Jump to content



Teamgroup Ελεος


Iannis

Recommended Posts

Αγορασα απο πλαισιο 2 σετ teamgroup

1- 800ρες 2χ1gb 4-4-4-10-4 και

2- 1200αρες 2χ1GB 5-5-5-15-5

σε Commando asus ενω οι 1200αρες επαιζαν κανονικά μετα απο λιγο καιρο δεν μπουταρει καθολου το pc Βαζω ενα απο τα 800αρια dim και ξεκιναει.

Η πλακα ειναι οτι αυτο το 800αρι το εχω βγαλει απο το αλλο pc γιατι στο memtest δινει ενα καρο errors

Ξαναβαζω τα 1200 αρια και περνει μπροστα Μετα απο ενα reboot παλι τζιφος

Vmem για τα 1200 2,45-2,5 default

Vmem για τα 800aria 2,2

Μηπως τα εχει παιξει και η mobo απο το OC Q6600 @3,7 WC

Link to comment
Share on other sites

Μήπως απλά... τα είδαν όλα οι μνημούλες με αυτά τα voltages? Με default ρεύματα και χρονισμούς δοκίμασες να δουλέψεις το σύστημά σου?

Τεινω να συμφωνησω 100% με τον Γιαννη.

Δυστυχως οι περισσοτερες DDR2 εχουν προβλημα με τα ρευματα . Μετα απο ενα διαστημα χρησης (ακαθοριστο) , αρχιζει το degradation (πτωση ) .

Μπορει να αρχισει να χανει ,λοιπον , λιγα Mhz ξαφνικα η μνημη ... εως και να νεκρωσει τελειως.

Οσο μεγαλυτερη ταση , τοσο πιο γρηγορα θα χαλασουν οι μνημες .

Ασφαλης ταση δεν ξερω αν μπορει να πει κανεις πως υπαρχει . Εχουν αναφερθει περιπτωσεις που χαλασαν ακομη και με την default 1.8V .

Αυτα τα περιστατικα αφορουν κυριως μνημες με chips micron (Τα περισσοτερο overclockable chips δηλαδη !! )

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=140870

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=131244

Υπηρχε ενα thread στο XS με τιτλο : Micron D9 Users w/ Dead Dimms, What Was Your Voltage?

Δεν ξερω γιατι δεν το βρισκω πλεον ...

Oι teamgroup 1200 εχουν micron ... Οι 800αρες δε θυμαμαι , αλλα ειναι ευκολο να το βρεις (Στους οδηγους του gorillakos πρεπει να υπαρχει αναφορα)

Το σιγουρο λαθος της μητρικης ειναι πως κανει overvoltage στις μνημες . Αν, για παραδειγμα , βαλεις 2V ...δινει περιπου 2.05+V .

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχετε παιδες

Τρεχω memtest65+ v 1.7

το ενα ντιμακι 1200αρι = στο ενα pass απο τα 9 τεστ (δεν θυμομουν ποιο τρεχουμε και τα ετρεξα ολα απο 1 φορα) = 495 errors

το αλλο 800αρι το ιδιο 400 errors

οι 1200αρες λενε 2.35-2,45 οποτε εβαλα το ενα που εμεινε στα 2.35 στη P5K

Η Commando αρνηται πισματικά να μπουταρει (clear Cmos δεν κανει το πρωτο κουμπακι πατημενο μεσα? πως?

και τελος το ενα pc εχεο ενα IDE hhd και με win και linux

Το acroniss απο win θα κανει δουλια μια και θελω να βαλω ενα αλλο SATA 80αρι

για να μην καθομαι να ξαναστνω?

Thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι ... Δυστυχως οι DDR2 εχουν βγει παραξενες στο κλοκαρισμα .

Τωρα διαβαζω πως και οι DDR3 καιγονται με το αναλογο ζορισμα . Κριμα , γιατι με τις DDR1 δεν ειχαμε τετοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω τις teamextreem στα 800 με 3αρια και γραφουν πανω 2,2-2,35v τις εχω βαλει 2,2 μπορει να υπαρξει προβλημα μελλοντικα?

ασε τις στο κατωτερο αντε ανα κλικ παραπανω απο τα εργοστασιακα Volts οπως λενε και παραπανω τα παιδια Εγω την πατησα

A ρε Corsair DDR 550 βραχος

Link to comment
Share on other sites

Gskill HZ DDR2-800 επαιζαν αψογα για μηνες στα 1070 με 2.1V 5-4-4-8 με αρκετα δυνατο 9αρι ανεμιστηρα επανω τους αλλα ξαφνικα μια ωραια μερα μετα απο μπλε οθονη δεν εμπαιναν καν στα windows.Δουλευουν ακομα αλλα μεχρι τα 900 max και μεχρι 2.0V πλεον.

Link to comment
Share on other sites

Gskill HZ DDR2-800 επαιζαν αψογα για μηνες στα 1070 με 2.1V 5-4-4-8 με αρκετα δυνατο 9αρι ανεμιστηρα επανω τους αλλα ξαφνικα μια ωραια μερα μετα απο μπλε οθονη δεν εμπαιναν καν στα windows.Δουλευουν ακομα αλλα μεχρι τα 900 max και μεχρι 2.0V πλεον.

Ετσι χαλασαν και οι cellshock μου . Ωρα για αναβαθμιση/ανανεωση φιλε ! :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.