Jump to content



Blacklist/BAD models


Recommended Posts

Εδώ γράφουμε ελαττωματικά μοντέλα/σειρές δίσκων.

Αρχίζω με WD400BB, WD600BB..και οι 2 είναι EIDE.O 1ος μόλις ψόφησε.. και οι 2 οι κεφαλές τους πάνε πέρα δώθε κάνοντας μια φασαρία τικ τακ τικ τακ συνεχόμενα..

Εννοείτε ότι το κουτί είναι κλειστό και δεν τους έβαζα χέρι για αρκετό καιρό..

Μπορείτε να αναφέρετε και τον δίσκο που έχει BAD Sectors γράφοντας μοντέλο/μέγεθος ζημιάς/Interface.

Π.χ.

Seagate ST0000(xxxGB) / 56MB / EIDE

western Digital WD600BB(60GB)/ χαλασμένη κεφαλή / ΕΙDE

BTW λέτε να αρχίζω να μαζεύω λεφτά για να κάνω όλους τους δίσκους μου RAID 1?

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω αυτους που θυμαμε...

wd 10g απλα σταματησε να δουλευει

wd 30g 5.400 επεσε απο τα χερια τις αδερφης μου και μαλον τα ειδε ολα..

seagate 40g 7.200 τον εβγαλα απο το ρευμα τιν στιγμη που δουλευε και ετσι παρκαρε τις κεφαλες καπου πανω στα plates

2χ80g maxtor οι λεπτοι δεν ξερω τι ειχανε αλλα τους εδωσα πισω γιατι για μια βδομαδα εκανα φορματ 40φορες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να γράφετε και χώρα κατασκευής γιατί μερικές φορές μπορεί να είναι και αυτό.. εδώ που τα λέμε.. έχω και εγώ δύο WD2500KS 250GB Sata II με 16ΜΒ cache και οι δύο είναι από άλλη χώρα.. αλλά ο 2ός μερικές φορές ΔΕΝ διαβαζόταν από το Controller που έχω.. στα windows όλα καλά.. απλά τρέχουν εξωφρενικά αργά γιατί τους έχω πάνω σε διπλό PIII 450 και όταν κάνει copy από τον ένα δίσκο στον άλλο και οι δύο επεξεργαστές δουλεύουν στην μέση και η ταχύτητα δεν προσπερνά τα 10-30MB/s.. ρώτησα και μου είπαν ότι είναι ξεκάθαρα θέμα επεξεργαστή.

BTW λέτε να βάλω τους δύο 250GB Sata II στο καινούργιο PC και να αγοράσω έναν EIDE 250GB + τον άλλο 200GB Seagate που έχω και να τους βάλω στο download PC?.. πιστεύω 450GB να αρκούν για downloads..

Link to comment
Share on other sites

Απο τους γύρω 30 WD2500KS 250GB που εγκατέστησα πρόσφατα (servers με 5 x WD2500KS σε RAID5) το 30% βγήκε off.

Η χειρότερη παρτίδα δίσκων που έχω δουλεψει στην ζωή μου.

Τώρα βγήκαν κάτι καινουργιοι (ίδιο μοντέλο) με ασημένιο καπάκι...

Για να δουμε... Για την ώρα πάντως πήγα σε Hitachi 250GB.

Link to comment
Share on other sites

Απο τους γύρω 30 WD2500KS 250GB που εγκατέστησα πρόσφατα (servers με 5 x WD2500KS σε RAID5) το 30% βγήκε off.

Η χειρότερη παρτίδα δίσκων που έχω δουλεψει στην ζωή μου.

Τώρα βγήκαν κάτι καινουργιοι (ίδιο μοντέλο) με ασημένιο καπάκι...

Για να δουμε... Για την ώρα πάντως πήγα σε Hitachi 250GB.

Σε SCSI τι μου προτείνεις για αγορά ? Τώρα έχω Quantum Atlas V 17GB και πάει πολύ καλά.. έχω και έναν 9GB IBM στο download PC. Και οι δύο είναι 10.000RPM, U160.

