Jump to content



Θερμοκρασία επεξεργαστή


ΔΙΟΜΗΔΗΣ

Recommended Posts

Την καλησπέρα μου Χρόνια Πολλά ύστερα από τόσο καιρό μέχρι να αποκτήσω πάλι ADSL σύνδεση μετά την μετακόμιση. Έχω ένα AMD επεξεργαστή χ2 6000, βαλμένο πάνω σε ASUS M2N32SLI DELUXE WIRELESS EDITION ME 2 κάρτες γραφικών GIGABYTE 8800GTS. Όταν τρέχω το s&m πιάνει 61-63 θερμοκρασία. Είναι φυσιολογική; Ποιος έχει ίδιον να μου πει τι θερμοκρασίες βγάζει;

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες αλλη θερμοαγωγιμη στην ψυκτρα η εχεις την μαπα του εργοστασιου?Ποια ψυκτρα εχεις την απλη αλουμινενια η αυτην με τα heatpipes και χαλκο?Παταει καλα η ψυκτρα?Το vcore δινει η μητρικη στο cpu?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι είναι η θερμοκρασία λίγο πάνω από το ανώτερο όριο. Για εμένα πολύ.

Η θερμοαγώγιμη είναι του εργοστασίου και την έχω για την κορυφή. Η ψύκτρα είναι η δική του. Όσο για το πάτημα είναι το μόνο που υποψιάζομαι. Δέν ξέρεις καμία φορά γίνετε και καμία στραβή.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και της πλακας η ψηκτρα του 6000+...

Καμια σχεση με το κομματι αλουμινιου που εχουν οι μικροι ΑM2,

o 6k εχει την κλασική οπτερονοψηκτρα με τα heatpipes.

Ο δικος μου με αυτην και AC5 επαιζε γυρω στο πενηνταρικο.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως ο 5600+ (μολις 200mz πιο κατω απο τον 6000+) εχει την ψυκτρα της πλακας.

H ψύκτρα αυτή με τα heatpipes υπάρχει στον AMD x2 6000+, στους 6400+ & Black Edition, σε όλους τους s939 Opterons και -νομίζω- παρόμοια έχουν και οι Phenom.

Oι μικρότεροι AM2 έχουν την αλουμινένια ψύκτρα (αίσχος).

@ ΔΙΟΜΗΔΗΣ: Οι θερμοκρασίες σου είναι υψηλές. Τσέκαρε την ψύκτρα αν έχει πατήσει καλά που σου είπανε και άλλα παιδιά, την θερμοαγώγιμη πάστα, και δες μήπως απλά η ψύκτρα δεν επαρκεί επειδή έχεις μεγάλο θερμικό φορτίο στο case. Απ' ότι είδα έχεις 8800gts σε SLI. Με αέρα τις έχεις; Αν ναι, τότε κάνε κάτι με τις ψύκτρες CPU & VGA's (π.χ. πάρε καλύτερες, και ξεκίνα από την CPU).

Link to comment
Share on other sites

Air flow υπάρχει στο κουτί γιατί όσο να'ναι 2 8800 έχεις και ο νόμος λέει ότι η ζέστη πρός τα πάνω πηγαίνει οπότε παίζει και η ανεμιστήρας της cpu να τη χτυπάει με ζεστό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Bασικά έχω μερικές επιφυλάξεις σε μερικά θέματα όπως αν δείχνει τους σωστούς βαθμούς διότι το βλέπω και σκαμπανεβάζει από 46-47 στους 53-54, όταν δεν έχει φορτίο. Σε άλλες περιπτώσεις έχω δει να δείχνει Vcore 2,9 για λίγο με το πρόγραμμα της ASUS PC Probe II, αλλά και με το cpu-z ανεβοκατεβαίνει 46-47 με 53-54. Έπειτα είναι και η μητρική, ASUS και αυτές ψήνουν περισσότερο γιατί χρησιμοποιούν μεγαλύτερες τάσεις [νοσταλγώ τις θερμοκρασίες της MSI].

Όσο για το κουτί είναι ιδιαίτερα ανεμικό. 2 12άρηδες στην εισαγωγή 2 12άρηδες στο πλάι, θέσεις για 2 8άρηδες στην εξαγωγή η 1 12άρη που χρησιμοποιώ Εξαγωγή αέρα πίσω από την πλάτη της μητρικής,και εισαγωγή αέρα ξεχωριστή για το τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα είναι και η μητρική, ASUS και αυτές ψήνουν περισσότερο γιατί χρησιμοποιούν μεγαλύτερες τάσεις [νοσταλγώ τις θερμοκρασίες της MSI].

MSI rulez.;)

Δοκίμασε bios update καταρχήν και δες με άλλο πρόγραμμα μέτρησης αν σου δείχνει τα ίδια νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Air flow υπάρχει στο κουτί γιατί όσο να'ναι 2 8800 έχεις και ο νόμος λέει ότι η ζέστη πρός τα πάνω πηγαίνει οπότε παίζει και η ανεμιστήρας της cpu να τη χτυπάει με ζεστό αέρα.

Το κουτί μου ανοίγει από δεξιά οπότε έχει τις κάρτες γραφικών επάνω. Έτσι μένει ελεύθερο το πεδίο για κρύο αέρα προς τον επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.