Jump to content



Συμβουλές για 1ο OC


javaneze:

Recommended Posts

Kαλημερα.

Ξεκινησα εχθες με ιδιαιτερο ενθουσιασμο :033: να κανω το πρωτο μου overclock.

Οτι ξερω σχετικα, ειναι οτι εχω διαβασει απο το φορουμ εδω, οποτε οποιαδηποτε συμβουλη για οποιαδηποτε αλλαγη ειναι ευπροσδεκτη.

Το συστημα αποτελειται απο τα εξης:

Asus P5K

E8200

Scythe Mugen &

2x1 Cell Shock στα 800 απο οτι νομιζω τουλαχιστον.

Οι μνημες ειναι αυτες για τις οποιες το site αναφερει DDR2 DIMM PC2 6400 ενω αντιθετα το κουτι τους βολικα δεν αναφερει πουθενα το PC2 6400 παρα μονο το DDR2 800. Το cpuZ oμως βλεπει τα εξης:

mem2.gif

Tι τρεχει εδω; Γιατι το cpuz λεει PC2-5300; Ετσι πρεπει ή με επιασαν κοροιδο;

Εν πασει περιπτωση εβαλα μεσα στο bios τους χρονισμους που προτεινει 4-4-4-12 @ 2.1V, δηλωσα και DDR2 -800mhz και τους πηρε μια χαρα.

mem1.gif

Επειτα εθεσα στο bios 400 στο FSB Frequency και 8x στον multiplier αν και εδω μαλλον επρεπε να το αφησω στο auto; (μεχρι 8 δινει στον E8200)

Παρολο που το εβαλα 8x βεβαια και οχι auto ειδα στο cpuz οτι σε idle παλι επεφτε σε 6x.

Το ρευμα στον CPU το αφησα στο [auto].

bios2.jpg

bios1.jpg

Tελος αφου εκανε post & boot με αυτες τις ρυθμισεις, το αφησα ολο το βραδυ να τρεχει ενα orthros σε Small FFTs Stress CPU. Το εκλεισα στις 9 ωρες χωρις καποιο error απο οτι ειδα.

th_orthros.gif

Οι θερμοκρασιες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

Απογοητευτικες και αλλες το coretemp, αλλες το speedfan και δυστυχως απο οτι διαβασα σημερα σε αλλο τοπικ εχω βαλει ΠΟΛΥ περισσοτερη arctic silver απο οτι επρεπε και μπορει να επηρεαζει αυτο;

Αν πιστευετε οτι επηρεαζει πολυ θα κατσω παλι να ξηλωσω το motherboard και να την ξαναβαλω γιατι αυτη η mugen δεν καθετε ευκολα ...

Μου εβγαλε το λαδι για να μπει και στο τελος εχω την εντυπωση οτι αφου κουμπωσε ζοριζει λιγο το board. Δλδ νομιζω το βλεπω ελαφρως λυγισμενο αναμεσα στα κουμπωματα ... Ελαφρως βεβαια αλλα ειναι νορμαλ εστω και αυτο το λιγο;

To fsb το εβαλα 400 οχι γιατι ηθελα να φτασω μονο τα 3,2, αλλα για να δουλευει με την μνημη σε 1:1 .

Αυτο δεν ειναι το ιδανικο ή εχω λαθος εντυπωση;

Τεσπα αυτα μεχρι τωρα, αναμενω περισσοτερες πληροφοριες για να κανω κατι παραπανω γιατι μεχρι εκει ξερω.

:001:

Link to comment
Share on other sites

Oι μνήμες πάντως αυτές δεν πάνε και πολύ παραπάνω με 4-4-4-12.

Για αρχή καλά είσαι. Ένα 8χ450 το έχει άνετα ο επεξεργαστής με 1.1-1.2

τάση αλλά δοκίμασε τις μνήμες αν παίζουν εκεί με 4-4-4-12

αλλιώς γύρνα το σε 5-5-5-15. Θα χάσεις από memory bandwidth

αλλά θα το ισοσταθμίσεις με τα παραπάνω 400ΜΗζ του επεξεργαστή

και συνολικά θα είσαι οκ. Επομένως στόχος το 450 fsb που είναι οκ για κάθε μέρα. Μόνο το nb voltage θα πειράξεις γύρω στο 1.35-1.4 με PL=7-8

