Jump to content



Ξεστησα το w/c μετα απο 1 χρονο για συντηρηση...


krisiun82

Recommended Posts

Εβγαλα πριν μερικες μερες το w/c πανω απο το pc για να του αλλαξω νερο να καθαρισω την αντλια κλπ κλπ...

Πριν ειχα νερο βρυσης μεσα και οι σωληνες εχουν γινει θαμποι..

Διαλυσα μαγειρικη σοδα σε νερο και το εβαλα να γυρναει μεσα για να σκοτωσω μικροοργανισμους και αλατα..

Οι σωληνες δεν καθαρισαν ομως..Μπορω να κανω κατι γι'αυτο??

Οταν το ξαναγεμσω να βαλω

1)κανονικο νερο βρυσης ???

2)νερο ειδικα για σιδερα που πουλανε στο σουπερ μαρκετ ???

3)νερο σαν αυτο που βαζουν στο δοχειακι στων υαλοκαθαριστηρων για να μην βουλωσουν τα μπεκ (οχι εκεινο που αφριζει) ???

3)νερο με καποια προσθετα που πουλανε στο βενζιναδικο για το ψυγειο του αυτοκινητου (περιεχει αντιψηκτικο ,αντιοξειδοτικο και αλλα πολλα) ???

Link to comment
Share on other sites

Δέσε ένα κομματάκι πανί (πχ παλιά πετσέτα ή φανέλα) με ένα σπάγκο. Βρέξε το πανάκι με οινόπνευμα. Πέρνα το σπάγκο από τη σωλήνα και όταν βγει από την άλλη μεριά, τράβα τον ώστε να περάσει το πανάκι μέσα από τη σωλήνα. Επανέλαβε 2-3 φορές μέχρι να καθαρίσει εντελώς...

(αν έχεις πάει στρατό, θυμίσου πως καθαρίζαμε την κάνη του όπλου) :)

Link to comment
Share on other sites

Eγω εχω απ' αυτο και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Εχει σταξει 2 φορες στην agp και δεν επαθε τιποτα! Τα μειονεκτηματα ειναι οτι εχουν 11e τα 500ml (δε σε φτανει ενα λογικα)και οτι χρειαζεται τακτικα συμπληρωμα (στο δικο μου τουλαχιστον συστημα....)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από vagtsil

Eγω εχω απ' αυτο και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος.Εχει σταξει 2 φορες στην agp και δεν επαθε τιποτα! Τα μειονεκτηματα ειναι οτι εχουν 11e τα 500ml (δε σε φτανει ενα λογικα)και οτι χρειαζεται τακτικα συμπληρωμα (στο δικο μου τουλαχιστον συστημα....)

μήπως χάνει από κάπου? κανονικά αν το κύκλωμα είναι κλειστό δεν πρέπει να το ξαναγεμίζεις.

πανάκριβο μου φαίνεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από krisiun82

Μαλλον ο vagtsil εχει κυκλωμα με τανκ και το υγρο εξατμιζεται...Αλλιως σε κλειστο κυκλωμα χανει πολυ λιγο...

Χωρις τανκ ειναι και τωρα δε χανει σχεδον καθολου.Απλα διαπιστωσα οτι η ταπα του "Τ" εμπαζε λιγο αερα και την εσφιξα τελειως...Παντως υπαρχουν εστω και ελαχιστες απωλειες.Ισως να ειναι παραπανω πτητικο

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την ποτασσα δεν μου αρεσε που ειδα

ψς γνωστον καυστικο καλιο

νομιζω οτι θα επιτεθει στο μπλοκ απο χαλκο η στο ψυγειο και θα το κανει καλοκαιρινο

ποσο βιακαλ προτεινετε και ποιο ειδος

εχει και με ξυδι αλλα ξυδι=οξικο οξυ και το φοβαμαι

να ριξω βιακαλ στο τανκ και να το αφησω να ανακυκλωθειο με τις ωρες?

εγω ελεγα να ριξω βιακαλ και μετα απο την μια ακρη να αδειαζω και απο την αλλη να γεμιζω με απιονισμενο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μονό παραφλού (το υγρό για τα ψυγεία των αυτοκινήτων) ούτε άλατα ούτε τίποτα. Το μονό κακό είναι ότι μετά από 6 μήνες αφήνει χρώμα στους σωλήνες. Κατά τα αλλά το θεωρώ πολύ καλό για αυτό το σκοπό!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

αυτο με την ποτασσα δεν μου αρεσε που ειδα

ψς γνωστον καυστικο καλιο

νομιζω οτι θα επιτεθει στο μπλοκ απο χαλκο η στο ψυγειο και θα το κανει καλοκαιρινο

βασικά όλα αυτά που βάζουμε για καθαρισμό διαλύουν το block. καλό είναι όχι παραπάνω από λίγες ώρες.

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

ποσο βιακαλ προτεινετε και ποιο ειδος

εχει και με ξυδι αλλα ξυδι=οξικο οξυ και το φοβαμαι

να ριξω βιακαλ στο τανκ και να το αφησω να ανακυκλωθειο με τις ωρες?

εγω ελεγα να ριξω βιακαλ και μετα απο την μια ακρη να αδειαζω και απο την αλλη να γεμιζω με απιονισμενο

εγώ πάντως είχα βάλει viakal με νερό βρύσης, και στις 2-3 ώρες πραγματικά καθάρισε τους σωλήνες.

ότι και να βάλεις, κακό θα κάνεις στο μπλοκ. το θέμα είναι να μην το αφήσεις πολύ ώρα.

εντάξει, το ξύδι είναι πολύ ασθενές για να σου φάει το μπλοκ, μην το πολυφοβάσαι.

με συνεχή περάσματα δεν θα καταφέρεις τίποτα. θα ξοδέψεις απίστευτη ποσότητα νερού&viakal, γιατί χρειάζεται αρκετή ώρα για να καθαρίσει.

Αρχική απάντηση από problem

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μονό παραφλού (το υγρό για τα ψυγεία των αυτοκινήτων) ούτε άλατα ούτε τίποτα. Το μονό κακό είναι ότι μετά από 6 μήνες αφήνει χρώμα στους σωλήνες. Κατά τα αλλά το θεωρώ πολύ καλό για αυτό το σκοπό!

εσύ έχεις τη μισή απόδοση από ότι αν χρησιμοποιούσες μόνο νερό.

Αρχική απάντηση από krisiun82

Ρε συ peoblem σκετο παραφλου???Απο ρευστοτητα ειναι σαν νερο το παραφλου??

Δεν ειναι πιο πικτο??

είναι πιο πηκτό. το εμπορικό παραφλού που δε χρειάζεται αραίωση

έχει νερό και αιθυλενογλυκόλη (είναι μίγμα αυτών).

ethylene glycol. ψαξε αν θες τις ιδιότητές της να δεις τι παίζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.