Jump to content



Quad προ των πυλών ???? ή μήπως 6850


tsif

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply
Τελειώνοντας (επιτέλους) με την αναβάθμιση του συστήματος .. το τελευταίο κομάτι του παζλ έμεινε η cpu...

Το υπόλοιπο σύστημα αποτελείτε απο

Abit pro p35

cellshock 1000 4-4-4-12

X1950 XTX 512

Nα χτυπήσω τον quad ??? :098: :098: :098:

ή να πάω για c2d (πάλι) ???:011: :011: :011:

Υ.Γ:Ανοίγω νέο thread μια και σε όσα και αν έψαξα δεν μπόρεσα να καταλήξω...

Φυσικα quad,οπως κι εγω.Μια ερωτηση εκτος topic.Η mobo που εχεις εχει συνδεση ethernet?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εγω παντως προτιμησα ε6850 ,και δεν ρισκαρισα.Τουλ για τον σκοπο που τον θελω αποδιδει τοσο οσο δεν πιστευα.Επεξεργασια βιντεο κανω και ξεσυμπιεσματα πολλα.Επισης με 2χraptor 150ρηδες σε ραιντ κανενα κολλημα πλεον και ας τρεχω Vegas7 ,pinnacle studio plus 11 ,IE3D ,και ads 2006 με τα πρωτα να κανουν συμπιεση και τα τελευταια προσωμοιωση τηλεπικοινωνιακων κυκλωματων και φιλτρων.Επισης δοκιμασα να τον παω στα 3,6 αλλα δεν ειδα διαφορα τοσο μεγαλη.Ελαχιστη θα ελεγα και τον γυρισα πισω παλι στα εργοστασιακα.μνημη εχω 4gb corsair

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνο το μέλλον, αλλά και το παρόν. Αν μια εφαρμογή χρησιμοποιεί δύο πυρήνες, όποιος έχει Dual κάηκε. Τι εννοώ? Ότι αν κάνει για παράδειγμα συμπίεση μιάς τενίας στο Nero με υψηλό priority και οι δύο Cores θα είναι απασχολημένοι και μέχρι το mouse θα κολάει, ενώ το Quad θα έχει περιθώρια πολλά ακόμα... ;-)

Link to comment
Share on other sites

.

Παιδια, με Gigabyte P35 DS3L, 667 DDR2, και μαμα ψυκτρα ο Q6600 παιζει σταθερα στα 3000? .... (κατι προχειροι υπολογισμοι που εκανα αυτο δειχνουν ...)

- Το ιδιο συστημα ποσο λετε να μπορει να παει με 800 DDR2 + ιntel HSF?

- Το ιδιο συστημα ποσο λετε να μπορει να παει με 800 DDR2 + zalman 9700?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ..... με απλά λόγια ...και μιλώντας πάντα για Q6600 VS C2D6850

ίδια χρήματα περισσότεροι πυρήνες.. σχεδόν ίδιοι σε O/C.

ελπίζω να σε κάλυψα..

Χμ, εξαρτάται πώς το βλέπει κανείς :001:.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ..... με απλά λόγια ...και μιλώντας πάντα για Q6600 VS C2D6850

ίδια χρήματα περισσότεροι πυρήνες.. σχεδόν ίδιοι σε O/C.

ελπίζω να σε κάλυψα..

http://www.tomshardware.com/2007/11/08/dual_vs_quad/page20.html

Ανάλογα με το τί κάνει κανείς.. ο c2d είναι μπροστά.. αλλού είναι πίσω... αλλού είναι μαζί...

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=871&model2=872&chart=433

http://www23.tomshardware.com/cpu_2007.html?modelx=33&model1=871&model2=872&chart=436

Τι να σου πώ; Προσωπικά είμαι thread και handle maniac...:098: :063:

Link to comment
Share on other sites

πως το αντιλαμβανομαι εγω απο τα λεγομενα .....