Link to comment
Share on other sites

@zafiropo ευχαριστω, θα το δοκιμασω και θα αναφερω. Το everest δεν το ξερω, εχεις καποιο λινκ;

@Spyrus φιλε μου ευχαριστω που ασχολεισαι. Αν θες μου λες λιγα παραπανω για αυτο <<Μόνο το nb voltage θα πειράξεις γύρω στο 1.35-1.4 με PL=7-8>> απλα για να ξερω τι πειραζω ... τι ειναι nb και PL;

Τις μνημες με τον επεξεργαστη να τα εχω 1:1;

Δλδ να βαλω στο DRAM frequency 900;

Και αν ναι εκει φοβασαι οτι δεν θα αντεξουν και θα πρεπει να κατεβασω τα timings;

Πως θα τεσταρω αν δεν αντεχουν οι μνημες;

Δεν θα κανει boot το PC ή αν τρεξω στο orthros το "Stress CPU and RAM" θα πεταξει μπλε οθονη;

Sorry για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα καταλαβαινεις τον ενθουσιασμο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης για θερμοκρασιες ειχε προτεινει και αλλου ο Tsif δεν το βρισκω τωρα

αυτο

http://downloads.guru3d.com/download.php?det=1797

πολυ cool.

@edited τελικα βρηκα που το ανεφερε μην κλεβω και τα copyrights:033: :033:

http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?p=402286#post402286

post#32

Link to comment
Share on other sites

@zafiropo ευχαριστω, θα το δοκιμασω και θα αναφερω. Το everest δεν το ξερω, εχεις καποιο λινκ;

@Spyrus φιλε μου ευχαριστω που ασχολεισαι. Αν θες μου λες λιγα παραπανω για αυτο <<Μόνο το nb voltage θα πειράξεις γύρω στο 1.35-1.4 με PL=7-8>> απλα για να ξερω τι πειραζω ... τι ειναι nb και PL;

Τις μνημες με τον επεξεργαστη να τα εχω 1:1;

Δλδ να βαλω στο DRAM frequency 900;

Και αν ναι εκει φοβασαι οτι δεν θα αντεξουν και θα πρεπει να κατεβασω τα timings;

Πως θα τεσταρω αν δεν αντεχουν οι μνημες;

Δεν θα κανει boot το PC ή αν τρεξω στο orthros το "Stress CPU and RAM" θα πεταξει μπλε οθονη;

Sorry για τον βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα καταλαβαινεις τον ενθουσιασμο μου :)

Kατέβασε το memtest86+ http://www.memtest.org/ και κάνε ένα bootable cd και με αυτό θα κάνεις τα τεστ.

Me c-1-3-5 σε πηγαίνει στο 5ο τεστ και θα κάνεις 4-5 λούπες τουλάχιστον

να δεις αν είσαι σταθερός και μετά windows. Το 3,4,6,8 είναι τα τεστ για να σταθεροποιήσεις παραπάνω παραμέτρους του bios όσον αφορά τις μνήμες και το chipset.

ΝΒ είναι το northbridge ή άλλιως mch αναφέρεται στα bios.

Aυτή η τάση είναι 1.25 από μαμά.

Το PL=tRD=Performance Level είναι timing του chipset.

Δώσε το υπόλοιπο tweaker βιοσ σε φωτό να σου εξηγήσω.

Link to comment
Share on other sites

@zafiropo φιλε το εκανα disable παρ'ολ'αυτα το cpuz ακομα PC2-5300 τις βλεπει ... :(

Spyrus screens απο bios:

bios3.jpg

bios4.jpg

Αναμενω καποιες ρυθμισεις πριν προχωρησω στα 3,6.

Προς το παρον θα ξηλωσω την mugen να βαλω λιγοτερη arctic silver μηπως οντως επηρεαζει και αυτο στο παραμικρο ...

