Jump to content



Athlon XP με κριση ταυτοτητας


mike299_19991442169156

Recommended Posts

Παιδια αυτο που μου συνεβει χτες είναι απιστευτο. Από την στιγμη που έβαλα την καινουργια μου ψύκτρα και έκανα εκκίνηση, η μητρικη μου βλέπει τον Athlon XP 2200+ μου σαν Duron στα 1800. Λογικά είναι ασχετα τα συμβάντα αλλα τι στο καλό??? Μέρχι χθες δεν είχα προβλημα καθοτι τον εβλεπε κανονικα. To cpu-z τον βλεπει σαν duron με 64κ L2.

Εκανα και reset στο bios αλλα τιποτα.

Καμια ιδεα τι έπαθε? Θα έχω μειωμένες αποδόσεις τώρα ή δεν θα δω διαφορα?

Τα cpu benchmark του syndra lite εχουν τα ιδια αποτελεσματα με πριν παντως.

Η μητρικη είναι η epox 8kha+ με τελευταιο bios v.3425

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου ειναι απο την τοποθετηση της ψυκτρας. Εχει συμβει παρα πολλες φορες.Αν ψαξεις στο internet θα βρεις ιδια περιστατικα. Συνηθως μετα απο λιγο καιρο αυτοι οι επεξεργαστες πεθαινουν...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου ειναι απο την τοποθετηση της ψυκτρας. Εχει συμβει παρα πολλες φορες.Αν ψαξεις στο internet θα βρεις ιδια περιστατικα. Συνηθως μετα απο λιγο καιρο αυτοι οι επεξεργαστες πεθαινουν...
παραξενο...και πως καταλαβαινει το pc οτι αλλαξε η ψυκτρα??
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως φιλε μου ειναι απο την τοποθετηση της ψυκτρας. Εχει συμβει παρα πολλες φορες.Αν ψαξεις στο internet θα βρεις ιδια περιστατικα. Συνηθως μετα απο λιγο καιρο αυτοι οι επεξεργαστες πεθαινουν...

Δεν είναι απιθανο να εγινε καποια ζημια κατα την αλλαγη της ψυκτρας, αλλα τοτε δεν θα ηταν απλα τελειως off η cpu? Να μου λειτουργει ομως κανονικα και απλα να το βλεπει σαν αλλο μοντελο στα ιδια Mhz? (το 1800 ειναι η ακριβη συχνοτητα του core κατα την mobo οπως και ο 2200+)

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπανε τα παιδια παραπανω κατα την τοποθετηση το πιεσες πολυ του εκανες καποια ζημια και εχασε τα 192ΚΒ L2.Eιναι ακριβως σαν Duron τωρα στα 1.8GHz και οπου επαιζαν ρολο τα 256KB L2 τοτε θα εχεις μικροτερες επιδοσεις....

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αν θυμαμαι καλα γινοτανε και απο το πολυ oc παλιοτερα σε μοντελα Athlon XP BARTON ''καιγοντουσαν'' και μειωνοταν η L2 cache, οπως ειπανε τα παιδια παραπανω κατα την τοποθετηση το πιεσες πολυ του εκανες καποια ζημια δηστυχως τωρα θα εχεις μικροτερες επιδοσεις....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.