Jump to content



My Intel-NVidia Rig


DevilCry

Recommended Posts

τι δουλειες κανει στο pc που δεν βλεπεις διαφορα? word, excel, minesweeper?

η 2900 ειδαμε οτι ειναι optimized για τα 3d mark και fps στα game ολιγα.

στο οτι σου ειπα παραπανω οτι οσο η intel εχει 1 socket η amd εχει βγαλει μεχρι στιγμης 3 δεν απαντησες, και το οτι βγαζει πολλα chipset δεν σε υποχρεωνει να αλλαξεις mobo επειδη η νεα ειναι καλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Κοίτα επειδή εσύ το χοντρένεις το πράγμα και αρχίζεις την ειρωνεία το σταματάω εδώ..Τελικά μάλλον δεν θες να καταλάβεις τι λέμε, για άλλους λόγους προσωπικούς σου..ήδη σε κάθε ερωτησή σου έχω απαντήσει και εσύ το μόνο που κάνεις είναι να δημιουργείς ένα φαύλο κύκλο.

Τέλος για την 2900...LOL και εκεί είσαι λιγάκι προκατειλημμένος...Όταν πρωτο-βγήκε σε όλα έχανε...Που το βλέπει το ati optimize όταν στα περισσότερα bench(aqua 3d2005) αλλά και games, σου κοτσάρουνε ένα Nvidia οptimize.Όσο για τα socket...AM και ΑΜ+ το ίδιο πράγμα.Ότι παίζει στο ένα παίζει και στο άλλο(με μόνη διαφορά το HT3).Η πατάτα θα ήταν να μην υπήρχε υποστήριξη στους καινούργιους phenom, πράγμα που δεν υφίστατε, αφού στα forum ανά το κόσμο, έχουν παντού εντυπώσεις χρηστών με am2 socket και phenom

Link to comment
Share on other sites

εγω βλεπω ουτε με bios update να παιζουν σωστα οι phenom στο am2 και εδω παιζει μια ιστορια σαν οταν ειχαν βγει οι c2d και λεγανε θα παιζουν με bios update οποτε και εκει να το πιασεις ΔΕΝ...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα δεν σε κατηγορώ...Είσαι μικρός και έχεις μεγαλώσει σε μια κοινωνία που σε δίδαξε ότι το τάδε αμάξι, επειδή βγάζει τα 100μ σε 7.7, είναι καλύτερο απο το άλλο που τα βγάζει σε 7.9.Συμπέρασμα είναι ότι δεν θα ικανοποιήσει την ανάγκη σου για ταχύτητα..Γιαυτό σου λέω..Εμείς αυτά δεν τα βλέπουμε..Ούτε μεγαλώσαμε σε μια κοινωνία που με το ζόρι θέλει να σε κάνει trendy και must..Ζυγίζουμε τα πράγματα και όπως προείπα είμαστε αρκετά ώριμοι να κρίνουμε τι μας καλύπτει..Το ίδιο ίσως ισχύει και για σας..(με άλλα κριτήρια όμως).Αλλά τόση ώρα κρίνεις μια πράξη που έκανα επειδή σε σένα δεν αρέσει...Σου ακούγεται λογικό??Το λογικό θα ήταν να σχολιάσεις και μετά να αποχωρήσεις αφού οι απόψεις μας δεν είναι οι ίδιες.Και όχι με κάθε τρόπο να προσπαθείς να μειώσεις τα λεγόμενα μου για ποιό λόγο???Για να με κάνεις να αγοράσει τι???Το γρηγορότερο???Εχοντας σώας τας φρένας και όπως ήδη απάντησα αντιλαμβάνομαι τι είναι γρηγορότερο..Αλλά εμένα προσωπικά με καλύπτει και το 2ο γρηγορότερο...Σου είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβεις??

