Jump to content



OC και ανεβασμένες θερμοκρασίες NB και CPU.


Recommended Posts

Την καλημερα μου στο outofspecs.gr

Μετά από αρκετό καιρό που παρακολουθώ το φόρουμ, αποφάσισα να γίνω και γω μέλος (μετά και από πρότροπές του Dr.Panea :p)

Θα ήθελα καταρχάς λοιπόν να σας πω συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνετε εδώ.

Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας αν είναι δυνατό...

Έχω το εξής πρόβλημα:

Έχω έναν υπολογιστή με τα ακόλουθα:

CPU Intel Core Duo E8500 - AirCooled @ 4.036GHz - 1.32v ( Ψυκτρα Scythe Ninja Plus Rev. B με mounted SilenX Ixtrema 120αρη)

MoBo Asus Rampage Formula (BIOS 0308)

RAM Corsair Dominator PC8500 4GB (4x1GB DIMMs, 2.24v)

GPU Nvidia GeForce 8800GT

PSU Corsair HX620W

CASE Coolermaster Cosmos RC-1000

Μετά το παραπάνω OC τα διαγνωστικά μου δίνουν θερμοκρασίες CPU 51C idle και 68-70C under load.

Ακόμα το Northbridge μου ζεστένεται και αυτό αρκετά ξεκινόντας από 50C idle και προσσεγγίζοντας τα 58-59 under load. (trD ρυθμισμένο manual στο 7)

Οι θερμοκρασίες να προσθέσω ήταν αρκετά ανεβασμένες και πριν το OC με τον επεξεργαστή να κυμαινεται στα 46-56 και ΝΒ στα 47-55. (idle-load)

Φυσικά οι θερμοκρασίες δεν είναι νορμαλ με τπτ.

Στο κουτί υπάρχουν σύνολο 12 ανεμιστήρες εκ των οποίων:

5x120mm πάνω στο σασί ( 2 intake - 3 outtake)

3x40mm πάνω από τις RAM

1x120 στην ψυκτρα επεξεργαστή

και αυτοί τις καρτας γραφικών, PSU κλπ

Τι μπορεί να γίνεται λάθος;;

Παίζει ο E8500 να έχει bug και να μου δείχνει λάθος θερμοκρασίες;; Δεν νομίζω να είναι φυσικό 45nm να ανεβλαζουν τετοια temps...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

:)

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω οτι φταίει το κουτί που έχεις.

Εχω πει και παλαιοτέρα ότι το θεωρώ παγίδα θερμοκρασίας. (Με το S βελτιώθηκαν τα πράγματα)

Βγάλε το πλαϊνό καπάκι και πες μας θερμοκρασίες να δούμε αν πράγματι φταίει το κουτί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με ανοιχτά καπάκια οι ενδείξεις που παίρνω είναι:

CPU 50-51 idle και 68-69 under load...

To NB χτυπησε 57αρια.

Ελαχιστη βελτίσωση...

Κάτι ακόμα. Το Everest ενώ μου δείχνει θερμοκρασία CPU πχ 51 idle , βγάζει Core#1 και Core#2 στους 61. RealTemp δηλώνει 51-51.

Δεν είναι λιγο περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως τα προγραμματα που μετρουν τις θερμοκρασιες,εχουν υψηλοτερη θερμοκρασια πυρηνων σε σχεση με την θερμοκρασια που δειχνουν στην ενδειξη cpu.

Αυτο καθ'εαυτο το γεγονος δλδ δημιουργει ενα προβληαμτισμο στο κατα ποσο οι ενδειξεις που παιρνεις ειναι σωστες.

Δεν εχει κανας φιλος σου καποιο θερμομετρο ακριβειας να μετρησεις την θερμοκρασια ακριβως πανω στο cpu?

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως να υπαρχει ανακριβεια,αλλα τουλαχιστον θα μπορεσει να παρει θερμοκρασια κοντα στην πραγματικη απο τη στιγμη που θα ειναι ο σενσορας πανω στο τσιπ.

