Jump to content



LOGITECH Z5500 vs CREATIVE GIGAWORKS THX S750


Samael

Ποιο σετ?  

162 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ποιο σετακι κ γιατι?

Περιπου ιδια τιμη κ περιπου ιδια χαρακτηριστικα,ειναι ομως οντως "περιπου ιδια"?

Αυτα που παρατηρησα ειναι οτι

1ο τα Logitec ειναι 10κιλα παραπανω!

2ο τα Creative ειναι 200W παραπανω!

3ο τα Creative ειναι 7,1 κ οχι 5,1 οπως τα Logitech,αυτο εχει καμια επιπτωση στον ηχο ή μπααα?

Bασικα θα ηθελα την εμπειρια των ιδιοκτητων :)

Reviews που διαβασα:

http://www.gamers-depot.com/hardware/speakers/logitech/z5500/001.htm

http://www.tweaknews.net/reviews/z5500/

http://www.guru3d.com/article/sound/113/

http://www.gamers-depot.com/hardware/speakers/creative/s750/001.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Mιχαλη ειχα τα Cambridge Megaworks 550 παλιοτερα (5χ50w RMS καθε δορυφορος)

και ειχα μεινει παραπανω απο ικανοποιημενος...

για αυτο το λογο *αποφασισα να παρω ξανα Creative ...

αυτη τη φορα τα S750....

τα πηρα στα χερια μου χθες και εχω να σου πω οτι ειναι εντυπωσιακα καλα....

(και φαντασου οτι εχω στησει μονο το sub και τα δυο μπροστινα.....

μιας και πρεπει να γινει αναδιαρθρωση του συστηματος καναλιων στους τοιχους

για να φιλοξενησουν τα 8 πλεον ηχεια!!!)

βεβαια δεν τα εχω τσιτωσει τερμα ακομα και δεν τα εχω δοκιμασει σε πολυκαναλες εφαρμογες

αλλα σαν ποιοτητα και σαν αποδοση σε μουσικη (wav & mp3s)

ειναι πολυ δυνατα, πεντακαθαρα με γεματο ηχο και ακομα πιο γεματο μπασσο....

που να βαλω δλδ και τους υπολοιπους 5 δορυφορους σε λειτουργεια....

απο κει και περα ειναι καθαρα θεμα γουστου εφοσον εχουν σχεδον την ιδια τιμη....

παντως αφου βλεπεις ολα τα νεα soundchips υποστηριζουν 8 καναλια

ποιος ο λογος να αγορασεις 6.....

*(γνωστη η ιστορια των προηγουμενων Megaworks 550

τα οποια μου αντικατεστησε η Creative Ιρλανδιας (κεντρικα) με κουριερ δικο της

με επιταγη στην αξια αγορας!!!!

μετα απο ενα χρονο απο την ημ/νια αγορας τους

και μου αφησε και τους 5 δορυφορους δωρο...)

Link to comment
Share on other sites

Τα 750 ειναι πολυ καλα ηχεια.Το 7.1 τους δεν μπορω να βρω που εχει πρακτικη εφαρμογη αλλα ειναι 7.1 .Το wattage που λενε μην το πολυκοιτας.Διαλεξα τα creative λογω 7.1 και αντιστοιχης καρτας.Εαν θα διαλεγα ανεξαρτητως καρτας και ξεροντας πως παιζουν σε δυναμη τα 750 θα παιρνα το logi , μιας και εχουν και εκεινο το εξτρα το μαραφετι τον decoder.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Vagouridis

Τα 750 ειναι πολυ καλα ηχεια.Το 7.1 τους δεν μπορω να βρω που εχει πρακτικη εφαρμογη αλλα ειναι 7.1 .Το wattage που λενε μην το πολυκοιτας.

Σωστός

Αρχική απάντηση από Vagouridis

θα παιρνα το logi , μιας και εχουν και εκεινο το εξτρα το μαραφετι τον decoder.

...το οποίο όμως δεν έχει πρακτική εφαρμογή σε PC και απευθύνεται βασικά σε περιτπώσεις σύνδεσης με dvd deck players

Link to comment
Share on other sites

Και γω creative ψηφιζω μιχαλακι.περαν του οτι τα 750 τα ακουσα στο Βαγκουριδη

τα σηκωσα κιολας χθες για να τα παω στο Κοπριταρο.......τα ενσημα μου γιωργη....βαρεα και ανθυγιεινα.....

