Jump to content



Μπαίνουv Vista x64 σε Core 2 Duo?


partsa

Recommended Posts

Όσα λέμε σε αυτό το thread ο backgroundman και ο γράφων, έχουν επιβεβαιωθεί από πάμπολλα posts τα τελευταία 2 χρόνια στα Gentoo Forums.

Και εκεί κατά μέσο όρο, οι χρήστες μόνο άσχετοι δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 87
  • Created
  • Last Reply

Επειδή ποτέ δε ξέρεις ποιος κρύβεται πίσω απο ένα site και απο μετρήσεις, όπως λέτε και εσείς και συμφωνώ και εγώ, έχω προτήνει και ποιο παλιά να κάνουμε κάποιες μετρήσεις εμείς.

Όπως λέω και στο παραπάνω post καλό θα ήταν κάποιος ή κάποιοι που έχουν c2d να μπει στο κόπο να κάνει μετρήσεις με live-cds και να μας πει τα αποτελέσματα.

Το συγκεκριμένο site φαίνεται αρκετά φιλικό προς την AMD, αλλα στα συγκεκριμένα links που έδωσα δε νομίζω να έχει πειράξει τα αποτελέσματα για να βγάλει την AMD μπροστά.

Πάντως εμένα με προβληματίζουν αρκετά μεγάλα και γνωστά site που κάνουν μετρήσεις και σε ίδια συστήματα βγάζουν εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα. Δε μιλάω για διαφορές AMD με Intel αλλα διαφορές σε ίδιους επεξεργαστές με ίδια πλατφόρμα στα ίδια προγράμματα. Όταν αυτές οι διαφορές είναι πολύ μεγαλύτερες απο το στατιστικό σφάλμα τότε είναι αρκετά ανησυχιτικό.

Τέλος να πω, ότι δεν λέω οτι ο C2D είναι πιο αργός απο τον AMD64, αυτό δε γίνεται μόνο και μόνο απο το γεγονός οτι έχει 5-6 pipeline stages λιγότερα. Αυτό που λέω είναι οτι η μετάβαση στα 64bit του AMD64 είναι καλύτερη απο αυτή του C2D. Αυτό που υποψιάζομαι εγώ, χωρίς βέβαια να μπορώ να το πιστοποιήσω, είναι οτι η Intel βιαστηκε και πιέστηκε να πάει γρήγορα στα 64bits με το μικρότερο δυνατό κόστος και μάλλον αυτό είχε ως αποτέλεσμα την όχι και τόσο καλή συμπεριφορά του c2d στα 64bits. Επίσης ένα πολύ σημαντικό για μένα είναι οτι η αρχιτεκτονική core το μόνο καινοτόμο που έχει είναι η dynamic-shared cache, ενώ απο την άλλη η αρχιτεκτονική AMD64 είναι όλη σχεδιασμένη απο την αρχή με πάρα πολλές καινοτομίες.Όλα αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις....

Link to comment
Share on other sites

...οτι η αρχιτεκτονική core το μόνο καινοτόμο που έχει είναι η dynamic-shared cache, ενώ απο την άλλη η αρχιτεκτονική AMD64 είναι όλη σχεδιασμένη απο την αρχή με πάρα πολλές καινοτομίες.

Τα παραπάνω μόνο προσωπικές σου απόψεις δεν είναι.

Είναι γεγονότα και πραγματικότητα.

Άμα πάρεις τα schematics των 2 die τα βλέπεις με τα μάτια σου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα τα Vista64 και στην Intel πλατφόρμα της υπογραφής μου .

Έχω να ανακοινώσω τα εξής :

Στην AMD πλατφόρμα έχω 13% αύξηση επιδόσεων από τα WinXP32 στα Vista64 .

Στην Intel πλατφόρμα εχω 4.8% αύξηση επιδόσεων από τα WinXP32 στα Vista64 .

Χρησιμοποίησα το Cinebench διότι είναι ένα test που εχει και 32Bit και 64bit εκδοχή ...

Παρ όλα αυτά ….. βέβαια το Intel σύστημα γραφει μεγαλύτερο score … αλλά για να πω την μαύρη αλήθεια περίμενα και στο Intel 13% αύξηση επιδόσεων .:104:

Link to comment
Share on other sites

Έχω να ανακοινώσω τα εξής :

Στην AMD πλατφόρμα έχω 13% αύξηση επιδόσεων από τα WinXP32 στα Vista64.

