Jump to content



νεο συστηματακι


giorgos th.1442169073

Recommended Posts

σκεφτομαι αυτον τον καιρο να προχωρησω σε ΑΜ2.τα μονα που θα αλλαχθουνε απο το παρων συστημα ειναι cpu-mobo-ram.εριξα μια ματια σημερα σε διαφορα on-line μαγαζια και κατεληξα στα εξης.

μνημες, επεξεργαστης, μητρικη.

τι λετε?πιστευω θα την κανει την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

εχεις ενα ηδη σχετικα καλα κλοκαρισμενο 939.

Στη θεση σου (και το οποιο θα κνω σε λίγο καιρό) θα επερνα εναν X2 939 αφού πρώτα πεσουν οι τιμες.

Αν δεν εισαι φανατικός των αλλάγών, ενας 939 Χ2 μαζι με αλλο 1 GB μνήμης πιστευω οτι θα βγαλουν ενα χρόνο, οπότε και το Αμ2 θα εχει ωριμάσει και οι conroe θα μας εχουν δειξει τι μπορούν να κανουν.

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτομαι πολυ γιατι ειναι 3 οι λυσεις.ή δινω 150Ε και περναω κομπλε σε ΑΜ2 (εστω με μονοπυρηνο για αρχη) ή 180Ε και παιρνω μτχ. Χ2 939 ή καθομαι και περιμενω εξελιξεις.

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που λες να παρεις στην ουσία με 150Ε κανεις αλλαγή πλατφόρμας όχι αναβαθμιση επιδόσεων., και θα μας σε μια παλτφόρμα που ακόμα δεν εχει οριστικοποιηθεί και ειναι στην αρχή της...

(γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που λες να παρεις στην ουσία με 150Ε κανεις αλλαγή πλατφόρμας όχι αναβαθμιση επιδόσεων., και θα μας σε μια παλτφόρμα που ακόμα δεν εχει οριστικοποιηθεί και ειναι στην αρχή της...

(γνώμη μου).

Και δικια μου.

Link to comment
Share on other sites

το σκεφτομαι πολυ γιατι ειναι 3 οι λυσεις.ή δινω 150Ε και περναω κομπλε σε ΑΜ2 (εστω με μονοπυρηνο για αρχη) ή 180Ε και παιρνω μτχ. Χ2 939 ή καθομαι και περιμενω εξελιξεις.

180Ε ειναι τωρα.

Σε λιγες μερες θα ειναι πολυ λιγοτερα γιατι θα πεσουν οι τιμες και στους Χ2.

Παντως δεν ειναι ασχημη η σκεψη για αλλαγη πλατφορμας αν τα 150 δε σου φαινονται πολλα.

Βαλε ομως και αλλα 50-80Ε, οταν πεσουν οι τιμες των Χ2 για να πας απο 3500+ σε Χ2 3800+

Οποτε η διαφορα για αλλαγη πλατφορμας ειναι καθαρα 150Ε

Τελικα ειναι θεμα χρηματων...

Link to comment
Share on other sites

οχι, εγω δεν πιστευω οτι το ΑΜ2 θα εχει προβληματα ωριμοτητας, με την εννοια οτι στις υπαρχουσες μητρικες θα δουλεψουν ολες οι μελλοντικες ΑΜ2 cpu που θα βγουν.

Σε αντιθεση με την Intel δηλ, που καθε φορα θελουν και αλλη μητρικη, παρολο που τσιπσετ, σοκετ ειναι ιδια...

Επισης, σημερα στο Anandtech, κατι περιεργα γραφει για συμβατοτητα με τους ΑΜ3 cpu (K8L) που θα μπορουν να δουλεψουν και με DDR2 και με DDR3, αλλα το σοκετ θα ειναι ιδιο με το τωρινο ΑΜ2.

Τελικα δεν καταλαβα αν θα μπαινουν και στα τωρινα ΑΜ2 mobos, αλλα αν μπαινουν, καλοδεχουμενο θα ειναι.

Τωρα, αν οι σημερινες μητρικες ειναι καλες σε o/c κλπ ειναι αλλο θεμα

Δεν εχω ιδεα, αλλα δε θα το ελεγα και ανωριμοτητα.

Τεσπα, με λιγα λογια, εγω θα το εκανα αν τα 150 τα ειχα για ξοδεμα, ειχα χρονο στα χερια μου, και δε βαριομουνα τις αλλαγες.

Αν γενικως σε τρωει να αλλαξεις, και θα το κανεις ετσι κι αλλιως σε μερικους μηνες, τοτε δε βλεπω το λογο γιατι να μην το κανεις τωρα.

Αλλωστε σε μερικους μηνες τα 939 εξαρτηματα σου θα χασουν πιο πολυ σε αξια.

Αμα ειναι, δωστα τωρα, παρε φτηνο cpu (3500+) και περιμενε να αναβαθμισεις σε Χ2 το Δεκεμβρη, στους revG 65nm, που θα εχουν μαλλον και κατι παραπανω σε δυναμη

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.