Jump to content



ανεξηγητος θανατος.....σκληρου


spiderdim1442169203

Recommended Posts

καλησπερα παιδια...

χθες καηκε ο σκληρος μου με μυστηριωδες τροπο...

οριστε κατι φωτο

post-7024-1442174860,0626_thumb.jpg

ο σκληρος ειναι σε μια ακρη στο κουτι... δεν τον ενοχλουσα...

απο το μαγαζι που τον πηρα μου ειπαν οτι δεν θα το καλυψει η εγγυηση..

ο σκληρος ειναι 6 μηνων ρε γμτ μου...

ειναι μαρκας seagate

barracuda 7200.10 ,250GB

τι να κανω???

post-7024-1442174859,9729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

τν αιτία που κάηκε δεν ξερω....αλλα αφου ειναι 6 μηνών σκληρός η εγγυηση γιατι δεν τον καλυβει?για μενα πρεπει να πας και να τους βρισεις 6 μηνων σκληρος και δεν τον περνουν πισω...ελεος

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτο, αν και παίζει να είχες κολλήσει ή ακουμπήσει κάτι εκεί και γι' αυτό κάηκε.

Πάντως με τα όσα έχουν γραφτεί σε άλλα θρεντ περί rma, θα πρέπει να το πιέσεις το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αστοχία υλικού. Μάλιστα αν είναι λιγότερο απο 6 μήνες το προιον ο νόμος θεωρεί όποια βλάβη παρουσιαστεί ώς βλάβη προερχόμενη από την παραγωγή παρά από χρήση. Όπως και αν έχει πρέπει να πάει στην αντιπροσωπεία και ας σου πουν εκείνοι ότι δεν την δέχονται την βλάβη ώστε εσύ να προχωρήσεις στα νόμιμα μέσα..Ίσως ταρακουνηθουν έτσι. Παράλληλα βάστα και μια εκτύπωση από την εφημερίδα της κυβέρνησης που περιέχει την εν λόγω νομοθεσία.....

Link to comment
Share on other sites

Αστοχία υλικού. Μάλιστα αν είναι λιγότερο απο 6 μήνες το προιον ο νόμος θεωρεί όποια βλάβη παρουσιαστεί ώς βλάβη προερχόμενη από την παραγωγή παρά από χρήση. Όπως και αν έχει πρέπει να πάει στην αντιπροσωπεία και ας σου πουν εκείνοι ότι δεν την δέχονται την βλάβη ώστε εσύ να προχωρήσεις στα νόμιμα μέσα..Ίσως ταρακουνηθουν έτσι. Παράλληλα βάστα και μια εκτύπωση από την εφημερίδα της κυβέρνησης που περιέχει την εν λόγω νομοθεσία.....

καλα ολα οσα λες... και σωστα μαλιστα.

αλλα την εφημεριδα που θα την βρω

Παράλληλα βάστα και μια εκτύπωση από την εφημερίδα της κυβέρνησης που περιέχει την εν λόγω νομοθεσία.....

το μαγαζι αυτο προτεινει να μην το στειλουμε πισω γιατι δεν θα το αντικαταστησουν....

εχουν στειλει και άλλα με παροιμοιο προβλημα, αλλά δεν το αντικατεστησαν

@εδιτ

19/06/2007 τον αγορασα

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε όλα τα λινκ στο αντίστοιχο τόπικ στα διάφορ θέματα οπότε ρίξε μια ματια. Οσο για την ευθύνη δεν μπορεί να τη αποποιηθεί το μαγαζί , την φέρει στο ακέραιο και μετά με την σειρά του πρέπει να κυνηγήσει τον προμηθευτή. Εσύ στην ουσία κυνηγάς τον πωλητή. Ασ πρόσεχε να μην αγόραζε μούφα, εξάλου αυτος είναι και ο σκοπός του νομοθέτη. Αλλιώς θα αγόραζαν όλοι μούφες κινέζικα και μετα θα έλεγα "αααα δε φταιω εγώ να πας στην Κίνα..."