Το θέμα μας είναι τα κριτήρια αλλά και οι ανάγκες του κάθε ένα απο εμάς.Εκεί βρίσκετε η σωστή επιλογή

Link to comment
Share on other sites

Απλώς έκρινα ότι το μικρόβιο που έχω για tweaking, θα μου το προσφέρει η καινούργια πλατφορμα της AMD περισσότερο από την πλατφόρμα της ΙΝΤΕL.Και από την στιγμή που έχω ήδη ένα c2d 3.3, για να πάω σε AMD έπρεπε να συνδιαστεί με ένα αντίστοιχο.Και ο 6000 καλύπτει τις ανάγκες μου μια χαρά σε σχέση με τον παλιό 6300

Τελικά το όλο πράγμα μας οδηγεί, ότι λάθος άκουσα τις σειρήνες και πήγα εξαρχής σε INTEL.Έπρεπε να πάω κατευ8είαν σε AMD.Αλλά δεν έγινε και τπτ..Εμπειρίες..

Link to comment
Share on other sites

ωραια δεν διαφονουμε εδω, εγω διαφονω στο θεμα οτι εσυ αγορασες τον c2d και τον ξαναπουλισες για να παρεις κατι ποιο αργο που καλυπτει τις αναγκες σου.

λοιπον , θα σου πω κάτι να γελάσεις γιατι εγώ γελάω παρα πολύ με αυτο. Εχω φίλο (που εχει ο πατέρας του λεφτά), το 2003 πήρε το honda typeR , έβαλε αλλα 3000 και το έστεισε... Μετά απο 6 μήνες το πούλησε γιατι ήταν πολύ γρήγορο :046: και κόντεψε να σκοτωθεί 4 φορές ....Μετά πηγε και πήρε ενα μικρό - απλό (νομίζω ενα yaris 1.4)...

Ειναι θέμα με το τι "νιώθεις" εσύ καλύτερα :)

Link to comment
Share on other sites

@panoc: Αν θες να κάνεις video encoding πιο γρήγορα καλώς. Αν πάς να τρέξεις 3-4 εφαρμογές ταυτόχρονα που έχουν μεγάλο data throughput τότε.. ζήτω τα waitstates! Εκει να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

Την αποψη μου την εχω γραψει ηδη για αυτο το θεμα και παραμενη η ίδια.

Και για την κανω πιο λιανα, στη περιπτωση των bold c2d θα ειναι τοσο αργος όσο γρηγορος ειναι ενας Κ8 αυτη τη στιγμη. (για τους phenom ας το αφησουμε να φτιαξουν πρωτα την L3 τους).

Εγώ προτιμώ να κάνω 10 tasks ταυτόχρονα χωρίς να μπουκώνει το FSB από δεδομένα λόγω ηλίθιας & απαρχαιωμένης αρχιτεκτονικής πουσαρισμένη στα άκρα με τεχνάσματα τύπου 1600Mhz FSB και τεράστια L2 cache μόνο και μόνο επειδή δεν αξιώθηκε να σχεδιάσει ένα σοβαρό IMC.

Εγω δεν κανω 10 tasks ταυτοχρονα, κανω 3 και σε αυτα τα 3 πιστεψε με ο quad παταει κατω τον Χ2 μου στεγνα και ποναει... :p

Και μίλαγες και για εξέλιξη ε....; Εξέλιξη επιδόσεων σε αρχιτεκτονική πεθαμένη προτιμάς ή εξέλιξη επιδόσεων με ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ εξέλιξη της αρχιτεκτονικής;

]

Προτιμω το bold φυσικα, αλλα αν το bold ειναι σαν το phenom 1 σορρυ αλλα δε θα παρω.

για τη ιστορια κοιτα και αυτο που αν και 1 στον αριθμο λεει κατι ετσι?

παλι δε θα παρω.

εαν το bold ειναι κατι οπως ηταν ο Κ8 τοτε ναι θα παρω οπως και πηρα επανειλημενως.

Λέτε εμάς ότι είμαστε "κολλημένοι" αλλά τελικά μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα...