Link to comment
Share on other sites

Extreme Tweaker

Ai Overclock Tuner : Manual

CPU Ratio Setting : 8

FSB Strap to North Bridge : 400 (αυτό σου δίνει και το auto με αυτό αλλάζεις τους διαθέσιμους dividers)

FSB Frequency : 400-450

PCI-E Frequency: 100 (έως 110 είναι ασφαλές βοηθάει λίγο σε οριακές καταστάσεις,ανεβάζει την ταχύτητα του διαύλου των περιφερειακών κάρτα γραφικών,sata controller,ethernet)

DRAM Frequency: DDR2-800-900 (εδώ είναι ο διαιρέτης μνημών 1:1 σε εσένα)

DRAM Command Rate : 2Ν-2Τ (με 1Τ δεν πάνε ψηλά οι μνήμες)

DRAM Timing Control: Manual

CAS# Latency : 4-5

RAS# to CAS# Delay :4-5

RAS# Precharge : 4-5

RAS# ActivateTime : 12-15

RAS# to RAS# Delay : 2-3 (δοκιμή για 2 τώρα έχεις 3 από auto)

Row Refresh Cycle Time : 30-42 (πρέπει να αντέχουν οι μνήμες σου παρακάτω)

Write Recovery Time : 4-6 (δοκιμή για 4,5 τώρα έχεις 6 από auto)

Write to Read Delay: 2-3 (δοκιμή για 2 τώρα έχεις 3 από auto)

Read to Precharge Time :3

DRAM Static Read Control: Disabled (Enabled για δοκιμή σε μη maximum frequency)

Transaction Booster : (Είναι το PL ή tRD που λέγαμε) Με disabled σου δίνει 7 όταν το level είναι 1 δες τον πίνακα που θα σου δώσω

Relax/Booster Level: 0-1

CPU Voltage : όση χρειάζεται 1.1-1.2 για 8χ450

CPU PLL Voltage : βάλτο στο 1.5 το χαμηλότερο

North Bridge Voltage : 1.30-1.40 για 400-450

DRAM Voltage : ανάλογα θα το δεις

FSB Termination Voltage : βάλτο στο χαμηλότερο 1.1 (είναι το vtt)

CPU GTL Reference : 0.63-0.67 (μπορεί να έχεις 0.63 μεγαλύτερη τιμή)

North Bridge GTL Reference : 0.63

Load Line Calibration : Enabled (σταθεροποιείς το vcore σε idle-load και θα έχεις λιγότερη απαιτούμενη τάση από αυτή που έχεις με disabled)

CPU Spread Spectrum : Disabled (με enabled περιορίζεις το overclocking)

PCIE Spread Spectrum : Disabled (με enabled περιορίζεις το overclocking)

Για αυτές δεν έχω εικόνα σου

Advanced CPU Configuration

CPU Ratio Control : Manual

- Ratio CMOS Setting :

C1E Suppport : Disabled (για να μην παίζει ο πολλαπλασιαστήσου 6-8χ από idle σε load αλλά να είναι κολλημένος εκεί που τον έβαλες manual στο bios)

CPU TM Function : Disabled (για αποφυγή throttling δηλαδή κατέβασμα τάσης/πολλαπλασιαστή όταν αυτός ανεβάζει θερμοκρασία)

Vanderpool Technology : Disabled (για virtual machine)

Execute Disable Bit : Enabled (hardware antivirus)

Max CPUID Value Limit : Disabled

USB Configuration

USB Functions: Enabled

Legacy USB Support : Disabled

Πίνακας για το PL και ποιοι συνδυασμοί επιτρέπονται για PL=>7

post-33-1442174990,2618_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σορρυ που καθυστερησα τοσο να απαντησω μα ειχα μπλεξιματα με την δουλεια και δεν προλαβαινα να ασχοληθω, και παλι ομως ευχαριστω για την βοηθεια Σπυρο.

Εδω και κανα 2ωρο το παλευω αλλα δεν εχω καταφερει να το κανω να μπουταρει με 8x450. To κοντινοτερο που πλησιασα ειναι να κανει ποστ στα 3,61 αλλα bsod πριν μπω winXP.

Στην αρχη που επαιζα με τα timings των μνημων δεν εκανε καν ποστ οποτε προχωρησα σε πιο φιλικο configuration με το οποιο εκανε ποστ στα 3,61 αλλα bsod πριν μπω winXP :( το οποιο ειναι:

CPU Ratio Setting :8

C1E Suppport : Enabled (καλο ειναι να ξεκλοκαρει σε idle γι αυτο και το αφησα ελπιζω να μην κολλαει σε αυτο το oc.

