Jump to content



Συμβουλές για στήσιμο νέου tower.


javaneze:

Recommended Posts

Kαλήν εσπέρα! :001:

3/1/2007 εγκαθιστω στο τωρινο 4ετιας συστημα μου το NFS Carbon

Η φουκαριαρα η "Υββονη" (PC) επαιξε αξιοπρεπεστατα ακομα και το hitman blood money, αλλα στο carbon αρχισαν να φαινονται τα χρονια της.

4/1/2007 παιρνω την αποφαση για αναβαθμιση tower και σωθικων. :D

Aπο τοτε εχω αρχισει το ψαξιμο σχεδον για τα παντα μιας και ειχα μεινει λιγο down-to-date. :-/

Eχω καταληξει σε καποια αξεσουαρ, μα και σε καμποσα αλλα εχω ενδοιασμους κυριως λογω ελληψεως γνωσεων ή/και εμπειριας.

Εδω ερχεστε εσεις, οσοι εχετε την διαθεση παντα, να συμβουλεψετε τον νουμπι! :p:D

To tower προοριζεται για games αλλα και για 24/7 κατεβαστηρι-ανεβαστηρι (με εμφαση στο 2ο μιας και ποσο ιντερνετ να κατεβασουμε πια, τελειωνουν τα slot των σκληρων γ**ω το! :D ) Τελος αν και δεν εχω ασχοληθει στο παρελθον με O/C με αυτα που εχω διαβασει εδω στο φορουμ και με το ποσο "ευκολο" ακουγεται, εχω μπει σιγα σιγα στο τριπακι να την ψαξω και προς τα εκει την δουλεια, οχι τιποτα εξειδικευμενο βεβαια... λιγο τον χρονισμο του cpu να ανεβασω ή κατι τετοιο ετσι για το γ*μ*το! :)

Ο περιορισμος που εχω ειναι οτι το καταστημα αγορας θελω να ειναι το plaisio μιας και το tower θα αγοραστει μεσω της εταιριας που εργαζομαι και εκει εχουμε καποια σχετικα καλη εκπτωση.

Το μονο 100% σιγουρο component ειναι ο Core 2 6600 μιας και ειναι ο φθηνοτερος με 4mb L2.

Για tower κοιταω το Chiefteck Full ATX GX-01B-OP Black διχως να το εχω δει απο κοντα, παρα μονο σε φωτο. Αν το εχει καποιος μου λεει την γνωμη που εχει σχηματισει.

Απο δω και κατω... την βοηθεια σας. :)

1. Tροφοδοτικο κοιταω τα Fortron 700w και Enermax 600w noisetaker2.

Eδω θα προτεινατε να δωσω εμφαση στα παραπανω Watt ή στην φιρμα; Υποψην οτι το συστημα θα ξεκινησει με 4 σκληρους απο το καλημερα οι οποιοι εχουν βλεψεις να φτασουν τους 6, ενα dvdrw και ισως και καποια "βαρια" vga.

2. Chipset κοιταω intel, προς το P965 και συγκεκριμενα για την υλοποιηση Αsus P58 deluxe.

Koμπλαρω λιγο στο οτι το Ρ965 δεν υποστηριζει το memory pipelining, τεχνολογια για καλυτερη διαχειριση RAM (απο οτι λεει η intel) η οποια ομως υπαρχει αντιθετα στο 975X. Aυτο ειναι και ο κυριοτερος λογος που δεν το εχω κλεισει σαν αποφαση ακομα. Σας ακουγεται σοβαρος λογος για προβληματισμο ή μονο φρου και αρωματα της ιντελ ειναι;

Κατα τα αλλα θαρρω θα μου φανει πιο χρησιμο η υποστηριξη 7 SATA παρα τα SLI και firewire ετσι και το ενδιαφερον για το 965 εξ αρχης.

Στην asus στραφηκα επειδη την εμπιστευομαι προσωπικα μεν, μα και γιατι διαβασα στο φορουμ οτι ειναι OC newbie friendly.

