Jump to content



Πρόβλημα με onboard κάρτα ήχου στην Asus p5k


Georges

Recommended Posts

Μια βοήθεια ρε παιδιά σχετικά με την Realtek HD 7.1 που φοράει η Asus p5k και Win XP

Όταν γράφω τηλεοπτικά προγράμματα ή και σταθμούς fm, μέσω της winfast 2000xp deluxe, παρ' όλο που η εγγραφή είναι τέλεια και ο ήχος στα ηχεία ακούγεται μια χαρά, κατά την αναπαραγωγή η ποιότητα του ήχου είναι απαράδεκτη

Να σημειώσω ότι σε προηγούμενα συστήματα (p3, p4) και creative soundblaster live 5.1, δεν υπήρχε κανένα απολύτως πρόβλημα

οι έχοντες την ίδια μητρική ας βοηθήσουν αν μπορούν

φιλικά,

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε ποιο codec έχεις επιλέξει για συμπίεση και επιπλέον τι δειγματοληψία είναι επιλεγμένη.

Δυστυχώς Γιάννη, δεν είναι θέμα codec (mpeg-1 / 384kbps έχω δοκιμάσει και χαμηλότερο bitrate)

έβαλα ξανά την creative και αναπαράγει κανονικά. Μείον ένα pci slot χαμένο... κάτι τρέχει αλλά δεν ξέρω τι...

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα προβλημα με την p5k , οταν εχεις και ati 2000 καρτα. Κοιταξε στον device manager και δες αν υπαρχει καμμια αγνωστη συσκευη. Επειτα δες ποια καρτα ηχου εχεις προεπιλεγμενη , την realtek η' την onboard της ati.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις βάλει λάθος driver. Υπάρχουν πλέον δύο εκδόσεις οδηγών. Αυτές που είναι για τα κλασικά AC'97 codecs και αυτοί που είναι για HD codecs. Θα πρέπει να εγκαταστήσεις τους HD. Επίσης σε περίπτωση Hi Definition ήχου θα πρέπει να περαστεί και ένα patch της Microsoft. Συνήθως παρέχεται μαζί με τον driver. Ο κωδικός αυτού του patch είναι KB888111.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθώ να περάσω τους drivers που έχει η μητρική μέσα και λίγο πριν το τέλος τις εγκατάστασης μου λέει αποτυχία. τι φταίει???

ειναι αυτο που ειπε ο Γιαννης και το βρισκεις μονο με σα απο το windows update.

Βαλε τα παραθυρα να βρουν οδηγο απο το internet.

Επίσης σε περίπτωση Hi Definition ήχου θα πρέπει να περαστεί και ένα patch της Microsoft. Συνήθως παρέχεται μαζί με τον driver. Ο κωδικός αυτού του patch είναι KB888111.

Εαν εχεις ATI vga τοτε υπαρχει και στο cd με τους οδηγους της καρτας σου.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο το έχουν λογικά όλοι οι οδηγοί, διότι χωρίς αυτό τι μπορείς να κάνεις?

π.χ. οι Hi definition οδηγοί της realtek που έχω κατεβάσει από το δίκτυο, περιέχουν το εν λόγο patch. Το ίδιο και οι οδηγοί της Analog Devices.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.