Jump to content



Αγορα Vga


2cpu

Recommended Posts

Καλημερα :)

To τελευταιο διαστημα σκεφτομαι να μεταβω στην αγορα μιας νεας καρτας

και θα ζητησω την γνωμη σας.

Βασικα εδω και καιρο εχω καταληξει αναμεσα στις 2 εταιρειες(ati nvidia)

με την ati να με κλεινει το ματι (κανει και ριμα ^^).

Σκεφτομουν λοιπον 2χ2600ΧΤ την εκδοση ομως με GDDR4 μιας και καθως ειδα δεν θελουν εξτρα τροφοδοσιες αλλα ελα που ηρθε στο προσκυνιο και η 3870.Ξερω καμια σχεση το ενα με το αλλο αλλα και οι 2 εχουν ενα κοινο παραγοντα GDDR4.

Για πειτε και εσεις την γνωμη σας (εκτος απο nvidia):p

Link to comment
Share on other sites

3870 all the way.

δε το σκεφτεσε καν, βασικα δεν υπαρχει θεμα διλημματος, βασικότερα δεν υπαρχει καν σκεψη, και ακομα πιο βασικα :p μα υπαρχει λόγος να αναλωνουμε το μυαλό μας με τετοιες σκεψεις !

ας συζητησουμε κατι πιο παραγωτικο : γυναικες :p

(μα πειτε μου, δεν ειμουν σαφεστατος :p )

Link to comment
Share on other sites

CrossFire με 2600ΧΤ έτσι κι αλλιώς δεν αξίζει.

Καλύτερα μια 3850 ή ακομα καλύτερα μια 3870 που έχει καλύτερη ψήκτρα (2 slots) και η διαφορά τιμής είναι €20 (3850 512ΜΒ vs 3870 512MB).

Μπορείς βέβαια να επιλέξεις και την 3850 256ΜΒ στα €145~€160 αν δεν χρειάζεσαι τα 512ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

@JimmyFox:Το σκεφτηκα καθαρα απο θεμα τροφοδοσιας την λυση της 2600ΧΤ.(δεν θελει εξτρα καλωδιο)

Aκομα δεν χρειαστηκα τα εξτρα 256 απλα ηθελα να την κρατησω οσο το δυνατον ποιο μεγαλο χρονικο διαστημα (ναι βεβαια dream on ^^) αλλα και να κανω το αλμα σε GDDR4 η δεν αξιζει λες το τελευταιο (gddr4)?

@Spyrus και η 2600 εχει GDDR4 μια εκδοση της τουλαχιστον ετσι ισχυριζεται.

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον για 2900ΧΤ θέλει να πει ο ποιητής γιατί νομίζω μόνο αυτή έχει GDDR4

H 2900XT δεν έχει DDR4, έχει DDR3.

DDR4 έχει η 3870 και κάποιες εκδόσεις της 2600ΧΤ.

JimmyFox added 4 Minutes and 22 Seconds later...

Το σκεφτηκα καθαρα απο θεμα τροφοδοσιας την λυση της 2600ΧΤ.(δεν θελει εξτρα καλωδιο)

Aκομα δεν χρειαστηκα τα εξτρα 256 απλα ηθελα να την κρατησω οσο το δυνατον ποιο μεγαλο χρονικο διαστημα (ναι βεβαια dream on ^^) αλλα και να κανω το αλμα σε GDDR4 η δεν αξιζει λες το τελευταιο (gddr4)?

Το οτι δεν χρειάζεται εξτρά τροφοδοσία δεν σημαίνει οτι δεν καίει και καθόλου ρεύμα! Απλά η κάθε μια 2600ΧΤ καλύπτεται από το ρεύμα που δίνει το κάθε PCI-e x16 slot.

2x2600XT δεν καίνε λιγότερο από μια 3850 ή από μια 3870.

H 3870 έχει DTP 105W. Αν υπολογίσεις οτι μια 2600ΧΤ θέλει περίπου 50W, καταλαβαίνεις οτι δεν τίθεται θέμα τροφοδοσίας. Με την 3870 θα έχεις σαφώς καλύτερες επιδόσεις στα παιχνίδια και ενδεχομένως λιγότερη ζέστη στο κουτί.

Από DDR3 σε DDR4 δεν θα δεις κανένα ιδιαίτερο άλμα στις επιδόσεις. Η DDR4 έχει μεγαλύτερη ανοχή σε υψηλές συχνότητες (συνεπώς μεγαλύτερο bandwidth και καλύτερη θερμική συμπεριφορά) αλλά η διαφορά επιδόσεων είναι πρακτικά αμελητέα από τη στιγμή που ο δίαυλος είναι 256-bit. Αν η 3870 είχε εκτός από DDR4 και 5120-bit δίαυλο... τότε ίσως έκανε πραγματική διαφορά.

Για παράδειγμα, η 2900XT με DDR3 αλλά με 512-bit δίαυλο έχει bandwidth >100GB/s όταν η 3870 με ddr4 και 256-bit δίαυλο έχει... 72GB/s

Link to comment
Share on other sites

3850 256ΜΒ στα 145Ε αν θες να περιορισεις το κοστος και δε θα παιξεις σε μεγαλες αναλυσεις.

3870 στα 193Ε αν θες να πας σε αυτη την κατηγορια τιμης.

Τα 20Ε λιγοτερα για την 3850 512ΜΒ (και μαλιστα απλη και οχι με ανεβασμενες συχνοτητες) δε μου φαινεται οτι αξιζει τον κοπο.

για την 2600 ισχυει οτι ειπε ο panoc

.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά θέλω κι εγώ τι γνώμη σας.

Σκέφτομαι να κάνω ένα καινούργιο μηχάνημα και να βάλω την GeForce 8800GTX 768MB.

Είναι καλή ιδέα... η μήπως θα ήταν καλύτερο να βάλω 2 GeForce 8600???? Η μήπως υπάρχει και καλύτερη λύση??? Please help με...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.