Jump to content



C2D πρωταρης. Mητρικες, chipsets, Ram κλπ


squid

Recommended Posts

.

1. Ποιο chipset ειναι ταχυτερο για C2D ? Nvidia, Intel (ποιο), ΑTi?

2. Γιατι καποιες RAM φερουν ενδειξη SLI?

3. Το SLi σε επιπεδο ΝF4-ULi 1697/1695 μπορει να γινει μονο με ιδιες GeForce ενω με το 680i με οποιεσδηποτε?

4. καλη value for money προταση για 2 GB DDR2?

5. καλο value for money C2D board ? προτεραιοτητα στο γρηγορο Chipset και στο οverclockability, εφφε δεν τα θελω καθολου, (ουτε LAN, Αudio, firewire, ισως και RAID κλπ με ενδιαφερουν), Aς μην εχει και δευτερη 16x PCIE στη χειροτερη περιπτωση.

6. CPU μαλλον της σειρας 4xxx, VGA Dx10, θα δειξει αν θα ειναι ATi ή nVidia, αγνωστο ακομη (θα ξερω μαλλον οταν οι 8800 GTS πεσουν κατω απο 200 ή θα εχουν βγει 8600 κλπ)

.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply
.

1. Ποιο chipset ειναι ταχυτερο για C2D ? Nvidia, Intel (ποιο), ΑTi?

2. Γιατι καποιες RAM φερουν ενδειξη SLI?

3. Το SLi σε επιπεδο ΝF4-ULi 1697/1695 μπορει να γινει μονο με ιδιες GeForce ενω με το 680i με οποιεσδηποτε?

4. καλη value for money προταση για 2 GB DDR2?

5. καλο value for money C2D board ? προτεραιοτητα στο γρηγορο Chipset και στο οverclockability, εφφε δεν τα θελω καθολου, (ουτε LAN, Αudio, firewire, ισως και RAID κλπ με ενδιαφερουν), Aς μην εχει και δευτερη 16x PCIE στη χειροτερη περιπτωση.

6. CPU μαλλον της σειρας 4xxx, VGA Dx10, θα δειξει αν θα ειναι ATi ή nVidia, αγνωστο ακομη (θα ξερω μαλλον οταν οι 8800 GTS πεσουν κατω απο 200 ή θα εχουν βγει 8600 κλπ)

.

1)Ταχύτερο chipset ...Intel 975X

2)Γιατί έχουν γραμμένο στο spd τους ειδικό profile με βέλτιστες ρυθμίσεις για συστήματα SLI (αυτό κατά τους κατασκευαστές).

3)SLI πάντα με 2 ίδιες κάρτες ... τυχόν άλλοι συνδυασμοί και πατέντες έχουν αμφίβολο αποτέλεσμα.

4)Την παρούσα χρονική στιγμή...δέν υπάρχει πραγματικά καλό value for money σετάκι μνημών.

Είτε πληρώνεις αρκετά για καλές μνήμες ... είτε συμβιβάζεσαι.

5)Albatron PX975* (99 ευρώ)...πραγματικό value for money...όποιος προλάβει,όσο τα έχουν ακόμη σε stock.

Στην πράξη πρόκειται για το board της DFI ... οι οποίοι το "δώσανε" φασόν με τη φίρμα της Albatron πάνω.

6)CPU...E4300 (9xmulti) ή E6400 (8xmulti) ...άν αντέχεις οικονομικά E6600 χωρίς συζήτηση.

*

Αν πάρεις E4300 ή E6600 τότε το PX975 σου κάνει μιά χαρά.

Αν πάρεις E6400 τότε το PX975 οριακά ή επιλέγεις board με 965 chipset

TeamGroup DDR2 800 στα 250 ευρώ,η πρόταση μου για μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

1)Ταχύτερο chipset ...Intel 975X

2)Γιατί έχουν γραμμένο στο spd τους ειδικό profile με βέλτιστες ρυθμίσεις για συστήματα SLI (αυτό κατά τους κατασκευαστές).

3)SLI πάντα με 2 ίδιες κάρτες ... τυχόν άλλοι συνδυασμοί και πατέντες έχουν αμφίβολο αποτέλεσμα.

4)Την παρούσα χρονική στιγμή...δέν υπάρχει πραγματικά καλό value for money σετάκι μνημών.

Είτε πληρώνεις αρκετά για καλές μνήμες ... είτε συμβιβάζεσαι.

5)Albatron PX975* (99 ευρώ)...πραγματικό value for money...όποιος προλάβει,όσο τα έχουν ακόμη σε stock.

Στην πράξη πρόκειται για το board της DFI ... οι οποίοι το "δώσανε" φασόν με τη φίρμα της Albatron πάνω.

6)CPU...E4300 (9xmulti) ή E6400 (8xmulti) ...άν αντέχεις οικονομικά E6600 χωρίς συζήτηση.

