Jump to content



Η ψυκτρα ειναι σωστα τοποθετημενη;


javaneze:

Recommended Posts

Παρελαβα εχθες το νεο μου ταουερ απο το πλαισιο. Μεσα στην παραγγελια ηταν και μια ψυκτρα zalman 9700. (εγκατεστημενη ηδη στο ταουερ)

Επειδη δεν εχω ξαναδει τετοιο θηριο live και δεν ξερω ποια ειναι η σωστη τοποθετηση, οπως την βλεπεται στην φωτο 1 σας φαινεται σωστα τοποθετημενη;

ρωταω επειδη φαινεται ψιλοστραβα βαλμενη και οχι παραλληλα με το motherboard.

Στην φωτο 2 φαινεται ενα χρυσο κουτακι του moterboard (ψυκτρα ειναι και αυτο; ) το οποιο ισως να εβρισκε στη ζαλμαν και ισως εξαιτιας του να εχει καθησει ετσι στραβα.

Ειναι οντως αυτο που λεω ή ειμαι να παιρνω το ταουερ καλικουτσα και να κατεβαινω στουρναρη για αντικατασταση;

Ευχαριστω.

edit: αν παιζει κανενα ρολο, το mobo ειναι το Ρ5Β deluxe & με εναν 6600 cpu.

post-5952-1442174541,1511_thumb.jpg

post-5952-1442174541,2469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

OMG, από ποιά μεριά φυσάει το ανεμιστηράκι της ψύκτρας του επεξεργαστή ?

Μην μου πείς από το μπροστινό μέρος του κουτιού πρός τα πίσω, γιατί δεν μπορεί [ κανονικά έτσι πρέπει ] να είναι τόσο ηλί8ιοι αυτοί στο πλαίσιο!

Έχουν βάλει το ανεμιστηράκι που δίνει η Asus να φυσάει πρός το μπροστινό μέρος του κουτιού [ πάνω στην ψύκτρα της CPU ]...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το χρυσο κουτακι οπως πολυ σωστα εγραψες ειναι μερος του συστηματος ψυξης του motherboard,και απο οτι μπορω δυσκολα να διακρινω στις φωτογραφιες που εχεις ανεβασει,το ενα ποδαρακι της ψυκτρας της zalman πρεπει να βρισκει επανω σε αυτο,και γι'αυτο μαλλον εκατσε ετσι στραβα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω την έχω βάλει στην P5W DH Deluxe και χωράει κανονικά κάθετα. Δέν ξέρω πόσο μεγάλη διαφορά χώρου έχουν οι δύο μητρικές, αλλά νομίζω πως δέν θα υπάρχει πρόβλημα.

Κι επιπλέον, τέτοιο τέρας και το είχαν προεγκατεστημένο όταν στο φέρανε;;; Πάνε καλά;

Link to comment
Share on other sites

Tελικα δεν αντεξα, ξεπερασα το φοβο μου και εβαλα χερι...

Ηταν πολυ απλο τελικα μα δεν ειχα ξαναβαλει/δει αφτερμαρκετ ψυκτρα και φοβομουνα να την πειραξω ...

Με ελαχιστη δυναμη ηρθε στην σωστη της θεση χωρις να προβαλει καμια αντισταση ... αξιο αποριας ε; αυτη η παστα δεν στεγνωνει/κολλαει ποτε;

Aντε τωρα εγω να εχω ησυχο το κεφαλι μου για τις θερμοκρασιες ...:(

Μπιλ, για αυτο που ειπες με το ανεμιστηρακι της ασους εχεις δικιο. Το ειχαν να φυσαει κοντρα στη Ζαλμαν.

Μετα απο μιση ωρα κοπου και φοβου μη σπασω το mobo απο την δυναμη που εβαζα, ΔΕΝ καταφερα να αφαιρεσω το ανεμιστηρακι της ασους. Απλα του εβγαλα το ρευμα και το αφησα εκει να υπαρχει ...

Φοβαμαι οτι πρεπει να αφαιρεθει πρωτα η Ζαλμαν για να βγει αυτο, και αυτο δεν παιζει να το κανω μονος ουτε μια στο εκκατομυριο ...

