής λόγο του οτι είναι διπύρηνος δεν συνεργάζεται με τα λειτουργικά των server;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και αυτά προς το παρόν.

δωσε βαση σε συστοιχια raid 10 δηλ +3 δισκους & extra μνημη.

Link to comment
Share on other sites

Ti να το κάνει το ραιντ 10? Δηλαδή έλεος εδώ σε εταιρείς το 5 είναι οκ. Μήπως να βαλουμε για home use raid 50?

Y.Γ. να βλέπουμε και τι έχουν γράψει οι υπόλοιποι πριν μιλήσουμε

Link to comment
Share on other sites

^ δεν νομιζω οτι ειναι ο καλυτερος τροπος για να δειξεις πως διαφωνεις με την γνωμη μου.Πολυ απλα αν νομιζει το παλικαρι πως δεν του κανει ας μην με ακουσει.Νομιζω πως εισαι πολυ προκλητικος για moderator μαλλον φρεσκος εισαι θα στρωσεις...

Link to comment
Share on other sites

Raid 0+1 θα χρησιμοποιήσω για μεγαλύτερη ασφάλεια και μεγαλύτερο data transfer με 4 δίσκους 250Gb.

Τώρα το ερώτημα είναι ότι εάν πάω σε δυπύρινο (D805) τα windows2003 ή οι διανομές linux ανάλογα τι θα αποφασίσω θα είναι συμβατές;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.