Στην Intel πλατφόρμα εχω 4.8% αύξηση επιδόσεων από τα WinXP32 στα Vista64.

Αυτά ακριβώς λέγαμε παραπάνω.

Στο δε Linux, η ψαλίδα υπέρ των AMD K8 είναι πολύ μεγαλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έβαλα τα Vista64 και στην Intel πλατφόρμα της υπογραφής μου .

Έχω να ανακοινώσω τα εξής :

Στην AMD πλατφόρμα έχω 13% αύξηση επιδόσεων από τα WinXP32 στα Vista64 .

Στην Intel πλατφόρμα εχω 4.8% αύξηση επιδόσεων από τα WinXP32 στα Vista64 .

Χρησιμοποίησα το Cinebench διότι είναι ένα test που εχει και 32Bit και 64bit εκδοχή ...

Παρ όλα αυτά ….. βέβαια το Intel σύστημα γραφει μεγαλύτερο score … αλλά για να πω την μαύρη αλήθεια περίμενα και στο Intel 13% αύξηση επιδόσεων .:104:

το θέμα είναι πως θα πρέπει να δούμε τι σκορ είχε βγάλει η κάθε πλατοφόρμα σε 32-ΒΙΤ...διότι αν έχεις αυξηση 13% με AMD αλλα το 13% είναι στους 100 πόντους (δλδ 100+ 13 = 113 στα 64ΒΙΤ) και στην ιντελ είναι 4,8% στους 200 (λέμε τώρα...υποθετικά νούμερα, έτσι?) τότε 200+4,8 = 204,8 ..άρα ο ιντελ μπορεί να φανεί πιο γρήγορος.....οπότε αύξηση των επιδόσεων σε πιο βαθμό πραγματικό είναι και ποιος τελικά είναι ο πιό γρήγορος ?.....συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ελπιζω να καταλαβαίνετε την απορία μου.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως θα πρέπει να δούμε τι σκορ είχε βγάλει η κάθε πλατοφόρμα σε 32-ΒΙΤ...διότι αν έχεις αυξηση 13% με AMD αλλα το 13% είναι στους 100 πόντους (δλδ 100+ 13 = 113 στα 64ΒΙΤ) και στην ιντελ είναι 4,8% στους 200 (λέμε τώρα...υποθετικά νούμερα, έτσι?) τότε 200+4,8 = 204,8 ..άρα ο ιντελ μπορεί να φανεί πιο γρήγορος.....οπότε αύξηση των επιδόσεων σε πιο βαθμό πραγματικό είναι και ποιος τελικά είναι ο πιό γρήγορος ?.....συγνώμη για το μεγάλο κείμενο αλλά ελπιζω να καταλαβαίνετε την απορία μου.

Αυτό ακριβώς σημείωσε και ο φίλος bizimis: μπορεί ο c2d (στα 64 bit) ποσοστιαία να έχει μικρότερη αύξηση επιδόσεων, αλλά τελικά είναι πιό γρήγορος από τον AMD, μιας και εξαρχής είναι αρκετά καλύτερος (ο 1ος από τον 2ο).

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά, αφού μαμάνε τόσο πολύ οι Α64 σε Windows 64bit, γιατί έχω ακούσει πολύ λίγα άτομα από εδώ να έχουν περάσει σε άυτά τα windows?Θα έπρεπε να είχε βουίξει ο τόπος από τις διαφορές 10-40% που λέτε και να έτρεχαν όλοι με AMD για win64.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά, αφού μαμάνε τόσο πολύ οι Α64 σε Windows 64bit, γιατί έχω ακούσει πολύ λίγα άτομα από εδώ να έχουν περάσει σε άυτά τα windows?Θα έπρεπε να είχε βουίξει ο τόπος από τις διαφορές 10-40% που λέτε και να έτρεχαν όλοι με AMD για win64.

Γιατί έχεις την εντύπωση ότι ο κοσμάκης είναι ενημερωμένος;

Αμ δε.