περα απο τη πλακα οτι καλό μοντελακι εχει βγαλει η creative ειναι εξαιρετικο σε ηχο και αποδοση.τα συγκεκριμενα 750 ειναι και δοκιμασμενα απο αρκετους εδω μεσα(νομιζω και Dinopoylos) και ολοι λενε τα καλυτερα.

οποτε creative και απο μενα

Υ.Γ. νομιζω εχεις 2 τερατακια ηχεια απο στερεο στο δωματιο.......δεν τσιμπας ενα κεντρικο και 2 πισω δορυφορους να εισαι κυριλε?????εκτος και αμα τα διωξεις.......αλλα μιας και τα χεις και εχεις και το στερεο εκει μεσα εγω θα αναβαθμιζα το στερεο που ειναι και πολυκαναλο.........καπου στα ιδια θα σου ρθει και θα εχεις πολυ καλυτερο ηχο και περισσοτερα βατ,

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma

τα σηκωσα κιολας χθες για να τα παω στο Κοπριταρο.......τα ενσημα μου γιωργη....βαρεα και ανθυγιεινα.....

Μιχάλη, αν τα πάρεις, μην εμπιστευτείς καμία μεταφορική για να στα φέρει.

Φώναξε τον fragma να στα κουβαλήσει.

Τον είδα είναι πολύ καλός και θα στα προσέξει.

Επίσης μπορεί να στα φέρει και ποδαράτο αρκεί να έχεις κρεμάσει στην κούτα μία φωτό με το παλιό σου avatar.

:p

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω για τις απαντησεις παιδια!

Αλλα γιατι ολοι εχετε τα Creative ρε γαμω??Κανενας με LOGITECH ρεεεεεεεεεεεεεεεε?!?!?!?

Αυριο θα σου ερθω Γιωργη μαζι με τον αλλο Γιωργη(βρωμησε ο τοπος Γιωργαδες ποια! :p) για ενα test listening :D

Ηταν να παρω πολυκαναλο ενυσχιτη + sats αλλα τελικα δε περνω γιατι κατα πασα πιθανοτητα ειμαι για Αγγλια του χρονου.Οποτε δε παιζει να τα παρω μαζι μου τα θερια Γιωργακη...

Αρχική απάντηση από spc

Μιχάλη, αν τα πάρεις, μην εμπιστευτείς καμία μεταφορική για να στα φέρει.

Φώναξε τον fragma να στα κουβαλήσει.

Τον είδα είναι πολύ καλός και θα στα προσέξει.

Επίσης μπορεί να στα φέρει και ποδαράτο αρκεί να έχεις κρεμάσει στην κούτα μία φωτό με το παλιό σου avatar.

:p

Aαχαχαχαχα!Ειναι πολυ τσιφουτομουτρο!Κ στη Λαμια να ησουνα θα ερχοταν να τα παρει για να μη πλερωσει μεταφoρικα! :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Samael [Σήμερα, στις 22:54]

Aαχαχαχαχα!Ειναι πολυ τσιφουτομουτρο!Κ στη Λαμια να ησουνα θα ερχοταν να τα παρει για να μη πλερωσει μεταφoρικα! :hehe:

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 21:49]

Μιχάλη, αν τα πάρεις, μην εμπιστευτείς καμία μεταφορική για να στα φέρει.

Φώναξε τον fragma να στα κουβαλήσει.

Τον είδα είναι πολύ καλός και θα στα προσέξει.

Επίσης μπορεί να στα φέρει και ποδαράτο αρκεί να έχεις κρεμάσει στην κούτα μία φωτό με το παλιό σου avatar.

:p

με τετοιους φιλους τι τους θες τους εχθρους..........:D

ελα αυριο και θα σε φτιαξω εγω με το που μπεις στο αμαξι.........:whistling

Link to comment
Share on other sites

...σε περιπτωση που χρειαζεσαι decoder...εχει η creative εναν αρκετα καλο και με πολλες εισοδους για ψηφιακα και αναλογικα σηματα...

Καπου στα 100 κανει αν θυμαμαι..

Και παλι επειδη δεν ξερω τιμες(αν και φανταζομαι στα ιδια επιπεδα ειναι) δεν ξερω αν πολυ συμφερει.

