Jump to content



Απόψεις για αγορά VGA - ATI HD-3850?


kerneld

Recommended Posts

Αφήνω την AGP πλατφόρμα σε λίγες μέρες και περνάω σε PCIe, και το μόνο πραγματάκι που λείπει είναι μια νέα κάρτα γραφικών. Ακούω λοιπόν τις προτάσεις σας που όμως θα έχουν λάβει υπόψιν τους παρακάτω περιορισμούς:

- τιμή +/- €150

- τροφοδοτικό συστήματος 450W

- την καλύτερη δυνατή απόδοση σε games

- καλή συμπεριφορά σε θερμοκρασίες και θόρυβο

- σταθερότητα drivers

- απροβλημάτιστη υποστήριξη dual-view (απεικόνιση σε 2 monitor)

Αν και χρήστης προϊόντων NVidia από το 1999 (Geforce 256, GF 4200Ti. GF 6800Le), δεν έχω θέμα να περάσω σε ΑΤΙ. Μάλιστα η καινούργια ΑΤΙ-HD 3850 δείχνει να ταιριάζει καλά στο "προφίλ" μου.

Ακούω λοιπόν προτάσεις, παρατηρήσεις και συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς δευτερη σκεψη 3850

δες ενα συγκριτικό (μεταφρασμένο)

είναι το συνολικό αποτελεσμα απο τα 16 παιχνίδια που συμμετείχαν

είναι και ταχύτερη απο την 8800gts 320 στις ρυθμίσιες

με DX9 1280x1024 ,1280x1024 8xAA/16xAF , 1600x1200 8xAA/16xAF , και

σε DX 10 με 1xAA/1xAF , 4xAA/16xAF

Αν θες να δεις το καθε παιχνιδι και τις αναλυσεις ξεχωριστα δες εδω (γερμανικά)

Link to comment
Share on other sites

Αν και χρήστης προϊόντων NVidia από το 1999 (Geforce 256, GF 4200Ti. GF 6800Le), δεν έχω θέμα να περάσω σε ΑΤΙ. Μάλιστα η καινούργια ΑΤΙ-HD 3850 δείχνει να ταιριάζει καλά στο "προφίλ" μου.

Ελπίζω να μην το μετανοιώσεις!

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη παραγειλει εδω και 3 μερες μια sapphire 3850 μου ειπαν οτι αυριο θα την εχω (αν και δε το πιστευω).

πιστευω αν την εχω αυριο μεσημερι, αυριο βραδυ να ανεβασω τα πρωτα benches.

Link to comment
Share on other sites

Η Nvidia αυτή την στιγμή έχει ΜΟΝΟ μία κάρτα στην αγορά. Την 8800GT.

βασικά ΟΥΤΕ στην αγορά δεν την έχει.. θα πληρώσεις 250€ για να την πάρεις, θα σου βγεί η πίστη για να βρείς μια και είναι και πολύ ζεστή..

όσον αφορά την 3850 θα σου πρότεινα να περιμένεις λιγάκι να στρώσουν οι τιμές και να πάρεις μια με 512 ραμ.. οπως πχ την PowerColor Radeon HD 3850 Xtreme 512MB (δοκιμή στο http://www.elitebastards.com/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=490&Itemid=27&limit=1&limitstart=2)

βέβαια θα πηγαίνει γύρω στα 170€ οπότε εκεί μπαίνεις σε σκέψεις για την 3870..όπως και να έχει η 3850 είναι μια πολύ τίμια πρόταση για τα λεφτά της.

Link to comment
Share on other sites

βασικά ΟΥΤΕ στην αγορά δεν την έχει.. θα πληρώσεις 250€ για να την πάρεις, θα σου βγεί η πίστη για να βρείς μια και είναι και πολύ ζεστή..

όσον αφορά την 3850 θα σου πρότεινα να περιμένεις λιγάκι να στρώσουν οι τιμές και να πάρεις μια με 512 ραμ.. οπως πχ την PowerColor Radeon HD 3850 Xtreme 512MB (δοκιμή στο http://www.elitebastards.com/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=490&Itemid=27&limit=1&limitstart=2)

βέβαια θα πηγαίνει γύρω στα 170€ οπότε εκεί μπαίνεις σε σκέψεις για την 3870..όπως και να έχει η 3850 είναι μια πολύ τίμια πρόταση για τα λεφτά της.

Το πρόσεξα και εγώ αυτό που λες. Έχει και η Γραμμή computers την αντίστοιχη της GeCube, συγκεκριμένα την GeCube HD3850 512MB DDR3 OC PCI-E. Έχει καλύτερο σύστημα ψύξης έτοιμο (σε γλυτώνει από τον κόπο και το κόστος να παίρνεις aftermarket ψύκτρες), είναι λίγο κλοκαρισμένη και με λίγο καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά η τιμή στα €199.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόσεξα και εγώ αυτό που λες. Έχει και η Γραμμή computers την αντίστοιχη της GeCube, συγκεκριμένα την GeCube HD3850 512MB DDR3 OC PCI-E. Έχει καλύτερο σύστημα ψύξης έτοιμο (σε γλυτώνει από τον κόπο και το κόστος να παίρνεις aftermarket ψύκτρες), είναι λίγο κλοκαρισμένη και με λίγο καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά η τιμή στα €199.

ναι την είχα δει και εγώ αυτή.. γι'αυτό εγραψά να στρώσουν λίγο οι τιμές.. διότι είναι λογικό όταν την έχει φέρει μόνο ενα κατάστημα να είναι τσιμπημένη..σε κανα μήνα το πολύ αν μπορείς να περιμένεις τόσο λογικά θα έχουν έρθει όλες οι εκδόσεις..

Υ.Γ. δε θυμάμαι πότε βγαίνει και η 8800GT 256.. που μπορεί και να συμφέρει(αν και δε νομίζω να υπάρχει διαθεσιμότητα).

Link to comment
Share on other sites

Ακούω λοιπόν τις προτάσεις σας που όμως θα έχουν λάβει υπόψιν τους παρακάτω περιορισμούς:

- τροφοδοτικό συστήματος 450W

Τροφοδοτικό έχει το παληκάρι ήδη και το έχει βάλει σαν standard. Κάρτα ψάχνει με αυτά τα δεδομένα. Σίγουρα αυτές που προτείνετε συνδυάζονται με το 450ρι τροφοδοτικό;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.