Jump to content



Asus p5w dh deluxe ide configuration


noo_mercy

Recommended Posts

Ρε παιδιά με την συγκεκριμένη την μητρική,είχα κάνει τις ρυθμίσεις σωστά και τα έβλεπε και τα δύο dvd rom και με μια επαναφορά στα default της μητρικής δεν μπορεί να δει στα windows τα dvdrom ενώ στο bios τα βλέπει κανονικά απλά δουλεύουν σαν raid.Έχει κανείς την συγκεκριμένη μητρική να μου πει τι ρυθμίσεις να κάνω γιατί το παλεύω αλλά δεν βρίσκω άκρη?(Τις ξέχασα ο δολιος!!!!!!):105:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αλλά τίποτα.Στο μενού advanced της μητρικής στο jmicron sata/pata controller αν το βάλω στο basic δεν μπαίνει ούτε στο Bios.Κολλάει στην οθόνη υποδοχής.Σε raid μπαίνει στα παραθύρια κανονικά .Τα dvd τα βλέπει κανονικά στο bios αλλά τα dvd στα wιndows ΑΦΑΝΤΑ.Με προσθήκη υλικού τα βρίσκει κανονικά αλλά με την επαννεκίνηση ξαναχάνονται.Έχω κάνει uninstall τον IDE controller -restart- ξαναεγκατάσταση αλλά το πρόβλημα παραμένει.Μου κάνει εντύπωση ότι στο Bios τα βλέπει τα dvdrom με[raid]xxxxxxxxxxxDvd-rom?????(Όταν το βάζω raid)Εσείς που έχετε την ίδια μητρική σε raid ή basic το έχετε???

Προτάσεις???

Η μια συσκευή είναι Dvd-rw και η άλλη είναι Dvd-rom

Please HELP!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα δυο οπτικα σε ποιον controller τα εχεις ? Κανονικα πρεπει να τα εχεις στον controller του intel chipset.

Αν δεν απατωμαι , στο manual αναφερεται οτι ο jmicron pata controller δεν υποστηριζει οπτικες συσκευες .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έγινε αλλά πως.....Πιο πάνω από το jmicron (στο μενού της μητρικής) έχει άτι σαν front audio το οποίο από προεπιλογή είναι HD AUDIO .To άλλαξα σε AC97 και δουλεύει κανονικά1-picture6.gif1-picture6.gif1-picture6.gif1-picture6.gif

Link to comment
Share on other sites

Ποιο bios εχεις περασμενο ? Στα τελευταια 17XX , 18XX εχει γινει αναβαθμιση της rom του jmicron και ισως εχει και καμμια διορθωση για την περιπτωση σου .

Καποιο τραγικο bug πρεπει να υπαρχει ...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.