Jump to content



AMD Vs Intel


Iannis

Recommended Posts

ΕDIT by Manolis:

Εδώ λοιπόν το AMD vs Intel. συνέχεια απο το Phenom B3 στο Πλαισιο

Συνεχίστε :)

(Iannis sorry για την προσθήκη στο post σου αλλα βγήκαμε off topic.)

Ρε παίδες, δεν με ενδιαφέρει τόσο το O/C. Σε stock συχνότητες, ή άντε με ελαφρό O/C (στο μέλλον, αν δω πως ζορίζονται τα πράγματα), ένας phenom b3 δεν είναι καλύτερος από έναν core 2 duo? Δεν μιλάω μόνο για θέμα "απόκρισης".

Και στην τελική, πόση διαφορά στα games (και όχι σε super pi κλπ) θα δω αν τελικά πάρω π.χ. τον 8200 και τον clockarw στον θεό? Αν είναι τα 55fps να πάνε στα 65 (προσοχή: μόνο από cpu o/c), για μένα δεν έχει διαφορά. Από 20-25% και πάνω το ξανασυζητάω.

μην αρχίσουμε τα σχετικά

Ενας c2d 8500 στα 4 GHz με αερα κανενα δεν χαλαει.

Το εχασε το τραινο τωρα και 2 χρονια η AMD δυστυχώς

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλέσω το θέμα να μείνει στο αν οι Phenom έχουν βγει στην αγορά, στις τιμές τους και το πολύ πολύ σε συστήματα βασισμένα σε phenom. Δεν θέλω να καταλήξει και αυτό το thread πόλεμος intel-amd. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μην αρχίσουμε τα σχετικά

Ενας c2d 8500 στα 4 GHz με αερα κανενα δεν χαλαει.

Το εχασε το τραινο τωρα και 2 χρονια η AMD δυστυχώς

Aντε παλι,ολα τα cpu της AMD αχρηστα ως συνηθως,αμα δεν εχεις εναν C2D στα 4+ GHz δεν κανεις δουλεια.Χαθηκαν τα τρενα,αυτοκινητα,ποδηλατα,ηρθε το τελος....

Ωραια αποψη,τετοια κριτικη ικανοτητα,αντικειμενικοτατο post.

Αυτο τον τροπο σκεψεις τον πουλαει η Intel με το κιλο η με δοσεις?

Link to comment
Share on other sites

Aντε παλι,ολα τα cpu της AMD αχρηστα ως συνηθως,αμα δεν εχεις εναν C2D στα 4+ GHz δεν κανεις δουλεια.Χαθηκαν τα τρενα,αυτοκινητα,ποδηλατα,ηρθε το τελος....

Ωραια αποψη,τετοια κριτικη ικανοτητα,αντικειμενικοτατο post.

Αυτο τον τροπο σκεψεις τον πουλαει η Intel με το κιλο η με δοσεις?

@all AMDάδες.

Η κατάσταση δεν πρόκειται να αλλάξει,εύκολα τουλάχιστον. Αρα, δεν υπάρχει λογος να φωνάζει κανεις.

Επισης ας σεβαστούμε ολοι μας την παράκληση του :

Θα παρακαλέσω το θέμα να μείνει στο αν οι Phenom έχουν βγει στην αγορά, στις τιμές τους και το πολύ πολύ σε συστήματα βασισμένα σε phenom. Δεν θέλω να καταλήξει και αυτό το thread πόλεμος intel-amd. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα να πάρεις έναν phenom για πολλούς και διαφόρους λόγους!!!

1) Αποκρισημότητα! Δεν θα την βρεις σε κανέναν intel

2) Είναι καλύτερα να έχεις πολλούς πυρήνες ώστε να έχεις καλύτερο καταμερισμό των εργασιών, όταν κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα! Πάντα περιμένει κάποιος να σε εξυπηρετήσει όσο σκληρά και αν δουλεύουν οι υπόλοιποι!:033:

3) Αναβαθμισημότητα σε βάθος χρόνου αφού δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να αγοράσεις άλλη πλατφόρμα για να αυξήσεις τις επιδώσεις σου παρά έναν phenom νεότερης γενιάς!

4) Βάση του 3ου , μικρότερο κόστος για να μείνει το pc λειτουργικό σε βάθος χρόνου!!!! Αρα οικονομία !!!!!

5) Μπορείς να τρέξει το ίδιο καλά σε όλα τα λειτουργικά είτε είναι 32bit είτε 64bit!

