Jump to content



ΤΡΥΠΗΜΑ


GVC

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδες!!!Θέλω να τρυπήσω το κουτί μου.Έχω πάρει ένα Dremel,alla έχω και ένα τρυπάνι.Όμως το κουτί δεν τρυπιέται με τίποτα.Έχω σπάσει γύρο στα 20 κοπτικά εργαλεία για να ανοίξω 10 τρύπες.Και έχω να ανοίξω και άλλες.Έχω χρησιμοποιήσει κοπτικά βαναδιου,κοβαλτίου,καρβιδίων,μαρτενσιτικα αλλα τιποτα.Τρυπάει παρα πολύ δύσκολα και όχι με αφαίρεση υλικού αλλα από την τριβή.Είναι εμφανές άλλωστε αφού η άκρη του κοπτικού πυρώνει(light red κοινός >700 C)Μπα και έχει να προτείνει κάποιος κάποιο κοπτικό τις προκοπης.Να σημειώσω ότι το Dremel είχε μέσα να τρυπάνι αλλα τα κοπτικά του είναι τις πλακας.Το Dremelακι καλο χρυσό και άγιο αλλα μονο για λεπτοδουλειες,και με αλλα κοπτικά όχι αυτά που δίνει μαζί του.Δεν είναι και πολύ αξιόπιστα.Να σημειωσω οτι το παχoς της λαμαρινας ειναι 1mm.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να χαμηλωσεις τερμα τις στροφες του εργαλειου που δουλευεις. Εαν εχει επιλογη ροπης, στο μεγιστο. Και με τα κοπτικα του dremel μια χαρα θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Κουφά μου ακούγονται αυτά που λες. Το τρυπάνι με λίγη πίεση θα έπρεπε να είχε διαπεράσει πέρα ως πέρα τη λαμαρίνα. Μήπως δεν ασκείς καθόλου πίεση;

Νομίζω ότι το βάρος μου ασκει αρκετή ίεση σε ότι και να ακουμπίσει.

100+ kg *9.81=981 Newton.Nom;izv ;oti gia 1mm λαμαρίνας είναι αρκετά.

Όσο για τις στροφές δεν φτουρισε φίλε μου.Το έκανα και τα αποτελέσματα ηταν να κινιγάω και το dremel και εμένα μαζί του γιατι έφευγε ακόμα και από την ποντιά που του έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αμα σου προτεινω να πας σε ενα συνεργειο που κοβει εξατμησεις ...θα με πεις τρελο...ε?? (οχι δεν σκεφτομαι κοψιμο με οξυγονο αλλα κατι θα ξέρουν ...μπορεις να ρωτησεις κιολας..)

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αμα σου προτεινω να πας σε ενα συνεργειο που κοβει εξατμησεις ...θα με πεις τρελο...ε?? (οχι δεν σκεφτομαι κοψιμο με οξυγονο αλλα κατι θα ξέρουν ...μπορεις να ρωτησεις κιολας..)

Όποιοσ σε πει τρελό θα έχει να κάνει μαζί μου!!!Μου έβαλες ιδέες.Έχω εργαλεία για οξυγονοκοπή.Αλλά τρυπούλες θέλω να κάνω όχι να ανοίξω πιγάδι να βάλω νερό για την υδρόψυξη.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το βάρος μου ασκει αρκετή ίεση σε ότι και να ακουμπίσει.

100+ kg *9.81=981 Newton.Nom;izv ;oti gia 1mm λαμαρίνας είναι αρκετά.

Όσο για τις στροφές δεν φτουρισε φίλε μου.Το έκανα και τα αποτελέσματα ηταν να κινιγάω και το dremel και εμένα μαζί του γιατι έφευγε ακόμα και από την ποντιά που του έκανα.

Τοτε κατι κανεις παρα παρα πολυ λαθος, η τα εργαλεια που εχεις δεν κανουν ουτε για παιχνιδια προσχολικης ηλικιας. Με χαμηλες στροφες σε οποιοδηπτοε εργαλειο και χωρις κανενα τραγικο τρυπανι, κανεις πολυ ανετα τη δουλεια σου. Προσφατα εφτιαχνα εναν ενισχυτη πανω σε παλιο εως αρχαιο σασι pure λαμαρινας 1.8mm και οσες τρυπες χρειαστηκε να κανω τις εκανα ετσι.

Ερωτηση κρισεως: Τι διαμετρο εχουν οι τρυπες που πας να κανεις? Και με τι μεγεθος τρυπανι προσπαθεις.

Link to comment
Share on other sites

Όποιοσ σε πει τρελό θα έχει να κάνει μαζί μου!!!Μου έβαλες ιδέες.Έχω εργαλεία για οξυγονοκοπή.Αλλά τρυπούλες θέλω να κάνω όχι να ανοίξω πιγάδι να βάλω νερό για την υδρόψυξη.