250GB Sata II η 300GB SCSI?:017:

Link to comment
Share on other sites

IBM 40GB

Κάποια στιγμή(μετά από 2.5 χρόνια) άρχισε να κάνει Spin-Down & Spin-UP χωρίς λόγο, έπειτα από λίγο καιρό εκεί που δούλευε ακουγόταν ένα "Κλακ" και ο δίσκος έσβυνε! RMA και μου δώσανε καινούργιο σε σακούλα ο οποίος ακόμη δουλεύει.

IBM 120GB

Μετά από 6 μήνες τα ίδια!!! μόνο που ο συγκεκριμένος έβγαλε και BAD Sectors. Μετά από RMA μου δώσανε έναν Hitachi 120Gb (γιατί είχε γίνει η αγορά των δίσκων της IBM από την hitachi).

ο καινούργιος Hitachi 120Gb όμως πρόσφατα άρχισε να κάνει τα ίδια παιχνίδια! και αρχίζω και τον φοβάμαι λίγο.

ένας WD20GB & WD 120GB που έχω και είναι πάνω στο ίδιο σύστημα με τους IBM δεν έχουν παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παλικαρια μου χιλια συγνωμη που θα σας την ψιλοσπασω αλλα εχω 4 σκληρους δισκους στο συστημα μου απο το 2003-04 και με τους 4 δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα φυσικα οι 3 ειναι WESTERN DIGITAL 80GB,120GB,200GB και ο τεταρτος ειναι EXCELSTOR 80GB!

Το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι μετα το τελευταιο format που εκανα πριν μια εβδομαδα ο ενας western digital ο 200αρης που ειχα video,photos,movies ψιλοσυμπιεστηκε καπως δεν τον εχω κανει φορματ ακομα γιατι δοκιμασα καποια προγραμματα data recovery και δουλευουν πολυ καλα ομως πρεπει λεει να τα αγορασουμε απο ιντερνετ και ακομα ψαχνομαι να βρω λυση!

Μην ξεχνατε οτι εκτος τις φορες που φταιμε εμεις για την καταντια των σκληρων δισκων ενα μεγαλο ποσοστο φταιξιματος εχουν και τα παλιοwindows!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ας κάνουμε ένα update να ξέρουμε τι να αγοράζουμε.

Seagate 500GB 32MB cache SataII, από την μια μέρα δουλεύει, από την άλλη νεκρός(κρεμάει όλο το σύστημα, πλακέτα OFF). Αναφέρθηκε και στο forum, παρόμοια περίπτωση έπαθε και φίλος. Και μοντέλα από εξωτερικούς δίσκους πάλι το ίδιο.

Samsung 80GB SataII (μοντέλο δεν θυμάμαι ακριβώς), από e-shop, το πρώτο κομμάτι είχε bad sectors, το επόμενο που έλαβα από RMA παίζει άψογα μέχρι σήμερα.

*Για τους εξωτερικούς δίσκους, προτείνω 2.5' που να είναι σε καλή θήκη για να μην παθαίνουν εύκολα κτυπήματα.(εξάλλου δεν θερμαίνονται τόσο πολύ, ούτε κουβαλάς τροφοδοτικό για να τον συνδέσεις).

*Άλλη αιτία μπορεί να είναι το τροφοδοτικό (ειδικά αν είναι και κακής ποιότητας) είτε στο PC μας είτε σε φορητό δίσκο.

*Οι δίσκοι που φεύγουν από την εταιρία, πολλές φορές δέχονται κτυπήματα μέχρι να έρθουν στα χέρια μας.

(εταιρία > εισαγωγέας Α > τελωνείο > εισαγωγέας Β > κατάστημα > πελάτης.)

Και το φταίξιμο όπως π.χ. ο 80άρης samsung, να πέφτει στον μεταφορέα.

Επίσης η seagate ανακοίνωσε μοντέλα 1.5TB(SAS) προς επιστροφή.