Στο deluxe μοντελο στραφηκα επειδη υποστηριζει RAID και σκεφτομαι ως μελλοντικη αναβαθμιση, 2 φθηνους 80αρηδες SATA2 να δουλευουν RAID0 για εγκατασταση windows, παιχνιδιων και γενικα βαριων εφαρμογων.

3. RAM Θα ξεκινησω με 1 GB καθαρα και λογω οικονομικων.

Φανταζομαι εφοσον υποστηριζεται απο το mobo η σωστοτερη επιλογη ειναι τα 800 Mhz. Aυτο που δεν εχω αποφασισει ειναι αν θα ειναι 1x1Gb ή 2x512Mb. Σιγουρα θα αναβαθμιστει καποια στιγμη σε 2 Gb, απλα σκεφτομαι οτι επειδη αυτο μπορει να αργησει, δεν ειναι καλυτερα το 2x512 για να δουλευει και σε dual channel;

Απο κει και επειτα η μαρκα ... μεγαλο προβλημα εδω ... η asus στο site της εχει ενα λεγομενο "Qualify Vendor List" το οποιο για την P5B deluxe εχει ενα πολυ περιορισμενο αριθμο μοντελων, κανενα εκ των οποιων δεν εχει το plaisio.

Aυτο σημαινει οτι αλλες μαρκες δεν θα παιξουν σωστα, ή οτι απλα δεν τις εχουν δοκιμασει στην asus για να κανουν το qualify;

Επειδη για OCZ κοιταγα, μα διαβασα, εδω παλι, οτι χρηστες ειχαν προβλημα (που δεν καταλαβα βεβαια) με αυτες, απο τις 800αρες που εχει το πλαισιο ποιες θα μου προτεινατε;

4. Ψυχτρα, εδω εχω καταληξει στην ZALMAN 97009700ΝΤ αν βρω ποτε τι ουσιαστικη διαφορα εχουν) αλλα που κολλαω και θελω συμβουλες...

Καθως διαβασα οτι για την εγκατασταση της απαιτειται επαλλειψη του CPU με καποια παστα or something, ποσο σιγουρος ειμαι οτι θα κανουν σωστη εγκατασταση οι συναρμολογητες του plaisio κατα την συναρμολογηση; Πραγματικα το φοβαμαι αυτο.

Απο την αλλη μιας και δεν εχω πλησιασει ποτε CPU φοβαμαι να την παραγγειλω εκτος συνθεσεις να το κανω και μονος μου ... :-/

H Artic Silver 5 ειναι κατι απαραιτητο; με την stock παστα δεν κανεις δουλεια;

Τελος για vga αν το επιτρεψουν τα χρηματα θα κοιταξω για την albatron 8800 GTS. Αν παλι οχι θα αρκεστω σε κατι μικροτερο και φθηνιαρικο προς το παρον, και απο τωρα ξερω που θα παει το επιδομα Πασχα. :D

Τελος, λιγα quick info για το OC.

Eιναι κατι που θα προτεινατε ανεπιφυλακτα οσον αφορα τον κινδυνο βλαβης και παντα με το παραπανω συστημα υπ'οψιν;

Σε περιπτωση βλαβης απο O/C χανεται την εγγυηση σε ολες τις συσκευες;

Ευχαριστω προκαταβολικα οσους ασχοληθουν!:001:

Link to comment
Share on other sites

Για tower κοιταω το Chiefteck Full ATX GX-01B-OP Black διχως να το εχω δει απο κοντα, παρα μονο σε φωτο. Αν το εχει καποιος μου λεει την γνωμη που εχει σχηματισει.

