Jump to content



Ψύξη για X1900XT 256MB


Duder

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Πρώτη φορά στο forum και αμέσως μία ερώτηση: Επειδή έχω βάλει στο μάτι μία Sapphire X1900XT 256MB ψάχνω και για aftermarket cooling (air) για την εν λόγω κάρτα, καθώς έχω ακούσει-διαβάσει ότι είναι λίγο ...υπερηχητική και άλλο τόσο θερμή! Έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό collerάκι; Σκέφτομαι για το Arctic Cooling Accelero X2, αλλά κάθε πρόταση είναι ευπρόσδεκτη!

Με ενδιαφέρουν ειδικά τα σχόλια-παρατηρήσεις χρηστών που έχουν το συνδυασμό X19xx + Arctic Cooling Accelero X2. Παρατηρήσατε αύξηση θερμοκρασιών γενικότερα στο σύστημα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτους στο forum που πηραν accelero και ειχαν κλειστο το case ειχαν καποια αυξηση της θερμοκρασιας. Περιμενε να ποσταρουν να σου πουν και ακριβως. Επισης μπορεις να ριξεις μια ματια σε zalman και να παρεις κατι αναλογα το budget που θες να διαθεσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, η stock ψύκτρα της XT, είναι αρκετά αποτελεσματική, καθώς διώχνει τον θερμό αέρα έξω από το κουτί, οπότε δεν επιβαρύνει και το υπόλοιπο σύστημα.

Από ότι έχω διαβάσει, με μια καλή aftermarket, θα δεις μικρή διαφορά στην πτώση θερμοκρασιών, σε σχέση με την stock, εαν η 2η δουλεύει σε max στροφές. Βέβαια με μεγαλύτερη ησυχία.

Αυτό που μπορείς να κάνεις, είναι με κάποιο πρόγραμμα, όπως Ati tool, να αλλάξεις λίγο τον πίνακα temps/rpm, μιας και είναι ρυθμισμένος πολύ συντηρητικά (νομίζω κάπου στους 90-100 να δουλεύει full), γι αυτό και κάποιοι βλέπουν μεγαλύτερες θερμοκρασίες. Aς πούμε εμένα η 1900GT στους 80 πρέπει να δούλευε μόλις στο 30%.

Άλλο πλεονέκτημα της stock, είναι ότι, λόγο σχεδίασης, ψύχει καλά και την κόκκινη ψυκτρούλα που καλύπτει κάτι τσιπάκια στο πίσω μέρος (μάλλον power regulators). Με μια zalman 9000cu ας πούμε, άμα πουσάρεις και λίγο, παίρνουν φωτιά. Εγώ που την έχω, αναγκάστηκα και έβαλα γι αυτό το λόγο μεγαλύτερη ψυκτρούλα εκεί.

Συνεπώς πειραματίσου λίγο πρώτα με την stock, μήπως πετύχεις ησυχία σε 2D και καλή σχέση απόδοσης/θορύβου σε 3D. Aν μπορείς να βάλεις και κανα αργόστροφο fan στο πλάι του κουτιού να βοηθάει, πιστεύω θα είσαι κομπλέ, και χωρίς έξοδα.

Αν θες να δεις μεγάλες διαφορές, μάλλον η υδρόψυξη είναι μονόδρομος στις ATI.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις μεγάλες διαφορές, μάλλον η υδρόψυξη είναι μονόδρομος στις ATI.

συμφωνω μ`αυτο.γενικα η σειρα Χ1xxx εχει τετοια καταναλωση που καμια αεροψυκτρα δεν μπορει να φερει τα επιθυμυτα - πολυ καλα αποτελεσματα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Περισσότερο με ενδιαφέρει να έχω την ησυχία μου! Για τη δουλειά αυτή κάνει η Accelero, και φαντάζομαι πως θα πέσουν και καμία 10ριά βαθμοί C σε load. Η συγκεκριμένη δεν ακούγεται (απ'ότι ξέρω) σε 100% fanspeed.

Link to comment
Share on other sites

Η xt εχει την ιδια ψυχτρα με την xtx,απο την οποια δεν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα.Η ψυχτρα ειναι αθορυβη.

Η χ1900Gt εχει την απλη ψυχτρα που ειχε και η x1800χl και εκανε τρελο θορυβο!

Link to comment
Share on other sites

Η xt εχει την ιδια ψυχτρα με την xtx,απο την οποια δεν υπαρχει κατι καλυτερο στην αγορα.Η ψυχτρα ειναι αθορυβη.

Είσαι σίγουρος; Παντού διαβάζω ότι κάνει θόρυβο...

Υ.Γ.: Μόλις παρήγγειλα την GeCube 1900xt 199€!:026:

Link to comment
Share on other sites

Κανενας θορυβος my friend:D

Χωρις να θελω να σε προσβαλω και με μια δοση χιουμορ πρεπει να επισκευτεις ΟΡΛ!Η καρτα κανει απιστευτο θορυβο (ξετιναζει τυμπανα!) εκτος και αν την εχεις για να παιζεις πασιεντζα!:081:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα τον μπλέξατε τον άνθρωπο. Φίλε πάρτη, δοκίμασέ την μόνος σου και αποφάσισε με τα δικά σου κριτήρια. Καλορίζικη, φοβερή αγορά με 200 euro. H καλύτερη από τις προσφορές που πρόσφατα έκανε το Πλαίσιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτη που εχω εγω κανει θορυβο μονο οταν ξεκινα ο υπολογιστης για 1 δευτερολεπτο και μετα απολυτη ησυχια.Ακομη και στους 80+ που ανεβηκε οταν της εκανα το τεστ της ati(overdrive)για να δω τι κανει στο overclocking ουτε που την ακουσα.Καταλαβα οτι ανεβασε στροφες ο ανεμιστηρας της αλλα τιποτα το ενοχλητικο.Βεβαια παιζει και ρολο τι θερμοκρασιες,και τι ροη αερα εχεις μεσα στο κουτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα την κάρτα. Κάνει ένα θόρυβο στην εκκίνηση σαν τουρμπίνα και στα Windows (2D) τίποτα. Ένα 3DMARK 05 που έτρεξα κανά 10λεπτο δεν ακούγονταν τίποτα. Θα παίξω κανένα game για πιο αναλυτική διερεύνηση. Αν παραμείνουν τα πράγματα έτσι είναι μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανοίγω το Catalyst Control Center μου βγάζει αυτό το μήνυμα. Ξέρει κανείς τί συμβαίνει;

Υ.Γ.:

Έχω Windows XP Pro/DirectX9.0c/Net Framework 2.0 εγκατεστημένα. Το μήνυμα μου το βγάζει τόσο με τους τελευταίους Driver+AVIVO από το site της ΑΤΙ, όσο και με τους drivers από το site της GeCube!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.