Οι δε π@π@ρ3ς της ασους δεν αναφερουν πουθενα στο μανιουαλ "how to UNinstall" .... :(

υ.γ. Σορρυ οφτοπικ, επειδη οπως προειπα δεν ειχα ξανα στο παρελθον τετοια ψυκτρα, μπορει καποιος να συμβουλεψει σχετικα με τη σωστη χρηση στο dimmerακι που αυξομειωνει τα RPM του ανεμιστηρα της Zalman;

Μπορω να το εχω μονιμως στο silent;

Κυριοι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

για να βγει το φανακι της Asus,θα πρεπει να βγει και η Zalman πρωτα.

Αλλα το λεει με μεγαλα γραμματα για το φανακι αυτο.

"Use only with passive or watercooling....."

Τεσπα.εγω θα το ειχα στο silent ή λιγο παραπανω οταν σερφαρα ή οταν εκανα οτιδηποτε αλλο και στο κανονικο του μονο οταν ετρεχα κανα bench.

Link to comment
Share on other sites

για να βγει το φανακι της Asus,θα πρεπει να βγει και η Zalman πρωτα.

Σαν να λεμε το παντρευτηκα και θα μεινει εκει που ειναι ...

Το ειδα στο μανιουαλ αυτο που λες γι αυτο βαλθηκα να το βγαλω ...

Ηθελα να ξερα του συναρμολογητη δεν του εκοψε πως γινεται να βαλει δυο ανεμιστηρακια αντικριστα ....

Τεσπα ... θενξ για τα τιπς.

Link to comment
Share on other sites

υ.γ. Σορρυ οφτοπικ, επειδη οπως προειπα δεν ειχα ξανα στο παρελθον τετοια ψυκτρα, μπορει καποιος να συμβουλεψει σχετικα με τη σωστη χρηση στο dimmerακι που αυξομειωνει τα RPM του ανεμιστηρα της Zalman;

Μπορω να το εχω μονιμως στο silent;

Κυριοι ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Χαιρετώ.

Την πήρα πρόσφατα και την έχω πάνω σε ένα Athlo64 3200+ στα 2,5Ghz. Την έχω στις 1500 στροφές που δεν ακούγεται καθόλου και έχω full load μετά από 3 ώρες και κάτι Orthos 46 C (από 66 με τη stock στα 2,3) με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 30 C παρά κάτι (πολύ πετρέλαιο καίμε λέμε!!!).

Θεωρώντας λοιπόν πως ο επεξεργαστής σου είναι πιο "κρύος" από τον δικό μου και πως δεν έχει κάνει (κάνα εξωφρενικό) υπερχρονισμό θα είσαι καλά και με τις minimum 1280 κάτι στροφές που δίνει. Μια δοκιμή θα σε πείσει πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λέω να το ξαναβάλω, αλλά από την άλλη, όταν η cpu φτάνει 70-72c full load, σε τί αποσκοπεί να ρουφάει αυτό το ζεστό αέρα που βγάζει η Zalman και να τον διοχετεύει στο chipset;;; :confused: :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ οτι η θέση του δεν είναι η καλύτερη δυνατή.Αλλά και να το βγάλεις πάλι ο ζεστός αέρας της zalman θα πηγαίνει επάνω του.

70-72 βαθμοί είναι πάρα πολλοί.Πως το μετράς?

Αν το μετράς με της μητρικής πρόγραμμα ή κάποιο άλλο παρεμφερές που χρησιμοποιεί τους σένσορες της μητρικής κατέβασε το coretemp και δες πόσο είσαι.

http://www.thecoolest.zerobrains.com/CoreTemp/

Αν δεν έχεις κάνει overclock και είσαι σε full load 55-60 (coretemp) τότε η zalman δεν πατάει καλά και θα πρέπει να την βγάλεις,να την καθαρίσεις όπως και τον επεξεργαστή,να πάρεις καλή πάστα,να την απλώσεις όμορφα και μετά να κουμπώσεις την zalman σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχεις και πολλές επιλογές.Η θέση που βρίσκεται είναι πολύ κακή.

Δεν μπορώ καταλήξω σε κάποιο συμπέρασμα ως προς το πως θα δροσίζει καλύτερα.Μόνο αν έχεις τρόπο να μετρήσεις την θερμοκρασία του τσιπσετ θα ξέραμε τι είναι καλύτερο.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να βγάλεις τις ψήκτρες τις μητρικής και να τις αντικαταστήσεις με κάτι πιο βολικό και καλύτερο.

Βλέποντας σε φώτο την μητρική σου,εκεί που κουμπώνει ο ανεμιστήρας απο κάτω είναι τα mofsets.Τα mofset δεν χρειάζονται ανεμιστήρα,παρα μόνο ψήκτρα.

