Jump to content



O/C σε Prescott - Θέλω τα φώτα σας


Vediovis

Recommended Posts

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Έτοιμο και το νερό, τώρα είμαι στα 3,5(235x15) και έχω δώσει μονο λίγο ρεύμα παραπάνω στο Vcore 1,415, δοκίμασα να το πάω 3,6 αλλα δεν την πάλευαν οι μνήμες(στο prime από το πρώτο second έκανε αρp halt) μήπως πρέπει να δώσω και σε αυτές λίγο ρεύμα ? (από 2.6 να τις πάω 2.7) or else what'σ next ? :)

P.Σ. το είχα 3 ώρες και έτρεχε το Prime mem test και κανένα πρόβλημα(etrexe kai to rosetta paralilila),με το που μπήκα στο forum τράβηξε το μηχανάκι restart :115: giatiii ???

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις μεχρι που παει ο επεξεργαστης, βαλε τις μνημες με διαιρετη (5:4)μεσα απο το bios ωστε να δουλευουν σε χαμηλοτερη συχνοτητα και να μην σε κοβουν προς το παρον.

Μετα βαλε 2πλο prime cpu stretch και αστο ολο το βραδυ στην συχνοτητα που πιστευεις οτι ειναι σταθερος χωρις να δωσεις ρευμα καθολου (default).

Σημειωσε και την θερμοκρασια και πες μας (full load).

Αν για παραδειγμα τερματισει στα 3.5 μετα θα αρχισεις να δινεις ρευμα να δεις αν "ακουει"

Αλλες cpu "ακουνε" στο ρευμα αλλες οχι.

Αν ακουσει, θα ανεβασεις 5 FSB και μετα παλι τεστ.

Οσο ανεβαινεις θα σημειωνεις παντα την θερμοκρασια που εχεις full load για να ξερεις τι γινεται.

Οταν βρεις μεχρι που παει η cpu και ειναι ΣΤΑΘΕΡΗ θα κατεβασεις FSB και θα βαλεις διαιρετη στις μνημες σου 1:1 για να δεις μεχρι που αντεχουν αυτες.

Απο οτι καταλαβαινω εχεις 1g+1g+512+512

Θα τις δοκιμασεις και ζευγαρια μονα τους, δηλαδη σκετα τα 1g+1g και σκετα τα 512+512

Link to comment
Share on other sites

yeap KTM σωστά κατάλαβες τα ζευγάρια από τις μνήμες,ok θα το δοκιμάσω..

μια απορία έχω υπάρχει κάπου που να μπορώ να διαβάσω τι έννοια του 5:4 :087: ?? ο διαιρετής στο βίος ξέρω που είναι και τι κάνει με τα timings..

Link to comment
Share on other sites

Bonito όταν εννοούμε διαιρετή εννοούμε το setup για την συχνότητα που τρέχει η ram ? 266,333,400 ?? Η τα timings του κας latency,κτλ κτλ κτλ ?

shylock κάτω από τα αυτοκόλλητα, τα "ανεμιστιρια" έχουν μια τρυπα :p Η μια τάπα,εκεί βάζεις λάδι μηχανής (ραπτικής) (ναι γέλα :p σε βλέπω :p) επειδή είναι λεπτό,αυτό δίνει περισσότερη ζωή στα fan, τα διατηρεί αθόρυβα Η αν έχουν γίνει θορυβώδη τα κάνει να σκάσουνε και πάνω απ όλα δεν "ξεχαρβαλοντε" να arixsoun να χάνουν στροφές. Σε αυτά τα ρουλεμάν λοιπόν έβαζα λάδι

Link to comment
Share on other sites

[shylock κάτω από τα αυτοκόλλητα, τα "ανεμιστιρια" έχουν μια τρυπα :p Η μια τάπα,εκεί βάζεις λάδι μηχανής (ραπτικής) (ναι γέλα :p σε βλέπω :p) επειδή είναι λεπτό,αυτό δίνει περισσότερη ζωή στα fan, τα διατηρεί αθόρυβα Η αν έχουν γίνει θορυβώδη τα κάνει να σκάσουνε και πάνω απ όλα δεν "ξεχαρβαλοντε" να arixsoun να χάνουν στροφές. Σε αυτά τα ρουλεμάν λοιπόν έβαζα λάδι

Φαντάζομαι δεν πειράζει να σχολιάσω και εγώ με τη σειρά μου. Τα ανεμιστήρια ανάλογα με τήν κατασκευή τους διακρίνονται σε ball bearing (ρουλεμαν) και sleeve bearing. Τα Ball bearing έχουν πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής από τα δεύτερα (σχεδόν την διπλάσια) αλλά κάπως αυξημένα επίπεδα θορύβου. Όλοι οι ανεμιστήρες υψηλών στροφών είναι ball bearing.

Το sleeve bearing επειδή στην πράξη μπορούμε να το φανταστούμε σαν δυο δαχτυλίδια που ακουμπούν το ένα το άλλο έχουν ανάγκη λιπαντικού για την καλή λειτουργία τους. Βέβάια λόγω τριβής έχεις απώλειες και αφού η ποσότητα του λιπαντικού μειωθεί έχεις και φθορές του υλικού κατασκευής. Τα sleeve bearing έχουν αθόρυβη λειτουργία αλλά και την μεγαλύτερη πιθανότητα τα μετατραπούν σε θορυβώθη "τέρατα" μετά από κάποιο χρόνο. Επιπλέον είναι λίγο πιο συμπαγή λόγω κατασκευής (σε "υψος").

Αν ο φίλος vediovis λέει ότι έβαλε λιπαντικό το δέχομαι κάνει δουλεία αλλά δεν νομίζω ότι υπαρχει ρουλεμαν (shylock κορόιδευε ...) σε τέτοιο ανεμιστήρι.

Αν και λίγο off - topic ... :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν :) ο επεξεργαστής τερμάτισε στα 3.5 και μετά από 6 ώρες streching :p η θερμοκρασία του σε full load πήγε 36c, παραπάνω έχω μια εντύπωση ότι δεν μπορεί να πάει λόγο τροφοδοτικού μιας και έβγαλα μια σούμα από το PSU estimator :087:

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 400W δεν βγάζει?

Τι PSU έχεις?

Μου βγάζει αν έχω excellent quality PSU 444/Good 483/Med 523/Low 601

εγώ βάζω το Chieftech στην κατηγορια medium (δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά),αν και πιστεύω ότι είναι μεγαλύτερο το φορτίο γιατί το estimator έχει μέχρι την nVidia 6800, και εγώ έχω την 7800 που έχουνε διαφορα στο ρεύμα..αρκετή θα έλεγα..

Το PSU είναι 420w

Link to comment
Share on other sites

Για δες εδώ. Εχει και την 7800 ;)

αυτό μου λέει ότι με 419w είμαι ok, κοινός είμαι οριακά το ξέρω ότι δεν παίζει να γλυτώσω το τροφοδοτικό~! :p είναι δυνατόν να ύπαρξη τόσο μεγάλη απόκλιση μεταξύ του extreme. ?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς μεχρι να πάρεις το Ένερμάξ σου:),

να χαμηλώσεις το ρολόι πχ στα 3,3GHZ

Για να μη σου συμβεί κανένα απρόοπτο...

Για την απόκλιση που λές, θεωρώ πιο αξιόπιστο το calc στο λινκι που σου δωσα κυρίως γιατί ανανεώνεται συχνά. Έχει ίσως πιο ακριβή στοιχεία.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.