*

Αν πάρεις E4300 ή E6600 τότε το PX975 σου κάνει μιά χαρά.

Αν πάρεις E6400 τότε το PX975 οριακά ή επιλέγεις board με 965 chipset

TeamGroup DDR2 800 στα 250 ευρώ,η πρόταση μου για μνήμες.

Τhanks TASO

6. CPU μαλλον κατα πασα πιθανοτητα 8α ειναι Ε4xxx

3. Kαπου εδω μεσα διαβασα ενα post που διευκρινιζε τι ειναι crossfire και SLI σε καποιον και ελεγε σχετικα με το 680i οτι κανει SLI με οποιεσδηποτε δυο GeForce, και ειπα να ρωτησω μηπως εχασα κανενα επεισοδιο.

4. Αν ητανε να συμβιβαστεις τι σετακι συμβιβασμου θα προτεινες? δεν υπαρχουν ας πουμε 677 ή 533 που να μπορουν να παιξουν σαν 800?

5. Απο ποια αποψη το 975 ειναι οριακα για τον 6400? και συνισταται 965? νομιζα οτι μεγαλυτερο νουμερο = πιο προσφατο chipset = πιο γρηγορο ? :083:

2. Μου ακουγεται περισσοτερο σαν μαρκετιστικο κολπο. Τι σχεση εχει το SLI με την system RAM? και εαν εχει ποση διαφορα μπορει να κανει το spd profile (που δεν ξερω ακομη τι ειναι :083:) που να αξιζει την αγορα του ? (μου ακουγεται αμελητεα)

Στα Chipset της intel τι σημαινουν τα προθεματα G,P,X ?

Link to comment
Share on other sites

Τhanks TASO

...............

4. Αν ητανε να συμβιβαστεις τι σετακι συμβιβασμου θα προτεινες? δεν υπαρχουν ας πουμε 677 ή 533 που να μπορουν να παιξουν σαν 800?

5. Απο ποια αποψη το 975 ειναι οριακα για τον 6400? και συνισταται 965? νομιζα οτι μεγαλυτερο νουμερο = πιο προσφατο chipset = πιο γρηγορο ? :083:

2. Μου ακουγεται περισσοτερο σαν μαρκετιστικο κολπο. Τι σχεση εχει το SLI με την system RAM? και εαν εχει ποση διαφορα μπορει να κανει το spd profile (που δεν ξερω ακομη τι ειναι :083:) που να αξιζει την αγορα του ? (μου ακουγεται αμελητεα)

Στα Chipset της intel τι σημαινουν τα προθεματα G,P,X ?

4)Δέν θα συμβιβαζόμουν.

Η γρήγορη μνήμη παίζει μεγάλο ρόλο στις επιδόσεις

5)Ο 6400 έχει 8x multi .... board με 975 chipset αμοντάριστο out of the box,συνήθως φτάνει τα 400FSB (για παραπάνω παίζεται και υπάρχουν αρκετές λεπτομέριες και ιδιαιτερότητες)...οπότε καταλήγεις σε ταχύτητα επεξεργαστή 3,2GHZ ... που είναι average για 6400....οπότε θές μιά μητρική να ανεβάζει στα σίγουρα παραπάνω από 400.

Με τον Ε4300 έχεις 9multi ....οπότε καταλαβαίνεις ότι τα πράγματα είναι πιό εύκολα.

2)Ιδια άποψη έχω και εγώ...marketing trick.

Η πρόταση μου δέν αλλάζει...

Albatron PX975 + E4300 + TeamGroup

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια τι σημαίνουν αυτά?

Διαφορετικές εκδόσεις-παραλλαγές του ίδιου chipset συνήθως ....οι οποίες ενσωματώνουν πρόσθετα χαρακτηριστικά στη μητρική.

π.χ.

Ενσωματωμένη κάρτα γραφικών κλπ

P965: the P965 Express chipset is targeted at home users, with advancements in memory performance, system responsiveness, power efficiency and data protection.

G965: the G965 includes Intel's most advanced integrated graphics module to date - the GMA X3000-series - and is intended for use in low noise Viiv-based systems.

Q965: the Q965 is designed for business use, incorporating the integrated GMA 3000 graphics processor but also supporting the use of an add-in video card.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδια οσο αφορα τις μνημες μπορει να παρει κανεις "φθηνες" 800αρες απο crucial με 130 ευρω ισως και με λιγοτερα, για τα 2 γιγα παντα με 4-4-4.

Oποτε το καλο και φθηνο μπορει και να παιζει σαν επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

.

Ποιος ειναι ο φθηνοτερος C2D που μπορει να ανεβει στα 3Ghz με στοκ cooler ?

[τι Chipset (975?) και τι μνημες - ΜΗΖ / timings - θα χρειαστει?]

.

C2D 6600

Για τα υπόλοιπα ισχύει ότι έχω ήδη γράψει.

Link to comment
Share on other sites

.

