Jump to content



ultra DMA mode 2 αντί για mode 6


lefscott

Recommended Posts

Γειά χαρά παιδιά. Πρώτη μου συμμετοχή στο forum αυτό.

Λοιπόν υπάρχει ένα πρόβλημα με το σκληρό δίσκο μου. Απο χθες τον δείχνει ultra DMA mode 2 αντί για mode 6. Το είδα γιατί παρατήρησα διαφορά στις επιδόσεις (προς το χειρότερο εννοείται).

Δοκίμασα να σβήσω τον πρωτεύοντα και δευτερέυοντα δίαυλο και restart... τίποτα.

Δοκίμασα κάτι αλλαγές στη registry με ένα φίλο...τίποτα.

Εδώ να σας πω ότι τελευταίες 2-3 μέρες λόγω έλευσης DSL εγkατέστησα 3-4 προγραμματάκια του στυλ DUmeter, netlimiter, voipbuster. Αυτά, τίποτα παραπάνω.

Θα ακολουθήσωτη συμβουλή ενός άλλου φίλου να δοκιμασω το HDD regenerator (μόλις καταλάβω πως λειτουργεί).

Πέρα από αυτά αν γνωρίζετε κάτι ρε παιδιά πείτε μου, είμαι σε αδιέξοδο.

(α, defrag έκανα πριν απο 2 μέρες και το τσέκαρα οτι είναι οκ)

Ο δίσκος είναι maxtor ΑΤΑ133 80GB 8MB cache, η μητρική Abit NF7-S με nforce2 και έχω winXP pro SP1

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Λευτέρης

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες στο forum.

Μπορεί να φταίει το καλώδιο. Δοκίμασε να το αλλάξεις και πές μας. Δές επίσης στο device manager αν είναι ενεργοποιημένο το ultra dma του ελεγκτή.

Δεν νομίζω να φταίνε τα προγράμματα που ανέφερες!

Link to comment
Share on other sites

το HDD regenerator ΔΕΝ κανει για τη δουλειά που θες, ειναι πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων.

Δεν εχεις τη δυνατότητα να ορίσεις εσυ χειρόκινητα το PIO Mode/Ultra DMA Mode από το Device Manager?

Link to comment
Share on other sites

το HDD regenerator ΔΕΝ κανει για τη δουλειά που θες, ειναι πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων.

Δεν εχεις τη δυνατότητα να ορίσεις εσυ χειρόκινητα το PIO Mode/Ultra DMA Mode από το Device Manager?

Τσέκαρε εκεί αλλά και στην αντίστοιχη ρύθμιση του BIOS. :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ.

Έχω το ίδιο πρόβλημα με 2 σκληρούς της Maxtor και μια Asus P4P800 SE (Intel i865PE). Εμένα βέβαια δεν μου παρουσιάζει πτώση επιδόσεων (γύρω στα 55MB/s δίνει το HDD Tach). Τομό που είχα καταφέρει να βρω εγώ είναι πως η μητρική στον δευτερεύοντα δίαυλο έδινε μόνο UDMA2 (εγώ όμως είχα πρόβλημα και στο πρώτο. Όποτε βάζω από το BIOS πάνω από 2, ακόμα και όταν το αφήνω auto, δεν φορτώνει το λειτουργικό). Και για συνεισφέρω και λίγο στο δικό σου πρόβλημα:

1) τσέκαρε στο forum/troubleshhoter/faq της Abit μήπως έχει και κάποιος άλλος το ίδιο πρόβλημα με εσένα.

2) έλεγξε το δίσκο σου με το powermax (διαγνωστικό της Maxtor) και άστο να κάνει basic και advanced test. Κάποτε είχα διαβάσει πως όταν ο δίσκος παρουσιοάζει πολλά read/write errors το λειτουργικό τον ρίχνει UDMA κατώτερου επιπέδου.

3) Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, έλεγξε καλώδια και θερμοκρασίες...

το HDD regenerator ΔΕΝ κανει για τη δουλειά που θες, ειναι πρόγραμμα ανάκτησης δεδομένων.

Μάλλον επιδιόρθωσης bad sectors θα 'ελεγα.

Link to comment
Share on other sites

http://support.microsoft.com/?kbid=817472

http://www.michna.com/kb/WxDMA.htm

"Ακολουθήστε τα εξής βήματα και κατόπιν κλείστε τον Επεξεργαστή Μητρώου (Registry Editor): 1. Κάντε κλικ στο μενού Έναρξη (Start), κατόπιν στην επιλογή Εκτέλεση (Run), πληκτρολογήστε regedit και, τέλος, κάντε κλικ στο κουμπί OK.

2. Εντοπίστε και κατόπιν κάντε κλικ στο ακόλουθο κλειδί μητρώου:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0002

3. Στο μενού Επεξεργασία (Edit), τοποθετήστε το δείκτη του ποντικιού στην εντολή Δημιουργία (New) και κατόπιν κάντε κλικ στην εντολή Τιμή DWORD (DWORD Value).

4. Πληκτρολογήστε ResetErrorCountersOnSuccess και, στη συνέχεια, πιέστε το πλήκτρο ENTER.

5. Στο μενού Επεξεργασία (Edit), κάντε κλικ στην εντολή Τροποποίηση (Modify).

6. Πληκτρολογήστε 1 και κατόπιν κάντε κλικ στο κουμπί ΟΚ. "

Λογικα αν το αφησεις καιρο ετσι , θα γυρισει μονο του σε PIO . Αν διαβασεις τα link , θα καταλαβεις γιατι συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ήταν από το καλώδιο. Το άλλαξα και τώρα δείχνει το δίσκο ultra DMA mode 6.

@alexkhr&panoc: Στο device manager το ultra DMA ήταν ήδη ενεργοποιημένο, αλλά το mode το επέλεγε μόνο του, εκεί δε μπορούσα να επέμβω.

@spc: Στο BIOS παρότι έψαξα για κάποια ρύθμιση, στο primary έγραφε μόνο auto. Τίποτα για επιλογή ultra DMA mode.

@regent: Πολύ καλό το powermax, ευχαριστώ. Από θερμοκρασία δίσκου είμαι οκ (28-36 βαθμούς).

@Stelaras: Οι αλλαγές που ανέφερα ότι έκανα στη registry ήταν ακριβώς αυτό που γράφεις εσύ. Τώρα αν κάποια στιγμή δω PIO mode θα ξέρω σε ποιά links θα πάω απ'ευθείας. Ευχαριστώ.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που βοήθησαν

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.