Jump to content



O/C 8800GT


pnsdls

Recommended Posts

Kαλησπέρα και πάλι έχω δυο asus 8800gt σε sli stock και θέλω να τις clockaro λίγο αλλα δεν το έχω ξαναδοκιμάσει σε vga γι αυτο για βοηθήστε ρε παίδες απο που να αρχισω και τι να κανω

Link to comment
Share on other sites

κανε μια δοκιμη με το ati-tool για να βρεις το max core & mem speed αλλα οταν το δοκιμαζεις να εχεις μια καρτα πανω, επισις στο hwbot υπαρχουν πολλες καρτες με vmod οποτε αρκετες απ αυτες τις συχνοτητες δεν θα τις πιασεις, δοκιμασε λιγο ..σιγα σιγα

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για 700-1700-2000

για αντίστοιχα

core-shader-memory

δηλαδή να κάνω ο/c πρώτα την μια και μετά να βάλω και την δεύτερη και να την κάνω και αυτή

θα κανω μια δοκιμη με το ati tool να δω τι θα βγαλει

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι για 700-1700-2000

για αντίστοιχα

core-shader-memory

δηλαδή να κάνω ο/c πρώτα την μια και μετά να βάλω και την δεύτερη και να την κάνω και αυτή

θα κανω μια δοκιμη με το ati tool να δω τι θα βγαλει

nope 10-20mhz την φορα, σιγα σιγα στην αρχη τον πυρηνα μετα την μνημη, δες που θα αρχισει να πεταει artifact κατεβα λιγο ξαναδοκιμασε.. κτλ :115:

Link to comment
Share on other sites

ναι με ποιο πρόγραμμα όμως να clockaro?

το ati toolcrashare στα 760 για core

και 1100 για memory

760 ειναι πολυ καλα για stock ψυκτρα . Μνημες θα ελεγα να το ξεχασεις για πανω απο 1000 . Απλα δεν πανε ... Ξεκινα με 720/1000 και δες τι γινεται.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις και το rivatuner v2.06 αντι του atitool

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά με το riva μπορώ να κάνω μονο την μια overclock όταν επιλέγω την δευτερη μου λέει να κάνει detect η restart αλλα ότι και να επιλέξω λέει πάλι τα ίδια μετα υπάρχει κάνα tip??

και με το ati δεν μοθ τη βγαζει καν τη δευτερη τι παιζει....?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ανεβαινουν πολυ οι μνημες στην GT;Στην GTS320 πανε σφαιρα.Παιζει ρολλο η υλοποιηση η ετσι ειναι ολες

Δεν ανεβαινουν γιατι δεν ειναι samsung ή hynix τα chips οπως στις παλιες G80 . Ειναι qimonda 1ns (Τα 1000 ειναι το τερμα τους δηλαδη) .Επισης , ως qimonda , δεν πανε καλα στο o/c .

Οι hynix που ειχα στην 8800GTX , επαιζαν απο τα 900 στα 1260-1280 .

Στην 8800GTS G92 που εχω ( φοραει και αυτη qimonda) , τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα απο τις GT , μιας κατα κανονα φτανουν 1100 αν εισαι τυχερος (με αερα-νερο) . Τα 1080 τα εχουν σχετικα ευκολα .

Ενα αλλο θεμα ειναι οτι οι GT δεν εχουν καλη τροφοδοσια (2 phase) και ισως επηρεαζει και αυτο . Καπου στα 1000 πανε οι μνημες τους σε γενικες γραμμες .

Τελος , η υλοποιηση του memory controller στις G92 δεν ειναι οτι πιο σωστο και περιοριζει και αυτο στο o/c . Εχουν δωσει κοινο ρευμα στον controller & στα chips . Τα chips δουλευουν με 2v στις καρτες αυτες , ενω μπορουν να σηκωσουν 2.5V ευκολα . Οι controller ,ομως , δεν αντεχουν τα 2v με πολλα ζορια . Ειναι φτιαγμενοι για λιγο χαμηλοτερες τασεις (1.8-1.9) .

Γι'αυτο και βρηκαν το reverse vmem mod (κατεβασμα τασης στις μνημες των G92) και εχει φανει πως κερδιζουν ειτε σε σταθεροτητα , ειτε σε o/c .

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αλλα και απο πυρηνα παλι δεν κανουν τρελο overclocking.Δεν ξερω, αλλα εγω πρεπει να επεσα σε τρελο κομματι.Δες την υπογραφη που παει η G80, με stock ψυξη, σταθεροτατα και χωρις παραμορφωσεις(να μιλαμε και λιγο Ελληνικα):001:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αλλα και απο πυρηνα παλι δεν κανουν τρελο overclocking.Δεν ξερω, αλλα εγω πρεπει να επεσα σε τρελο κομματι.Δες την υπογραφη που παει η G80, με stock ψυξη, σταθεροτατα και χωρις παραμορφωσεις(να μιλαμε και λιγο Ελληνικα):001:

Οντως εχει παει καλα η g80 σου . Συνηθως γυρω στα 600 τις βλεπω να παιζουν .

Εμενα η G92 GTS με νερο και voltmodded τρεχει στα 900/1080 καθημερινα .

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει, αλλα και απο πυρηνα παλι δεν κανουν τρελο overclocking.Δεν ξερω, αλλα εγω πρεπει να επεσα σε τρελο κομματι.Δες την υπογραφη που παει η G80, με stock ψυξη, σταθεροτατα και χωρις παραμορφωσεις(να μιλαμε και λιγο Ελληνικα):001:

Πολυ καλο κοματι θα ελεγα...!!!!

και εγω την ιδια gfx εχω της asus και so far εχει φτασει ως 674core 1026mem 1620shaders αλλα μου εβαλες ιδεες!!! χεχεε

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο κοματι θα ελεγα...!!!!

και εγω την ιδια gfx εχω της asus και so far εχει φτασει ως 674core 1026mem 1620shaders αλλα μου εβαλες ιδεες!!! χεχεε

Δοκιμασε 684c/1674s/1080m.Nα ανεβαζεις ενα-ενα την καθε φορα.Τα ρολογια μου, ειναι μετα απο πολυ ψαξιμο και ειναι τα ανωτερα με αυτη την ψυξη-volt.
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν αφού ελυσα την 8800 γιατί είχε ένα πρόβλημα ο ανεμιστήρας και την ξαναενοσα δεν δουλεύει τίποτα και εξηγώ αφού μπω στα windows είτε κάνει fail ο driver τις κάρτας ήχου είτε μου πετάει το ένα bsod μετά το άλλο δοκιμάσα και μονο με τι μια από τις δυο 8800 και πάλι τα ίδια και χωρίς τι κάρτα ήχου πάλι τα ίδια να τον ήπιε το mobo λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.