Jump to content



Ποιος ειναι ο πιο αθορυβος σκληρος δισκος?


sakattack1442169065

Recommended Posts

Θα ηθελα οποιος ξερει να μου προτεινει τον πιο αθορυβο σκληρο δισκο.

200, 250, ή 320 GΒ και φυσικα sata , αδιαφορο ομως αν θα ειναι sata1 ή 2, 8 ή 16 MB, ncq ή αλλες ιστοριες.

Αρκει να ειναι πραγματικα αθορυβος, ιδιως σε idle να μην εχει καθολου σφυριγμα.

Τωρα αν κανει λιγο κρακ oταν κινουνται οι κεφαλες, δεν ειναι και τραγικο.

απο προσωπικη εμπειρια, ειχα μονο Maxtor με 8ΜΒ και ηταν ετσι οπως τους ηθελα.

Ειχα παρει εναν 200αρι με 16MB και εκανε ενα εντονο βουητο στο idle, οποτε αναγκαστηκα να τον αλλαξω με 200αρη 8MB για να ησυχασω.

Απο τα μοντελα που κυκλοφορουν σημερα τι θα προτεινατε?

οι WD & Seagate που εχει το πλαισιο, τι λενε απο θορυβο?

καπου διαβαζα οτι οι Seagate δεν ειναι και τοσο αθορυβοι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Στο WD μου ακούγονται μόνο λίγο οι κεφαλές στα γραψίματα και τα λοιπά, τώρα δε καταλαβαίνω τι είναι το σφύριγμα, μάλλον γιατί δε το κάνει. Πάντως ο προηγούμενος seagate που είχα ήταν πιο θορυβώδης.

Link to comment
Share on other sites

http://www.storagereview.com/articles/200601/250_7.html

Για να μην ψάχνεις πολύ

ρε παιδια, εδω τους KS της WD τους εχει σαν τους πιο θορυβωδεις και με διαφορα,

και τους Seagate σαν τους 2ους πιο αθορυβους !

τι να πιστεψουμε τελικα?

για τους Samsung το πιστευω οτι ειναι αθορυβοι, γιατι ειχα εναν 80αρη IDE

Αλλα με μπερδεψε πολυ αυτο για Seagate - WD

ΥΓ

panoc, Ραπτορες δεν εχεις εσυ?

που να τους ακουσεις μετα τους KS ακομα κι αν οντως κανουν θορυβο!

ΥΓ2

παιδια ελπιζω να μη μου απαντατε εχοντας τουρμπινες σε cpu & vga !

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσω κ εγώ από την πείρα μου που δεν έχω τουρμπίνες στη CPU k vga, psw ktl...

Μαχτορ 120 sata πολύ θόρυβo σε read καθόλου σε idle

Maxtor 250 IDE σχεδόν καθόλου θόρυβο

Seagate 200 IDE παναγιά μου ένα ροχαλητό, σε 2 χρόνια διαπίστωσα πως ο δίσκος κάνει πολύ μα πολύ λιγότερο θόρυβο αν διαβάζει γράφει από το να είναι idle. Αποτέλεσμα μπήκε σε usb κουτί για να μη μου σπάει τα νεύρα.

Seagate 40GB IDE K defrag να του κάνω δεν ακούω το παραμικρό σε idle σαν να μην υπάρχει.

Συμπέρασμα...εγώ δεν έχω βγάλει. θέλω κ εγώ έναν αθόρυβο δίσκο, οπότε όταν πάρεις πες ποιόν πήρες κ από που, για να πάρω τον ίδιο

Link to comment
Share on other sites

Με την εξαίρεση ενός 80άρη Seagate 7200.8 που είχα και ήταν ιδιαίτερα θορυβώδης θα έλεγα πως οι νεώτεροι Seagate είναι πολύ αθόρυβοι και γρήγοροι...

WD δεν είχα ποτέ ωστόσο...

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά γιατί δεν κοιτάτε το συγκριτικό που έχουν κάνει οι άνθρωποι. Αντικειμενικές μετρήσεις στο ίδιο σύστημα με τα ίδια "αυτιά". Τώρα το να λέει ο καθένας τι αντιλαμβάνεται ως θόρυβο μάλλον περισσότερο μπερδεύει παρά βοηθάει.

Link to comment
Share on other sites

ο σπαστικοι, τα στραγαλια τους το βραδυ ακουγονται στο δωματιο μου :p (ειναι στο διπλα δωματιο το pc).

αμα σου λεω ακουω τους ψοφιομαστερ στις 900rpm παρα αυτούς...

@Sak ραπτορες εχω (εχεις ακουσει 4 ραπτορες μαζι ? :p) αλλα δεν τους ακουω γιατι ειναι τυλιγμενοι καλα με ηχομόνωση μεσα στο στακερ, και από την αλλη όλοι μου δίσκοι ειναι στο storage server (υπογραφη).

Δεν ακουω ουτε τους maxtor μου, αλλα οι 2 160αριδες seagate ειναι οι πιο σπαστικοι, τα στραγαλια τους το βραδυ ακουγονται στο δωματιο μου :p (ειναι στο διπλα δωματιο το pc).

@tristeno, θα μου επιτρεψεις να πιστυω τα αυτια μου και οχι τα συγκριτικα.

μη ξεχνας οτι οι δισκοι καθε λίγο και λιγακι αλλάζουν revision και firmware οπότε ενα θορυβοδης μπορεί να γινει πιο υσηχος η το αντιστοιχο.

Γι'αυτο και συνηθως ρωταμε για να παρουμε γνωμη απο αυτα που κυκλοφορούν τωρα στην αγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πηρα ακομα τιποτα.

Αυτη τη στιγμη το πιθανοτερο ειναι να παρω εναν σαν αυτον που ειχα μονο και μονο για να μην βρεθω προ εκπληξεως

(ειναι Maxtor L200Μ0, 200GB, 8MB cache, sata1, ncq)

Aν ειναι να παρω κατι αλλο, προς το παρον μαλλον θα προτιμουσα Samsung ή WD 3200KS με τα λιγοτερα platters

Link to comment
Share on other sites

τετοιον ειχα παρει και εκανε ενα συνεχες βουητο και συντονιζε και το κουτι.

πιθανον να ηταν χαλαμσενος, αλλα για καλο και για κακο ξαναπηρα Μ0, με 8ΜΒ, μιας που ειχα 2 και ηξερα πως ακουγονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.