Βέβαια θα μου πείτε ότι ΔΕΝ έχει τέτοια προβλήματα ο Intel (ναι, ναι γι'αυτό και τρώει τσόντες στα multithreaded benchies)...

αυτο γιατι κολλαει στην απαντηση σου προς εμενα ?

panoc added 2 Minutes and 28 Seconds later...

ωραια δεν διαφονουμε εδω, εγω διαφονω στο θεμα οτι εσυ αγορασες τον c2d και τον ξαναπουλισες για να παρεις κατι ποιο αργο που καλυπτει τις αναγκες σου.

το προβλημα που ακριβως υπαρχει εδω και γιατι θα πρεπει εμεις να κρινουμε, ειδικα απο τη στιγμη που ΔΕΝ μας ζητηθηκε, το πορτοφολι, τη κριση και τις αποφασεις καποιου?

Link to comment
Share on other sites

Την αποψη μου την εχω γραψει ηδη για αυτο το θεμα και παραμενη η ίδια.

Και για την κανω πιο λιανα, στη περιπτωση των bold c2d θα ειναι τοσο αργος όσο γρηγορος ειναι ενας Κ8 αυτη τη στιγμη. (για τους phenom ας το αφησουμε να φτιαξουν πρωτα την L3 τους).

Υπεραπλούστευση! Δεν έχει σημασία ο αριθμός των tasks καθώς ο C2D ακόμα και με μπουκωμένο το data throughput θα τελειώσει την εργασία ταχύτερα γιατί έχει ΤΟΣΟ επεξεργαστική ισχύ; Και δεν μου λές.. Τi να την κάνει όταν τα δεδομένα πάνε πιο αργά από την ικανότητα επεξεργασίας του πυρήνα επειδή υπάρχει bottleneck στο bus?

Δηλαδή είτε ρίξω εγώ 10 multithreading εφαρμογές και στις δύο πλατφόρμες είτε ρίξω 1.000, ο C2D θα είναι μπροστά ε; Μάλιστα... Σηκώνουμε τα χέρια ψηλά εδώ, πάρτε όλοι C2D διότι είναι πανάκεια.

Εε, συγνώμη αλλά αυτά, από άτομα που θεωρώ σοβαρά, δεν τα περίμενα.

Εγω δεν κανω 10 tasks ταυτοχρονα, κανω 3 και σε αυτα τα 3 πιστεψε με ο quad παταει κατω τον Χ2 μου στεγνα και ποναει...

Yeah right.. ξέρω.. Δεκαπέντε φορές ταχύτερος! Να σου πω ένα μυστικό; Εχω δουλέψει πλατφόρμα C2D και αυτές οι διαφορές ΔΕΝ υπάρχουνε ή εν πάσει περιπτώσει ΔΕΝ ανταποκρίνονται στις διαφορές των benchmakrs... Επίσης, δεν κάνει όλος ο πλανήτης video encoding και τίποτε άλλο..

Εκτός αυτού απο ότι θυμάμαι οι intel πάντα σε video encoding ήταν ταχύτεροι. Και εν πάσει περιπτώσει, μην συγκρίνουμε εφαρμογούλες (dvd encoding), ας λάβουμε υπόψη.. απαιτητικές πραγματικού multithreading ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ (Maya, XSI). Σε κανένα review δεν μετράνε 3d performance τα intel εκτος από το 3ds max.. Μήπως ξέρεις γιατί;

Μα γιατί τα υπόλοιπα προγράμματα έχουν multithreading παντού! Το max ΔΕΝ κάνει Multithreading στο rendering (εκτός αν κάνεις render με Brazil).

Είναι ΠΟΛΥ ευκολο να παρουσιάσεις μια CPU που είναι στην πράξη 3% ταχύτερη για.. 30%. Όταν έκανε παρόμοιες "βρωμίτσες" η nvidia όμως, πείραξε κόσμο...