Eίχα πετύχει συγκεκριμένο site που το περιέγραφε αλλά δεν το έχω εύκαιρο, βρήκα πρόχειρα αυτό :

http://tech.pathfinder.gr/IT/hardware/675949.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έλεγα να βάζαμε σε μαυρη λίστα τους χρήστες . Έιχα σχεδόν το σύνολο το δίσκων απο πάνω και κανένας δε έκανε κάποιο πρόβλημα. ϊσως φταίει το oc ή το πολύ high ultra υλικό στα pc... Οπότε μήπως να κοιτάζαμε και με τι άλλο συνδυάστηκε και έγινε το κακό?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης η seagate ανακοίνωσε μοντέλα 1.5TB(SAS) προς επιστροφή.

Eίχα πετύχει συγκεκριμένο site που το περιέγραφε αλλά δεν το έχω εύκαιρο, βρήκα πρόχειρα αυτό :

http://tech.pathfinder.gr/IT/hardware/675949.html

Το συγκεκριμένο πρόβλημα που αναφέρεις λύνεται με αναβάθμιση firmware

...απέκτησα πρόσφατα έναν τέτοιο δίσκο και δουλεύει πολύ καλά

This is an official Seagate announcement.

Seagate 1.5TB Customers,

Some Seagate Barracuda 7200.11 1.5TB hard drives may show uncharacteristic operation when used with Mac and Linux operating systems in multi-drive configurations. Users may experiences pauses in video streaming applications or a dropped drive from RAID arrays. Customers seeing these symptoms should contact Seagate Technical Support directly whether by phone, email, or chat for a firmware upgrade.

In order to assure the proper application of the new firmware, please communicate/have ready a description of the issues you’re seeing when you contact Seagate Technical Support. Please include the following disk drive information:

* model number (see here for help determining the model number)

* serial number (see here for help determining the serial number)

* current firmware revision (Seatools for DOS can tell you, and it should also be listed on the drive label)

Also, please describe

* your system

* your operating system, and

* the application in use when the issue arose.

You will receive a prompt response with appropriate instructions.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

*update*

Εκτός απο μαγνητικούς, τώρα έχουμε και θύματα σε SSD

Corsair X64 Extreme series, 64GB.

Ο πρώτος δούλεψε για 1 μήνα με προβλήματα, corrupt στα αρχεία μέχρι που μια μέρα δεν τον αναγνώριζε το bios. Βάζω 2ο πάλι ίδιο, κάνω restore το image που είχα επι καιρό, νεκρός την ίδια μέρα (DOA).

Σήμερα και ο 3ος Corsair που παρέλαβα (από RMA μέσω infoquest) στα τελευταία του, έκανα disk copy(με το Acronis αυτή το φορά αντί για το norton ghost) απο τον μαγνητικό που είχα τα vista και τα είδε όλα, σφάλματα στο SMART, corrupt το partition, και αυτός DOA. Χθές μόνο δούλεψε.

Firmware updates, κανένα..

http://forum.corsair.com/v3/showthread.php?t=84600

ΑΙΣΧΟΣ η Corsair:019::067::067::067:

Υ.Γ. μου φαίνεται ότι όντως θα κάνω αυτό που γράφω στην υπογραφή μου ανάμεσα στα 2 χαμόγελα :D

Έχω και αυτό το avatar τόσο καιρό :043:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα erase τον δίσκο(τον Corsair), και πέρασα windows 7, για την ώρα ΟΚ αν εξαιρέσω χθες που ο explorer κολλούσε μετά από 20 λεπτά χρήσης ακόμη και όποτε πάταγα 'Διαχείριση' από το "υπολογιστής μου" (ελπίζω να μην ήταν failure του δίσκου), με το ccleaner έκανα καθαρισμό ελεύθερου χώρου και έφτιαξε.

Τώρα αν θα κάνει άλλη τρέλα, θα δούμε.. ελπίζω όχι γιατί πολλά τράβηξα με αυτή την σειρά.:071:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.