Jump to content



Την άποψή σας για (φθηνη) αναβάθμιση


btriad

Recommended Posts

Θέλω να κάνω μια αναβάθμιση από Celeron 2.1, 768MB RAM, Radeon 9600 αλλά το budget είναι περιορισμένο.΄

έψαξα λίγο και βρήκα τα παρακάτω με περίπου τις παρακάτω τιμές (με ΦΠΑ):

Pentium 4 820 Dual Core (1MB x 2 L2, 2.8GHZ, 800MHz) 110ευρώ

1 gb ram ddr2 110ευρώ

ASUS P5VD2-MX 60ευρώ

ASUS EN6200LE TC256/TD/64M 256MB DVI TV-OUT RETAIL** 40ευρώ

σύνολο 320 ευρώ.

Γενικά οι απαιτήσεις για games δεν είναι τρελές, πιστεύω ότι η EN6200LE είναι καλύτερη από την Radeon 9600 που έχω, όπως επίσης και το motherboard μου δίνει την δυνατότητα αργότερα να μπορώ να κάνω αναβάθμιση σε Core 2Duo... Σωστά;

Επίσης πόσο πιστεύετε ότι μπορώ να πιάσω από το παλαιό motherboard/cpu;

Link to comment
Share on other sites

η 6200 ειναι πολυ χειροτερη απο την 9600

δεν ξερω αν η μητρικη που λες σηκωνει C2D

εγω θα επαιρνα σε ΑΜ2, εναν Χ2 3800+ και φτηνο mobo.

μεχρι να κανεις αναβαθμιση θα εχεις καλυτερο συστημα.

Οταν ερθει η ωρα για αναβαθμιση, μπορει να υπαρχει ανταγωνιστικοτερο cpu απο την ΑΜD.

Αν οχι, πιο ευκολα θα βρεις να δωσεις τον Χ2 και τη μητρικη μαζι, παρα τον 820

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ίσως δεν έγινα κατανοητός. Θέλω να κάνω αναβάθμιση από τον Celeron 2100 που έχω σε κάτι καλύτερο με περιορισμένο budget όμως.

Το motherboard από ότι είδα εδώ: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.522486 υποστηρίζει Conroe αλλά την δεδομένη στιγμή δεν υπάρχει δυνατότητα να δώσω +80 ευρώ.

Σχετικά με την κάρτα γραφικών αυτή που έχω τώρα είναι η http://www.club-3d.com/productshow_vga.php?ordercode=CGA-E968TVD&l=en . Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εφάμιλη φτηνή σε PCI express?

Link to comment
Share on other sites

Οι συγχρονες "εφαμιλες" με την 9600 ειναι η nvidia 7600gs και η 1600pro της ati που κοστιζουν γυρω στα 100-120 ευρω.Με ενα μπατζετ των 40-50 ευρω για καρτα γραφικων ισως ειναι καλυτερα μια μητρικη με onboard graphics μεχρι να αγορασεις κατι καλυτερο.Με την 6200 ισως δεν παιξεις καθολου παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το η ASUS P5VD2-MX έχει ενσωματωμένη κάρτα γραφικών (και η προοπτικη για αναβαθμηση μετα σε core duo ειναι καλλη) είναι καλυτέρα να πάρεις τώρα τη μνήμη και τη cpu που λες και μάξεψε σιγά σιγά πάνω από 100 ευρώ για κάρτα γραφικών… Μόνο έτσι θα κανείς μια αξιόλογη αναβάθμιση.

Βάση όσων έχω δει να πούλιουνται στα διαφορά fora τα παλιά σου εξαρτήματα μπορείς να τα πουλήσεις.

25ε η cpu 25ε η μητρική 35ε το 512αρι ram , 15ε το 256αρι ram + 40ε η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα γραφικών που έχω είναι με 128ΜΒ RΑΜ δλδ είναι η απλή 9600.

Ίσως τελικά δεν αγοράσω ένα σκληρό που ήθελα και στην θέση του πάρω μια καλύτερη κάρτα γραφικών...

Για την ASUS P5VD2 το μόνο που με προβληματίζει είναι το ότι έχει μόνο 2 PCI slots. Κατά τα άλλα η δυνατότητα για Conroe και η χαμηλή τιμή της με προσελκύουν :)

Από την άλλη σε μεταχειρισμένο σύστημα δεν θέλω να πάω γιατί η επόμενη αναβάθμιση που θα περιλαμβάνει μνήμες-motherboard-cpu θα αργίσει πολύ. Στην καλύτερη σε κανά χρόνο να αλλάξω cpu...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.