Πρεπει να ειναι το κλασσικο tower της Chieftec με διαφορετικη προσοψη

εγω το εχω με την πιο παλια προσοψη (δεν το βλεπω τωρα στο site)

το καλυτερο κουτι κατα τη γνωμη μου, πολυς χωρος, πολυ βολικη θεση για τους δισκους, ανεμιστηρες σε σωστη θεση (κανονικα εχει 5 92αρηδες πλαινους, μολον εχουν λαθος τα στοιχεια στο site)

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το ιδιο με το παλαιοτερο με ελαχιστα μεγαλυτερο πλατος ωστε στο πισω μερος να χωραει 12αρη ανεμιστηρα. Κατα τα αλλα ιδιο. Πολυ καλο κουτι παντως. Το προτεινω. Εγω το ιδιο εχω αλλα στην ακομα πιο παλια εκδοση με το ενα hdd cage. To κακο ειναι οτι μπροστα θελει 3 8αρηδες με αποτελεσμα περισσοτερο θορυβο. Αρκετοι χωροι, πολυ καλο φινιρισμα.

Συμφωνω στη συνθεση απλα θα σου πω να παρεις 800αρες μνημες supertalent 1*1gb. Διαφορετικα πως θα την ταιριαξεις μετα? 4*512mb, αστο καλυτερα.

Το 965 δεν θα σε αφησει ουτε στο ελαχιστο απογοητευμενο.

Καρτα γραφικων?

Για ψυκτρα καλυτερα τη χαλκινη 9700. Και φτηνοτερη και καλυτερη απο την NT.

Tροφοδοτικο καλυτερα ενερμαξ.

Link to comment
Share on other sites

sakattack το που εχω τωρα εχει μονο ενα ανεμιστηρακι πανω στο πλαινο καπακι που τροφοδοτειται απο το mobo. Σαν πολλα μου ακουγονται τα 5.... Εμπεριεχονται στο πακετο ή τα αγοραζεις ξεχωριστα; Και απο που τροφοδοτουνται; εχει το mobo σου 5 υποδοχες τροφοδοσιας για τα ανεμιστηρακια; Απο θορυβο πως σε παει;

cabrinha ιδια ερωτηση. Ο 12αρης που λες εμπεριεχεται ή τον αγοραζεις χωρια;

Στις μνημες τι εννοεις πως θα τα ταιριαξω; Aν εχω ηδη 2x512, θα παρω αλλα 2x512 ή ακομα καλυτερα αλλα 2*1 και θα τις βαλω. Τι προβλημα λες δλδ να δημιουργηθει απο τα 4 dimms;

Καρτα γραφικων γραφω και στο πρωτο ποστ ... αν δεν βγω οικονομικα για την 8800gts θα προτιμησω την φθηνιαρα 7600gt και αργοτερα θα παω σε μια πιο ακριβη.

Για την ψυκτρα με τι κριτηριο λες το "καλυτερη"; (ειλικρινης ερωτηση δεν ειρωνευομαι)

Κυριοι, ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

soulclaimer thanx ;)

cabrinha στο plaisio στο kit Supertalent Ram 2GB (2X1GB) DDR2-800 αναφερει "Timings CL 4-4-3-8 " . Αυτα τα νουμερα θεωρουνται κατι καλο, μετριο ή κακο; αυτες θα εχουν προβλημα στο overclocking που σκεφτομαι να κανω; Με το mobo θα συνεργαζονται επειδη τις trancsend δεν τις εχει στο Qualify Vendor List :-/

Τελος την γνωμη σας αν θετε και γι αυτο το tower Thermaltake VA8000 ARMOR Black . To εχει κανεις ή εστω γνωριζει κανεις αν αυτα τα πτερυγια που εχει μπροστα και πετανε αφαιρουνται ευκολα;

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι τα timings αυτα.ειναι απο τα πιο γρηγορα "εργοστασιακα δωσμενα" στις 800αρες μνημες.

τα φτερακια του Armor βγαινουν πανευκολα.με μερικες βιδουλες ειναι πανω.

Link to comment
Share on other sites

Cool! thanx φιλαρακο!

Απο το tower σου εισαι ευχαριστημενος; δεν ειναι το ιδιο μοντελο απο οτι βλεπω αλλα απο τον ιδιο κατασκευαστη δεν θα εχουν τεραστια διαφορα ...

