Jump to content



GF7900GS ή ATIX1900GT


al-(alvise)

Recommended Posts

Ευχαριστώ ρε παιδιά αλλά εμείς που δεν ασχολούμαστε "πολύ" με αυτά, ψαρώνουμε και βαράμε εμπλοκή με τις 2000 κάρτες με παρόμοια ονόματα και χαρακτηριστικά που κυκλοφορούν στην αγορά και σε μπερδεύουν.

Εγώ αυτές τις δύο που πρότεινα τις "είδα" στο tomshardware σαν αρκετά καλές για τα λεφτά τους (δηλαδή κάποιες που κοστίζουν το ίδιο ή ακριβότερα στα κοινά μαγαζιά plaisio, e-shop, klp είναι χειρότερες).

Και στις αναλύσεις που έχω πάντα την οθόνη μου 1280Χ1024, στα περισσότερα είναι "λίγο" μπροστά η 7900GS απο την 1900GT (σε κάποια η ΑΤΙ) αλλά με πολύ μικρές διαφορές

όπως και στην τιμή φυσικά 218 ευρώ έναντι 205.

Δέν θέλω να ξεφύγω στην τιμή με την λογική: λίγα ευρώ παραπάνω λίγο καλύτερη κάρτα γιατί έτσι φτάνεις στο άπειρο....

Τί να πάρω με 200 (άντε 210-230 ευρώ)???????

Ευχαριστώ τους γνωρίζοντες που βοηθάνε τους άσχετους

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω Χ1900GT. Στιβαρή καρτούλα και τίμια. Την θεωρώ ανώτερη από την 7900gs σε πραγματικές συνθήκες gaming (με ΑΑ/ΑF ενεργοποιημένα και σχτικά υψηλές αναλύσεις). Σηκώνει το NFS Carbon στα 1600χ1200 (χωρίς το motion blur) χωρίς να πέφτει από τα 30fps. Δεν χάνει πολύ από το Antialiasing και γενικά δεν θα προβληματίσει στην ανάλυση που θα παίζεις. Το μόνο μειονέκτημά της? Η ψύκτρα. Ο πυρήνας αυτός είναι πολύ ζεστός και η ψύκτρα θα ανεβάζει συχνά τις στροφές της με αποτέλεσμα τον αυξημένο θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ATi 1900GT θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή σας.

Φαίνεται ότι η ATi συνεχίζει να κάνει βλακείες. Στο review της 1650ΧΤ υπάρχει στο conclusion το εξής σχόλιο σχετικό με την 1900GT

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=2864&p=13

We also want to reiterate that the X1900 GT is no longer the same card so stay away from it. Again, it's just poor on ATI's part to bump down the clock speed of a card that has already been on shelves for a while now, without bothering to change its name in order for consumers to distinguish it from its faster predecessor.

Οπότε αν πας σε 1900GT προσοχή στους χρονισμούς που έχει η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη το εχω ψαξει αρκετα τωρα τελευταια το θεμα θα σου ελεγα αν θες να δωσεις 210 ευρω και να κλοκαρεις απο τη μερα που θα τη παρεις παρε αυτη τη 7900 gs

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512611

Θεωρω ανωτερη την Χ1900 GT απο την 7900 GS και εγω(απλα η δευτερη κλοκαρει καλυτερα) και ιδιαιτερα οταν τη μπουκωνεις στα φιλτρα η ΑΤΙ συμπεριφερεται καλυτερα απο την 7900 GS.Μιλαμε ομως για πολυ κοντινες σε αποδοση καρτες.

Εγω θα σου ελεγα ομως αφου θα δωσεις 200 δωσε 230-240 ευρω και παρε την Χ1950 pro η οποια πεταει για τα λεφτα της και λιγοτερη καταναλωση εχει και θερμοκρασιες απο την Χ1900 GT και αποδιδει πολυ καλυτερα......

Απλα θα πρεπει να περιμενεις λιγο να βγει στα ραφια.

Με 270 ευρω παιρνεις την πιο καλη περιπτωση αυτη τη στιγμη την ΜSI 7900 GTO απο overclockers.co.uk.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ρε παιδιά αλλά εμείς που δεν ασχολούμαστε "πολύ" με αυτά, ψαρώνουμε και βαράμε εμπλοκή με τις 2000 κάρτες με παρόμοια ονόματα και χαρακτηριστικά που κυκλοφορούν στην αγορά και σε μπερδεύουν.

Εγώ αυτές τις δύο που πρότεινα τις "είδα" στο tomshardware σαν αρκετά καλές για τα λεφτά τους (δηλαδή κάποιες που κοστίζουν το ίδιο ή ακριβότερα στα κοινά μαγαζιά plaisio, e-shop, klp είναι χειρότερες).

