Jump to content



Φτηνές DDR2 μνήμες ... με καλές επιδόσεις ??


TASOS

Recommended Posts

Το τελευταίο διάστημα οι τιμές των DDR2 μνημών κρατάνε σταθερή ή ελαφρώς ανοδική πορεία.

Τα 2GB μνήμης είναι πλέον must.

Για να πάρει κάποιος ένα αξιοπρεπές σε ταχύτητα (800) και timings (4-4-4) σετ μνημών,θα πρέπει να διαθέσει τουλάχιστον 250,00 ευρώ.

Παρακάτω λοιπόν θα σας περιγράψω μιά πρόσφατη εμπειρία μου από δοκιμή ενός πολύ φθηνού (με τα σημερινά δεδομένα) σέτ μνημών των (2x1GB).

Φυσικά το γεγονός ότι οι συγκεκριμένες μνήμες δούλεψαν πολύ καλά στο σύστημα της δοκιμής μου....δέν γίνεται αυτόματα κανόνας.

Απλά το θέμα χρήζει εκτενέστερης διερεύνησης....και από άλλους χρήστες.

Στην ουσία λοιπόν ....

Χρειαζόμουν για ένα σύστημα 2GB μνήμης στα 667... όσο πιό οικονομικό.

Επέλεξα τις παρακάτω 533 με 4-4-4 και τιμή 138,00 τα 2GB.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=801321&tab=specs

Στα attachments βλέπετε φωτό από τη συσκευασία με τον κωδικό...αλλά και τα συγκεκριμένα relabeled chips που "φοράνε" ... τα οποία κατά 99% είναι Powerchips.

Long story ...short

Οι συγκεκριμένες μνήμες δοκιμάστηκαν σε μητρική με 965 chipset.

Τροφοδοτήθηκαν με 1,9volt έως και 2,0volt max.

Επαιξαν σταθερότατα στα 800 με 4-4-4-12 2Τ

post-5-1442174594,3474_thumb.jpg

post-5-1442174594,6232_thumb.jpg

post-5-1442174594,8168_thumb.jpg

post-5-1442174594,8889_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα οι τιμές των DDR2 μνημών κρατάνε σταθερή ή ελαφρώς ανοδική πορεία.

Τα 2GB μνήμης είναι πλέον must.

Για να πάρει κάποιος ένα αξιοπρεπές σε ταχύτητα (800) και timings (4-4-4) σετ μνημών,θα πρέπει να διαθέσει τουλάχιστον 250,00 ευρώ.

Παρακάτω λοιπόν θα σας περιγράψω μιά πρόσφατη εμπειρία μου από δοκιμή ενός πολύ φθηνού (με τα σημερινά δεδομένα) σέτ μνημών των (2x1GB).

Φυσικά το γεγονός ότι οι συγκεκριμένες μνήμες δούλεψαν πολύ καλά στο σύστημα της δοκιμής μου....δέν γίνεται αυτόματα κανόνας.

Απλά το θέμα χρήζει εκτενέστερης διερεύνησης....και από άλλους χρήστες.

Στην ουσία λοιπόν ....

Χρειαζόμουν για ένα σύστημα 2GB μνήμης στα 667... όσο πιό οικονομικό.

Επέλεξα τις παρακάτω 533 με 4-4-4 και τιμή 138,00 τα 2GB.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=801321&tab=specs

Στα attachments βλέπετε φωτό από τη συσκευασία με τον κωδικό...αλλά και τα συγκεκριμένα relabeled chips που "φοράνε" ... τα οποία κατά 99% είναι Powerchips.

Long story ...short

Οι συγκεκριμένες μνήμες δοκιμάστηκαν σε μητρική με 965 chipset.

Τροφοδοτήθηκαν με 1,9volt έως και 2,0volt max.

Επαιξαν σταθερότατα στα 800 με 4-4-4-12 2Τ

μιας και ασχοληθηκες με μνημεσ σημερα πες μου μια καλη 800mhz 1gb να παρω αυριο.εννοειτε για να μπορεσω να σηκωσω λιγο τα mhz.

Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ερώτηση Τάσο,

επειδή δεν έχω core 2 duo σύστημα και δεν έχω δοκιμάσει...

υπάρχει διαφορά του 1τ από το 2τ......? σε επιδόσεις....

Αρκετή διαφορά.

Σέ κάθε μορφής σύστημα chipset-cpu.