Απλος σκεφτηκα μηπως εχουνε αυτοι να σου δωσουν/δείξουν το σωστο τριπανακι....ή εχουνε κανενα γερο εργαλειο ( λογικα θα εχουν τετειο εξοπλισμο)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε κατι κανεις παρα παρα πολυ λαθος, η τα εργαλεια που εχεις δεν κανουν ουτε για παιχνιδια προσχολικης ηλικιας. Με χαμηλες στροφες σε οποιοδηπτοε εργαλειο και χωρις κανενα τραγικο τρυπανι, κανεις πολυ ανετα τη δουλεια σου. Προσφατα εφτιαχνα εναν ενισχυτη πανω σε παλιο εως αρχαιο σασι pure λαμαρινας 1.8mm και οσες τρυπες χρειαστηκε να κανω τις εκανα ετσι.

Ερωτηση κρισεως: Τι διαμετρο εχουν οι τρυπες που πας να κανεις? Και με τι μεγεθος τρυπανι προσπαθεις.

3mm να περασω πριτσινια θέλω

Link to comment
Share on other sites

Παλευεις κατ'ευθειαν με 3ρι τρυπανι? Δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα. Και αν εχεις, δοκιμασε πρωτα με ενα 1-1.5 για οδηγο, και μετα με το 3ρι. Παντα λιγες στροφες και η δουλεια θα γινει πολυ ανετα. Δεν ειναι αναγκη να καταφευγουμε σε υπερβολες οταν τα πραγματα ειναι τοσο απλα.

Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα ξεκηνισα με ποντα για το απαραιτητο πονταρισμα.Μετα με 0,3.Το 0,3 ηταν καρβιδιου.Ακόμα ψάχνω το κομματι που έσπασε και ευτιχος δεν μοθ καρφωθηκε σε κανα ποδι.Να σημειώσω ότι το τρυπιμα το εκανα με το τρυπανι όχι το dremel.Το τρυπανι ΄χει ποντεσιομετρικο button.Οσο το ειχα σε χαμηλες στοφες απλος έβγαλε όσο χρωμα υπηρχε στην γυρω περιοχηκαι μετα απλος ακοθμπαγε την λαμαρινα.Τιποτα παραπανω.Για ενα 5' δεν ειδα ουτε γρεζι να πεταγετε.

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που τρυπάς νερό ρίχνεις; Αν όχι γι'αυτό σου σπάνε. Τα πυρώνεις πολύ και κατα συνέπεια σπάνε. Αφαίρεση υλικού; LOL απο το 1mm τι υλικό να σου αφαιρέσει; Επιπλέον που τρυπάς; Μπάς και βρίσκει κάπου το τρυπάνι οταν περνάει τη λαμαρίνα;

Το βάρος του dremel δεν επαρκεί για να απορροφίσει τους κραδασμούς τις περιστροφής και ρίχνωντας βάρος εσύ το παραφορτώνεις.

Βασικά ρίχνε νερό και μήν πάς να τρυπήσεις μονοκόμματα. Τρύπα με "σκαλιά" ΚΑΙ ΝΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά καλέ μη χρειάζεται νερό για να τρυπήσει 1mm λαμαρίνα.

Μάλλον το τρυπάνι σου είναι για κλοτσιές :)

Εγώ με απλό δράπανο έχω τρυπήσει πολύ πιο χοντρή λαμαρίνα άνετα.

Επίσης, με τα κοπτικά του dremel είχα φτιάξει το παράθυρο στο παλιό μου κουτί (εκεί θέλει λίγο νεράκι).

Στο μόνο που τα είχα βρει σκούρα ήταν όταν ήθελα να τρυπήσω με ποτηροτρύπανο ένα ηλεκτρολογικό κουτί από αυτά που βάζουν σε ταράτσες κλπ. το οποίο είχε 2,5mm λαμαρίνα και δεν μάσαγε τίποτα. Και πάλι όμως το τρυπάνι που χρησιμοποιείται ως οδηγός για το ποτηροτρύπανο κατάφερνε και το τρύπαγε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το νερό μόνο δεν εχω δοκιμάσει.Αλοστε αναμένετε και μελλοντικο post με το πως εκανα το κουτι,να μου πειτε και καμια γνωμη γιατι ο αυτοσχεδιασμος μονο σε κατι καλαίσθητο δεν βλεπω να καταληγει.Αλλα για το μελλοντικο post απαιτητε να μου στειλουν το ριμάδι το ψυγειο να τελειωνω.

Link to comment
Share on other sites

Τα κουτια της chieftec δεν τρυπανε ευκολα.Εχω κοψει δυο,αλλα με επαγγελματικη σεγα της bosch.Εχω καταστρεψει πανακριβα ποτηροτρυπανα(των 100 euro)και το αποτελεσμα ηταν απλα να το γδαρουν επιφανιακα.Για να το κοψεις πρεπει πρωτα να το τρυπησεις σε σταθερο τρυπανι,και μετα να το κοψεις με σεγα σε οτι σχημα θελεις..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αμα σου προτεινω να πας σε ενα συνεργειο που κοβει εξατμησεις ...θα με πεις τρελο...ε?? (οχι δεν σκεφτομαι κοψιμο με οξυγονο αλλα κατι θα ξέρουν ...μπορεις να ρωτησεις κιολας..)

Μη το γελάς καθόλου.

Εγώ το κουτί μου, που ήθελα να του κόψω το πλαϊνό για να μπει Plexi παραθυράκι, το πήγα στον φαναρτζή μου για να το κόψει.Και το έκανε κουκλι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.