Jump to content



Ζόρικη Χ1900ΧΤ


Duder

Recommended Posts

Ήταν το μόνο που δεν σκέφτηκα πως θα μπορούσε να φταίει! Φόρτωσα default settings από το bios και με τη μέθοδο του αποκλεισμού (και ΠΟΛΛΕΣ επανεκκινήσεις) βρέθηκε το αίτιο.

Ελπίζω να είναι η τελευταία φορά που γράφω σε αυτό το thread!!!!!

Eυχαριστώ όλους για την ανταπόκρισή τους!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΓΜΤ, εχω κι εγω το ιδιο προβλημα!

Με 1900XT , omega 6.5 & 6.9 και Αti Tray Tools 1.2.6.940

To Ati Overdrive3 ειναι ON και βρισκει τα σωστα 625/725, ομως δεν ενεργοποιουνται

το τσεκαρω και με το Riva Tuner, μενει συνεχως στα 500/600

Με την x1800xt δεν το ειχα αυτο το προβλημα.

Τι να κανω για να δουλεψουν? Ati tool δε θελω να βαλω.

Μηπως φταιει οτι ειχα παλια το Αti tool b15 και ειχε απενεργοποιησει τα Αti services?

Παρ'ότι το εχω βγαλει, τα services δεν τα βλεπω.

Ομως αυτο ισχυε και με την x1800xt , αλλα εκει δεν ειχα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Της GeCube 256ΜΒ είναι και η δική σου;

Για να δεις αν τρέχουν τα services (HotKey Poller & Smart) πήγαινε Έναρξη-Πίνακας Ελέγχου-Εργαλεία Διαχείρησης-Υπηρεσίες. Αν είναι απενεργοποιημένα βάλτα στο Αυτόματο (Τύπος Εκκίνησης) και κάνε μία επανεκκίνηση. Κανονικά θα πρέπει τώρα να τρέχουν.

Εγώ αυτή τη στιγμή έχω τους Catalyst 6.10 και το ΑΤΤ και δουλεύει κανονικά (δεν έχω πειράξει καθόλου τα services), απλά έκανα εκείνη τη ρύθμιση στο bios που αναφέρω πιο πάνω. Έχω φτιάξει ένα o/c profile με fan settings+voltage settings στο ΑΤΤ, το οποίο φορτώνω χειροκίνητα πριν κάθε παιχνίδι (δεν δουλεύει το 3D detection...) και ένα 2D profile για τις άλλες δουλειές.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το ΑΤΤ έχει και επιλογή (τοοls n options->onscreen display->flashosd), από οπου μπορείς να επιλέξεις να σου δείχνει gpu speed, mem speed κλπ όταν τρέχει 3d, για να βλέπεις έτσι εαν όντως το overdrive λειτουργεί, χωρίς να χρειάζεται να ανοίξεις riva tuner.

@sakattack: αφού πρώτα εννοείται απεγκαταστήσεις πλήρως ATT και omega, δοκίμασε με catalyst 6.6 έως 6.8 και το ίδιο ΑΤΤ, και πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

αδυνατώ να καταλαβω γιατι δε θελετε το ati tool, μαλλιστα η beta14 παρόλο το εκενυρστικο μυνημα να απενεργοποιει τα services κανει καλύτερη δουλεια απο τη 15, η οποία τουλαχιστον σε 2 Χ1900ΧΤ και catalyst 6.9 & 6.10 ΔΕΝ μου απενεργοποιεί τα services. Και αυτος ειναι ο λόγος που δε σε αφξνει να κλοκαρεις περισσοτερο απο το Ati overdrive.

Μου φαινεται οτι πρεπει να δοκιμασω και εγω το ΑΤΤ, για να δω τι παιζει με αυτο :p

παντως από την εμπειρια μοθ με το ΑΤb15 και επειδη και αυτο μερικες φορες δε φορτωνει τα 3d ρολόγια το κανει επειδη υποτιθεται οτι συνεργαζετε με το overdrive αλλα για καποιο λογο κατι γινεται και απλά δε γινεται τιποτα (<- σαφεστατος ε?:p).

εαν κλεισω τα services χειροκινητα δεν εχει κανενα προβλημα.

μηπως να δοκιμαζατε μια πληρη απεγκατασταση των οδηγων (cat unistaller) και χειροκινητο σβησιμο registry, και του προγραμματος ATT/ATb1x και να ξαναπροσπαθουσατε?

δοκιμαστε και τους cat 6.10 (κανουν και folding :):)) μπας και...

Link to comment
Share on other sites

gecube εχω

τα services ηταν στο auto αλλα απενεργοποιημενα (δεν ξερω ακριβως τι κανουν, μαλλον ασχετα ειναι, τεσπα)

εβαλα το ΟSD να δειχνει και τη GPU εκτος απο τα FPS και οντως ειναι κολλημενη στα 500

δε με ενδιαφερει το ATI tool για να βαζω profiles

αυτο που θελω ειναι το αυτονοητο, να μπαινουν αυτοματα τα 3d ρολογια χωρις να καθομαι να ασχολουμαι να τα βαλω εγω χειροκινητα.

τωρα θα κατσω να ξανακανω uninstall τους omega 6.9 και να κατεβασω τους 6.8

θα βγαλω/βαλω και το ΑΤΤ μηπως αυτο θελει.

catalyst προσπαθω να αποφυγω να ασχοληθω,

δεν ειχα ποτε και δεν εχω βαλει και το .ΝΕΤ

Link to comment
Share on other sites

μα... το ati tool θα σου βαζει τα ρολογια αν ενεροποιήσεις το 3d detection.... (εξαιρεσεις παντα υπαρχουν)...

απλά θα φτιαξεις ενα oc profile και θα του λες να φορτωνει αυτο οταν ανιχνευει 3d.

δε πιστευω οτι εχει τιποτα περισσότερο να χασεις εκτός από μερικα λεπτα...

ισως ετσι δεις αν φταει το ΑΤΤ η κατι αλλο, (αν δε σου φορτωνει και το ΑΤ τοτε κατι αλλο φταιει)

τα services (atiexxx η κατι τετοιο) ειναι αυτο, το catalyst overdrive για ανα ανιχνευει 3d/2d ρολόγια.

Link to comment
Share on other sites

To ελυσα το προβλημα :023:

υποθετω βασικοτερο στοιχειο ηταν τα νεα ΑΤΤ 1.2.6.955 που κυκλοφορησαν προχτες

Παντως ας πω ολα οσα εκανα, μηπως δε φτανει μονο η νεα εκδοση

uninstall omega 6.9 & att 1.2.6.940

reg cleaner (jv16)

install omega 6.7

install att 1.2.6.955

keep ati hot key poller

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.