Οπότε βάζεις κάτι τέτοιο.

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=38965

Για το northbridge βάζεις κάτι τέτοιο

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=25207

ή

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=37971

εξαρτάται απο την zalman,δηλαδή ποια απο τις δύο ταιριάζει καλύτερα για να μην βρίσκει με την zalman.

Οσο για τον επεξεργαστή σου,μήπως θα ήταν καλύτερο να τον κατεβάσεις λίγο?Αν τον πήγαινες στα 3400 δεν θα έβλεπες διαφορά και πιο δροσερός θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites

το ανεμιστηράκι της asus φυσάει κάθετα προς την ψήκτρα του chipset και οχι προς κάποια κατεύθυνση μπρος ή πίσω του.

Θα σε συμβούλευα να το ξανασυνδέσεις.

Φιλε μου οπως ανεφερε και αλλος χρηστης πιο πανω, η asus στο μανιουαλ αναφερει οτι πρεπει να τοποθετειται το ανεμιστηρακι της οταν χρησιμοποιεις passive cooler ή watercooling.

Οταν εχεις λεει active CPU cooler δεν πρεπει να τοποθετειται γιατι "will interfere with the airflow and destabilize the system" :(

Λογικα η Ζαλμαν δεν ειναι "active CPU cooler"; :confused:

Παιδια περα απο την πλακα, επειδη πραγματικα φοβαμαι να βαλω χερι και να αφαιρεσω την Ζαλμαν και τον επεξεργαστη για να βγαλω αυτο το ανεμιστηρακι αλλα και να τοποθετησω την Ζαλμαν σωστα, αν υπαρχει κανενας πιο εμπειρος και θαρραλεος που να μπορει να το κανει ας μου στειλει κανα πμ να κανονισουμε καμια συναντηση ... :-/

Link to comment
Share on other sites

όλα είναι σχετικά.

Destabilize ή αλλιώς να αποσταθεροποιηθεί,δεν πρόκειται.Στην χειρότερη αν πραγματικά μπλέκεται με την ροή αέρα το πολύ-πολύ να ανεβεί λίγο η θερμοκρασία του επεξεργαστή.

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο.Πως θα μάθεις?

Link to comment
Share on other sites

Λογικα η Ζαλμαν δεν ειναι "active CPU cooler"; :confused:

Παιδια περα απο την πλακα, επειδη πραγματικα φοβαμαι να βαλω χερι και να αφαιρεσω την Ζαλμαν και τον επεξεργαστη για να βγαλω αυτο το ανεμιστηρακι αλλα και να τοποθετησω την Ζαλμαν σωστα, αν υπαρχει κανενας πιο εμπειρος και θαρραλεος που να μπορει να το κανει ας μου στειλει κανα πμ να κανονισουμε καμια συναντηση ... :-/

Active λεμε την ψυκτρα η οποια χρησιμοποιει ανεμιστηρα.Οποτε οτι ψυκτρα βλεπεις με fun πανω ειναι active.

Η διαδικασια να ξηλωσεις την zalman απο πανω ειναι πραγματικα αστεια εστω και δεν το εχεις επιχηρησει ξανα με την προυποθεση οτι φερεσαι με ευλαβεια υπομονη.Εγω θα σου προτεινα να το κανεις μονος μιας και ετσι θα αρχισεις να μαθαινεις το συστημα σου καλυτερα και σου δινει την χαρα της δημιουργιας:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τις παροτρυνσεις.

Γενικα δεν φοβαμαι να πειραξω τα υπολοιπα περιφεριακα, αλλα στο συγκεκριμενο θεμα που αφορα εναν χρυσοπληρωμενο επεξεργαστη που μου "εφαγε" το μισο μηνιατικο και ενω παντα υπαρχει ο κινδυνος καταστροφης λογω αγνοιας, δεν το σκεφτομαι καν...

Η προσκληση παντως αν υπαρχει κανεις που εχει διαθεση, ισχυει.

(Τουλαχιστον ρε παιδι μου, αμα χαλασει να εχω καποιον να βαραω) :D :D :D:p :P :p

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως, η cpu είναι σταθερή στην μητρική. Ακόμη και να βγάλεις την Zalman, η cpu θα παραμείνει στην θέση της.

Btw, έγινε το 3,6-->3,4-->3,6Ghz και τώρα, η θερμοκρασία είναι στους 66c max με full load. Πάλι είναι λίγο υψηλή, οπότε θα δώ τί θα κάνω παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.