CPU TM Function : Disabled

Vanderpool Technology : Disabled

Execute Disable Bit : Enabled (hardware antivirus)

Max CPUID Value Limit : Disabled

Ai Overclock Tuner : Manual

CPU Ratio Setting : 8

FSB Strap to North Bridge : AUTO

FSB Frequency : 450

PCI-E Frequency: 101

DRAM Frequency: DDR2-901 (1:1)

DRAM Command Rate : 2Ν (Επιλογες auto - 1n-2n)

DRAM Timing Control: Auto

---

DRAM Static Read Control : Disabled

Transaction Booster :Disabled

Relax Level: 0

CPU Voltage : δοκιμασα με την σειρα που ειναι 1.1 - 1.125 - 1.215

CPU PLL Voltage : 1.5

North Bridge Voltage : 1,40 (μικροτερη επιλογη εχει μονο 1,25 οχι 1,3)

DRAM Voltage : AUTO

FSB Termination Voltage : 1.1

CPU GTL Reference : 0.63 (ηταν το μεγιστο)

North Bridge GTL Reference : 0.67 (Επιλογες 0.61 & 0.67 μονο)

Load Line Calibration : Enabled

CPU Spread Spectrum : Disabled

PCIE Spread Spectrum : Disabled

Με αυτες λοιπον τις ρυθμισεις μετα απο ωρα εκανα ποστ αλλα μπλε οθονη στα winXP η οποια εξαφανιζεται και αμεσως και δεν προλαβαινω να δω τι λεει.

Οποιαδηποτε προταση ευπροσδεκτη :) και ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Για να δείς τί λέει το bsod πήγαινε system properties->advanced->startup and recovery (settings)->automatically restart

Νομίζω οτι έχεις δώσει λίγο ρεύμα στον επεξεργαστή για τα Mhz που είσαι.Επίσης το fsb termination είναι αρκετά χαμηλό για το fsb που είσαι.Παίξε λίγο μ'αυτά,απενεργοποίησε όλες τις λειτουργίες για τον επεξεργαστή τύπου c1,execute disable bit (σε πρώτη φάση) για να είσαι σίγουρος πως δεν σε κόβει κάτι από αυτά και ξαναδοκίμασε.Τέλος καλό θα ήταν να βάλεις Manual timings στις μνήμες γιατί δεν ξέρεις τί βάζει η μητρική.

Link to comment
Share on other sites

deadlock ευχαριστω mate (και για το tip για τα bsod που αγνοουσα) και εσενα spyrus για ολες τις συμβουλες.

Παιδευτηκα κανα διωρο ακομα αλλα σταθερο δεν καταφερα να το κανω και ψιλο κουραστηκα να πω την αληθεια :p .

Ξαφνικα τα 3,2 με τα χαμηλα timings στις μνημες μου φανηκαν ιδανικα :033:

Θα παιξω λιγο με τα subtimings των μνημων και τωρα που πηρα φορα με το oc θα κοιταξω να ανεβασω λιγο και τον q6600.:001:

Επισης ειναι και τα θεματα των θερμοκρασιων που με ανησυχουν στα υψηλοτερα volts οποτε λεω προς το παρον να το αφησω με αυτο το configuration μεχρι να με ξαναπιασει φαγουρα :D .

Ετσι για τα πρακτικα οσον αφορα τις θερμοκρασιες, μεχρι και σημερα 22/03/2008 και με τις τελευταιες εκδοσεις των coretemp, HWMonitor, SpeedFan ο E8200 δηλωνει 55C idle και 65C με orthros,

-ειτε στο tower χωρις ανεμιστηρακια και με stock cooler

-ειτε επειτα, με 4 πλεον 8αρια ανεμιστηρακια 2μπρος+2πισω και με την mugen σε default χρονισμο

-ειτε τελος με 4 πλεον 8αρια ανεμιστηρακια 2μπρος+2πισω και με την mugen σε 8*400=3,2 GHz χρονισμο.

Οποτε στανταρ κατι εχει αλλαξει απο τις προηγουμενες σειρες και οι θερμοκρασιες τουλαχιστον απο αυτα τα προγραμματακια δεν αποδιδεται σωστα.

Το Real temp στα default settings χωρις το config που προτεινει ο κατασκευαστης εδινε 10C λιγοτερα απο τα άλλα, αλλά και παλι χωρις το config.

Ευχαριστω ολα τα παιδια για την βοηθεια.:001:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.