Ακολουθεί ότι του λέει το marketing κάποιων εταιριών προβατοειδώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά, αφού μαμάνε τόσο πολύ οι Α64 σε Windows 64bit, γιατί έχω ακούσει πολύ λίγα άτομα από εδώ να έχουν περάσει σε άυτά τα windows?Θα έπρεπε να είχε βουίξει ο τόπος από τις διαφορές 10-40% που λέτε και να έτρεχαν όλοι με AMD για win64.
Υποθετω μαλλον για τον παρακατω λογο
...μπορεί ο c2d (στα 64 bit) ποσοστιαία να έχει μικρότερη αύξηση επιδόσεων, αλλά τελικά είναι πιό γρήγορος από τον AMD, μιας και εξαρχής είναι αρκετά καλύτερος (ο 1ος από τον 2ο).
Link to comment
Share on other sites

Καλά βρε παιδιά, αφού μαμάνε τόσο πολύ οι Α64 σε Windows 64bit, γιατί έχω ακούσει πολύ λίγα άτομα από εδώ να έχουν περάσει σε άυτά τα windows?Θα έπρεπε να είχε βουίξει ο τόπος από τις διαφορές 10-40% που λέτε και να έτρεχαν όλοι με AMD για win64.

για το λογο που ειπε ο φιλος παραπανω.

Επισης δε λεει τιποτα να χω 20% μεγαλυτερες επιδοσεις και να μην υπαρχουν οδηγοι για τις μισες συσκευες μου και τα αλλα μισα προγραμματ μου να αρνουνται πεισματικα να δουλεψουν.

Αυτό ακριβώς σημείωσε και ο φίλος bizimis: μπορεί ο c2d (στα 64 bit) ποσοστιαία να έχει μικρότερη αύξηση επιδόσεων, αλλά τελικά είναι πιό γρήγορος από τον AMD, μιας και εξαρχής είναι αρκετά καλύτερος (ο 1ος από τον 2ο).

Επισης ουδεις ειπε οτι Α64+64bit > C2D+64bit

απλα λεμε οτι σε Α64 ωφελεισε πολυ περισσοτερο εαν περασεις σε 64bit σε σχεση με την C2D πλατφορμα.

Link to comment
Share on other sites

για το λογο που ειπε ο φιλος παραπανω.

Επισης ουδεις ειπε οτι Α64+64bit > C2D+64bit

απλα λεμε οτι σε Α64 ωφελεισε πολυ περισσοτερο εαν περασεις σε 64bit σε σχεση με την C2D πλατφορμα.

Ακριβως :057:

Ρε παιδιά το θέμα είναι οτι δεν υπάρχουν οι εφαρμογές που χρειαζόμαστε στα 64Bits .

To bench στο οποίο αναφέρθηκα έχει και 32bit και 64bit mode και έτσι μπορούμε να εξάγουμε τα συμπεράσματα μας .

Μέχρι εκεί όμως .

Εφαρμογές 64bit στα win64 δεν υπάρχουν ....:022:

Κατά τα αλλα , ένα εχω να πω ….. :

Τα Α64 είναι καθαρόαιμα 64bit μηχανάκια , ενώ τα Intel είναι απλά emulators … :116:

Link to comment
Share on other sites

Eπιπλέον δεν υπάρχει λόγος να βάλεις winXP 64 γιατι η αύξηση στις επιδόσεις είναι πολύ μικρή σε σχέση με winXP 32. Αν βάλεις ένα linux 64-bit τότε θα δεις πραγματικά αύξηση στις επιδόσεις σε σχέση με 32bit OS.

Ξαναλέω ακόμα μια φορά, οτι κανένας δε μίλησε για επιδόσεις του AMD64 σε σχέση με τον C2D. Μιλάμε πάντα για την υλοποίηση των 64bit στις 2 αρχιτεκτονικές. Ποιά αρχιτεκτονική οφελείται περισσότερο στα 64bits και άρα είναι καλύτερη.

Τα Α64 είναι καθαρόαιμα 64bit μηχανάκια , ενώ τα Intel είναι απλά emulators … :116:

Όχι δεν είναι emulators, είναι κανονικά 32/64 bit CPU σαν τον AMD64 απλά η αρχιτεκτονική AMD64 είναι πολύ καλύτερη απο την Core 2 και αυτό είναι πιο εμφανές όταν περνάς στα 64bits.

PS καλύτερη αρχιτεκτονική δε σήμαινει ταχύτερος επεξεργαστής

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.