Και συγκεκριμενα στο πλαι του τσπ

Αν η αποκλιση σε σχεση με τις softwarικες μετρησεις ειναι μεγαλη/μικρη,θα μπορει να βγει ενα συμπερασμα κατα ποσο ειναι τα νουμερα που παιρνει πραγματικα και κατα συνεπεια ανησυχιτικα.

Στην τελικη εχεις καμια καλυτερη λυση να προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

H Ninja σου έχει πατήσει καλά?

Έχω βάλει 2 φορές τη Ninja σε ένα φίλο μου, και ειδικά την πρώτη φορά δεν ήμουν πολύ σίγουρος για το πάτημά της.

Δοκίμασε ένα remount και βάλε καμια φώτο απ το πάτημα.

Δοκίμασε να βάλεις και κανένα ανεμιστηράκι στο chipset, το Χ38 μάλλον το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε καμια φωτο να δούμε λιγο το εσωτερικό και τα φανς

Παντως 4γιγα με αέρα δεν είναι και λίγο .......ίσως είναι και νορμάλ οι θερμοκρασίες σου σε τέτοια συχνότητα.

Link to comment
Share on other sites

dsc02257rp7.th.jpg

Ευχαριστώ για την άμεση υποστήριξη. :)

Να και το εσωτερικό. Στην οροφή υπάρχουν 2 120mm outtake fans που δεν φαινονται και πάνω απο τους δίσκους έχω βάλει έναν ακόμα 120mm fan ( που επισης δεν φαινεται)...

Link to comment
Share on other sites

αν ο ανεμιστήρας στην ninja ήταν στο πλάι θα ήταν πολύ καλύτερα από θερμοκρασίες βάλτον δεξιά στην ninja τον ανεμιστήρα βρες και αγόρασε κάποιον λεπτό η δοκίμασε τον αριστερά να τραβάει αέρα από την ninja

Link to comment
Share on other sites

αν ο ανεμιστήρας στην ninja ήταν στο πλάι θα ήταν πολύ καλύτερα από θερμοκρασίες βάλτον δεξιά στην ninja τον ανεμιστήρα βρες και αγόρασε κάποιον λεπτό η δοκίμασε τον αριστερά να τραβάει αέρα από την ninja

Δεν νομίζω ότι θα έχει διαφορά γιατι όπως είπα, στην οροφή υπάρχουν 2 120αρηδες ανεμιστήρες εξαγωγής. Δηλάδη ο SilenX φυσάει αέρα μέσα από την Ninja προς αυτούς.

H Ninja σου έχει πατήσει καλά?

Έχω βάλει 2 φορές τη Ninja σε ένα φίλο μου, και ειδικά την πρώτη φορά δεν ήμουν πολύ σίγουρος για το πάτημά της.

Δοκίμασε ένα remount και βάλε καμια φώτο απ το πάτημα.

Δοκίμασε να βάλεις και κανένα ανεμιστηράκι στο chipset, το Χ38 μάλλον το χρειάζεται.

Το σκεφτηκα και γω αυτό το ενδεχόμενο. Την έχω βγάλει και ξαναβάλει 3-4 φορές με το ίδιο αποτέλεσμα. Όλα τα διακοπτάκια φαίνονται σταθερά. Πολύ βλακεία αυτό το mounting system της intel...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά η πρόταση του Vatos_locos μου φαίνεται καλύτερη.

1. Αν έχει κάποιο πιο slim memory cooler (π.χ. OCZ) βάλε αυτό και βγάλε το Corsair.

2. Βάλε τον ανεμιστήρα να φυσάει από δεξιά, έτσι ώστε να έχεις και χώρο για ένα ανεμιστηράκι στο northbridge

Εναλλακτικά, αφού το Cosmos είναι τρύπιο από πάνω, βγάλε τελειώς τους ανεμιστήρες της οροφής και βάλε τον SilenX να φυσάει προς τα κάτω.

Περισσότεροι ανεμιστήρες, δεν σημαίνουν και καλύτερη ροή.