- 6750/6850/Ε6600 στα ιδια ΜΗz ας πουμε εχουν πολυ παραπλησιες επιδοσεις

- με εναν quad ειναι σαν να εχεις +2 απο αυτους, με τιμη σχεδον ιδια. Μπορει τωρα οι δυο εξτρα να κοιμουνται συχνα, ομως αργοτερα μπορει να γλυτωσεις ισως και αναβαθμιση, μια που οπως λενε, οι εφαρμογες (και τα λειτουργικα) και τα games ενσωματωνουν σταδιακα πολυπυρηνη υποστηριξη ... Δηλαδη αν καταλαβα καλα ειναι θεμα software το οτι δεν φαινεται ουσιαστικη διαφορα αναμεσα στους δυο ακομη ... (+ την περισσοτερη cache που εχει ο Q, που δεν ξερω ομως αν μπορει να αξιοποιηθει οταν δεν αξιοποιουνται και οι 4 πυρηνες)

- το θεμα κλειδι ειναι η μικρη διαφορά στην τιμη ....

αλλα, αυτο μου θυμιζει το θεμα 64bit .... εχουν περασει "αιωνες' απο τοτε που γεμισε η αγορα με 64bit ΑΜD και καμποσες γενιες 64bit επεξεργαστων και ακομη τρεχουμε 32bit λειτουργικα και εφαρμογες και 8α το κανουμε για αρκετο καιρο ακομη ... θελω να πω ειναι ηδη ποσος καιρος που αγοραζουμε, πουλαμε, αναβαθμιζουμε, και 32 bit απο την υπολογιστικη ικανοτητα των επεξεργαστων "φευγουν" παντα αναξιοποιητα ....

Link to comment
Share on other sites

απο την αλλη παλι, επι της πρακτικης αξιας ας πουμε, σερφαρω εχοντας ανοικτα μια ντουζινα tabs. σε αλλα τοσα παραθυρα, και ταυτοχρονα εχω διαφορα dwonloads σε εξελιξη, κανω antivirus ή/και spyware scan, και καποια στιγμη εγκαθιστω και ενα χρησιμο extension του firefox γιατι το χρειαζομαι τωρα, αλλα φυσικα μου ζηταει να κανω .... restart το xαος απο ανοικτους firefoxes, ασε που σιγουρα εχω καποιο ή καποια οnline security guard service να τρεχουν και να παρακολουθουν ολη την ωρα και ισως χρειαζεται και να γραψεις ενα cd ή dvd εκεινη τη στιγμη .... Ενας quad δεν θα τα διαχειριστει ολα αυτα αισθητα πιο γρηγορα απο εναν διπλο? ακομη και με τα XP SP2.

(ειναι αυτο που ... καιει το ΠΛΑΙΣΙΟ, να αυξησει την .... παραγωγικοτητα μας LOL. Tα παντα στο πλαισιο αυξανουν την παραγωγικοτητα. Και μιλαμε τωρα οτι ειναι ολα αλληλοσυνδεομενα, τελειωνουμε πιο γρηγορα οτι κανουμε στο PC, εχουμε πιο πολυ χρονο να παραγουμε αλλα πραγματα, οπως ... παιδια ας πουμε :p)

Καπως ετσι δεν ητανε και οι συζητησεις στη μεταβαση απο μονα σε διπλοπυρηνα συστηματα? επαναλαμβανουμε τους ιδιους προβληματισμους ...

Ειναι μια δυνατοτητα αυξησης επιδοσεων (ποσοστο δεν ξερω..) μεσω διαμοιρασμου και ταυτοχρονης εργασιας στην περιπτωση που το software μπορει να κανει καταμερισμο tasks σε παραλληλο χρονο, γιατι να μην την εχεις καβατζα με μκρη διαφορα τιμης απο τον διπλο πυρηνο? Ακριβως οτι παραπανω προσφεραν τα διπλοπυρηνα απο τα μονοπυρηνα ...

Οπως ειπωθηκε, η συνεχης αυξησης των πυρηνων ειναι το αναποφευκτο μελλον, για καποιο διαστημα τουλαχιστο. Εφοσον οι τιμες παραμενουν ανταγωνιστικες οι εταιριες εχουν ακομη ενα αναβαθμισιμο χαρακτηριστικο για να κυνηγαμε ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.