Jump to content



Μνήμες για δεινόσαυρο


pontifikas

Recommended Posts

Ρε παιδιά.Μια φίλη μου μου ζήτησε να της παραγγείλλω μνήμη για έναν Celeron που έχει σε μια intel mobo.

Από ότι είδα στο BIOS το FSB της είναι 100Μhz. Αν της πάρω καμοιά μνήμη στα 133(δεν βρίσκω 100:...: ) θα δουλέψει?

Μιλάμε φυσικά για SDRAM και 128ΜΒ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

κατά πάσα πιθανότητα θα διαβάζει την μισή...

Και γιατι αυτο?

Σε εναν celeron 300Α που εχω και καθεται, εχω πανω 3χ256 SDRAM PC133 και τις βλεπει κανονικα

Link to comment
Share on other sites

440bx?

βασικά από το chipset- bios εξαρτάται, αν πιάνει υψηλής πυκνότητας chip.

τα single sided 256 μπορεί να μην τα πιάνει και καθόλου, με double sided μάλλον θα παίζει.

τη μισή δύσκολα να την πιάνει, μάλλον ή όλα ή τίποτα.

παρ'ολ'αυτά αν είναι το 440bx μπορεί και να παίζουν με κάνα update bios, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

αν μπορέσεις και βρεις χαμηλής πυκνότητας θα είσαι οκ. το 100 με 133 MHz δεν παίζει κάποιο ρόλο.

επίσης δε θυμάμαι και τι signaling είχαν αυτά. νομίζω παίζαν 3.3V, δε θυμάμαι αν υπήρχε κάποια άλλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παλιό και υποθέτω ότι θα είναι single sided(δεν την είδα με τα μάτια μου όμως)

Αλλά παιδιά μην ξεχνάτε ότι δεν υπάρχει και διαθεσιμότητα στην αγορά.

Έχω βρεί στο eshop μια single στα 133(128ΜΒ).

Βασικά σκέφτηκα αντί να της πάρω μια 128 ακόμα να της πάρω μια 256 να τελειώνουμε αλλά το ζήτημα είναι αν η μητρική της την σηκώνει.

Απλά σας λέω ότι είναι Intel το mobo και επειδή είναι παλίο φοβάμαι να το flashάρω μπας και του βάλω λάθος BIOS.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν είναι το ίδιο πρόβλημα με το να μην τις βλέπει καθόλου. πρέπει να είναι πρόβλημα με το μέγεθος (διευθυνσιοδότηση, ελληνιστί:addressing) των μνημών γενικά και όχι με τα chip.

Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει με μια μητρικούλα με το Intel 810. Της έχω πάνω (της αχάριστης) 2Χ512 (SS) και διαβάζει σύνολο 512...

Ο λόγος είναι ο εξής:

Ο memory controll0r διαβάζει από το spd των μνημών "512ΜΒ" και περιμένει αυτόματα να διαβάσει από 256ΜΒ από κάθε μεριά της μνήμης. Το γεγονός ότι η μια πλευρά έχει 512ΜΒ δεν τον απασχολεί και χρησιμοποιεί τα 256ΜΒ που περιμένει και θέλει. Στην άλλη μεριά δεν βλέπει τίποτα (για την ακρίβεια βλέπει 0ΜΒ) και στην πρόσθεση μου βγάζει 2Χ(256+0)=512ΜΒ.

Όλεθρος...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Έχει να κάνει με τον τύπο της μνήμης.

Κάτι με double sided /single sided...

φίλος με piii@667 του τρέχει η μισή...

high density...αυτο θες να πεις!Το single-double που λετε τοση ωρα ειναι μπακαλικο.Υπαρχουν single που παιζουν "ολοκληρες " και single που παιζουν "μισες"

440bx δεν παιζει...με high density

απο Via Apollo pro 133 δες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nos-Dio

high density...αυτο θες να πεις!Το single-double που λετε τοση ωρα ειναι μπακαλικο.Υπαρχουν single που παιζουν "ολοκληρες " και single που παιζουν "μισες"

440bx δεν παιζει...με high density

απο Via Apollo pro 133 δες...

εγώ διαχώρησα τα προβλήματα πάντως:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.