Jump to content



LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Τα χω δώσει σε φιλο για να τα ελέγξει και ακόμα περιμένω...

Πιστεύω ότι είναι το τροφοδοτικό τους και συγκεκριμένα κάποιοι πυκνωτές (εξωμάλυνσης νομίζω λέγονται). Δεν ξέρω αν έτυχαν τα συγκεκριμένα ή ετσι είναι ολα.

Κατα τα άλλα ειχαν ωραίο ήχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply
  • 4 months later...

Πήρα κι εγώ τα Z-5500 πρόσφατα και μιας και μιλάτε για ηχεία & UPS, έχω μια απορία. Πειράζει που τα έχω βάλει πάνω στο UPS και κάθε φορά που κλείνω τον υπολογιστή (άρα και τα ηχεία), κλείνω και το UPS; Γιατί από το woofer είναι πάντα ανοικτά και όταν ανοίγω το UPS, ανοίγει το standby κόκκινο φωτάκι από το soundcontrol. Έχει πρόβλημα;

Samael, τα πήρες τελικά; Για πες μας την δική σου άποψη κι εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν τα έχω πάντα standby, αυτό λέω. Απλώς ρωτάω επειδή είναι ανοιχτά από κάτω (woofer) και μετά τα βάζω στην πρίζα (ανοίγω το UPS). Υποτίθεται ότι το σωστό είναι πρώτα να τα βάζεις στην πρίζα και μετά να τα ανοίγεις.

ΥΓ: 2 χρόνια έχουν εγγύηση. Πώς δίνει 3 η pixmania;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Μια ερωτηση...

Τα creative gigaworks βγαινουν σε 2 εκδοσεις?

Γιατι μου φαινεται ειχα δει ασημενιο αποκωδικοποιητη ή κανω λαθος?

Εσείς εχετε μαυρο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Μιχαλακη κατ αρχας καλοδουλευτα τα ηχειακια και καλα μπαπα μπουπα στα Fps. :T:

Nα καταθεσω και εγω την δικη μου γνωμη.Πιστευω οτι στην low range κατηγορια η Creative ειναι αμφιλεγομενη σε ποιοτητα και αξιοπιστια.Στην μεσεα ειναι περιπου στα ιδια και στην μεγαλη οριακα καλυτερη απο την logitech κατ εμε παντα.Το αντιθετο συμβαινει με την logitech που εχει αξιοπρεπη μοντελα στο low range.Αυτο συμβαινει τα τελευταια 3 χρονια.

Απο ηχεια προσωπικα εχω μονο εμπειρια απο low end kai high end creative.

Παλια ειχα Cambridge Soundworks 4.1 τα γνωστα πλαστικα ασπρα με την μαγνητικη θωρακιση και εχω να πω αν εξαιρεσεις τα μετρια μπασα ηταν κορυφεα ηχεια για την κατασκευη τους.Τωρα εχω τα 6.1 (6700 νομιζω) και εχω να πω οτι εκτος απο το αποδεκτο μπασο και τα μετρια μεσεα ψηλα τα ηχεια ειναι μεγαλη πατατα και χαλαρα χειροτερα απο τα αντιστοιχα logitech 5.1 Exει χαλασει ηδη 2 φορες η προενισχυση του πισω καναλιου που για καποιο λογο ειναι χωριστη ωστε ακουγεται οποτε του καπνισει ενα μπουπ(εννοειται δε παω να την ξαναφτιαξω 2 φορα) και εχω αυξομειωση της εντασης που στρωνει με χτυπημα του ποτενσιομετρου :eek:.Σε φιλους εχω ακουσει σχεδον ολα τα 5.1 low end καινουρια της creative και ειναι οτι να ναι.Σε αλλο μοντελο κορυφεα μεσαια και μαπα woοfer αλλου μετρια μεσεα και πολυ καλο μπασο για τα watt του.Κοινως οτι να ναι ανα μοντελο.

Οσων αφορα την μεγαλομεσαια κατηγορια εχω ακουσει τα Megaworks του Dagalidi και μπορω να πω ανετα οτι αν τα Gigaworks S750 ειναι το ιδιο καλα στο μπασο (γιατι στα μεσαια και ψηλα θα κερνανε χαλαρα)ειναι απιστευτα ηχεια.Μια φορα επισης ακουσα σε καταστημα τα Z5500 και μου φανηκαν κορυφεα αλλα με ξενισε το 5.1 ειδικα σε τοσο μεγαλο χωρο που δε τον καλυπταν με τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα ειναι το πλαστικακι τους. Χοντρο κ στιβαρο.Φαντασου οτι εχω βαλει ταινια διπλης οψεως για να το εχω στερεωμενο στο γραφειο, και δεν κουνιεται/τριζει τπτ !

Τα κουμπακια ειναι πολυ καλα κ αυτα !

EDIT:

Ποιες 2-3 εκδοσεις ? Μια εχει και καλη !!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan

Α οκ...αντε να δουμε!!!

Τα εχεις συνδεσει με το digital βισμα μονο?

Για Dolby D αυτο θελει μονο?

ΔΕΝ εχει digital βυσμα. Εχει μονο τα κλασσικα 3 mini-jacks ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 16:16]

Mια χαρα ειναι το πλαστικακι τους. Χοντρο κ στιβαρο.Φαντασου οτι εχω βαλει ταινια διπλης οψεως για να το εχω στερεωμενο στο γραφειο, και δεν κουνιεται/τριζει τπτ !

Τα κουμπακια ειναι πολυ καλα κ αυτα !

Ένας πολύ σοβαρός παράγοντας που με ώθησε στα Z-5500 και όχι στα Gigaworks ήταν το χειριστήριο ελέγχου. Έλεος (να πατάω κουμπάκια για να αυξήσω/χαμηλώσω την ένταση) :woot:

Προτίμησα αυτό:p

post-1166-1416072161,9701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@blade_Pan Υποστιριζει Dolby D,THX και φυσικα ολα τα ΕΑΧ. (7χ70 και 1Χ210) Επισης πανω στο κουτι ελεγχου περαν των πληκτρων εχει και το Μ-port (θυρα που θυμιζει USB, αλλα ειναι για πολλα portable devices της Creative).

@Planetman....Aν τα S750 ειχαν ροοστατη αντι για κουμπακια...απλα δεν θα τα επαιρνα. Αλλες τριβες εχουν αυτα και αλλες (πολυ λιγοτερες) τα κουμπια! (κατ'εμε τουλαχιστον)....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.