Jump to content



Κατασκεύη FILE SERVER


geo_hal

Recommended Posts

Πρώτον είμαι εδώ πολύ πριν έρθεις εσύ. Το ότι είμαι μοντ δεν λέει κάτι για το συγκεκριμένο θέμα. Είπα κάτι σαν Δ.Ο. προκλητικό? Είμαι εδώ και κρίνομαι συνέχεια. Την αξία μου την έχω αποδείξει και την αποδεκνύω καθημερινά ποστάροντας όταν χρειάζεται και ζυγίζοντας το λόγο μου. Δύο δημοσιεύσεις σου ήταν εντέλως ανούσια και χώρις να κοιτάξεις τις απόψεις των άλλων. Άλλο ο σεβασμός της γνώμης του άλλου και άλλο η κριτική κατά αυτων

ΦΙλικά

Dellman

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Ti να το κάνει το ραιντ 10? Δηλαδή έλεος εδώ σε εταιρείς το 5 είναι οκ. Μήπως να βαλουμε για home use raid 50?

Y.Γ. να βλέπουμε και τι έχουν γράψει οι υπόλοιποι πριν μιλήσουμε

Προταση Santa Cruz :

10.gif

Παρεχει Ασφαλεια και ταχυτητα σε συνδιασμο 4ρων δισκων.

Disadvantages:

Very expensive / High overhead

All drives must move in parallel to proper track lowering sustained performance

Very limited scalability at a very high inherent cost

Raid 50 .

50.gif

Raid 5 "Προταση dellman"

http://www.acnc.com/04_01_05.html

Disadvantages

Disk failure has a medium impact on throughput

Most complex controller design

Difficult to rebuild in the event of a disk failure (as compared to RAID level 1)

Individual block data transfer rate same as single disk

Aπο εδω μπορεις να δεις και να κρινεις την αποψη μου.

Ελπιζω ο φιλος μας να βρει αυτο που του ταιριαζει...

Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον είμαι εδώ πολύ πριν έρθεις εσύ. Το ότι είμαι μοντ δεν λέει κάτι για το συγκεκριμένο θέμα. Είπα κάτι σαν Δ.Ο. προκλητικό? Είμαι εδώ και κρίνομαι συνέχεια. Την αξία μου την έχω αποδείξει και την αποδεκνύω καθημερινά ποστάροντας όταν χρειάζεται και ζυγίζοντας το λόγο μου. Δύο δημοσιεύσεις σου ήταν εντέλως ανούσια και χώρις να κοιτάξεις τις απόψεις των άλλων. Άλλο ο σεβασμός της γνώμης του άλλου και άλλο η κριτική κατά αυτων

ΦΙλικά

Dellman

Ανακοινωση : Οποιος ειναι ο πιο παλιος εδω μεσα θα κανει κουμαντο και οποιος οχι θα καθετε σουζα και τα την ακουει..

Καπως ετσι δεν μου μιλας?

Οσο αφορα την αξια σου κανεις δεν την εθιξε..

Εμενα ποσο αλλο μου ασκησες κριτικη φιλε μου μονο που δεν επεσες να με φας απο την ειρωνια και τα αποτυχημενα υστερογραφα.Ελπιζω να καταλαβες το λαθος σου και να μην συνεχισεις βραδιατικα.

Link to comment
Share on other sites

Ti να το κάνει το ραιντ 10? Δηλαδή έλεος εδώ σε εταιρείς το 5 είναι οκ. Μήπως να βαλουμε για home use raid 50?

με αυτο εννοεί οτι το raid 10 ειναι ανούσιο για home use, πόσο μαλλον το raid 50.

δε πρότεινε το raid 50... μην εισαι βιαστικός.

βασικα το raid10 ειναι πανακριβο, για home ενα 0+1 ειναι πολύ καλή λύση για ταχύτητα και ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

με αυτο εννοεί οτι το raid 10 ειναι ανούσιο για home use, πόσο μαλλον το raid 50.

δε πρότεινε το raid 50... μην εισαι βιαστικός.

βασικα το raid10 ειναι πανακριβο, για home ενα 0+1 ειναι πολύ καλή λύση για ταχύτητα και ασφάλεια.

Προς Θεου δεν ειπα κατι τετοιο..και δεν βιαζομαι.

Απλα εκανα μια παραθεση τους τυπους 5 -10 -50 ωστε να γινει κατανοητο τι συμφερει "απο πλευρας δυνανοτητων".Ποτε δεν μιλησα για χρηματα αλλωστε δεν ειμαι εργοδοτης του εν λογω κυριου που ζητησε μια προταση.

Φιλικα

Καλο ειναι να σταματησουμε εδω και να κλεισει αυτη η παρενθεση που ανοιξε ο φιλος moderator μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι γνώμες όλες είναι ευπρόσδεκτες και ευχαριστώ όλους γ’ αυτό. Εαν είναι και δικαιολογημένες σίγουρα θα ληφθούν υπ όψη.

