Jump to content



Δεν ανοίγει το PC μετά από καθάρισμα ψύκτρας του επεξεργαστή


Recommended Posts

Λοιπόν... :p

Ήθελα να αλλάξω την stock ψύκτρα μου, για να βάλω άλλη. Επειδή αναρωτιόμουν μήπως φταίει η σκόνη, έβγαλα την παλιά, την φύσηξα :026: και την ξαναέβαλα. Την πάτησα λίγο (αφού είχε μπει στη θέση της) για να είμαι σίγουρος ότι ακουμπάει στον επεξεργαστή. Για να την βάλω έβγαλα την GPU. Όλα αυτά έγιναν χωρίς το τροφοδοτικό να είναι στην πρίζα.

Βάζω το PSU στην πρίζα και πατάω το power...

Η οθόνη μένει τελείως μαύρη. Δουλεύουν οι ανεμιστήρες του κουτιού, της CPU, του chipset, του τροφοδοτικού και ο HDD. Τα chipset είναι ζεστά, αν αυτό σημαίνει κάτι. Δεν έχει σκάσει ή μαυρίσει κανένας πυκνωτής της μητρικής. Φύσηξα τα pins τροφοδοσίας της. Η GPU είναι στη θέση της.

Βγάζω τις μνήμες, δεν ακούω μπιπ. Βγάζω τη CPU, δεν ακούω μπιπ επίσης. Βάζω τη CPU και ανοίγω το PC (χωρίς τον ανεμιστήρα της :119: ) για 5 sec. Το κλείνω, πιάνω τη CPU, πάνω από 90 C [Έκανα βλακεία;] Βγάζω την μπαταρία της μητρικής για 3 λεπτά, την βάζω, πάλι τίποτα.

Είναι δυνατόν να κάηκε η μητρική ή μπορεί να συμβαίνει κάτι άλλο που μου διαφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 43
  • Created
  • Last Reply
@MadCatMk2: Ναι.

Δεν θα έπρεπε να "κάνει μπιπ" η μητρική (αφού δεν έχει ούτε καν CPU επάνω) κατά τη γνώμη σου;

Κατά κανόνα ναι...

Αλλά ποτέ δεν ξες.. Μη το δένεις κόμπο ότι ψήθηκε..

Αλλά γιατί ρωτάς εμένα;

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτα όλα απο το ρεύμα και άστο χωρίς ρεύμα 2 ώρες και μετά συναρμολογήσε το εκτός κουτιού ένα ένα τα κομμάτια και βλέπεις τι έχει καεί αν έχει καεί κάτι

Link to comment
Share on other sites

@george: Αυτό δεν γίνεται, αφού η CPU συγκρατείται από ένα αλουμινένιο περίβλημα στην περίμετρό της. Μιλάω για Pentium 4.

όχι αυτό που σου λέει γίνετε και παραγίνετε. Ο cpu βγαίνει και ασ είναι κλείστο το socket. αλλά να κοπεί pin είναι κάπως ακραίο. Να στραβώσει ναι. Αλλά αφου την ξανατοποθέτισες οκ.

δηλαδή πατάς power και μπιπ δεν ακούς. Ανεμιστήρες δουλεύουν?

Μήπως έχει η μητρική σου πίσω, κανένα διαγνωστικό με λαμπάκια να δεις τι ανάβει πράσινο και τι κόκκινο να καταλάβεις τι παίζει?

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτό που σου λέει γίνετε και παραγίνετε. Ο cpu βγαίνει και ασ είναι κλείστο το socket. αλλά να κοπεί pin είναι κάπως ακραίο. Να στραβώσει ναι.

Δε γινεται εαν ο cpu ειναι 775 ;)

--->

@george: Αυτό δεν γίνεται, αφού η CPU συγκρατείται από ένα αλουμινένιο περίβλημα στην περίμετρό της. Μιλάω για Pentium 4.
Link to comment
Share on other sites

Ουφ... Μόλις τώρα μπόρεσα να ασχοληθώ.

Την μητρική δεν κατάφερα να την βγάλω χθες :022:

Είχε κάτι σαν βίδα, αλλά χωρίς "κεφάλι", που την συγκρατούσε, και δεν μπόρεσα να την βγάλω. Έβγαλα όλα τα άλλα, το άφησα χωρίς ρεύμα για 20 ώρες, αλλά και πάλι δεν ανοίγει.

@dellman: Γιατί λες να τα βγάλω; Μπορεί να βραχυκυκλώνει η μητρική στο κουτί επειδή την πίεσα;

Πάντως επαλήθευσα ότι δουλεύουν η GPU, η CPU, ο HDD, όλοι οι ανεμιστήρες, και όλα ζεσταίνονται προοδευτικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύουν;

Link to comment
Share on other sites

@panoc: Γιατί λες να τα βγάλω; Μπορεί να βραχυκυκλώνει η μητρική στο κουτί επειδή την πίεσα;

Πάντως επαλήθευσα ότι δουλεύουν η GPU, η CPU, ο HDD, όλοι οι ανεμιστήρες, και όλα ζεσταίνονται προοδευτικά. Αυτό δεν σημαίνει ότι δουλεύουν;

Δε το είπα εγώ ο dellman το είπε :p

το ότι ζεστενονται δε σημαινει οτι δουλευουν κιολας, σημαινει οτι παιρνουν ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

Δε το είπα εγώ ο dellman το είπε :p

Sorry mod, δε θα με banάρεις, ε; :001:

Η λύση μου είναι να την βγάλω με... το ζόρι :033: , να την πάω εκεί από όπου την πήρα και να τους πω να την ελέγξουν;

Μπορεί να μου πουν ότι ακυρώθηκε η εγγύηση επειδή την έβγαλα μόνος μου;

Αν έχουν καεί κι άλλα πράγματα, μπορώ να τους τα πάω αργότερα ή θα μου πουν ότι το κάνω επίτηδες;:098:

Link to comment
Share on other sites

Sorry mod, δε θα με banάρεις, ε; :001:

Η λύση μου είναι να την βγάλω με... το ζόρι :033: , να την πάω εκεί από όπου την πήρα και να τους πω να την ελέγξουν;

Μπορεί να μου πουν ότι ακυρώθηκε η εγγύηση επειδή την έβγαλα μόνος μου;

Αν έχουν καεί κι άλλα πράγματα, μπορώ να τους τα πάω αργότερα ή θα μου πουν ότι το κάνω επίτηδες;:098:

Πες ότι δεν το άνοιξες, (εκτός αν είναι φανερό κι έτσι)..

Να σου πουνε ότι το κάνεις επίτηδες κι έτσι δε νομίζω..

Αν δεν μπορέσεις να το βρεις πέρνα μια βόλτα από κει που το πείρες για να μη χάνεις και τα λεφτά σου κι όλας..

Link to comment
Share on other sites

μηπως οπως "ξυλωνες" την ψυχτρα χτυπησες κανεναν πυκνωτη?δηλαδη απο τα δυο συρματακια που ειναι συνδεδεμενος ο πυκνωτης εσπασε κανενα απο τα 2?

μηπως σε μπερδεψα?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχετε καμιά άλλη ιδέα ή να το πάω για επισκευή;

off topic: Αφού όλα τα πράγματα στον υπολογιστή καλύπτονται από εγγύηση, και τα έχω πάρει όλα από το ίδιο κατάστημα, μπορώ να τους ζητήσω να το επισκευάσουν, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.