Jump to content



E8400 o/c


kosmasgr

Recommended Posts

ρε συ Κοσμά αφού έχεις τον 8400 με max πολλαπλασιαστή 9 πώς να βγάλει το 9,5 :p δεν μου το είχες πει από msn και εγώ νόμιζα πως έχεις τον 8500 και σου έλεγα αρλούμπες :p το board μπορεί να δίνει 9.5 μπορεί να δίνει και 15 το θέμα είναι οτι από 6 μέχρι 9 παίζεις εσύ και μόνο με αυτά ότι άλλο του δώσεις απλά δεν θα το πάρει τώρα τα κολλήματα είναι άλλο θέμα και σίγουρα όχι του πολλαπλασιαστή....

Link to comment
Share on other sites

Aν σε κόβουν οι μνήμες ναι γιατί πάει άνετα 9χ450@540 τις μνήμες στον 5:6.

Εκεί που είσαι δοκίμασε και 1:1 με 4άρια τις μνήμες πιστεύω το ίδιο πάνω κάτω θα βγάλουν

σε απόδοση αλλά θα χρειαστείς λιγότερη τάση στο northbridge και ισως και στις μνήμες

Link to comment
Share on other sites

Δεν πάνε οι μνήμες φίλε μου. Εχω δοκιμάσει τα πάντα. Μεχρι και 2,3 τις έδωσα αλλά τίποτα :) Απο 1002 που είναι τώρα δοκίμασα στο 1040 και βγάζει errors σε blend stress. Ορίστε τα υπόλοιπα. Ειναι σταθερό το σύστημα σε αυτά. Κοιτα 9χ450 θα πάει ανετα αλλά οι μνήμες θα είναι 1:1 στα 900 έτσι. Θα κερδίσω παραπάνω απόδοση ανεβάζοντας επεξεργαστή και ρίχνοντας λίγο μνήμη? Ασχολούμαι με encoding ταινιών :)

14693364fl0.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?t=43395

δες εδώ με 1040 οι μνήμες αλλά με άλλο επεξεργαστή που έχει default vtt 1.2 εσύ με 1.1 είσαι οκ επίσης το ddr ref 0.67 νομίζω είναι το σωστό και όχι 0

τέλος πάντως αυτό που βγάζει σαν ddr vtt να είναι ποσοστό του ddr

Link to comment
Share on other sites

Με αυτές τις ρυθμίσεις , βγάζει το memtest χωρίς πρόβλημα. Οπότε απο μνήμες είμαστε καλά. Αλλα σε Blend test στο Orthos γύρω στο 10λεπτο κολλάει το pc αλλά δεν βγάζει πρόβλημα στο τεστ μέχρι να κολλήσει. Οπότε πρέπει να δώσουμε κάτι για τον επεξεργαστή

42577078vh2.jpg

Τα άλλαξα λίγο

33179815lb2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αέρα μέχρι 1.35 θα έλεγα για κάθε μέρα.

Τι θερμοκρασίες έχεις; Αν είσαι idle 45 τότε δεν έχεις πολλά περιθώρια.

9x425@1.28-1.3 όπως στην πρώτη εικόνα είσαι καλά και τις μνήμες στα 1000+

δοκίμασε μήπως παίζει ο 4:5 διαιρέτης (1:1.25 στο bios) με mch 1.4+

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.