αυτο γιατι κολλαει στην απαντηση σου προς εμενα ?

Αυτό πάει σε όποιονδήποτε θεωρεί κολλημένους τους αγοραστές AMD. Αν συμφωνείς σε αυτό, τότε πάει και σε εσένα.

Εν πάσει περιπτώσει το γεγονός ότι ο Strategos (και ο κάθε Strategos, δεν έχω προσωπικό πρόβλημα με το άτομο) κάνει το ίδιο πράγμα σε κάθε thread περί AMD και λέει ότι λέει, ΔΕΝ ενοχλεί κανέναν, αλλά όταν σας λέει κάποιος μερικές αλήθειες (και έυκολα μετρήσιμες) μου λέτε για encoding και ότι ο C2D είναι ταχύτερος ΠΑΝΤΟΥ και ΠΑΝΤΑ. Αυτό λες!!!

Ε γι'αυτό.. χαίρετε και αγαλιάστε!

Link to comment
Share on other sites

Candyman μαλλον μιλας -συγνωμη για την εκφραση- με κολλημενο μυαλλο.

θα σου πω εγω ενα μυστικο γιατι μαλλον σε χαλασε η απαντηση μου και ο τροπος σου με προδιαθετει ασχημα.

τα δικα μου συστηματα δεν τα εχεις δουλεψει, αυτο ειναι το μόνο σιγουρο, οπότε ή δεχεσαι αυτο που λεω περι επιδόσεων ή με αποκαλείς ψευτη.

στη πρωτη περιπτωση ειμαι ξεκαθαρος απο οταν αρχισα το πρωτο ποστ εδω, οτι μιλαω για το δικο μου συστημα, στη δευτερη, δε θελω να υπαρχει η δευτερη.

απο την αλλη εσυ που ασχολησαι με maya και κλπ, θα παρεις εναν δυπηρηνο ο οποιος ειναι αργοτερος απο εναν 2+2 quad ?

εγω οχι.

ουτε ολος ο πλανητης τρεχει maya ε? παραταυτα ο περισσότερος παιζει games... και μαντεψε.... ο c2d ειναι πιο γρηγορος.

α και περισσοτερος πλανητης κανει encoding απο το maya ε?

απο την αλλη ποτε και πουθενα αμφισβητησα την υπεροχη ενος Χ2 Κ8 εναντι ενος Χ2 c2d στις εφαρμογες που λετε παροτι ποτε δεν εχω δουλεψει τετοια.

ουτε καν εχω μπει στη διαδικασια να αμφισβητισω ποστ σας.

Εσυ που θα ριξεις 10 εφαρμογες θα παρεις 2πυρηνο, ειπα εγω να μη παρεις?

εγω που θα ριξω 3 θα πηρα το quad.

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ?

Κατηγορεις καποιους για κολλημενους ιντελαδες, αλλα μαλλον δεν αντιλαμβανεσε οτι για οτι κατηγορεις τους ιντελαδες εισαι ενοχος υπερ της AMD. Κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καταρχήν δεν ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΤΕ για σύγκριση quad με x2, άλλοι κάνανε συγκρίσεις. Εγώ δεν είμαι στόκος να συγκρίνω τετραπύρηνο με διπύρηνο, όπως ΔΕΝ θα συνέκρινα μονοπυρηνο με διπύρηνο.

Εγώ συνέκρινα αρχιτεκτονικές. Kαι μεταξύ μας ΗΞΕΡΕΣ καλά που αναφέρομαι εξ ού και το σχόλιο σου:

απο την αλλη ποτε και πουθενα αμφισβητησα την υπεροχη ενος Χ2 Κ8 εναντι ενος Χ2 c2d στις εφαρμογες που λετε παροτι ποτε δεν εχω δουλεψει τετοια.

ουτε καν εχω μπει στη διαδικασια να αμφισβητισω ποστ σας.

