Jump to content



E8400 o/c


kosmasgr

Recommended Posts

Χτες ανέβασα με την βοήθεια φίλου τον επεξεργαστή σε 426 χ 9,5 (το μισό το δίνει η τρελή Abit ) . Στα 460 χ 9,5 το Pc έκανε κάτι κουλά κολλήματα. Δεν έβγαζε πρόβλημα στο test stress με orthos αλλά κολλούσε και έπρεπε να κάνω restart. Επίσης bootare κανονικά στα Windows. Οπότε λογικά ίσως ηθελε ρεύμα παραπάνω. Το Vcore to φτάσαμε 1.4 και πάλι κολλούσε. Το σύστημα είναι σταθερότατο στις τιμές που βλέπετε στις φώτο. Και 440 ήταν επίσης καλό αλλά το θέμα είναι πως θα πάμε στα 460(fsb) και μετά βλέπουμε. Παραθέτω και φώτο.

overclockingxc3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μπορεί να το δείξει το cpu-z αν και τελευταία έκδοση. Στο bios 426X9.5=4047. Μπορεί τα κολλήματα να οφείλονται στις μνήμες ? Το έχω ρυθμίσει να είναι πάντα 1:1 με το fsb. Οσο δηλαδή ανεβάζω εγώ το fsb η μητρική μου φέρνει τις μνήμες στην ίδια τιμή με την μητρική χωρίς να αλλαχθούν τα timings. Απλά όταν πήγα για 460fsb έδωσα 2.2v στις μνήμες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει διαφορά σε bench ???????

Δοκίμασε ένα με 9Χ από bios και ένα με 9.5...

Δεν νομίζω να είναι οι μνήμες ... αλλά για καλό και για κακό χαλάρωσε τα timmings

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω bencharei ακόμα φίλος. Απλά προσπαθώ να δώ που μπορώ να φτάσω. Οι μνήμες είναι 5-5-5-18 τώρα στα 2volt. Πως να τις κάνω. Ο κατασκευαστής με 5-5-5-15 και 2.2volt δίνει λειτουργία στα 1000Mhz σύμφωνα με cpu-z

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μια χαρά τον χρησιμοποιώ 9.5 χ 430 :)

offtopic : Οσοι έχετε Ε8400 διαβάστε λίγο http://www.thelab.gr/showthread.php?t=46871

Τον χρησιμοποιείς στο bios..λειτουργεί όμως τόσο?

Το συγκεκριμένο θέμα του Link είχε ειπωθεί παλιότερα εδώ,πριν καν ξεκινήσει να διαδίδεται σε όλα τα fora..

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ δεν ξέρω. Το 9,5 το cpu-z και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να το δείξουν. Βιος 4085Mhz δείχνει. Υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσουμε ? Sorry σήμερα είδα το θέμα degrade στους Ε8400 σε άλλο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πώ δεν ξέρω. Το 9,5 το cpu-z και τα υπόλοιπα δεν μπορούν να το δείξουν. Βιος 4085Mhz δείχνει. Υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσουμε ? Sorry σήμερα είδα το θέμα degrade στους Ε8400 σε άλλο φόρουμ

Ακριβώς εκεί ήθελα να καταλήξω,δηλ οτι απλά στο Bios τον χρησιμοποιείς όπως υπήρχε πολλές φορές επιλογή παλιότερα δίχως όμως να λειτουργεί ουσιαστικά.

Δεν υπάρχει λόγος για συγνώμες..καλά έκανες και το έδειξες,ώστε να το έχουν υπόψιν κι όσοι δεν το γνωρίζουν!:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.