Ποιος ειναι ο φθηνοτερος C2D που μπορει να ανεβει στα 3Ghz με στοκ cooler ?

[τι Chipset (975?) και τι μνημες - ΜΗΖ / timings - θα χρειαστει?]

.

4300 στα 115 ευρω,

για πλακα 3Ghz με στοκ cooler(τουλαχιστον εγω επειδη εχω 4300 κ το εχω ψαξει, δεν εχω δει πουθενα 4300 να μην πιανει τα 3GHz οσο μπανανα κ να ειναι...)

φυσικα και δεν χρειαζεσαι μνημες των 200+ ευρω

υπαρχουν αρκετες επιλογες κατω απο 200 ευρω που φτανουν κ περισσευουν για τον 4300(ισως η καλυτερη επιλογη οι crucial που προταθηκαν σε προηγουμενο ποστ,αλλά ακομα και οι value crucial 2x1GB 667(99ευρω) με τα μουφα ..D9NHL chips δουλευαν σε μενα με 5-4-4-12 στα 780(390x2) -390x9=3520MHz)

μητρικη οποιαδηποτε που πιανει 400FSB σου φτανει κ περισσευει..

albatron 975,gigabyte-asus σε 965..ολες σου κανουν.υποτιθεται το 975 ειναι πιο γρηγορο,απορω αν θα το καταλαβεις στη πραξη..παρε οτι θες..

**

να τονισω για να μην παρεξηγηθω,οτι ολα τα παραπανω αλλαζουν αν παρεις αλλο cpu εκτος του 4300..απλα απαντησα στο ερωτημα περι φτηνοτερου cpu για 3GHz..

καλες αγορες!

Link to comment
Share on other sites

4300 στα 115 ευρω,

για πλακα 3Ghz με στοκ cooler(τουλαχιστον εγω επειδη εχω 4300 κ το εχω ψαξει, δεν εχω δει πουθενα 4300 να μην πιανει τα 3GHz οσο μπανανα κ να ειναι...)

φυσικα και δεν χρειαζεσαι μνημες των 200+ ευρω

υπαρχουν αρκετες επιλογες κατω απο 200 ευρω που φτανουν κ περισσευουν για τον 4300(ισως η καλυτερη επιλογη οι crucial που προταθηκαν σε προηγουμενο ποστ,αλλά ακομα και οι value crucial 2x1GB 667(99ευρω) με τα μουφα ..D9NHL chips δουλευαν σε μενα με 5-4-4-12 στα 780(390x2) -390x9=3520MHz)

μητρικη οποιαδηποτε που πιανει 400FSB σου φτανει κ περισσευει..

albatron 975,gigabyte-asus σε 965..ολες σου κανουν.υποτιθεται το 975 ειναι πιο γρηγορο,απορω αν θα το καταλαβεις στη πραξη..παρε οτι θες..

**

να τονισω για να μην παρεξηγηθω,οτι ολα τα παραπανω αλλαζουν αν παρεις αλλο cpu εκτος του 4300..απλα απαντησα στο ερωτημα περι φτηνοτερου cpu για 3GHz..

καλες αγορες!

ΠΟΥτις βρισκει κανείς αυτες τις crucial ?????

Link to comment
Share on other sites

Ψαχνοντας βλεπω οτι πολλοι υποστηριζουν την αποψη αυτη, οτι ο 4300 με αερα (ακομη και της Intel) παει 3GHz ... Αν ισχυει αυτο θα αρχισω να σκεφτομαι την περιπτωση ενος 4320 Box.

Πολλοι ομως υποστηριζουν οτι για να ειναι κανεις σιγουρος καλυτερα το m/b να ειναι ενα δυνατο ΟC board ... (αναφερονται συχνα σε DFI 965, Gigabyte 965 DS3/S3) Το 965 ανεβαζει μεγαλυτερο FSΒ απο το 975?

Link to comment
Share on other sites

- Intel BOXDP965LTCK &

- 2x1Gb PC6400 CS5

λετε να αρκουν για να παιζει ενας 4320 στα 3GHz με την ιntel ψυκτρα?

για να παιζεις 3Ghz θες μητρικη που να πηγαινει 333 fsb(δηλαδη ολες με 965,975 ενδεικτικα εντελως :ASUS P5B,GIGABYTE GA-965P DS3+DS4,ABIT AB9, DFI ICFX3200-T2R/G,DFI INFINITY 975X/G κτλ κτλ κτλ) και μνημες στα 667Mhz.

εξηγω: 333χ9=2997Mhz(οπου 9 ο πολλαπλασιαστης του 4300)

333χ2=667Mhz αρα οποιαδηποτε μνημη 667 παιζει default εκει.800αρες μνημες,αν ο στοχος σου ειναι απλα τα 3GHz,ειναι πεταμενα λεφτα..

crucial 2x1GB 667MHz,που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ,απο οσο γνωριζω βρισκεις στο πλαισιο,e-shop και απο το site crucial online order..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.