Jump to content



7600GS ? ή 6800GS ?


DiM1442169068

Recommended Posts

Παιδιά θέλω λίγο την πολύτιμη βοήθεια και καθοδήγηση σας. Χτες μάλλον παρέδωσε το πνεύμα της η 6600gt μου. Μετά από ένα reboot κάνει ένα μπιπ για κάποια sec η οθόνη δεν ανάβει και κανονικά φορτώνονται τα windows.

Η καρτούλα είχε 2 χρονια εγγύηση από ESHOP οποτε σε λίγες μέρες αφού βεβαιωθώ και σε φίλου pc ότι κάνει το ίδιο θα την στείλω RMA.

Τώρα δουλεύω με μια ΤΙ4200 την παλιά μου καρτούλα. Αυτά για να σας μπάσο στο κλίμα :)

Τώρα το RMA και λόγο εποχής το κόβω να πάρει πάνω από μηνα, η κάρτα είναι prolink ξέχασα να πω, δεν μπορώ να περιμένω τόσο οποτε πρέπει να πάρω μια καρτούλα και αυτή που θα ρθει από RMA θα δω τι θα την κάνω.

Από τι θα πήρατε πρεφρα το motherbord υποστηρίζει AGP. Έτσι οι επιλογές δεν είναι πολλές, δεν θέλω πάλι 6600GT αλλα κάτι λίγο καλύτερο και να είναι κοντά στα 200 euro πάνω κάτω.

Οποτε οι επιλογές μου είναι η GAINWARD BLISS 6800GS GOLDEN SAMPLE 256MB AGP RETAIL απο eshop 213 euro. Και η VGA CLUB3D GF7600GS 256MB AGP απο multirama στα 137 euro.

Από επιδόσεις από τι κατάλαβα η 6800gs εάν και παλιότερο core είναι καλύτερη, το ποσο δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο net. Όμως η 7600gs είναι νεότερο core αρκετά πιο φτηνη, καλύτερη από την 6600gt που είχα ... και εκεί που κολλάω λέει πως είναι windows vista ready !!!. Επειδή καλός η κακός θα βάλω και vista, και κοιτάω και το μέλλον, εάν μπορεί κανεις να μου εξηγήσει τι σημαίνει αυτό? δηλαδή η 6800gs που είναι καλύτερη αλλα δεν είναι vista ready δεν θα ειναι πλήρως συμβατή ?????

Οτιδήποτε μπορεί να βοηθήσει στην επιλογή μου, όπως και κανένα link από άλλο μαγαζί έστω και με pm για να μην θεωρηθεί διαφήμιση θα το εκτιμούσα πολύ.

Ευχαριστώ.

DiM

Link to comment
Share on other sites

Tα 300κατι που εχει η 7800 για agp δεν αξιζουν μιας και ειναι παρα πολλα κατα την γνωμη μου για agp!

Εγω θα σου προτεινα να παρεις την 6800 και η συγκεκριμενη gainward ειναι παρα πολυ καλη!

Και λογικα με drivers που θα βγουνε και η 6800 θα ειναι συμβατη με τα vista!

Link to comment
Share on other sites

όλες είναι συμβατές με τα vista, απλά δε παίζουν dx10! τώρα από επιδόσεις μάλλον η 6800gs είναι καλύτερη, αλλά νομίζω γλυτώνεις αρκετά λεφτά αν πάρεις την 7600GS, και ξέρω πως σε pci-e είναι τέλεια για τα λεφτά της, οπότε φαντάζομαι και σε agp θα λέει

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που θέλω να σου κάνω εγώ είναι απλή.

Η 6600GT σε ικανοποιούσε?

Αν η απάντηση είναι "Ναι" ή ακόμα και "Έτσι και έτσι" τότε πάρε την 7600GS.

Αν η απάντηση είναι "Όχι" τότε ίσως να χρειάζεσαι την επιπλέον ισχύ της 6800.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση που θέλω να σου κάνω εγώ είναι απλή.

Η 6600GT σε ικανοποιούσε?

Αν η απάντηση είναι "Ναι" ή ακόμα και "Έτσι και έτσι" τότε πάρε την 7600GS.

Αν η απάντηση είναι "Όχι" τότε ίσως να χρειάζεσαι την επιπλέον ισχύ της 6800.

Eh ναι αυτό σκέφτηκα και γω όπως και ότι είναι καιρός να αλλάξω πλατφορμα από το νέο έτος οποτε πεταμένα λεφτά για κάρτα γραφικών. Aσε που θα βγούν με hardware DX10 καρτουλες νομίζω λόγο vista τους επόμενους μήνες. Οποτε βολεύομαι με μια 7600gs που είναι και λίγο καλύτερη τις 6600gt :)

Η πλακα είναι άλλη, περνώ multirama να ρωτήσω εάν είναι άμεσα διαθέσιμη. Δεν το σηκώνει κανεις και στiς πωλήσεις και service και τηλεφωνική παραγγελια. Ούτε δημοσια υπηρεσία να ήταν :082:

Link to comment
Share on other sites

Dim δεν ξέρω κατά πόσο σ'ενδιαφέρει,αλλά η 7600gs καταναλώνει πολύ λιγότερο από 6600gt(πόσο μάλλον την 6800gs),οπότε κάνεις οικονομία κι έχεις την ησυχία σου στην περίπτωση που δεν κλοκάρεις ακόμη και με παθητική ψύξη!

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτό ακρίβυνε και η ΔΕΗ ehehe. Φυσιολογικό είναι 110mm η 6600gt με 90mm η 7600gs εάν δεν κάνω λάθος οποτε ρουφάει λιγότερο. Να δω τι θα γίνει με τo multirama γιατί λόγο περιόδου έχουν βαρεσει διάλυση .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.