Link to comment
Share on other sites

... απο το μαγαζι που τον πηρα μου ειπαν οτι δεν θα το καλυψει η εγγυηση ...
... το μαγαζι αυτο προτεινει να μην το στειλουμε πισω γιατι δεν θα το αντικαταστησουν....

εχουν στειλει και άλλα με παροιμοιο προβλημα, αλλά δεν το αντικατεστησαν ...

Κατά την προσωπική μου άποψη και δεδομένου ότι φάνηκε απροθυμία του καταστήματος να ενεργήσει όπως όφειλε, υπάρχουν δύο τρόποι χειρισμού.

Ο πρώτος είναι η αποστολή του σκληρού στο κατάστημα με συστημένο δέμα και συνοδευτική επιστολή του τύπου "... σας επιστρέφω το προιόν ... λόγω βλάβης που προκλήθηκε από άγνωστη σε εμένα αιτία ... και παρακαλώ για την αντικατάσταση του ... Παρακαλώ να με ενημερώσετε για τις ενέργειες σας με απαντητική επιστολή (παραθέτεις τα στοιχεία σου) ... κλπ κλπ".

Με μία τέτοια ενέργεια το κατάστημα έχει την νομική ευθύνη για να ενεργήσει και να σου απαντήσει εγγράφως και όχι με προφορικές δηλώσεις σαν αυτές που ανέφερες πριν.

Ο δεύτερος τρόπος είναι η απευθείας αίτηση RMA στον κατασκευαστή. Το σχετικό λινκ είναι αυτό.

Επαναλαμβάνω, τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε κατάστημα στην Στουρνάρη πριν 3 χρόνια ακριβώς γυρνάω δίσκο Maxtor, όπου και αυτός έχει φάει κάψιμο. Το παιδί του τεχνικού τμήματος εκεί λες και προσπαθούσε να με πείσει να μην κάνουμε την διαδικασία RMA μιας και επέμενε ότι δεν θα καλυφτεί από την εγγύηση. Μάλλον βαριόταν να συμπληρώνει χαρτιά. Επιμένω και σε μία εβδομάδα με παίρνουν τηλέφωνο να πάω να παραλάβω τον νέο δίσκο.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, τόν είχες χύμα μέσω στο κουτί σωστά? Μάλλον ακούμπησε κάπου, όπως σε καμιά ξεχασμένη βίδα. Κατα τη γνώμη μου δε δικαιούσαι αλλαγή δίσκου, αλλά ψάχτο.

ο σκληρος την τελευταια βδομαδα ειναι εκει που τον βλεπετε....

attachment.php?attachmentid=17793&d=1195151895

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς δεν χρειάζεται να δώσεις διευκρινήσεις/απαντήσεις. Απλά κάνε το RMA. Αν η κατασκευάστρια εταιρία αποφασίσει ότι ο δίσκος σου δεν θα πρέπει να αντικατασταθεί, δεν θα αντικατασταθεί. Έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγωνεσαι να μας αποδείξεις ότι δε φταίς. Άλλωστε δε θα σου κάνουμε εμείς το ΡΜΑ. Απλά πέρα από το χρηματικό θέμα, πρέπει να προσέχεις έναν δίσκο γιατί θα έχεις μέσα σε αυτό ευαίσθητα δεδομένα. Μην τον έχεις έτσι χύμα μέσα σε ένα κουτί. Να προσέχεις που ακουμπάει. Συνήθως βίδες που βόσκους ελεύθερες κάνουν τη ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

για την ιστορια....

Την προηγουμενη παρασκευη ξαναπηγα στο eshop και μιλησα με τον υπαλληλο για το ενδεχομενο rma του σκληρου.

Δεν μου εδωσε σημασια και πολυ, το μονο που ειπε ηταν το εξης...