Αν ΕΣΥ θες να συγκρίνεις τετραπύρηνο με διπύρηνο για να μου πεις το αυτονόητο.. και μάλιστα σε ΑΥΤΟ εδώ το thread το οποίο ΔΕΝ έχει καμία σχέση με το θέμα αυτό, τότε μαγκιά σου...

θα σου πω εγω ενα μυστικο γιατι μαλλον σε χαλασε η απαντηση μου και ο τροπος σου με προδιαθετει ασχημα.

τα δικα μου συστηματα δεν τα εχεις δουλεψει, αυτο ειναι το μόνο σιγουρο, οπότε ή δεχεσαι αυτο που λεω περι επιδόσεων ή με αποκαλείς ψευτη.

Πραγματικά θέλω να μου εξηγήσεις την λογική σου ότι σε αποκαλώ ψεύτη!!! Λες και όλα τα pc είναι ίδια! ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ και σου είπα την άποψη μου. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί αντέδρασες έτσι! Αναρωτιέμαι... ίσως η ανάγκη.. to prove your point!!!!!

Το αν σε προδιαθέτει άσχημα η απάντηση μου, δεν με απασχολεί καθώς είναι δικό σου θέμα. Επίσης ΔΙΚΟ σου θέμα είναι το αν θα παίρνεις προσωπικά ότι λέω και να νομίζεις ότι θίξαμε το pc σου. Δεν μπορώ να ασχολούμαι με τις.. φαντασιες του καθενός. Αν έχεις να αναφέρεις κάτι μεμπτό στα γραφόμενα μου, καλώς. Αν όχι τότε απλά δημιουργείς αρνητικές εντυπώσεις για το πρόσωπό μου και καλώς ή κακώς δεν στο επιτρέπω.

Απο κει και πέρα, ίσως να είναι καλύτερα να μου απαντήσεις περί της στάσης του Strategos που ΑΚΟΜΑ δεν το έχεις σχολιάσει (3η φορά που αναφέρομαι).

Άλλά εμείς μην τυχόν πούμε καμιά κουβέντα γιατί μας κράζετε που σας υποδεικνύουμε την δουλειά σας. Οk!

Κατηγορεις καποιους για κολλημενους ιντελαδες, αλλα μαλλον δεν αντιλαμβανεσε οτι για οτι κατηγορεις τους ιντελαδες εισαι ενοχος υπερ της AMD. Κριμα.

Oι προσωπικές επιθέσεις είναι ενάντια στους κανονισμούς του forum. Εγω ποτέ δεν κατονόμασα κάποιον συγκεκριμένα για κολλημένο (και μάλιστα για να μην είμαι απόλυτος χρησιμοποιώ λέξεις όπως "ισως" & "κάποιοι"), αντιθέτως ΑΛΛΟΙ το κάνανε και παρόλα αυτά..τουμπεκί ψιλοκομμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ομως μιλαω για τον Χ2 που ειχα με τον quad που εχω, ειπα οτι ειδα σημαντικοτατη διαφορα.

το κειμενο μου ηταν σαφες.

εγω δε μιλαω για αρχιτεκτονικη αλλα για επιδοσεις που μου δινουν.

Yeah right.. ξέρω.. Δεκαπέντε φορές ταχύτερος!

αυτη η φραση μου δειχνει οτι δε με πιστευεις.προφανως ομως δε με πιστευεις γιατι καταλαβες οτι συγκρινα ενα οποιοδηποτε Χ2 με εναν οποιοδηποτε c2d, ομως ξαναλεω, αναφερομουν στο συστημα μου.

Επιθεση δε κανω σε κανεναν, απλα λεω τα πραγματα με το ονομα τους.

Οταν κατηγορεις τον αλλο σε τετοιο βαθμο τοτε ειναι πολυ πιθανο εσυ (οποιοσδηποτε εσυ) να βρισκετε στο αλλο ακρο.