Επί του θέματος τώρα. Η λύση που με συμφέρει και οικονομικά και για τα δεδομένα της δουλειάς που θέλω να κάνω είναι σίγουρα το raid 0+1. Το raid 5 το αποκλείω γιατί δεν παρέχει την ασφάλεια που θέλω διότι εκτός από έναν άλλον σκληρό εξωτερικό και εγγραφή σε dvd, για buck-up δεν θα υπάρχει η δυνατότητα αγοράς επιπλέον δίσκων ή drive tape κλπ. Το raid 10 επίσης το αποκλείω διότι για να έχω την χωρητικότητα των 500GB που υπολογίζω θα χρειαστώ στην ουσία 8 δίσκους.

Το θέμα για μένα τώρα είναι το σύστημα που θα αγοράσω στα τέλη αυτής της εβδομάδας. Δηλαδή, Pentium D 805 με ddr2 μνήμες ή Athlon64 3200+ με απλές μνήμες... Εφ όσον μου λύθηκε η απορία ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τα λειτουργικά και τον d805 κλείνω προς αυτήν την λύση διότι ένας διπύρηνος μπορεί να επεξεργαστεί περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα σε σχέση με τον μονοπύρηνο που ίσως σε μια μόνο εφαρμογή να τα ρίχνει στον d805.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ψάχνω να βρώ μια κάρτα pci raid controller για 4 sata δίσκους 200Gb. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος; Να υποστηρίζει raid 0,1, 0+1...

Η φθηνη λυση:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=25949

Η σωστη λυση:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=27851

Βεβαια, οφειλω να σου πω, οτι απο τα υλικα που επιλεγεις,δεν πας για file server αλλα για μια απλη μπακαπιερα. Εαν παντως σκεφτεσαι οτι πραγματικα θελεις file server,πρεπει να αναθεωρησεις μερικες επιλογες σου...

Για παραδειγμα, τι να τον κανεις το διπυρηνο? Παρε ενα μονοπυρηνο και δωσε τα χρηματα σου σε ECC μνημες και ενα πιο σοβαρο board. Προτιμησε να εχει Pci-X θυρες για να κουμπωσεις εναν αξιοπρεπη κοντρολερ για σατα2 δισκους.

Οτι βοηθεια η πληροφοριες θελεις για μοντελα, μπορεις να με ρωτησεις...:001:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Η φθηνη λυση:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=25949

Η σωστη λυση:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=27851

Βεβαια, οφειλω να σου πω, οτι απο τα υλικα που επιλεγεις,δεν πας για file server αλλα για μια απλη μπακαπιερα. Εαν παντως σκεφτεσαι οτι πραγματικα θελεις file server,πρεπει να αναθεωρησεις μερικες επιλογες σου...

Για παραδειγμα, τι να τον κανεις το διπυρηνο? Παρε ενα μονοπυρηνο και δωσε τα χρηματα σου σε ECC μνημες και ενα πιο σοβαρο board. Προτιμησε να εχει Pci-X θυρες για να κουμπωσεις εναν αξιοπρεπη κοντρολερ για σατα2 δισκους.

Οτι βοηθεια η πληροφοριες θελεις για μοντελα, μπορεις να με ρωτησεις...:001:

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες για το σύστημα που έχεις υπόψη;(μοντέλα κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, βασικά θα πρέπει να σκεφτείς τις απαιτήσεις που θες απο το μηχάνημα. Μπορείς να φτιάξεις ένα file server με 1000ευρώ μπορείς και με 10000ευρώ, το θέμα είναι τι ζητάς απο το μηχάνημα.

1. Οι 2 πυρήνες είναι καλύτεροι απο 1 για servers γιατι μοιράζετε ο φόρτος. Δεν παίζει τόσο ρόλο η απόδοση του επεξεργαστή όσο οτι έχει 2 πυρήνες. Άρα λοιπόν άποψή μου είναι να πάρεις το διπλό.

2. Η μνήμη παίζει συμαντικότατο ρόλο στους servers (file/mail/...) γιατι τα πάντα cachαρονται πριν πάρουν το δρόμο για το δίκτυο. Οπότε όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά (μου άρεσε η ιδέα για 2GB αν βέβαια αντέχεται οικονομικά)

3. Όσον αφορά τους σκληρούς δίσκους θα πρέπει να σκεφτείς αρκετά το φόρτο του file server. Δηλαδή πόσοι clients θα ζητάνε πόσα αρχεία και πόσο μεγάλα για πόση ώρα ταυτόχρονα. Αν βρεις το worst-case σε αυτό τότε θα μπορείς να αποφασίσεις αν θα πας σε RAID0+1 ή RAID1 ή RAID5. Αν αποφασίσεις τι RAID θα χρησιμοποιήσεις τότε θα πρέπει να σκεφτείς τη χωρητικότητα που θες να έχει το μηχάνημα και μετά θα δεις για controller. Μπορει να μη χρειάζεσαι ξεχωριστό controller και να μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου είτε με on-board raid controller είτε με software raid σε linux.

