Jump to content



My Intel-NVidia Rig


DevilCry

Recommended Posts

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

downgrade εκανες? ελπιζω να ξερεις 6000+ @ 3ghz vs 6300 @ 3.3 ποιος ειναι ο νικητης ε? δλδ θες να μα πεις τωρα οτι βλεπεις το συστημα σου ποιο γρηγορο τωρα? Δεν καταλαβα αυτη την κινηση.

Η ηθελες να παρεις mobo για phenom(που cpu αν χανει και στα ιδια ρολογια απο cpu 1 ετους αστα να πανε τεσπα).

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω δουλέψει και στις 2 πλατφόρμες, πίστεψέ με μόνο downgrade που δεν έκανα..Επίσεις ναι, ήθελα mobo για μελλοντική αναβάθμιση που θα δέχεται phenom.Κάτι φρέσκο που παρόλο που διανύει τα πρώτα του βήματα και περνάει τις λεγόμενες παιδικές αρρώστειες, υπόσχεται πολλά.Όπως είπε και κάποιος κάποτε.Quad έχω..Τετοιο quad όμως ΟΧΙ.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ! Με βάση τα δυο συστήματά μου μπορώ να πω ότι η απόκριση του 6000+ σε σχέση με τον Ε6600 αλλά και με τον Ε6750 που έχω δοκιμάσει είναι εντυπωσιακή!

Καλορίζικο!

Για αυτή την μητρική ξέρουμε τίποτα?

GIGABYTE GA-MA790FX-DS4

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526709

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2695

Είμαι ένα κλικ πριν την παραγγείλω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι πιστέυω οτι σε υψηλές ταχύτητες οι διαφορές στους νέους επεξεργαστές είναι τόσο μικρές που σε καθημερινή χρήση του υπολογιστή δεν τις καταλαβαίνεις.. ενα σύστημα καλορυθμισμένο και "αλαφρωμένο" είναι πολύ πιο σημαντικό απο την ταχύτητα του επεξεργαστη.. πάντα μιλώντας για απόκριση του συστήματος.. πχ η διάταξη των σκληρών δίσκων(raid ή όχι) επηρεάζει πολύ περισσότερο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα 6000+ ή 5600+, είναι θέμα πλατφόρμας γενικά κατά την φανμποϊστική μου γνώμη! :033:

Τι να γίνει δηλαδή που χτες έκανα rip σε DVD με το Xillsoft DVD Ripper platinum 4, κατέβαζα απο μTorrent, είχα Firefox και τσέκαρα το forum ανά τακτά χρονικά διαστήματα, είχα 3ds max να κάνει rendering, και ταυτόχρονα έπαιζα FM2008 (που υποστηρίζει multithreading) και δεν έβλεπα διαφορά σε επιδόσεις από όταν έτρεχα το FM2008 μονάχο του!

Αφήστε τους intel-άδες να χαίρονται με τα benchmarks και εμείς μάγκες ας ζούμε ευτυχισμένοι γιατί ξέρουμε ότι άλλο wprime32 και άλλο πραγματικό multithreading, σε πραγματική χρήση του υπολογιστή.

Βλέπετε είμαστε μερικοι.. "αμώμαλοι" που παίρνουμε pc ΟΧΙ μόνο για benchmarks αλλά και για να το... χρησιμοποιούμε σαν pc!

Candyman added 2 Minutes and 55 Seconds later...

Πραγματι οι αμδ εχουν πιο καλη αποκριση απο τους ιντελ ΑΛΛΑ

ο αμδ ειναι και 64 μπιτ οποτε κοιτας τι ακριβως θελεις και ποσο κανει!

Γιατί, οι Intel τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Αφήστε τους intel-άδες να χαίρονται με τα benchmarks και εμείς μάγκες ας ζούμε ευτυχισμένοι γιατί ξέρουμε ότι άλλο wprime32 και άλλο πραγματικό multithreading, σε πραγματική χρήση του υπολογιστή.