μας εχουν πει πως αν προκειται για καμενη πλακετα τοτε να μην στελνουμε rma γιατι ειναι αδικος κοπος και δεν θα το αλλαζουν.

το καταπινω και το απογευμα εκεινης της μερας στελνω τον σκληρο στην Ολλανδία. Στις 13 του μηνα (5 μερες μετα δηλαδη) μου στελνει email η seagate και με ενημερωνει οτι μου στελνουν νεο σκληρο...

αποψε θα παω στο eshop με το κουτι οπως μου ηρθε και θα ξαναμιλησω με τον υπαλληλο...:074: :074: :074:

φυσικα θα περιμενω να εχει και πελατες μεσα:001:

με λιγα λογια το eshop δεν δεχτηκε τον καμενο σκληρο μου πισω αλλα η εταιρια μου τον αντικατεστησε...

ευχαριστω οσους με βοηθησαν για να στειλω τον σκληρο

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σκέφτηκες να στείλεις ένα e-mail στην Seagate σχετικά με την απροθυμία του καταστήματος να κάνει το RMA. Τους πετάς και μια ερώτηση με νόημα "αν το κατάστημα έχει το δικαίωμα να μην δέχεται να κάνει RMA δίσκους που παράγει η Seagate".

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σκέφτηκες να στείλεις ένα e-mail στην Seagate σχετικά με την απροθυμία του καταστήματος να κάνει το RMA. Τους πετάς και μια ερώτηση με νόημα "αν το κατάστημα έχει το δικαίωμα να μην δέχεται να κάνει RMA δίσκους που παράγει η Seagate".

οχι δεν το εκανα γιατι δεν το σκεφτηκα...

αλλα τιποτα δεν με εμποδιζει να πω του υπαλλήλου του eshop οτι το εκανα!

ζω και αναπνεω για να παω το απογευμα στο καταστημα.....

Link to comment
Share on other sites

spiderdim γιατι δεν κάνεις επώνυμη καταγγελία στην γενική γραμματεία καταναλωτή??? Κάθεσε και ασχολείσαι με τον κάθε υπαλληλάκο παλικάρι μου???

Πιάσε και γράψε μια επώνυμη καταγγελία εξηγώντας στην κατάσταση, κοινοποίησε στο e-shop και στην γενική γραμματεία καταναλωτή και πες τους οτι δεν εισαι ευχαριστημένος απο την εξυπηρέτηση της εταιρίας ....Κυνήγα τους !!!! Θα χάσεις 15 λεπτά απο τον χρόνο σου αλλα τουλάχιστον δεν θα νιώθεις θύμα ...

Εγώ αυτο έκανα .. ήθελα μια επιστροφή προιόντος , μίλησα με 7 ατομα απο γνωστό κατάστημα και τελικά η δουλειά μου δεν έγινε, έκανα καταγγελία (Δεν λέω μπουρδες για τα νουμερα ).Απο τότε εχω μιλήσει με αλλά 5 άτομα .. τώρα αμα θέλω μπορώ να κάνω επιστροφή χωρίς κανένα πρόβλημα αλλά δεν γουστάρω (ουτε ευρώ πια να τους δώσω ..... ). Τωρα (μετά την καταγγελία) είμαι ο κύριος ταδε ..πριν ήμουνα απλός ένα κινούμενο παράλογο πορτοφόλι....

Link to comment
Share on other sites

πολύ απλά.. Οτι έκανα και εγώ ...

Θα γράψεις σε ενα doc αρχειάκι το ποιος εισαι, ημερομηνία και τα σχετικά

http://www.efpolis.gr/ (εδώ θα βρεις μια διεύθυνση μαιλ)

Θα γράψεις καθαρά να φαίνονται οι οροι επιστροφής προιόντος του καταστήματος και οι οροι εγγύησης πάνω πάνω και μετά θα πεις την ιστορία σου

θα το στειλεις και μετα θα το εξετάσει καποιος απο την γενική γραμματεία ..Εσυ δεν χρεώνεσαι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.