4. Για το λειτουργικό δε το σκέφτεσαι καν το linux είναι μονόδρομος. Θα πρότεινα Debian Sarge (stable version). Το BSD θα σε δυσκολέψει αρκετά αν δεν έχεις ξαναδουλέψει linux/unix σύστημα. Το καλό με το linux εκτός της σταθερότητας και της ασφάλειας είναι τα file systems που υποστηρίζει (ext3/reiserfs) τα οποία είναι ιδανικά για file/mail/... servers. Θα πρέπει να αποφασίσεις ανάλογα με το φόρτο και το μέγεθος των αρχείων ανάμεσα στα 2 filesystems.

5. To λειτουργικό θα το βάλεις σε ξεχωριστό δίσκο και σε ξεχωριστό controller για να το αποφορτήσεις απο την κίνηση του file-server. Η ιδέα σου για IDE είναι αρκετά καλή (διαφορετικό controller). Η ταχύτητα του δίσκου του λειτουργικού δεν παίζει καθοριστικό ρόλο για την απόδοση του συστηματος.

6. Πολύ σημαντικό για ένα τέτοιο σύστημα (και εκεί θα πρέπει να ρίξεις βάρος) είναι το τροφοδοτικό + UPS. Τροφοδοτικό όσο πιο μεγάλο και όσο το δυνατόν πιο αξιόπιστο (Enermax,Antec,Fortron,...). Το UPS θα πρέπει πρώτα να καταλήξεις σε σύστημα και μετά να υπολογίσεις στο περίπου το φορτίο του και να πάρεις ένα UPS να σε καλύπτει.

7. Τέλος μια πρόταση. Απο τη στιγμή που θα φτιάξεις ένα file/mail server με linux καλό είναι και στο προτείνω να τον κάνεις και internet proxy. Το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια 2η κάρτα δικτύου και να ρυθμίσεις το iptables. Με αυτό τον τρόπο θα έχεις καλύτερη ασφάλεια χωρίς να αυξήσεις το φόρτο του server ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

@backgroundman Tι ακριβώς θα πετύχω με τον Internet proxy? O proxy της forthnet που έχω σε κάθε pc δεν φτάνει?

Ο internet proxy κάνει στην ουσία τη δουλειά που κάνει ο router που έχεις για το dsl. Η διαφορά είναι στο linux φτιάχνοντας το iptable και επιλέγοντας ένα καλό πρόγραμμα caching proxy μπορείς να συνδιάσεις ταχύτητα και ασφάλεια στο internet όλων των υπολογιστών χωρίς να ανεβάζεις ιδιαίτερα το φόρτο του server. Ο server θα πρέπει να έχει δυο κάρτες δικτύου (2 interfaces) και επιπλέον το router θα συνδέεται μόνο στη μία κάρτα δικτύου του server και η άλλη κάρτα δικτυου του server θα πηγαίνει στο switch.

Οι ρυθμίσεις που έχεις κάνει στους υπολογιστές για τον proxy της forthnet θα αλλάξουν και στη θέση τους θα μπεί ο δικό σου proxy server.

Με αυτό τον τρόπο θα σου παρέχει ασφάλεια (firewall) και ο router και ο proxy server και επιπλέον θα έχεις caching λειτουργίες σε ένα pc που έχει Gigabit συνδεση και όχι σε ένα pc της forthnet που συνδέεσαι με dsl 384/512/1024.

Για μένα θα πρέπει να το κοιτάξεις, γιατι στην ουσία δε χρειάζεται να πληρώσεις για κάποιον επιπλέον εξοπλισμό, απλά θα ριθμίσεις τον server να κάνει και αυτή τη δουλειά.

PS Για να σου αποδείξω οτι δε επιβαρύνεται ο server στο εργαστήριο στη σχολή έχουμε 7 PCs με εσωτερικό δίκτυο 100Mbits και εξωτερικό (internet) με 10Mbits. Ο proxy server που είχαμε για αρκετά χρόνια (χωρίς το παραμικρό πρόβλημα) ήταν ένας PII-400MHz με 384MB ram και αρκετούς δίσκους για file sharing. Έτρεχε Debian Linux και αν δε κοβότανε το ρεύμα δεν έκλεινε ποτέ. Επιπλεόν κατέβαζε συνέχεια (mldonkey). Το μέγιστο CPU Usage που είχε σε κανονικές συνθήκες (χωρίς κάποιος να αντιγράφει αρχεία μέσω ssh) ήταν 10-15%. Πριν απο κανα μήνα κάναμε αναβάθμιση και βάλαμε ένα νέο porxy/file server με P3 1GHz 1,5GB RAM και αρκετούς πάλι δίσκους (χωρίς RAID). Το CPU Usage σε ίδιες συνθήκες είναι 4-7%.

Αν λάβεις υπόψη σου οτι το εξωτερικό σου δίκτυο είναι πολύ πιο αργό απο 10Mbps και ο επεξεργαστής του server είναι πολύ πιο καινούργιος και γρήγορος απο το δικό μας θα καταλάβεις γιατι φόρτο μιλάμε με το internet proxy.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.