6) Δουλεύεις μια χαρά σε μαμά συγχνότητες και δεν έχεις τα βάσανα του o/c με ότι σημαίνει αυτό!

Εχω 3εις intel c2d και δεν είμαι ευχαριστημένος βάση των χρημάτων που έδωσα!!!! Αυτό σε απάντηση αυτών που γράφτηκαν παρακάτω!

Link to comment
Share on other sites

Mα δεν ειπα οτι θα αλλαξει ευκολα η κατασταση και ξερω οτι το θεμα ειναι για τους Phenom,εχω βαρεθει ομως να βλεπω σε καθε ποστ καποιοι να λενε ποσο ευκολα κανεις δουλεια με εναν C2D και ποσο αχρηστοι ειναι οι AMD,οτι θα κλεισει η AMD,οτι ολοι για να κανουν την δουλεια τους πρεπει να κανουν o/c αρα να παιρνουν C2D.Αν δεν τους αρεσει για οποιονδηποτε λογο η AMD να μην εκφραζουν γνωμη σε σχετικα θεματα αν ειναι να το κανουν με το γνωστο τροπο.

Δεν τους αρεσει,οκ,την γνωμη για την παρτη τους και ας νομιζουν οτι εμεις με AMD μπορουμε να τρεχουμε pacman η να βλεπουμε κανα dvd μονο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι καλύτερα να πάρεις έναν phenom για πολλούς και διαφόρους λόγους!!!

1) Αποκρισημότητα! Δεν θα την βρεις σε κανέναν intel

2) Είναι καλύτερα να έχεις πολλούς πυρήνες ώστε να έχεις καλύτερο καταμερισμό των εργασιών, όταν κάνεις πολλά πράγματα ταυτόχρονα! Πάντα περιμένει κάποιος να σε εξυπηρετήσει όσο σκληρά και αν δουλεύουν οι υπόλοιποι!:033:

3) Αναβαθμισημότητα σε βάθος χρόνου αφού δεν θα χρειαστεί στο μέλλον να αγοράσεις άλλη πλατφόρμα για να αυξήσεις τις επιδώσεις σου παρά έναν phenom νεότερης γενιάς!

4) Βάση του 3ου , μικρότερο κόστος για να μείνει το pc λειτουργικό σε βάθος χρόνου!!!! Αρα οικονομία !!!!!

5) Μπορείς να τρέξει το ίδιο καλά σε όλα τα λειτουργικά είτε είναι 32bit είτε 64bit!

6) Δουλεύεις μια χαρά σε μαμά συγχνότητες και δεν έχεις τα βάσανα του o/c με ότι σημαίνει αυτό!

Εχω 3εις intel c2d και δεν είμαι ευχαριστημένος βάση των χρημάτων που έδωσα!!!! Αυτό σε απάντηση αυτών που γράφτηκαν παρακάτω!

συγνωμη ρε παιδια,αλλα καποια πραγματα βγαζουν ματι..

1)αποκρισιμοτητα μαζι σου..

2)τι να τους κανει τους extra πυρηνες και οι 2 του αρκουν για το 99% των εφαρμογων που τρεχει ο μεσος χρηστης.

3) οικονομια in the long term,αντε κ εδω μαζι σου..

4)το ειπαμε στο 3 αλλα αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα,

ας το πουμε 2 φορες:οικονομια σε βαθος χρονου..(αν σκοπευεις να μεινεις με το ιδιο setup 3-4 χρονια...)

5)εχουν κανα προβλημα οι core2duo στα περιβαλλοντα που αναφερεις(ομιλω για το μεσο χρηστη,ο οποιος τρεχεις winxp,αιντε κανα vista...)μη με πετροβολισουν οι linuxαδες..wantilles μιλαω για xp,πλιζ μη πεταχτεις..

6)στους core2duo δεν δουλευειες μια χαρα στα default?

ειλικρινα ζηταω και παλι συγνωμη και ο αναμαρτητος πρωτος την κοτρονα κατα ριπας πεταξετω,αλλα φροντιστε και οι "υπερμαχοι" της amd να μενετε ontopic,να μην πετατε 2 σωστα και 5 μπαρουφες και μετα να κανετε παρακλησεις να μην παει το θεμα σε flame.δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις, μας διαβαζουν και μικρα παιδια..να λεμε τα συκα συκα κ την σκαφη-σκαφη..

