Jump to content



Intel prescott 3.2 vs Amd 64bit 3200+...σε 32 bit εφαρμογες


Tripper

Recommended Posts

Ρε παιδια σε 32 bit εφαρμογες ο Intel prescott 3.2 δεν ειναι αρκετα πιο γρηγορος απο τον

Amd 64bit 3200+(οχι τον fx)

... και οχι σε 3D ... σε γενικες εφαρμογες...

Link to comment
Share on other sites

Σε μετροπρογράμματα θα δεις μεγάλες διαφορές, πότε υπέρ του ενός και πότε υπέρ του άλλου.

Αλλά σε καθημερινή δουλειά, είναι ελαφρώς κουτό (προσωπική άποψη) να λες ότι ο ένας υπολογιστής τελειώνει το τάδε φίλτρο του Photoshop σε 114" ενώ ο άλλος σε 121". Ειδικά άμα σου παίρνει εσένα προσωπικά 350" να βρεις σε ποιο σημείο του μενού βρίσκεται το εν λόγω φίλτρο...

Εκτός αν χειρίζεσαι τα προγράμματα σφαιράτος, σα robot, και τα 2-3-4 δευτερόλεπτα σε "καίνε"...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 04:05]

Αλλά σε καθημερινή δουλειά, είναι ελαφρώς κουτό (προσωπική άποψη) να λες ότι ο ένας υπολογιστής τελειώνει το τάδε φίλτρο του Photoshop σε 114" ενώ ο άλλος σε 121". Ειδικά άμα σου παίρνει εσένα προσωπικά 350" να βρεις σε ποιο σημείο του μενού βρίσκεται το εν λόγω φίλτρο...

Εκτός αν χειρίζεσαι τα προγράμματα σφαιράτος, σα robot, και τα 2-3-4 δευτερόλεπτα σε "καίνε"...

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι γενικότερα.

Ούτε τα 20'' που θα κάνει παραπάνω encode o AMD θα λείψουν από την ζωή σου, ούτε τα 4-5 frames λιγοτερα του Intel , θα κάνουν το gaming σου ανυπόφορο.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα η διαφορα ειναι μικρη... Αλλα υπαρχει. Εξαλλου ενα pc δεν ειναι μονο ο επεξεργαστης... Eιναι συνδιασμος με ολα τα υπολοιπα και ο καθενας το φτιαχνει οπως το χρειαζεται η τον βολευει.

Παρ'ολα αυτα γιατι δεν περνουμε ολοι celeron? Γιατι μαλον θελουμε το κατι παραπανω, που σε συνδιασμο με τα υπολοιπα (μνημες, hdd,vga), συνολικα θα δωσει κατι παραπανω στις εφαρμογες που θελουμε...

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε απολυτο δικιο απλα ειχα μια διαφονια με εναν μ***** τεχνικο σε μια ετερια...ο οποιος μου ελεγε οτι ο 64bitos ειναι πολυ πιο γρηγορος και οτι οταν κανει format και περναει τα windows η διαφορα στο χρονο ειναι σχοδον διπλασια ... ε και μου ηρθε να τον πλακωσω!!!και οταν του ειπα πως αυτο δεν γινεται μου ειπε πως αυτη ειναι η δουλεια μου και ξερω...

τεσπα εγω προσωπικα γραφω μουσικη ακι χρειαζομαι πoλυ cpu kai poli ram kai me ton intel ton 3.2 eimai υπερικανοποιημενος

Link to comment
Share on other sites

ΩΩΩΩΩΩ συναδελφος !!!!!!! χαιρετω αλλον εναν υπυρετη της 5ης ή 6ης τεχνης (δεν ειμαι και πολυ σιγουρος ) long live vst plugins !!! δηλαδη .. οχι και τρελλα πραγματα (προς το παρων μεχρι να βγουνε ολα αυτα σε 64 μπιτα) - κριμα και ειχα αρκετες φιλοδοξιες ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος!!!!! προσεξε ρε φιλε ..πιστευω πωσ τα 64bit δεν εχουν να κανουν με την μουσικη και γι'αυτο και δεν θα επηρεαστουν οταν θα βγουν οι 64 bites εφραμογεσ...παντως σε λιγο καιρο το 1 giga Ram den θα μου φτανει...πολυ vst re file!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φίλε μου. Σαν επιδόσεις είναι πάνω κάτω τα ίδια. Ο Athlon64 είναι πιο γρήγορος σε ωμή επεξεργαστική ισχύ, στα παιχνίδια κτλ.

Αν πάντως ασχοληθείς με overclocking, ένα έχω να σου πω. Αυτήν την περίοδο και οι δύο εταιρίες (AMD-Intel) βγάζουν πολύ καλά κομμάτια. Οι διαφορά τους έγκειται στο γεγονός ότι ο Athlon64 ανεβαίνει αρκετά με την box ψύξη ενώ ο Preshot χρειάζεται τουλάχιστον υδρόψυξη. Εγώ πάντως ψηφίζω Athlon64 socket939 3000+ ή 3200+.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Tripper [Σήμερα, στις 13:24]

Ωραιος!!!!! προσεξε ρε φιλε ..πιστευω πωσ τα 64bit δεν εχουν να κανουν με την μουσικη και γι'αυτο και δεν θα επηρεαστουν οταν θα βγουν οι 64 bites εφραμογεσ...παντως σε λιγο καιρο το 1 giga Ram den θα μου φτανει...πολυ vst re file!!!

ασε ασε ... 1ας ολοκληρος καμμενος φοιτητικος χρονος ... εχουμε φτασει να εχουμε καμια 50αρια γιγα σε εφε & plugins... κτλ .. μην αναλωθουμε σε αυτα βεβαια , ειναι χρονοβορο και ψιλοακριβουτσικο βεβαια το αθλημα .... κατρα ηχου .... μονιτορ ... καρτες dsp ..καλο συστημα ... 2οθονες must .. αχχχ αλλα με ολες αυτες τις προυποθεσεις οταν τελειωνεις με αυτο που παλευεις να φτιαξεις ... και εχεις και τα μεσα να το απολαυσεις απλα χαζευεις ...

παντως αν περασουν ολες αυτες οι εφαρμογες σε 64μπιτ πιστευω οτι θα υπαρχει διαφορα ... αν και αυτο μαλλον θα αργησει να γινει

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.