Δοκίμασέ τα αν δεν βαριέσαι και πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες και από εμένα!

Εγώ θα σου πρότεινα τα εξής...

Πρώτον να αφαιρέσεις (έστω και προσωρίνα) το dominator airflow. Έτσι και αλλιώς, οι ψύκτρες τους είναι αρκετά καλές.

Δεύτερον, όπως σου πρότειναν και τα παιδιά πιο πάνω, να βάλεις τον ανεμιστήρα της Scythe στη δεξιά μεριά της ψύκτρας.

Τρίτον,τον ανεμιστήρα που φαίνεται να είναι πίσω από τη Scythe, στο πίσω μέρος του κουτιού, δοκίμασε να τον τοποθετήσεις στο πίσω μέρος της Scythe, ούτως ώστε να έχεις δύο ανεμιστήρες στην ψύκτρα σου, σε διάταξη push & pull.

Χωρίς να έχω καμία εμπειρία με 45nm επεξεργαστή, μην ξεχνάς πρώτον έρχεται καλοκαίρι καθώς και ότι είσαι στα 4GHz, οπότε είναι λογικό οι θερμοκρασίες να μην είναι πολύ χαμηλές.

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομενως να υπαρχει ανακριβεια,αλλα τουλαχιστον θα μπορεσει να παρει θερμοκρασια κοντα στην πραγματικη απο τη στιγμη που θα ειναι ο σενσορας πανω στο τσιπ.

Και συγκεκριμενα στο πλαι του τσπ

Αν η αποκλιση σε σχεση με τις softwarικες μετρησεις ειναι μεγαλη/μικρη,θα μπορει να βγει ενα συμπερασμα κατα ποσο ειναι τα νουμερα που παιρνει πραγματικα και κατα συνεπεια ανησυχιτικα.

Στην τελικη εχεις καμια καλυτερη λυση να προτινεις?

To θέμα είναι πόσο κοντά στην πραγματική θα είναι Αρη...Το έχεις κάνει πολλές φορές και ξέρεις πόση μπορεί να είναι η απόκλιση;

Και στην τελική δεν έχω κάτι να προτίνω αλλά οχι επειδή μας ήρθε κάτι ντε και καλά είναι το σωστό...Η απάντηση αυτή είναι έτσι λόγω του τόνου που έχεις στην τελευταία σου ερώτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κανενας τονος,ειναι μια φυσιολογικη ροη στην προταση,αλλα δεν εχει σημασια γιατι δεν θα κολησω εκει

Πολλες φορες δεν το εχω κανει,αλλα το εχω δοκιμασει 2-3 φορες με τους σενσορες του Gatewatch που ειχα στον 6600 μου.

Ο σενσορας τοποθετημενος στην ακρη του cpu (στην εσοχη που υπαρχει περιμετρικα του cpu) και οι θερμοκρασιες που επαιρνα ειχαν μια μικρη αποκλιση 2-3 βαθμων σε σχεση με αυτο που εμφανιζε το coretemp.

Φυσικα οι εν λογω σενσορες δεν ειναι κ οτι καλυτερο απο αποψεως ακριβειας στην μετρηση,αλλα εφοσον η ενδειξη ηταν μεσα σε ενα λογικο πλαισιο αποκλισης θελω να πιστευω πως ο σενσορας ενος θερμομετρου της προκοπης σαν και αυτα που εχετε οι περισσοτεροι,θα δινει μια ενδεικτικη θερμοκρασια ετσι ωστε να μπορουμε να καταλαβουμε αν οι softwarικες ενδειξεις ειναι ρεαλιστικες ή οχι.

Τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω.

Αν θελεις και δεν σου κανει κοπο,δοκιμασε το με το θερμομετρο σου να δουμε το αποτελεσμα.Ισως και να εχω δικιο ισως και αδικο.

Δεν χανουμε τπτ παντως να το δοκιμασουμε και το προτινα επειδη δεν μπορεσα να σκεφτω κατι καλυτερο και πρακτικοτερο ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.