Jump to content



Bios Update On Gigabyte GA-6BXC


stealth1442169213

Recommended Posts

Παιδια ξερει καποιος την διαδικασια για να περασω καινουργιο Bios σε αυτη την μητρικη?

Η μητρικη ειναι για Celeron 300A,366 κ.λ.π.

Το zip με το Βιοs περιεχει μεσα και το AWDFLASH.EXE.

Ο μονος λογος που ζει ακομη ειναι γιατι απο τα τρια floppy drives που εχω δεν δουλεψε κανενα χθες βραδυ:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχεις floopy για να περασεις το bios ?

φτιαξε ενα bootable cd και προσθεσε και τα αρχεια εκει.

(απροια : δεν πιστευω να συβνδεσες αναποδα τα καλοδια στα floppy ε? συνηθίζεται...)

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν εχεις floopy για να περασεις το bios ?

φτιαξε ενα bootable cd και προσθεσε και τα αρχεια εκει.

(απροια : δεν πιστευω να συβνδεσες αναποδα τα καλοδια στα floppy ε? συνηθίζεται...)

Floppy θα βρω ενα που να δουλευει,οχι τα καλωδια ειναι σωστα βαλμενα και αναγνωριζει το drive,μολις κανω boot με το floppy disk μεσα και μετα το P.O.S.T μου βγαζει ενα I/O error και μου λεει remove the floppy and press any key to continue.

Εκτος απο το να φτιαξω ενα bootable floppy και να βαλλω μεσα το Bios file και το AWDFLASH.EXE(το εχω ηδη κανει)χρειαζεται να κανω κατι αλλο?

Ευχαριστω.

stealth

Link to comment
Share on other sites

οχι δε χρειαζεται τιποτα αλλο, βαζεις το awdflash και το bios file και τελειωνεις.

καλο ειναι αν χωραει στη δισκετα να παρεις ενα backup το ηδη υπαρχον bios ωστε εαν παει κατι στραβα να το επαναφερεις.

ενοειτε οτι εαν παει ακτι σταβα δεν κανεις reboot αλλα στο καπακι περνας το παλιο bios.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο σιτε της Gigabyte και κατέβασε το @Bios. Πάρα πολύ χρήσιμο και δουλέυει άψογα! Κάνεις bios update μέσα από τα Windows.

Η μητρικη ειναι για Celeron 300A,366......και εχει πανω Win 98,λειτουργει το @Bios σε Win 98?

stealth

Edit:Το κοιταξα στο site της Gigabyte και λεει οτι δουλευει σε Win 98.

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.