Jump to content



Αλλαγή μητρικής με socket A


maddoctor

Recommended Posts

Πήρα τηλέφωνο και μου είπαν η μητρική ότι φταίει. Τώρα η μητρική είναι εκτός εγγύησης, άρα πάμε για νέα.Σκεφτόμουνα, εάν είναι καιρός για μία αναβάθμιση, αλλά όχι τρελά λεφτά.Θέλω μία καλή μητρική, με SATA και firewire, οποτε έλεγα για αυτή -> MSI K9N DIAMOND AM2. Επεξεργαστή αυτόν -> AMD ATHLON 64 X2 4600 B AM2.Για κάρτα γραφικών έλεγα κάποια από αυτές τις δύο -> 1. MSI NX7600GS 512MB TV PCI-E - 2. MSI NX8500GT 256MB TV PCI-E. Ελπίζω να πάρουν πίσω τις μνήμες και να πληρώσω την διαφορά.Απ΄ότι βλέπω κάνουν στα 70€ μαζί, οπότε τι μάρκα να πάρω εκεί?Δεν με ενδιαφέρει το o/c.Οπότε είναι καλύτερα να πάρω 1xKingston ή 2xnon name?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η πρόταση του καταστήματος ήταν σε Intel -> ASROCK 4CoreDUAL-VSTA4 + INTEL P4 630 3.0G 2MB B.Δεν πένρνανε πίσω τις μνήμες, οπότε πήγα για την οικονομική λύση με την προοπτική της ριζικής αναβάθμισης στο μέλλον.Καλά είναι αυτά, γιατί από Intel δεν γνωρίζω τίποτα!?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η πρόταση του καταστήματος ήταν σε Intel -> ASROCK 4CoreDUAL-VSTA4 + INTEL P4 630 3.0G 2MB B.Δεν πένρνανε πίσω τις μνήμες, οπότε πήγα για την οικονομική λύση με την προοπτική της ριζικής αναβάθμισης στο μέλλον.Καλά είναι αυτά, γιατί από Intel δεν γνωρίζω τίποτα!?

Και γιατί να πας σε Ιντελ, αφού δεν ξέρεις τίποτα? Επειδή εκεί σε κατευθύνουν οι πωλητές?Να μείνεις με την πλατφόρμα που γνωρίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω motherboard ASUS M2N-SLI DELUXE 91.5 Euro (Κορυφαία....ποιοτικοτάτη....ότι χρειάζεσαι αλλα τόσα)

CPU AMD ATHLOΝ 64 X2 3600 1.90 59 Euro. Να κοιτάξεις να είναι στα 1.9 και όχι στα 2 γιατί στα 2ghz είναι ο παλιός....(αυτός ο καινούργιας γενιά amd...ανεβαίνει άνετα στα 2.6 και φτάνει τον core2δυο 6300@stock)

και μνήμες άμα θέλεις 2GB (για να βάλεις και vista και να είσαι και καλυμμένος για το μέλλον)

TeamGroup

90euro

Ram 2GB kit DDR2 800MHz Elite 90 euro (Πλαίσιο)

Αυτό το πακετάκι έχει 240 και σου προσφέρει απίθανες επιδόσεις....από εκεί και πέρα κάρτα γραφικών βλέπω ότι θέλεις να κινηθείς στο 100...άρα πιστεύω ότι μια sparkle 8600gr 256mb σε καλύπτει πλήρως...και είναι και dx10....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η πρόταση του καταστήματος ήταν σε Intel -> ASROCK 4CoreDUAL-VSTA4 + INTEL P4 630 3.0G 2MB B.Δεν πένρνανε πίσω τις μνήμες, οπότε πήγα για την οικονομική λύση με την προοπτική της ριζικής αναβάθμισης στο μέλλον.Καλά είναι αυτά, γιατί από Intel δεν γνωρίζω τίποτα!?

Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα, έχω το εξής περιέργο φαινόμενο με αυτή την μητρική....με το τελευταίο bios (1.70), και ενώ ο υπολογιστής κλείνει κανονικά, το φωτάκι, στο πίσω μέρος του οπτικού ποντικιού μένει αναμμένο, ως σαν να πέρνει ρεύμα κανονικά από τον υπολογιστή και να δουλεύει.Φυσικά δεν δουλεύει, ούτε τον ανοίγει.Επίσης στο bios είναι απενεργοποιημένα η όποια επιλογή να ανοίγει από εξωτερικά ερεθίσματα (lan, modem,κτλ).Εάν κλείσω τον διακόπτη του τροφοδοτικού που είναι στο πίσω μέρος του κουτιού, κλείνει τελείως.Το έχει συναντήσει κανείς αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα από το κατάστημα και ρώτησα. μου είπαν το ίδιο πράγμα και ότι είναι φυσικό σε αυτές τις μητρικές. Παραξενεύτηκα γιατί με την MSI που είχαν, δεν μου το έκανε....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Για να μην ανοίγω άλλο θέμα, στην μητρική που πήρα πιο πάνω - Asrock 4CoreDual-Vsta , έχω πάνω της 2x512ΜΒ DDR, αλλά για τα Vista είναι λίγα φυσικά, οπότε είπα να βάλω άλλα 2x1GB DDR2 667. Θέλω μία οικονομική λύση, οπότε είδα κάτι τέτοιο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554783

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554706

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554663

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.554191

Πιο γρήγορη μνήμη από τα 667 δεν παίρνει η μητρική, όπως λέει και το site της Asrock. Οι μνήμες που έχω τώρα είναι 2.5 latency, οπότε συμβαδίζουνε με αυτές που είδα πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Θα καταργήσεις τις DDR ... και πάς για 2X1 GB DDR2

Αν θυμάμαι καλά δέν παίζουν ταυτόχρονα και οι δύο τύποι μνήμης. ???

Στο site της Asrock δεν αναφέρει αυτή την λεπτομέρεια. Εξάλου σκεπτόμουνα να βάλω 2x1 + 1 που έχω και να φτάσω στα 3GB μνήμη.Το ότι έχει ξεχωριστά banks για τις δύο τύπου μνήμης, παίζει καμί σημασία στο εάν δουλεύουν μαζί ή όχι ή είναι απλώς σχεδιαστικός ο διαχωρισμός?

Link to comment
Share on other sites

Στο site της Asrock δεν αναφέρει αυτή την λεπτομέρεια. Εξάλου σκεπτόμουνα να βάλω 2x1 + 1 που έχω και να φτάσω στα 3GB μνήμη.Το ότι έχει ξεχωριστά banks για τις δύο τύπου μνήμης, παίζει καμί σημασία στο εάν δουλεύουν μαζί ή όχι ή είναι απλώς σχεδιαστικός ο διαχωρισμός?

Board manual ... page 17

High-lighted with thunder :064:

attachment.php?attachmentid=17934&stc=1&d=1195741346

post-5-1442174844,5956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Board manual ... page 17

High-lighted with thunder :064:

attachment.php?attachmentid=17934&stc=1&d=1195741346

Δεν το είχα προσέξει. Πίστευα ότι εφόσον δίνουν την δυνατότητα να μπαίνουν και τα δύο είδη μοντέλα, θα μπορούσαν να μπούνε και μαζί. Καλά που μου το είπες, αλλιώς θα έκανα ζημιά. Ευχαριστώ πολύ !!! :023:

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω για τι χρήση προορίζεται το μηχάνημα στα vista?Γιατί και γω που έχω την nf7 στα vista με 1giga ram, 1 χαρά τα πάει.Βέβαια έχω περάσει ελάχιστα προγράμματα και κρατάω το λειτουργικό όσο γίνεται με τα απαραίτητα.Αλλά και κανένα παιχνιδάκι παίζει και video τρέχει.

Link to comment
Share on other sites

Παιχνίδια δεν παίζω, δεν υπάρχει καθόλου ελεύθερος χρόνος.Ας πούμε για δουλειά γραφείου, άντε και κανένα ελαφρύ παιχνιδάκι. Κυρίως όμως σερφάρισμα, Office, δημιουργία ιστοσελίδων και επεξεργασία-μετατροπή βίντεο.Του έκανα πάντως ένα defrag και λίγο έφτιαξε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.