για το stratego η απαντηση μου στο ποστ 68 δεν ειναι αρκετη?

νομιζω δειχνω τις αποψεις μου, οπως τις εδειξα νωριτερα στον devil.

Απλα δεν καταλαβαινω τι το παραλογο λεω?

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνουνε σε διαφορετικο θεμα που τελικα συμφωνουμε :p ΟΕΟ :p

Προφανώς ναι!

Εγώ δεν είμαι στόκος να συγκρίνω τετραπύρηνο με διπύρηνο, όπως ΔΕΝ θα συνέκρινα μονοπυρηνο με διπύρηνο.
Link to comment
Share on other sites

To παρακατω το βαζω απο σε quote γιατι δεν ειμαι σιγουρος.

ρε candyman εσυ πριν παρεις τον opteron165 δεν ρωτουσες γιατι οι amd ειναι καλυτεροι απο τους pentium4 και κατι κουφα?

Οκ candyman δεν ασχολειτε ολος ο κοσμος με encoding αλλα επειδη η μεγαλυτερη αγορα στους υπολογιστες ειναι η gamer ο λογος που αν ειχα το χαρτι τωρα θα εβγαζα τον opteron και θα εβαζα c2d ή c2q επειδη θα εβλεπα περισσοτερα fps .

Και αν το δουμε ετσι μια χαρα τρεχει ο opteron δεν θα χρειαστει να αλλαξω ποτε cpu , ελα μου δεν ομως που καποτε πας να κανεις καποιο scan , καποιο encoding και παιζεις ωρες παιχνιδιου.

Με λιγα λογια σε tasks που παιζουν πισω απο το λειτουργικο συνεχεια ειτε τον c2d εχεις ειτε opteron μια και το αυτο. Εκει λογικο να μη δεις διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

ρε candyman εσυ πριν παρεις τον opteron165 δεν ρωτουσες γιατι οι amd ειναι καλυτεροι απο τους pentium4 και κατι κουφα?

Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλλα... Ότι να'ναι... Σιγά μη ρώταγα και αν είναι καλύτερος ο Ζ80 από Core2Duo!

Δες το thread που αναφέρεις αφού δεν είσαι σίγουρος, να σιγουρευτείς:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=29737

Υ.Γ.1 Στα υπόλοιπα που λές είτε σου έχουν απαντήσει ήδη άλλοι είτε εγώ πιο πριν. Θεωρώ βαρετό να επαναλαμβάνω τα ίδια.

Υ.Γ.2 Το ότι διάβασα το post σου στις 9:30 και μέχρι τώρα που κάνω το edit γελάω ακόμα, να το αναφέρω ή είναι περιττό;

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ελεγα αυτο το thead gia ενα τυπου intel vs amd αν ειχες παλια αβαταρ pc με λαμπες. Τεσπα

Και εγω θεωρω οτι δεν μου απαντησες σε αυτο που σου ειπα πριν για τα fps και γενικος σε οτι προγραμα απαιτει επεξεργαστικη ισχη

Link to comment
Share on other sites

@Strategos: Η έννοια επεξεργαστική ισχύς είναι λίγο γενική. Ο επεξεργαστής δεν κάνει απαραίτητα ένα γρήγορο σύστημα, η πλατφόρμα το κάνει γρήγορο.

Αν εννοείς ότι επεξεργάζεται λίγο πιο γρήγορα το pi ναι, αν εννοείς ότι συνολικά, overall σαν pc είναι ταχύτερο σε intel πλατφόρμα έναντι amd (μιλάω για σύγκριση επεξεργαστών με ίσο αριθμό πυρήνων), τότε οι διαφορές είναι ελάχιστες και μάλιστα με κέρδος του amd σε πολλές περιπτώσεις (σαν αυτές που προανέφερα σε προηγούμενο post μου).

Υ.Γ. Το ξέρεις βέβαια ότι εξαιτίας σου "καταστράφηκε" το thread του DevilCry, έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.