Και στις αναλύσεις που έχω πάντα την οθόνη μου 1280Χ1024, στα περισσότερα είναι "λίγο" μπροστά η 7900GS απο την 1900GT (σε κάποια η ΑΤΙ) αλλά με πολύ μικρές διαφορές

όπως και στην τιμή φυσικά 218 ευρώ έναντι 205.

Δέν θέλω να ξεφύγω στην τιμή με την λογική: λίγα ευρώ παραπάνω λίγο καλύτερη κάρτα γιατί έτσι φτάνεις στο άπειρο....

Τί να πάρω με 200 (άντε 210-230 ευρώ)???????

Ευχαριστώ τους γνωρίζοντες που βοηθάνε τους άσχετους

Συγγνωμη, αλλα σε ολο το thread, ακριβως αυτο σου απαντησαν ολοι.

Δε σου ειπε κανεις για ακριβοτερη καρτα.

Απο αλλες καρτες, προταθηκε μονο να περιμενεις λιγο την Χ1950Pro αντι της 1900GT , που σωστα επισημανε ο johndr οτι ειναι επιφοβη αγορα πλεον,

(υποθετοντας οτι θα κανει τα ιδια λεφτα η 1950pro οταν βγει)

και ακομα καλυτερα, αν πετυχεις καποια παροδικη προσφορα απο ξεστοκαρισμα η αγγελια, και με τα ιδια λεφτα παρεις καλυτερη καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι η 1950pro θα ειναι πιο καινουργια καρτα αλλα ειναι σιγουρο οτι θα ειναι πιο γρηγορη απο την 1900gt,σε πραγματικες συνθηκες;.Πιστευω οτι η 1900gt ειναι οτι καλυτερο μπορεις να αγορασεις σε αυτα τα χρηματα.Επεισης μην κοιταζεις τα νουμερα που γραφει μια καρτα στα διαφορα benchmarks γιατι δυστυχως,δεν ειναι αντικειμενικα.Δες τι κανει η οποια καρτα στα παιχνιδια με ολα τα AF,AA,HDR ενεργοποιημενα και κρινε απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα οποιος περιμενει τις περισσοτερες φορες αμοιβεται.Η x 1950 pro 256 οχι μονο ειναι μια ισχυροτερη καρτα απο την προκατοχο της αλλα ερχεται και με διαφορα ενδιαφεροντα χαρακτηριστικα οπως υποστηριξη HDCP και crossfire με bridge οπως οι καρτες της nvidia χωρις την αναγκη μιας ακριβης mastercard.Απο διαφορα αρθρα και συγκριτικα προκυπτει πως η x 1950 pro ειναι καλυτερη σε αποδοση απο τις x 1900 gt και 7900 gs.Στα περισσοτερα συγκριτικα η x 1950 pro 256 ΜΒ αποδιδει σιγουρα καλυτερα απο την 1900 gt , αλλα και σε σχεση με την 7900 gs βλεπουμε αλλοτε μικρες και αλοτε μεγαλυτερες διαφορες τοσο στην αποδοση οσο και στη ποιοτητα εικονας.

http://www.hexus.net/content/item.php?item=7016&page=1

http://www.trustedreviews.com/article.aspx?page=8514&head=0

και σε συγκριση με την BFGTech GeForce 7900 GS OC μια απο τις καλυτερες υλοποιησεις του εν λογω chipset της nvidia μαζι με τις XFX XTREME

http://enthusiast.hardocp.com/article.html?art=MTE5OCwxLCxoZW50aHVzaWFzdA==

αν και στο αρθρο δινεται η εντυπωση πως η 7900 GS OC αποδιδει καλυτερα στον επιλογο αναφερει πως η x 1950 pro 256 ΜΒ αποδιδει συνολικα καλυτερα ,αποδιδοντας και καλυτερη ποιοτητα εικονας συνολικα.

Οσον αφορα την εκδοση με τα 512 ΜΒ μνημης......Διαβαστε το αρθρο .....Τα νουμερα μιλανε απο μονα τους(ειδικα σε υψηλες αναλυσεις η καρτα αποδιδει πολυ καλα και ανταγωνιζεται την 7900 gt).Bεβαια η εκδοση αυτη κοστολογειται και 50 ευρω ακριβοτερα.Οτι δινεις παιρνεις(αν και τα 50-60 παραπανω ευρω προσωπικα τα θεωρω Too much για την εξτρα αποδοση)

http://guru3d.com/article/Videocards/386/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.