το ποστ ειναι στην ευγενικη ευχερια των mods αμα θελουν να το στειλουν στον καδο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά την κοτρώνα θα την πετάξω εγώ. Ζήτησα το θέμα να μείνει εκεί. Αν ήθελε το "μικρό παιδί" να διαβάσει για πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των επεξεργαστών των 2 εταιριών, θα πήγαινε σε ένα εκατομμύριο άλλα threads που έχουν καταλήξει σε flame. Ούτε με το post του takis82 χάρηκα, ούτε με το δικό σου. Θα παρακαλέσω ακόμα μια φορά να λήξει εδώ το θέμα και ρίξε μια ματιά ποιος άνοιξε το thread(νομίζω ότι πρέπει να σεβόμαστε την λογική απαίτηση κάποιου που ανοίγει ένα thread να μένουμε on-topic) και αν πέταξα "μπαρούφες".

Και για αυτόν:

αλλα φροντιστε και οι "υπερμαχοι" της amd να μενετε ontopic,να μην πετατε 2 σωστα και 5 μπαρουφες και μετα να κανετε παρακλησεις να μην παει το θεμα σε flame.

ακριβώς το λόγο, νομίζω ότι οφείλεις μια συγγνώμη, γιατί εγώ ήμουν που έκανα την παράκληση.

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

100 φορές εχει παρακαλέσει και ο artking και εγώ να μην "γυρισει αλλου"

Γιατι βρε παιδια δεν κάνετε ενα ωραιότατο amd vs intel στην κατηγορία επεξεργαστές να τα λέμε εκει;;;

manolis added 3 Minutes and 47 Seconds later...

Done, μεταφέρθηκαν τα posts και το θέμα μπορεί να συνεχιστεί εδώ όμορφα και ωραία.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ρε παιδια,αλλα καποια πραγματα βγαζουν ματι..

1)αποκρισιμοτητα μαζι σου..

2)τι να τους κανει τους extra πυρηνες και οι 2 του αρκουν για το 99% των εφαρμογων που τρεχει ο μεσος χρηστης. ( Σιγουρα έχεις δουλέψει πολυπύρηνα και έχεις δει ότι σου έναν άλλο αέρα

3) οικονομια in the long term,αντε κ εδω μαζι σου..

4)το ειπαμε στο 3 αλλα αν σε κανει να νοιωθεις καλυτερα,

ας το πουμε 2 φορες:οικονομια σε βαθος χρονου..(αν σκοπευεις να μεινεις με το ιδιο setup 3-4 χρονια...)

5)εχουν κανα προβλημα οι core2duo στα περιβαλλοντα που αναφερεις(ομιλω για το μεσο χρηστη,ο οποιος τρεχεις winxp,αιντε κανα vista...)μη με πετροβολισουν οι linuxαδες..wantilles μιλαω για xp,πλιζ μη πεταχτεις..

6)στους core2duo δεν δουλευειες μια χαρα στα default?

ειλικρινα ζηταω και παλι συγνωμη και ο αναμαρτητος πρωτος την κοτρονα κατα ριπας πεταξετω,αλλα φροντιστε και οι "υπερμαχοι" της amd να μενετε ontopic,να μην πετατε 2 σωστα και 5 μπαρουφες και μετα να κανετε παρακλησεις να μην παει το θεμα σε flame.δημιουργουνται λαθος εντυπωσεις, μας διαβαζουν και μικρα παιδια..να λεμε τα συκα συκα κ την σκαφη-σκαφη..

το ποστ ειναι στην ευγενικη ευχερια των mods αμα θελουν να το στειλουν στον καδο.

Για τα παραπάνω που λες!

Για το 2! Σιγουρα έχεις δουλέψει πολυπύρηνα και έχεις δει ότι σου δίνουν έναν άλλο αέρα ! Οχι τόσα κολλήματα κ.λ.π. Αρα αν δυο επεξεργαστές, ένας δυπύρηνος και ένας τετραπύρηνος έχουν την ίδια πάνω κάτω τιμή , βάλε μέσα και την πλατφόρμα, γιατί να μην προτιμήσω τον τετραπύρηνο?

Στο 3ο μιλώ για αναβαθμισημότητα (αυξηση επιδώσεων)σε βάθος χρόνου ενώ στο 4ο για την οικονομία που σου προσφέρει μια τέτοια λύση πράγμα διαφορετικό!

Για το 5ο θα συμφωνήσω με εσένα, όμως μόνο για ένα pc που τρέχει τα κοινά 32bitα λειτουργικά win και καθημερινές κοινές εφαρμογές!

