Jump to content



Σύνθεση PC και πιθανές ανάγκες βελτίωσης


CHRISALIS

Recommended Posts

Σε προηγούμενο θέμα ανέφερα ότι πρόκειται να αγοράσω καινούργιο κουτί, το οποίο τελικά θα είναι το Cooler Master Stacker, τώρα θα ήθελα να δείτε την σύνθεση του pc.

Τό όνομα αυτού είναι Αρθούρος και η συνθεσή του είναι ως εξήs:

Επεξεργαστής Intel Pentium 4 650 - LGA775 - HyperThreading Technology

Χαρακτηριστικά Επεξεργαστή 3.40GHz, 2MB L2 Cache, FSB 800MHz, LGA775

Μητρική Gigabyte GA-8N-SLI Royal nVidia nForce4 SLI

Κάρτα Ήχου Realtek ALC850 AC'97 Audio Codec (της μητρικής)

Κάρτα Δικτύου Marvell 88E8053 Gigabit Ethernet controller 3 ports IEEE 1394b (της μητρικής)

Μνήμη DDR2 Twinmos 1GB - 533MHz - Lifetime

Σκληρός Δίσκος WD 160GB - 7.200rpm - SATA II

Floppy Disk

Αναγνώστης Καρτών Μνήμης 19 σε 1

Κάρτα Γραφικών CLUB 3D NVIDIA GF6600LE , SLI

Οπτικό Μέσο

α)NEC ND3540 DVD+ -RW 9+ Dual Layer

β)Gigabyte D1600 DVD-ROM

TV Tuner KWORLD XPERT TV-PVR 883

Monitor 19'' PHILIPS 190X6FB

Scanner CANON 4200F

Εκτυπωτής CANON i6500

UPS MGE PROTECTION CENTER USB 500VA 300W ALU

Τροφοδοτικό 300Watt CEMark

Μήπως πρέπει να αλλάξω και τροφοδοτικό; Αν ναι ποιό μου προτείνετε;

Συγκεκριμένα στη σελίδα των Multirama από όπου σκοπεύω να αγοράσω και το κουτί υπάρχουν τα εξής:

Fortron Bluestorm 400 - Fortron Bluestorm 500 - Tagan TG480-U01 w/PCI-X Connector - Tagan TG380-U01 - Thermaltake TWV SP-480W/ B.

Αν έχετε να προτείνετε και οτιδήποτε άλλο θα ήθελα να το κάνετε.

Οποιαδήποτε βοήθεια θα μου είναι πολύ χρήσιμη. Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρούλα κρατιετε ο Αρθούρος σου.

Καλή μητρικουλα και πολύ καλός και ο επεξεργαστής σου.

Δεν μου άρεσε η ενσωματομενη κάρτα ήχου όπως και η κάρτα γραφικών.

Αλλά αν δεν είσαι πολύ του παιχνιδιού θα σου κάνουν με το παραπάνω την δουλειά τους.

Επίσης χρειάζεσαι ένα καλό τροφοδοτικό γιατί το δικό σου πιστεύω είναι στα όρια του.

Θα σου πρότεινα το Fortron Bluestorm 500

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό πρέπει ν'αλλάξεις όπωσδήποτε.Το ποθανότερο είναι να μην ανάβει καν με το 300w.

Πόσα χρήματα θα διαθέσεις φίλε μου?Έχω κάποιες ενστάσεις ως προς μητρική,επεξεργαστή,κάρτα γραφικών..

Link to comment
Share on other sites

Τροφοδοτικό πρέπει ν'αλλάξεις όπωσδήποτε.Το ποθανότερο είναι να μην ανάβει καν με το 300w.

Πόσα χρήματα θα διαθέσεις φίλε μου?Έχω κάποιες ενστάσεις ως προς μητρική,επεξεργαστή,κάρτα γραφικών..

μια γρηγορη διορθωση.. νομιζω ειναι κοπελα :101: και αυτα τα πραγματα τα εχει ιδη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον ο Αρθούρος είναι γένους αρσενικού αλλά εγώ είμαι όντως γένους θηλυκού.

Δεύτερον δουλεύει κανονικά και μάλιστα αρκετές ώρες σε σχεδιαστικά και γραφιστικά προγράμματα,στα παιχνίδια δεν έχω ιδιαίτερη αδυναμία, καθώς και ατελείωτο σερφάρισμα (από που λες να επικοινωνώ τώρα;) χωρίς να μου παρουσιάζει προβλήματα αλλά επειδή των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν είπα να του κάνω δώρο ένα καλύτερο σπιτάκι δηλαδή το Stacker και μαζί με αυτό ένα καλύτερο τροφοδοτικό για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αλλωστε αργότερα ίσως αξιοποιήσω το SLI.

Τώρα το πρόβλημα περιορίζεται στα εξής Tagan TG480-U01 w/PCI-X Connector ή Fortron Bluestorm 500;

Θα με βοηθήσετε παρακαλώ;Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έκανα λάθος στο φύλο,αλλά μικρό το κακό.Έτσι όπως διάβασα το θέμα νόμιζα οτι έψαχνες για αναβάθμιση κι όχι οτι υπάρχουν ήδη τα εξαρτήματα.

Σημαντικές οι αλλαγές που κάνεις και δε νομίζω να χρειαστεί κάτι άλλο.Μεταξύ των δύο θα διάλεγα Tagan 480-U01.Το είχα για πάρα πολύ καιρό και πιστεύω οτι είναι αρκετά αξιόπιστο κι αθόρυβο τροφοδοτικό..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ soler είδα ότι βρίσκεσαι εδώ και θα ήθελα την γνώμη σου καθώς στο θέμα του κουτιού με βοήθησες.Αν θες πες μου και τη γνώμη σου για τον Αρθούρο και αν βλέπεις και κάτι άλλο που θα μπορούσε να γίνει.

Ευχαριστώ και εσένα και οποιονδήποτε θελήσει να βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπαν και τα παιδιά πρέπει οποσδήποτε να αλλάξεις τροφοδοτικό.

Ανάμεσα στο fortron και το tagan δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές προσωπικά εδώ και 1,5χρόνο δεν έχω κανένα πρόβλημα με το tagan480. Βέβαια και το fortron είναι μια χαρά. Όσο για την μητρική την θεωρώ αρκετά αξιόπιστη και για την δουλειά που θέλεις το σύστημα αποτελεί πολύ ποιοτική λύση.

Έναν μικρό ενδιασμό έχω και εγώ για την κάρτα γραφικών που όμως αν δεν σε ενδιαφέρουν τα παιχνίδια αποτελεί μια καλή λύση στα λεφτά της.

Τέλος βλέπω ότι χρησιμοποιείς σχεδιαστικά και γραφιστικά προγράμματα. Κοίταξε και το ενδεχόμενο να αυξήσεις την μνήμη σε 2GB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.