Βλέπετε είμαστε μερικοι.. "αμώμαλοι" που παίρνουμε pc ΟΧΙ μόνο για benchmarks αλλά και για να το... χρησιμοποιούμε σαν pc!

Συμφωνω απολυτα.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας και οι c2d ειναι 64bit αλλα ποιος χρησιμοποιει 64bit λειτουργικο και ο παπας οτι ο 6000+ πηγαινε ποιο γρηγορα μονο σαν δικαιολογια τον ακουω.

Btw o 6000+ ειναι ποιο γρηγορος απο τον 9500 phenom (και δεν βλεπω να εχει potential στο oc).

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε ένας από εμάς, είναι πιστεύω αρκετά ώριμος να κρίνει πως μπορεί ένα προιόν να καλύψει τις ανάγκες του.Εγώ προσωπικά έχω δουλέψει και τις δύο πλατφόρμες και αποφάσισα ότι, οι προοπτικές για αναβάθμιση αλλά και η ισχύ που προσφέρει (αλλά και θα προσφέρει) η συγκεκριμμένη πλατφόρμα καλύπτει αλλά και θα καλύψει τις ανάγκες μου στο μέλλον.Γνώμη μου..Γνώμη σου.Σεβαστή

(μερικές φορές τα νούμερα δεν λένε ακριβώς και την πάσα αλήθεια.Επίσεις ότι είναι trendy δεν είναι και must)

Link to comment
Share on other sites

Σε λεφτά θα έχανα έτσι και αλλιώς.Για τεχνολογία μιλάμε, που τώρα αγοράζεις 200 και μετά από ένα μήνα 100.Το θέμα επιδόσεων πιστεύω το απάντησα με το παραπάνω ποστ μου.Επίσεις fps δεν χάνω μετά από μία συγκεκριμμένη ανάλυση και πάνω.Αλλά και να είναι έτσι τα πράγματα όπως τα λές, ευτυχώς το κενό που θα έχανα απο την cpu, θα το αντικαταστήσει η πολύ ισχυρή κάρτα που έχω.Το πάν για μένα, είναι ένας δυνατός quad να παίξω μαζί του(στο άμεσο μέλλον).O phenom θα μου τα προσφέρει όλα αυτά απλόχερα.Άμα ήθελα απλώς να ανεβάζω με ένα κουμπί το fsb θα το έκανα, αλλά δεν είναι στα γούστα μου.Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

... αφου underclocked q6600 στα ρολογια του phenom 9500 κερδιζει ο q6600 ο phenom και με 790fx πανω απο 2.7 δεν παει ενω ο q6600 παει 3.6 και η διαφορα τιμης ειναι 10 ευρω ασε που ειχαρχουν οριμα mobo.

και παλι δεν σε καταλαβαινω

η επομενη απαντηση που βλεπω να ερχετε ειναι οτι ο phenom ειναι native quad (πραγμα που τι να το κανεις αφου δεν τραβαει λεμε...)

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ! Με βάση τα δυο συστήματά μου μπορώ να πω ότι η απόκριση του 6000+ σε σχέση με τον Ε6600 αλλά και με τον Ε6750 που έχω δοκιμάσει είναι εντυπωσιακή!

Καλορίζικο!

Για αυτή την μητρική ξέρουμε τίποτα?

GIGABYTE GA-MA790FX-DS4

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.526709

http://www.gigabyte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Overview.aspx?ProductID=2695

Είμαι ένα κλικ πριν την παραγγείλω!

ΑΜD+ DFI (saphire) είναι ο καλύτερος συνδυασμός....ΟΧΙ σε gigabyte...

Αφήστε τους intel-άδες να χαίρονται με τα benchmarks και εμείς μάγκες ας ζούμε ευτυχισμένοι γιατί ξέρουμε ότι άλλο wprime32 και άλλο πραγματικό multithreading, σε πραγματική χρήση του υπολογιστή.

