Jump to content



6400 ή 6600. Ποιά η διαφορά?


nnthegreek

Recommended Posts

Θέλω να πάρω επεξεργαστή και είμαι μεταξύ του Intel Core 2 6400 2.13 και 6600 2.4 Ghz.

Ποία είναι η ουσιαστική διαφορά τους πέρα απο την τιμή που είναι 100€ ?

η διαφορά αυτή των MHz είναι τόσο αισθητή?

Ένα single-thread πρόγραμμα πού τρέχει ποιο γρήγορα, σε έναν P4@3Ghz ή σε έναν C2@2.13GHz ?

Αξίζει η αγορά ενός C2 ή να πάω σε έναν Duo?

Όλα αυτά με την προοπτική της χρήσης (s)Vista αργότερα.

Μια μικρή βοήθεια θα την εκτιμούσα....

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες 800MHz λέω να πάρω.

Η χρήση του υπολογιστή θα είναι office/cad/απλα games.

Δεν "ψάχνομαι" με overclocking και επιδόσεις. Για αυτό τον λόγο σκέφτομαι τα χρήματα.

για μητρική το ψάχνω αλλά έχω καταληψει εδώ

κι

εδώ

Τελικά στην ερώτηση με το single-thread apps τί απάντηση έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Στο παρακάτω συγκριτικό στον Core 2 Duo X6800 η διαφορά στις επιδόσεις μεταξύ της μνημης στα 800 και αυτής στα 667 είναι στο 1% κατα μεσο όρο. Η μεγαλύτερη διαφορά παρατηρείται στις εφαρμογές γραφείου που είναι 4,2%.

Υποθέτω ανάλογες θα είναι οι διαφορές στις επιδόσεις και στους άλλους Core 2 Duo.

12 επεξεργαστές.xls

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά τους από δυο συγκριτκά είναι περίπου 10% κατά μέσο όρο.

Aυτο εμμεσως πλην σαφως καθιστα τον 6400 ως προτεινομενη αγορα καθαρα για οικονομικους λογους;

Η' μηπως μακροχρονια θα γινει εμφανης η διαφορα στην διπλασια L2 οποτε αξιζει/συμφερει η αγορα του ακριβοτερου;

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Ολα ξεκινούν απο το ποσό που διαθέτει κανείς.Εφόσον έχεις τα χρήματα πας σε Ε6600 αυτή τη περίοδο, που και αυτός έχει καλή σχέση απόδοσης/τιμής.

Αν δεν φτάνουν τα χρήματα πας στον Ε6400 ή ακόμη καλύτερα στον Ε6300 που έχει την καλύτερη σχέση απόδοσης/τιμής , και αργότερα οταν δε θα σε καλύπτει μπορείς να πας σε έναν τετραπύρινο.

Link to comment
Share on other sites

υποτίθεται ότι πάμε σε λίγο καλύτερο επεξεργαστή. η διαφορά ειναι 30€.

Mε την προοπτικη αυτη η αγορα ενος 6600 ειναι συμφερουσα (αν υπαρχει και το καταληλο budget) αλλα σημασια εχει πιστευω και το υπολοιπο hardware που θα συνδιαστει αυτη cpu!

Link to comment
Share on other sites

τετραπύρινο με την ίδια μητρική? γίνεται αυτό?

τελικα τί μνήμες μπορώ να βάλω μαζί με τον 6400?

Για μητρική δες εδώ ενα παράδειγμα

Για μνήμες πηγαινε στα 667 αφου δε σε ενδιαφέρει ο υπερχρονισμός και οι 800 δε δικαιολογουν τη διαφορά στη τιμή τους.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρώτεινα τον 6300.Με λίγο o/c, ακόμα και με 667 μνήμες θα πιάσεις άνετα τα 2,5Mhz.Οσο για μητρική πήγενε στην asus ή σε καμιά giga ds3 - ds4

ναι...αλλά είπε το παιδί πως δεν θέλει κλοκάρισμα....οπότε.....λολ!:064: :033:

Link to comment
Share on other sites

Μνήμες 800MHz λέω να πάρω.

Η χρήση του υπολογιστή θα είναι office/cad/απλα games.

Δεν "ψάχνομαι" με overclocking και επιδόσεις. Για αυτό τον λόγο σκέφτομαι τα χρήματα.

για μητρική το ψάχνω αλλά έχω καταληψει εδώ

κι

εδώ

Τελικά στην ερώτηση με το single-thread apps τί απάντηση έχουμε?

ASUS all the way διότι κατα πάσα πιθανότητα η ΜΑΣΑΪ να σε βάλει να αντιμετωπίσεις ψιλοπροβληματάκια

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.