Εγω παντως καποια στιγμη της creative λεω να παρω

Αυτο που μου αρεσε παντως στα logitech ειναι οτι ερχονται με βασης για τον τοιχο ρυθμιζομενες(παλι αν δεν κανω λαθος)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SLN [Χθες, στις 23:09]

Εχω κανα χρονο+βαλε τα S750. Κανενα παραπονο. Τα 5500 δεν τα ξερω. Απλα εμπιστευομαι απειρως περισσοτερο την Logitech απο την Creative.

Αυτό δεν είναι λίγο αντιφατικό;;)

Link to comment
Share on other sites

Καθολου αντιφατικο...

Οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω διαλεξα τα S750 λογω των 7.1, με "τουμπαρανε" και λιγο με τα 700W και εγινε η κουμπαρια. Τα klipsch promedia ηταν 150 ευρω ακριβοτερα τοτε και τα Ζ-680 γυρω στα 100. Η αποφαση ηταν απλη....

Θεωρω τα 5500 θα ειναι καλυτερα ηχεια απο τα S750 για τον audiοphile. Αλλα μπαινουν κι αλλες παραμετροι στη μεση εκτος απο την αυξημενη ποιοτητα σε ηδη αρκετα υψηλης ποιοτητας ηχεια...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

...το οποίο όμως δεν έχει πρακτική εφαρμογή σε PC και απευθύνεται βασικά σε περιτπώσεις σύνδεσης με dvd deck players

Aυτο ειλικρινα δεν το ηξερα , πιστευα θα περνουσες passthroygh το σημα απο καποιο προγραμμα ( powerdvd ας πουμε )

Αρχική απάντηση από Samael

Aπ την αρχη ειχα μια κληση προς τα Logitech,δε ξερω αλλα φαινονται ποιο ποιοτηκα....

Τα Klipsch φαινονται πολυ απλοικα παντως.... :(

http://www.firingsquad.com/hardware/promedia51/

Η klipsh ειναι εταιρεια με πολλα χρονια στην πλατη οσο αναφορα τον ηχο , μονο και μονο για το ονομα θα τα περνα.Μην ξεχναμε τα ηχεια -κορνας που ακομα τα παραγει...

Link to comment
Share on other sites

...Μιχαλη......εγω λεω να πας για τα Logitech ή για τα Klipsch .......και να ξερετε οτι πισω απο τα Logitech κρυβεται η Alesis ....που ειναι και αυτη εταιρεια πολλα χρονια στον χωρο των επαγγελματικων συστηματων ηχου....και συγκεκριμενα τα Ζ-680 ....απλα τα εφτιαχνε η alesis για λογαριασμο της

...δες εδω http://www.alesis.com/products/ProActive51/index.html

....κατεβασε και το pdf ...δες στο τελος υπαρχει και η σχετικη συμφωνια....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης [Χθες, στις 19:52]

*(γνωστη η ιστορια των προηγουμενων Megaworks 550

τα οποια μου αντικατεστησε η Creative Ιρλανδιας (κεντρικα) με κουριερ δικο της

με επιταγη στην αξια αγορας!!!!

μετα απο ενα χρονο απο την ημ/νια αγορας τους

και μου αφησε και τους 5 δορυφορους δωρο...)

Σ' εφαγα... Μου αντικατεστησε η Creative Ιρλανδιας τα S750 με ολοκαινουριο σετ και τωρα εχω 2xS750.Περιπου...

Πολυ καλα ειναι μονο που ζεσταινονται! Σε λιγο τελειωνω ενα ''μοντ'',του βαζω ενα 12'' στην ψυκτρα.

Παρεπιπτοντος οποιος ξερει απο ενισχυτες-κυκλωματα και θελει να βοηθησει ας το κανει.

Για την ψυχη των S750.

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Κlipsch δαγκωτό. Χωρίς δεύτερη σκέψη.

Δεν έχει φρου-φρου κι αρώματα αλλά πολύ απλά θα πάρεις τον απολύτως καλύτερο ήχο για τα λεφτά σου.

Τώρα αν εσυ θέλεις και τη "μούρη" τότε πάρε τα Creative που είναι 7.1 - αν και νομίζω πως πιο μούρη απο το χαμηλό των Klipsch δεν θα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.