Απο θορυβο πως ειναι; μου φανηκε ολιγον τι πιο ανοιχτο απο οσο ειναι το chiefteck που αναφερω πιο πανω ...

Εκανα εντιτ το παραπανω ποστ. Εχεις καθολου υπ'οψιν σου σχετικα με την συμβατοτητα μνημων και motherboard;

Kαι παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

οσο αφορα το cpu..εγω δεν θα επαιρνα τον 6600,αλλά εναν 6300 κ τα ρεστα +1GB RAM ή οτι αλλο θες..

νομιζω ερχονται και νεα revisions με 4ΜΒ L2 στα μικρα cpu (6300-6400)..για ψαξε καπου εχει συζητηθει,αλλα δεν θυμαμαι ποτε θα βρισκονται στα ραφια..

Link to comment
Share on other sites

Eιναι το ιδιο με το παλαιοτερο με ελαχιστα μεγαλυτερο πλατος ωστε στο πισω μερος να χωραει 12αρη ανεμιστηρα. Κατα τα αλλα ιδιο. Πολυ καλο κουτι παντως. Το προτεινω. Εγω το ιδιο εχω αλλα στην ακομα πιο παλια εκδοση με το ενα hdd cage. To κακο ειναι οτι μπροστα θελει 3 8αρηδες με αποτελεσμα περισσοτερο θορυβο. Αρκετοι χωροι, πολυ καλο φινιρισμα.

cabrinha, εσυ λες το προηγουμενο μοντελο, το καινουργιο δεν εχει καμμια σχεση, ειναι πολυ πιο καλα διαρυθμισμενο.

Δες τις φωτο

Δεν εχει εμπρος 8αρηδες, εχει μονο στο πλαι 9αρηδες, 3 δεξια για να χτυπανε κατευθειαν τους δισκους (εγω εχω βαλει μονο 2), και 2 αριστερα για vga & cpu.

Τους δισκους τους παιρνει απο το πλαι, πολυ πιο ευκολο και βολικο αυτο.

Κανεις οτι αλλαγες θες ανετα, δεν κουτουλανε πανω στη μητρικη και τη vga,

αφηνουν αρκετο χωρο γυρω απο τη μητρικη.

Παντως ετσι χαλια που το εχω, δεχομαι προσφορες για συμμαζεμα :003:

sakattack το που εχω τωρα εχει μονο ενα ανεμιστηρακι πανω στο πλαινο καπακι που τροφοδοτειται απο το mobo. Σαν πολλα μου ακουγονται τα 5.... Εμπεριεχονται στο πακετο ή τα αγοραζεις ξεχωριστα; Και απο που τροφοδοτουνται; εχει το mobo σου 5 υποδοχες τροφοδοσιας για τα ανεμιστηρακια; Απο θορυβο πως σε παει;

Θορυβο αναλογα με τα ανεμηστηρια που θα αγορασεις. Εγω εχω πολυ ησυχα και επιπλεον τα εχω βαλει και σε ρυθμιστικο στο πολυ χαμηλο, και δεν ακουγονται καθολου.

Αμα θες μπαινουν και σε molex, δε χρειαζεται να μπουν στη μητρικη.

post-11-1442174535,3193_thumb.jpg

post-11-1442174535,4385_thumb.jpg

post-11-1442174535,5673_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

sofos καλα μαν, γιατι θα επαιρνες 6300 αντι του 6600;

Αν και εχω καταληξει στον CPU και δεν αλλαζω, μα ειμαι περιεργος για το σκεπτικο σου ... Δεν σε επηρεαζει καθολου η υπαρξη της διπλασιας L2;

sakattack thanx για τα screenshots! Cool tower ;)

To "ρυθμιστικο" που εχεις βαλει τα coolερακια τι ειναι; καποιο software εννοεις;

Αυτο το μπλε πανελακι πανω απο το φλοπυ σου τι ειναι; (ποσο εχει-που συνδεεται - ποσο το πηρες και απο που- καποιο λινκ ... ξερεις τωρα.. :D )

Πολυ πουλμουρ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.