Link to comment
Share on other sites

σε am2 (amd 3800+ x2) τι θεωρητικά μπορεί να περιμένει κανείς? αντίστοιχο οβερκλοκ στην μνήμη θα είναι εφικτό?

Οπως έγραψα και στο αρχικό πόστ ... άν το συγκεκριμένο γεγονός δέν επιβεβαιωθεί και από άλλους χρήστες...μπορεί να κριθεί και τυχαίο.

Αν όμως αγοράσουν και άλλοι 2-3 ακόμη...και επιτύχουν τα ίδια αποτελέσματα με εμένα...τότε καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλες καμιά κουβερτούλα πάνω ή έτσι γυμνές?

Sorry για την αργοπορημένη απάντηση.

Καμμία ειδική περιποίηση στις μνήμες ... όπως βγήκαν από τη συσκευασία τους,έπαιξαν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=925683

or

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=18&product=924245

ιδια τιμη και πολυ καλη μαλιστα.ανεβαινουν ομως?ειναι για φιλαρακι μου.

Οι Mushkin (στο πρώτο link) είναι value μνήμες ... πάνε σχετικά καλά πάντως.

http://www.hwupgrade.com/articles/memory/15/ddr2-667-and-ddr2-800-an-11-kit-overclocking-comparison_2.html

Από τσιπάκια μάλλον φοράνε aeneon.

Το δεύτερο link που έβαλες ... οι Teamgroup ,πολύ καλές αλλά όχι φτηνές (είναι 1GB kit).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρει κανείς μεχρι ποσο ρευμα επιτρέπεται να δίνουμε στις μνήμες που αναφέρει ο Τάσος?

Απλά δίνω 2,4 και αν και ψυχονται με ενα 120mm fan@1800rpm ανυσηχω μην τυχον μου πεθάνουν.:105:

attachment.php?attachmentid=16352&stc=1&d=1183379729

post-1868-1442174704,6406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι σκετες, βαλέ το δαχτυλακι στου επανω σε ενα απο τα chipακια τρεχοντας orthos ή memtest και αν καει κατι πρεπει να κανεις.

Η αληθεια ειναι οτι 2.4V ειναι αρκετα αλλα με τον 12αρη να φυσαει σταθερα πανω τους δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

2.4V για 475MHz με 5αρια ειναι καπως πολλα και καλα κανεις και ανυσηχεις μηπως πεθανουν.Εγω πανω απο 2.3V αγχωνομαι και ολες οι μνημες μου εχουν κατι πανω τους.Προσπαθω να μενω στα 2.2V με 2.25V....

Link to comment
Share on other sites

Αφου ειναι σκετες, βαλέ το δαχτυλακι στου επανω σε ενα απο τα chipακια τρεχοντας orthos ή memtest και αν καει κατι πρεπει να κανεις.

Η αληθεια ειναι οτι 2.4V ειναι αρκετα αλλα με τον 12αρη να φυσαει σταθερα πανω τους δε νομιζω να εχεις προβλημα.

Eβαλα δαχτυλάκι και ενα κομμάτι δερμα εμεινε πανω στο IC. Sh!t πόνεσε λεμε.

(μην δοκιμαζετε αυτου που σας προτείνουν αγνωστοι στο iνετ.)

Τις εριξα στα 407 με 2,05και 4αρια οπου και είναι σταθερες από το μεσιμέρι

Τωρα μενει να βρώ μεχρι που ανεβαίνουν με τα 4αρια.

Παντως με ταλλιρα πηγαινουν μεχρι τα 950 οπου ειναι σταθερες με 2,4 (με 2,3 πετανε randomly σφαλματα.)

ούτε καν 500ΜΗζ.:096: Τζαμπα τα 68€ που πληρωσα.

Γενικά μεχρι ποσα βολτ να δώσω ωστε να μη μου μεινουν στο χέρι? Το μηχανημα συνηθως είναι 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της αποψης οτι αφου παιζουν με 2.4 εκει που θελεις, εκει και να παιξουν.:D

Βεβαια πιθανον να εκανα μια εξαιρεση λογω καλοκαιριου και υψηλων θερμοκρασιων αυτη την εποχη αλλα το χειμωνα τσιτα ρευματα.

Φυσικα θα φροντιζα να τις δροσιζω παντα με ανεμιστηρα και πιθανον ψυκτρακια.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.