Στo 6o δεν κατάλλαβες καλά τι θέλω να πω! Μπορεί κάποιος να πει , πάρε ΠΧ. έναν Ε2180 &μια κορυφαία μητρική των 250Ε φουλ εξοπλισμένη, κλοκαρέ τον όσο πάει και με τα χρήματα που σου περισσέουν πάρε μια καλύτερη κάρτα γραφικών, όπως θα έκανες με τον phenom! ΕΕΕΕ! Δεν είναι το ίδιο ένα κλοκαρισμένο και ένα ακλοκάριστο pc!!!

Τέλος να σου πω ότι αν υπάρχει άφθονο χρήμα και δεν μας ενδιαφέρει το value for money κ.λ.π. παρά μόνο ένα pc με τις τοπ επιδώσεις έως να βγει κάτι καινούριο, στην INTEL θα βρει κάποιος καλύτερες επιδώσεις στα κορυφαία μοντέλα της!!!

takis82 added 7 Minutes and 9 Seconds later...

100 φορές εχει παρακαλέσει και ο artking και εγώ να μην "γυρισει αλλου"

Γιατι βρε παιδια δεν κάνετε ενα ωραιότατο amd vs intel στην κατηγορία επεξεργαστές να τα λέμε εκει;;;

manolis added 3 Minutes and 47 Seconds later...

Done, μεταφέρθηκαν τα posts και το θέμα μπορεί να συνεχιστεί εδώ όμορφα και ωραία.

Mα δεν γίνεται κάτι τέτοιο! Απλά προσπαθώ να δώσω κάποια στοιχεία που κατά την γνώμη μου θα τον οδηγήσουν στην σωστότερη επιλογή συστήματός

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζω και το συμπαθω το Phenomενο απο 2.5Ghz στα 3.5Ghz μια χαρα ειναι, μετα απο δυο stepping θα ανεβει στα 4.0Ghz.

Αχ βρε AMD γιατι αργησες τοσο πολυ!!!

PS.Αυτο ειναι το επισημο AMD vs Intel thread?:074:

Μανωλη καθως βγαινεις κλειδωσε την πορτα και πεταξε το κλειδι:D

stealth

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ρε μαγκες το τρωμε το παραμυθακι εδω και πολλα χρονια με την intel αλλα και η AMD βγαζει καλα τσιπακια απλα τι γινεται με την intel? εχει μια ταση να βγαζει πρωτη επεξεργαστες σε μεγαλες ταχυτητες,οι συγκρισεις πρεπει να γινονται στις ιδιες ταχυτητες παντα

Εγω παντως επειδη εχω AMD 1200 thunderbird μιλαμε για τρομερη ταχυτητα για την εποχη τους ετσι,η intel ειχε εκμηδενιστει τοτε,οι pentium μεσα σε μια μερα ειχαν καταρευσει

Αγορασα και Τ9300 διπλοπυρηνος της intel και μου σερνετε στο μανατζερ,μηπως πρεπει να περιμενω τιποτα οχταπηρυνους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αγορασα και Τ9300 διπλοπυρηνος της intel και μου σερνετε στο μανατζερ,μηπως πρεπει να περιμενω τιποτα οχταπηρυνους?

το football manager εννοεις???

αυτο με 1.5gb μνημη και με εναν p4 στα 3.0GHz παιζει αστερι...

οχι και οχταπυρηνους... :001:

Link to comment
Share on other sites

Ρε μαγκες το τρωμε το παραμυθακι εδω και πολλα χρονια με την intel αλλα και η AMD βγαζει καλα τσιπακια απλα τι γινεται με την intel? εχει μια ταση να βγαζει πρωτη επεξεργαστες σε μεγαλες ταχυτητες,οι συγκρισεις πρεπει να γινονται στις ιδιες ταχυτητες παντα

Εγω παντως επειδη εχω AMD 1200 thunderbird μιλαμε για τρομερη ταχυτητα για την εποχη τους ετσι,η intel ειχε εκμηδενιστει τοτε,οι pentium μεσα σε μια μερα ειχαν καταρευσει

Αγορασα και Τ9300 διπλοπυρηνος της intel και μου σερνετε στο μανατζερ,μηπως πρεπει να περιμενω τιποτα οχταπηρυνους?

To μανατζερ το εχεις original γιατι παιζει και στο ποιο απλο celeron με 1gb μνημη και ενα normal δισκο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.