[πειραχτίρι mode / on]Καλύτερα έτσι άλλοστε δεν δίνετε και πολλούς πόντους στο hwbot .......:033: :033: :033: :033: [πειραχτίρι mode /OFF]

Βλέπετε είμαστε μερικοι.. "αμώμαλοι" που παίρνουμε pc ΟΧΙ μόνο για benchmarks αλλά και για να το... χρησιμοποιούμε σαν pc!
όλοι αμώμαλοι είμαστε απλά ο κάθε ένας με τον τρόπο του :098: :098: :098: :098:
... αφου underclocked q6600 στα ρολογια του phenom 9500 κερδιζει ο q6600 ο phenom και με 790fx πανω απο 2.7 δεν παει ενω ο q6600 παει 3.6 και η διαφορα τιμης ειναι 10 ευρω ασε που ειχαρχουν οριμα mobo.

και παλι δεν σε καταλαβαινω

η επομενη απαντηση που βλεπω να ερχετε ειναι οτι ο phenom ειναι native quad (πραγμα που τι να το κανεις αφου δεν τραβαει λεμε...)

Καλό είναι να περιμένουμε και τους ΔΕΥΤΕΡΟΥΣ phenom ,,,, οι πρώτοι έχουν παιδικές αρρώστιες ..

Link to comment
Share on other sites

... αφου underclocked q6600 στα ρολογια του phenom 9500 κερδιζει ο q6600 ο phenom και με 790fx πανω απο 2.7 δεν παει ενω ο q6600 παει 3.6 και η διαφορα τιμης ειναι 10 ευρω ασε που ειχαρχουν οριμα mobo.

και παλι δεν σε καταλαβαινω

Μα δεν έχω phenom(ακόμα)??Για τον 6000+ μιλούσαμε.Όταν θα έρθει με το καλό το b3 stepping θα σου απαντήσω για τους phenom.

η επομενη απαντηση που βλεπω να ερχετε ειναι οτι ο phenom ειναι native quad (πραγμα που τι να το κανεις αφου δεν τραβαει λεμε...)

Καλά το κατάλαβες ότι θα ερχόταν και αυτό κάποτε.Ξέρεις τι είναι να κλοκάρω ανεξάρτητα κάθε πυρήνα??να παίζω ανεξάρτητα και να ρίχνω vcore καταβούληση?Εσύ μπορεί να γουστάρεις όπως προείπα να max-άρεις τα ρεύματα στην mobo και να ανεβάζεις fsb.Εγώ είμαι της άλλης σχολής..Επίσεις δεν τραβάει τώρα.Όταν θα λυθούν επιτέλους τα προβλήματα τότε θα κρίνουμε όλοι μαζί την πλατφορμα.

Link to comment
Share on other sites

και το stepping να αλλαξει παλι στα ιδια ρολογια θα χανουν τωρα στο oc οσο και να βελτιοθουν ε τα 4ghz δεν τα πιασουν. Και προφανος δεν αναφερεσε σε hardware αλλα σε software devil που ειναι αλλη ιστορια αυτη.

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρεις αυτό.Είπα όταν θα έρθουν, τότε ας πούμε ότι θέλουμε.Αλλά μην ξεχνάς και τους τριπύρηνους έτσι..Άμα πλασαριστούν στην τιμή των x2 θα γίνει πανικός

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξέρεις αυτό.Είπα όταν θα έρθουν, τότε ας πούμε ότι θέλουμε.Αλλά μην ξεχνάς και τους τριπύρηνους έτσι..Άμα πλασαριστούν στην τιμή των x2 θα γίνει πανικός

βεβαια φανταζομαι ειναι αλλο θεμα εαν αποδισουν σαν Χ2 ε? :p (αν και πιστευω οτι συντομα θα εχουμε οχι απλως νεο stepping αλλα νεο revision)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.